تأثیر کود فسفر بالا برای انگور و افزایش عملکرد آن

کود فسفر بالا برای انگور

درخت انگور به دلیل سازگاری با شرایط آب و هوایی ایران از محصولات پرطرف‌دار برای کاشت و صادرات است. اما برای کشت و باردهی منظم این درخت و همچنین آسیب ندیدن آن در برابر آفات، حتماً باید رسیدگی کافی به باغ انگور انجام شود.

کود فسفر بالا برای انگور یکی از کودهایی است که ریشه‌های درخت انگور به آن نیاز دارد. ماده‌ی فسفر نقش بسزایی در انتقال مواد مغذی به سراسر گیاه و تحریک ریشه زایی آن دارد. در این مقاله سعی داریم توضیحات کافی در مورد تأثیرات کود فسفر بالا برای انگور و روش مصرف آن را به شما ارائه کنیم. 

چکیده
کود فسفر برای انگور به ریشه زایی، افزایش مقاومت درخت در برابر بیماری‌ها و افزایش باردهی درخت انگور کمک می‌کند. 
بهترین کود فسفر بالا برای انگور کود فسفر بالا ۱۰.۵۲.۱۰ شوک و کود فسفر ۸۰ درصد شوک است. 
بهترین زمان برای استفاده از این کودها اوایل بهار و اواخر تابستان است. 
مقدار مصرف این کود برای انگور بستگی به شرایط محیطی، سن انگور، آب و هوا و شرایط خاک دارد.

فواید کود فسفر بالا برای انگور

بعد از کاشت انگور مهم‌ترین کار یک باغدار کوددهی و رسیدگی دائمی به درختان است تا بهترین بازدهی را داشته باشند. استفاده از زمان کوددهی درخت انگور تضمین کننده رشد بهتر و بازدهی بیشتر آن است.

همان‌طور که گفته شد فسفر از موارد حیاتی و مهم برای رشد درخت انگور است و از نشانه‌های کمبود فسفر در درختان انگور می‌توان به زود زرد شدن برگ‌های درخت و کم شدن محصول آنها اشاره نمود. در ادامه مهم‌ترین فواید کود فسفر بالا برای انگور را برایتان شرح می‌دهیم.

تأثیر کود فسفر بالا برای انگور
  • تقویت ریشه و تحریک ریشه زایی

کود فسفر بالا از طریق خاک جذب ریشه‌ی درختان شده، ریشه‌ی درخت را تحریک می‌کند و رشد آن را تا حد خیلی زیادی افزایش می‌دهد. به علاوه ریشه‌ای که همراه با جذب فسفر کافی رشد می‌کند بسیار مقاوم‌تر و سرسخت‌تر است. داشتن ریشه‌ی قوی علاوه بر اینکه درخت مقاوم‌تری می‌سازد، باعث جذب بهتر آب و مواد مغذی از خاک نیز می‌شود.

  • انتقال انرژی و تقویت رشد رویشی

در رشد گیاهان و در روند فتوسنتز نوعی انرژی شیمیایی با نام ATP تولید می‌شود که فسفر یکی از عناصر اصلی این انرژی است و باید به میزان کافی در درختان وجود داشته باشد تا این روند به خوبی انجام شود. این انرژی به فرایندهای متابولیکی همچون تولید مثل و رشد درخت کمک می‌کند.

  • محصول بیشتر

قبلاً هم اشاره کردیم که از نشانه‌های کمبود فسفر کم شدن محصولات درختان می‌باشد. اگر درختان شما با این مشکل مواجه‌اند، استفاده از کود فسفر بالا باعث می‌شود میوه‌های ضعیف و کم آنها جای خود را به انگورهای آبدار و خوشمزه به تعداد بالا بدهند.

  • جذب مواد مغذی از خاک

شاید شنیده باشید که مصرف کافی ویتامین ث باعث جذب بهتر آهن در بدن انسان می‌شود و کمبود ویتامین ث می‌تواند کم‌خونی یا فقر آهن به بار بیاورد.

ماده‌ی فسفر هم نقشی مشابه ویتامین ث دارد که جذب کافی آن در گیاهان و درختان باعث جذب بهتر مواد ضروری مثل پتاسیم و نیتروژن می‌شود. همچنین فسفر به انتقال آسان‌تر مواد مغذی به سراسر گیاهان کمک می‌کند.

  • مقاومت در برابر بیماری 

فسفر با تقویت دیواره‌های سلولی درختان در مکانیسم‌های دفاعی ایفای نقش می‌کند. با استفاده از این کود و جذب فسفر کافی، درختان انگور در برابر عوامل تهدید آمیز محیطی مثل آفات و بیماری‌ها مقاوم‌تر و سرسخت‌تر می‌شوند.

معرفی بهترین کود فسفر بالا برای انگور

کود فسفر بالا بدون شک یکی از مفیدترین و ضروری‌ترین کودها مخصوصاً برای چند سال اول رشد درخت انگور محسوب می‌شود. اما توجه به این موضوع که استفاده از کود نامرغوب می‌تواند باعث سوختن ریشه‌ی درخت و آسیب‌های جبران ناپذیر شود هم خیلی مهم است.

یک مورد از برندهای بسیار محبوب، پرطرف‌دار و باکیفیت کود، برند وارداتی شوک است. کودهای تولید شده توسط این برند با فناوری نانو و تکنولوژی‌های پیشرفته تولید و عرضه می‌شود. 2 مورد از پیشنهادشده‌ترین کود‌های فسفر بالای برای انگور موارد زیر هستند.

 کود فسفر بالا 10-52-10 شوک

کود فسفر بالا ۱۰.۵۲.۱۰ شوک یک کود کارآمد، محصول آمریکا و حاوی فسفر، پتاسیم و نیتروژن است که بیشترین مقدار به فسفر تعلق دارد. این کود فسفر بالا با تکنولوژی نانو تولید می‌شود و جذب بالایی دارد. به همین علت تأثیر بسیار سریعی روی ریشه زایی و افزایش باردهی درخت انگور دارد.

کود فسفر ۸۰ درصد شوک

اگر نشانه‌های کمبود فسفر در درختانتان مشاهده می‌کنید باید از کودی استفاده کنید که درصد بالایی از فسفر را به خود اختصاص دهد. این کود برند شوک حاوی ۸۰ درصد فسفر خالص و ۲۰ درصد مواد دیگری  مانند ریز مغذی ها است. این کود به سرعت جذب ریشه‌ی درختان شده و تأثیر آن روی رشد درخت انگور به زودی قابل مشاهده است.

بهترین زمان مصرف کود فسفر بالا برای انگور

بهترین موقع استفاده از کود فسفر بالا برای انگور در سال‌های ابتدایی کاشت درختان است، چرا که باعث رشد درختان با ریشه‌های محکم و قوی می‌شود.

این کود به طور بهینه دو بار در سال قابل استفاده است. بهترین موقع سال برای استفاده از این کود یک بار اوایل بهار است و یک بار هم اواخر تابستان. این دو زمان از سال هوا به آرامی در حال تغییر کردن است و به همین دلیل جذب فسفر بهتر انجام می‌شود.

نحوه مصرف کود فسفر بالا برای انگور

کوددهی به درختان به طور کلی دو روش دارد که این دو روش هرکدام به نحوی به درخت سود می‌رسانند. در ادامه به بررسی این دو روش و اینکه کدام‌یک انتخاب درست‌تری است می‌پردازیم.

محلول پاشی

در این روش باید محلولی از آب و کود فسفر بالا تهیه کنید و دقیقاً مشابه سم پاشی تمام سطح برگ‌های درختان را به کود آغشته کنید. این روش فسفر را از طریق روزنه‌های روی سطح درختان جذب می‌کند و در مواردی می‌تواند مفید باشد.

اما به طور کلی به دلیل اینکه هدف اصلی این کود تقویت ریشه‌ی گیاهان است، کوددهی به روش آبیاری هوشمندانه‌تر است. کودهایی مانند کود فروت ست برای انگور به روش محلول پاشی برای این درخت استفاده می‌شوند. 

افزایش عملکرد درخت انگور با کود فسفر بالا

آبیاری

در این روش کافی است زمان آبیاری انگور درختان را با کود آبیاری کنید، البته مهم است که تمام سطح خاک اطراف درختان انگور را به طور یکسان به کود آغشته کنید.

این روش با انواع سیستم‌های آبیاری از جمله سیستم آبیاری قطره‌ای قابل انجام است و به دلیل اینکه از ریشه جذب می‌شود، کارآمدتر است. استفاده از کودهای دیگری مانند کود پتاس بالا برای درخت انگور هم می‌تواند به همین روش انجام شود. 

مقدار مصرف کود فسفر بالا برای انگور

مقدار مصرف کود فسفر بالا بسته به سن درختان انگور، شرایط آب و هوایی منطقه، جنس خاک و عوامل دیگر متفاوت است. اما به طور کلی میزان استفاده از کود فسفر بالا برای انگور به شرح زیر می‎باشد:

روش مصرفمقدار مصرف
آبیاری۳۰ تا ۵۰ لیتر کود به صورت شیر بشکه‌ای
محلول پاشی۵ تا ۲۰ لیتر کود در ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ لیتر آب

البته به این دلیل که مصرف بیش از حد یا کمتر از نیاز از این کود می‌تواند آسیب زا باشد پیشنهاد می‌کنیم که درمورد میزان مصرف این کود از کارشناسان متخصص در این زمینه مشورت بگیرید.

Hidden

خرید کود فسفر بالا برای انگور

همان‌طور که قبلاً هم اشاره کردیم کود نامرغوب می‌تواند به جای سودرسانی به درختان آسیب بزند، به همین دلیل خرید از یک فروشگاه مطمئن و با تجربه بهترین راه حل است.

فروشگاه اینترنتی نیاز گیاهان با سال‌ها تجربه در زمینه فروش کودهای کشاورزی و تضمین اصالت و کیفیت کالا پرتلاش است که خریدی سودبخش و مفید برایتان رقم بزند. شما می‌توانید با مراجعه به صفحه خرید کود فسفر بالا برای انگور به راحتی سفارش خود را ثبت کنید و علاوه بر آن از مشاوره تیم باتجربه و متخصص این فروشگاه بهره مند شوید.

سخن پایانی 

در کشاورزی کوددهی و رسیدگی درست به درختان بسیار مهم و قابل توجه است. در این مقاله سعی شد علاوه بر معرفی کود فسفر بالا، چگونگی استفاده و مزایای آن برای درخت انگور به شما توضیح داده شود. امیدواریم خواندن این مطلب برایتان مفید واقع شده باشد.

مطالب مرتبط
استفاده از اسید هیومیک درختان را در برابر تنش‌ها مقاوم می‌کند. در همین رابطه می‌توانید مقاله «اسید هیومیک برای انگور» را مطالعه کنید و اطلاعات خوبی درباره تأثیر این کود بر درخت انگور به دست بیاورید. 
کمبود عنصر آهن در درخت انگور میزان تولید میوه توسط این درخت را به شدت کاهش می‌دهد. بنابراین استفاده از کود آهن برای این درختان بسیار مهم است. برای آشنایی بیشتر با علائم کمبود آهن و روش مصرف این کود مقاله «کود آهن برای انگور» را به شما پیشنهاد می‌کنیم.
اگر به دنبال رشد سریع درخت انگور هستید در مقاله «کود برای رشد سریع انگور» به معرفی بهترین کود برای این امر پرداخته‌ایم.

سؤالات متداول

1. چه زمانی باید از کود فسفر برای درخت انگور استفاده کرد؟

از کود فسفر در اوایل بهار و اواخر تابستان استفاده می‌کنند.

2. آیا استفاده از کود فسفر به کاهش ریسک بیماری‌ها و افزایش مقاومت درخت انگور کمک می‌کند؟

بله، فسفر با تقویت دیواره‌های سلولی مکانیزم دفاعی آن‌ها را در برابر بیماری‌ها تقویت می‌کند.

3. آیا کود فسفر می‌تواند باردهی انگور را افزایش دهد؟

بله، با تحریک ریشه زایی و افزایش رشد درخت انگور، باردهی آن هم افزایش می‌یابد.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 5 / 5. امتیاز های این مقاله: 1

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها