تأثیر کود فسفر برای درخت گردو و روش مصرف آن

کود فسفر برای گردو

درختان و گیاهان همانند انسان جان دارند، از این رو برای سلامتی و رشد آن‌ها باید عناصر مهم فراهم شود. درختان گردو جزء محبوب‌ترین درختان در جهان هستند، این درختان برای ادامه زندگی و رشد بهتر محصول نیازمند عناصر مهمی همچو فسفر هستند. زمانی که فسفر درخت کم باشد، نباید انتظار رشد و باردهی بالا داشته باشید؛ از این رو می‌توانید از کود فسفر برای درختان خود استفاده نمایید. 

تأثیر کود فسفر برای درخت گردو به قدری زیاد است که شما در کوتاه مدت شاهد رشد درخت و محصول دهی آن خواهید بود. در ادامه این مطلب با فواید کود فسفر، نحوه استفاده آن و مقدار استفاده از کود فسفر آشنا خواهیم شد.

چکیده
استفاده از کود فسفر بالا برای درخت گردو باعث تقویت رشد ریشه و در نتیجه شاخه و برگ‌های درخت می‌شود. 
این کود باعث استحکام بیشتر درخت به افزایش مقاومت آن در برابر تنش‌ها و بیماری‌ها کمک می‌کند. 
کود فسفر بالا با افزایش گلدهی باعث بهبود کیفیت میوه‌ها و افزایش تعداد آن‌ها می‌شود. 
بهترین کودهای فسفر بالا کود فسفر ۱۰.۵۲.۱۰ شوک و بمب، فسفر ۸۰ درصد شوک  و کود فسفر ۹۰ درصد بمب است. 
بهترین زمان استفاده از کود فسفر برای درخت گردو اوایل بهار و زمان شروع فاز فعال رشد درخت است.

فواید کود فسفر برای درخت گردو

بعد از به کار گرفتن روش‌های اصولی کاشت گردو حتماً می‌دانید که درختان گردو نیاز به زمان زیادی برای به ثمر نشستن دارند. در تمامی این زمان‌ها باید مواد مغذی و عناصر مهم برای این درختان فراهم شود، در غیر این صورت امکان ادامه حیات درختان گردو کم شده و بیشتر آن‌ها در همان مراحل اولیه جان خود را از دست خواهند داد.

اثر کود فسفر برای گوگرد

تغذیه درختانی مانند گردو از طریق کوددهی انجام می‌شود، از این رو وجود کود فسفر برای آن‌ها ضروری است. در صورتی که برگ درختان گردو تیره باشد و از قرمز به بنفش تغییر کند با کمبود فسفر مواجه شده است. برای رفع این مشکل باید از کودهای فسفر استفاده کنید این کود فواید زیادی دارد که چند مورد از آن‌ها عبارت‌اند از:

 • تقویت تقسیم سلولی و افزایش رشد درخت و ریشه‌های آن 
 • استحکام ریشه ها و شاخه ها
 • افزایش جوانه زنی و رشد شاخه های جدید
 • بالا بردن مقاومت درختان در برابر شرایط محیطی مانند سرما
 • جلو افتادن بلوغ درختان و افزایش باردهی
 • تقویت و اصلاح خاک

معرفی بهترین کود فسفر برای درخت گردو 

اینکه چه نوع کود فسفری را برای درختان گردو خود انتخاب کنید بسیار مهم است، چرا که انواع مختلفی از این کود تولید می‌شود و برای بهترین نتیجه باید بهترین کود را انتخاب نمایید. البته در این زمینه می‌توانید با کارشناسان نیز مشورت کنید. در ادامه به معرفی 4 کود فسفر بالا عالی خواهیم پرداخت.

کود فسفر 10-52-10 شوک و بمب

 این کود ها با ترکیبات عالی که دارند سبب بالا رفتن عملکرد گیاه شده و در نهایت به افزایش مقاومت آن‌ها در برابر عوامل محیطی، بیماری‌ها و موارد دیگر کمک می‌کند.

کود فسفر ۱۰.۵۲.۱۰ شوک و بمب هر دو وارداتی و با استفاده از تکنولوژی نانو تولید شده است. برخی مزایای استفاده از این کودها برای درخت گردو به شرح زیر است:

 • تقویت رشد درخت گردو 
 • افزایش مقاومت در برابر بیماری‌ها
 • خلوص بالا و جذب بیشتر 
 • تقویت رشد ریشه‌ها
 • افزایش باردهی درخت گردو
 • تقویت گلدهی 

کود فسفر ۸۰ درصد شوک

کود فسفر ۸۰ درصد شوک هم در دسته کودهای فسفر بالا است که همان طور که از نامش پیداست ۸۰ درصد ترکیباتش را فسفر و ۲۰ درصد را سایر عناصر ریزمغذی تشکیل می‌دهد.

این کود هم مانند تمام کودهای برند شوک، تولید شرکت پن امریکا است و به دلیل بهره‌مندی از فناوری نانو به راحتی توسط درخت جذب می‌شود. در ادامه ویژگی‌های این کود را بررسی می‌کنیم:

 • افزایش رشد درخت 
 • تحریک ریشه زایی
 • افزایش گلدهی 
 • استحکام بیشتر درخت 
 •  افزایش مقاومت درخت گردو را در برابر بیماری‌ها و تنش‌های محیطی

کود فسفر ۹۰ درصد بمب

 حدود ۹۰ درصد این نوع کود از فسفر خالص است که وجود آن‌ها برای درختان بسیار مفید بوده و نیاز آن‌ها را برطرف می‌سازد.

فواید مصرف کود فسفر بالا 90 درصد مایع بمب برای درختان گردو عبارتند از:

 • تولید شده توسط تکنولوژی نانو
 • جذب سریع و بالا توسط گیاه
 • تحریک رشد ریشه‌ها
 • بالا رفتن کیفیت گردوها
 • افزایش گلدهی
 •   افزایش مقاومت در برابر بیماری‌ها
 • افزایش استحکام شاخه‌ها
 • فعال سازی آنزیم‌های مورد نیاز درخت

زمان مصرف کود فسفر برای درخت گردو 

زمان درست برای کوددهی درختان بسیار مهم است، زیرا در صورت عدم رعایت این نکته نه تنها درختان باردهی مناسبی نخواهند داشت بلکه ضرر اقتصادی زیادی به شما وارد خواهد شد. هدف از کوددهی به درختان گردو حفظ سلامت و افزایش باردهی آن‌ها است، اما یک اشتباه منجر به از دست دادن درخت می‌شود.

افزایش رشد درخت گردو با کود فسفر

در هر فصلی می‌توان از کود فسفر برای درختان گردو استفاده کرد، اما برای اینکه شاهد رشد بهتر درخت و تأثیرگذاری بیشتر کود باشید باید در فصل بهار و آغاز فاز فعال رشد درخت از آن استفاده کنید.

زمان شروع به باردهی نیز یکی از بهترین زمان‌ها برای استفاده از کود فسفر است، زیرا به باردهی بیشتر کمک زیادی می‌کند. با استفاده از کود فسفر بالا در ابتدای کاشت درخت گردو با کمک به افزایش تقسیم سلولی و تحریک رشد ریشه‌ها به استحکام درخت کمک زیادی می‌کند.

نحوه مصرف کود فسفر برای درخت گردو 

کود فسفر مایع برند شوک به دو صورت قابل مصرف است که عبارت‌اند از: 

 1. آبیاری

آبیاری درخت گردو یکی از عوامل مهم در رشد بهتر و بازدهی بیشتر است. در عین حال از این روش برای رساندن کودها مانند کود سه بیست برای گردو هم استفاده می‌شود.

در روش آبیاری کود فسفر و آب باید با یکدیگر مخلوط شوند. این روش با ریشه درختان سروکار دارد و سبب رشد بهتر درختان خواهد شد. مقدار استفاده نیز بستگی به سن درختان، نوع خاک و… دارد، البته برای مقدار دقیق می‌توانید با کارشناسان مجرب نیاز گیاهان مشورت نمایید.

 1. محلول پاشی

محلول پاشی معمولاً از طریق دستگاه سم‌پاش روی درختان انجام می‌شود. در این روش کود را به نسبت مشخص با آب مخلوط کرده و محلول به دست آمده را روی شاخه‌ها و برگ‌ها می‌پاشند. از این روش برای استفاده از کود فروت ست برای گردو هم استفاده می‌شود. 

مقدار مصرف کود فسفر برای درخت گردو 

اینکه برای هر درخت گردو چه مقدار از کود فسفر استفاده شود اهمیت ویژه‌ای دارد. برای تعیین دقیق این میزان لازم است با کارشناسان کشاورزی مشورت کنید.

روش مصرفمقدار مصرف
آبیاری30 تا 50 لیتر به صورت شیر بشکه
محلول پاشی5 تا 20 لیتر کود در 500 تا 1500 لیتر آب

مقدار مصرف کود فسفر بالا با توجه به سن درختان گردو متفاوت است؛ بنابراین توصیه می‌کنیم در این زمینه حتما با کارشناسان نیاز گیاهان مشورت کنید.

Hidden

خرید کود فسفر برای درخت گردو

یکی از مهم‌ترین مراحل رسیدگی به محصولات باغی، انتخاب کودهای مناسب است. خوشبختانه فروشگاه اینترنتی نیاز گیاهان یکی از مراجع معتبر برای ارائه انواع این کودها به ویژه کود فسفر بالا برای گردو است. از مزیت‌های خرید از این فروشگاه اینترنتی بهره‌مندی از مشاوره کارشناسان مجرب کشاورزی است.

برای خرید انواع کودهای فسفر بالا مایع می‌توانید به صفحه «خرید کود فسفر بالا» در سایت نیاز گیاهان مراجعه کنید و کود مورد نیاز خود را در بسته بندی 1، 5 و 20 لیتری به راحتی سفارش دهید.

سخن پایانی 

کود فسفر برای درخت گردو جزء کودهای ضروری برای رشد این درخت محسوب می‌شود. با اینکه خاک خود دارای فسفر است اما ممکن است به دلایل مختلف فسفر خاک کم شده باشد.

درخت گردو، درختی تنومند است که نیاز به ریشه‌های قوی و مستحکم دارد، بنابراین کود فسفر می‌تواند تأمین کننده نیاز این درخت به فسفر برای ریشه زایی و رشد بیشتر باشد.

مطالب مرتبط
یکی از مهم‌ترین کودها برای افزایش مقاومت درخت گردو در برابر تنش‌های محیطی استفاده از اسید هیومیک است. با مطالعه مقاله «کود اسید هیومیک برای گردو» می‌توانید در این باره اطلاعات بیشتری به دست بیاورید. 
در مراحل رشد درخت گردو نیاز به استفاده از انواع قارچ کش‌ها برای درمان و یا پیشگیری است. برای آشنایی با بهترین قارچ کش و نحوه مصرف آن مطالعه مقاله «بهترین قارچ کش برای گردو» را به شما توصیه می‌کنیم.
یکی از عوامل مهم در بازدهی بیشتر درخت گردو رعایت فاصله کاشت درختان است. در مقاله «فاصله کاشت درخت گردو» به طور مفصل به این مبحث پرداخته‌ایم.

سؤالات متداول

1. مزایای استفاده از کود فسفر برای گردو چیست؟

تحریک ریشه زایی و رشد درخت، تقویت سیستم ایمنی، افزایش کیفیت محصول

2. چه زمانی بهترین زمان برای مصرف کود فسفر بالا برای گردو است؟

در ابتدای فاز رشد درخت گردو یعنی اوایل بهار بهترین زمان استفاده از این کود است.

3. بهترین کود فسفر بالا برای گردو کدام است؟

کودهای فسفر ۱۰.۵۲.۱۰ شوک، فسفر ۸۰ درصد بمب و کود فسفر ۹۰ درصد بمب از بهترین کودهای فسفر بالا هستند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 0 / 5. امتیاز های این مقاله: 0

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها