تمام نکات کود فسفر بالا برای درختان میوه

هدف تمام باغداران، برداشت محصولی مرغوب و با کیفیت است که کودهای فسفر بالا کمک زیادی به شما برای برداشتن یک گام بزرگ به سمت هدف می‌کنند. در این مسیر لازم است تمام نکات کود فسفر بالا برای درختان میوه را بدانید از جمله اطلاعاتی مانند: مزایای کود فسفر بالا برای درختان، انواع کود فسفر بالا برای درختان میوه، کدام نوع کود فسفر برای درختان بهتر است و در نهایت زمان و نحوه استفاده آن برای درختان را بدانید. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.  

کود فسفر بالا چیست؟

اول از همه بهتر است بدانید “کود فسفر بالا چیست؟” و منشائ تولید آن چیست. فسفر یک ماده مغذی ضروری برای گیاهان است که به دو صورت آلی و معدنی وجود دارد. فسفر آلی به صورت طبیعی در خاک یافت می‌شود و از بسیاری جهات برای ما بسیار ارزشمند است؛ زیرا فرسایش ناشی از روان آب، طوفان و باران را کاهش می‌دهد. اما همانطور که می‌دانید درصد مواد آلی خاک به دلیل کشاورزی نادرست بسیار کم شده است و عنصر فسفر هم از این قائله مستثناء نیست. بنابراین برای تامین فسفر مورد نیاز گیاهان دست به دامان کودهای شیمیایی شده‌ایم. فسفر معدنی همان چیزی است که در این مقاله به آن می‌پردازیم.

استفاده از کود فسفر بالا در اطراف ریشه درخت

منشاء فسفر معدنی سنگ فسفات است که میلیون‌ها سال در اعماق زمین دفن شده و از دسترس انسان و حیوانات خارج بوده است و به صورت دست نخورده وجود دارد. بعد از استخراج سنگ فسفات از دل زمین، فسفر آن با روش های گوناگون جدا شده و در انواع مختلف و با درصد خلوص متفاوت در اختیار کشاورز قرار می‌گیرد. ضرورت استفاده از عنصر فسفر برای درختان میوه چیست؟ اگر به دنبال پاسخ این سوال هستید، بخش بعدی را از دست ندهید.  

مزایای کود فسفر بالا برای درختان چیست؟

همه ما شنیده ایم که فسفر یکی از عناصر حیاتی گیاهان است. بسیاری از باغداران تنها طبق تجربه‌ی چندین ساله خود از کودهای فسفر بالا استفاده می‌کنند اما بهتر است بدانید که نقش فسفر دقیقا در گیاه چیست و چرا استفاده از آن ضروری است. برخی مزایای کود فسفر بالا برای درختان میوه عبارت اند از:

 • فسفر نه تنها به تولید گل درختان کمک می‌کند بلکه باعث بهبود کیفیت آنها نیز می‌شود؛
 • در تولید کلروفیل و درنتیجه سرسبزی درخت میوه نقش دارد؛
 • فسفر برای بهبود ریشه و افزایش رشد آن بسیار ضروری است؛
 • به شکوفایی و تشکیل میوه کمک می‌کند؛
 • باعث تقویت جوانه ها می‌شود؛
 • به افزایش طعم، رنگ و اندازه میوه کمک می‌کند؛

فسفر را می‌توان به روش های متفاوت به خاک اضافه کرد که یکی از آنها استفاده از کودهای شیمیایی است. انتخاب نوع مناسب کود فسفر تاثیر بسزایی در کیفیت نهایی محصول شما خواهد داشت؛ در ادامه به بررسی انواع کود فسفر برای درختان میوه خواهیم پرداخت.  

انواع کود فسفر برای درختان میوه

کودهای فسفر بالا امروزه در انواع مختلف تولید و در بازار عرضه می‌شوند. از مهم ترین انواع آن می‌توان به سوپر فسفات ساده، سوپر فسفات تریپل و فسفات آمونیوم اشاره کرد. همچنین کودهای ان پی کا (NPK) نیز به عنوان کودهای فسفر بالا شهرت زیادی پیدا کرده‌اند. این کودها با درصد‌های متفاوتی از نیتروژن (N)، فسفر (P) و پتاسیم (K) وجود دارند و یکی از منابع تامین فسفر گیاهان بشمار می‌روند.

تاثیر کود فسفر بالا بر افزایش رنگ دهی و طعم میوه

توجه کنید که اگر قصد دارید از کودهای NPK برای تامین فسفر خاک خود استفاده کنید، باید درصد فسفر آن نسبت به سایر عناصر بالاتر باشد. به عنوان مثال از بعضی کودهای NPK فسفر بالا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کود npk 10 52 10
 • کود npk 10 40 20
 • کود npk 12 48 8

کودهای ذکر شده به صورت مایع، پودری و گرانول تولید می‌شوند. هرکدام از آنها غلظت، زمان ماندگاری، زمان اثربخشی و قیمت‌های متفاوتی دارند که در بخش بعدی قصد داریم با مقایسه آنها و بیان ویژگی‌های هرکدام این مسیر را برای شما راحت تر کنیم.  

کدام شکل کود فسفر بالا برای درختان بهتر است؟

کودهای فسفر بالا به 3 صورت مایع، پودری و گرانول در اختیار کشاورزان و باغداران قرار می‌گیرد اما شاید در انتخاب بهترین نوع آن گیج شده‌اید و نمی‌دانید کدام یک را تهیه کنید. اگر تمایل دارید تمام نکات تکمیلی درباره کود فسفر بالا و انواع مختلف آن را بدانید پیشنهاد می‌کنیم حتما مقاله “کود سیاه چیست و چه کاربردی در کشاورزی دارد؟”  را مطالعه کنید. در ادامه تفاوت هریک را به طور کامل توضیح خواهیم داد و بهترین کود برای درختان میوه را معرفی میکنیم تا به شما در انتخاب هوشمندانه کمک کنیم.  

 • کود فسفر مایع

کودهای مایع به دلیل استفاده آسان می‌توانند در زمان، انرژی و آب صرفه جویی کنند و به همین علت بسیار پرکاربرد هستند. کود فسفر مایع از غلظت بالایی برخوردار است و به راحتی با آب ترکیب شده و همراه با آب آبیاری وارد زمین می‌شود.

کود مایع فسفر بالا برای درختان میوه

همچنین PH خاک شما را متعادل می‌کنند و باعث افزایش جذب سایر عناصر توسط ریشه می‌شوند. به دلیل سرعت جذببالا توسط ریشه، شاهد تاثیر فوق‌العاده آن در کمترین زمان ممکن خواهید بود.  

 • کود فسفر پودری

بعد از کود فسفر مایع، استفاده از نوع پودری آن توصیه می‌شود. کود فسفر پودری قابلیت انحلال پذیری در آب را دارد و به راحتی حل می‌شود درنتیجه روش استفاده آن به صورت آبیاری است. تنها نکته قابل توجه این است که باید در حل کردن کود فسفر پودری در آب دقت کنید تا بتواند بهترین تاثیر خود را در گیاه شما بگذارد.  

 • کود فسفر گرانوله

این نوع کود در آب حل نمی‌شود و طریقه‌ی مصرف آن به صورت چالکود است. برای اثربخشی به مدت زمان زیادی نیاز دارد بنابراین برای نتیجه گرفتن باید صبور باشید. درصورتی که گیاه علائم کمبود فسفر را نشان داد استفاده از کود فسفر مایع و پودری در اولیت است زیرا باید به سرعت برای رفع این نیاز اقدام کنید و فسفر گرانوله در این شرایط چندان توصیه نمی‌شود.  

زمان و نحوه مصرف کود فسفر بالا برای درختان

انتخاب زمان درست مصرف کود فسفر بالا از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا باعث افزایش بازدهی، کاهش هزینه‌های اقتصادی، کاهش تلفات مواد مغذی و افزایش راندمان می‌شود. استفاده بی رویه از کودهای فسفر بالا قطعا عواقبی برای گیاه و خاک زمین کشاورزی دارد و به مرور باعث مسمومیت محیط اطراف خود می‌شوند؛ بنابراین مهم است که در زمان طلایی خود مصرف شود تا از آسیب رساندن به محیط زیست جلوگیری کنیم.

تاثیر کود فسفر بالا بر افزایش تناژ محصول

عنصر فسفر بسیار کند و کم تحرک است و سرعت تثبیت آن در خاک بالاست. اما قابلیت انحلال در آب کمک می‌کند تا با سرعت بیشتری جذب گیاه شود. با این وجود آبیاری باید در نزدیکی ریشه انجام گیرد زیرا ریشه گیاه می‌تواند تنها عناصر فسفر نزدیک را جذب کند، پس توصیه می‌شود قبل از بارندگی کوددهی را انجام دهید. بهترین زمان استفاده از کود فسفر بالا قبل از کاشت و یا در زمان کاشت است زیرا به درخت کمک می‌کند استارت قوی داشته باشد و با تقویت ریشه ها، سبب تحکیم آن می‌شود. درخت نیز در تمامی مراحل رشد خود به مرور از فسفر موجود در خاک استفاده می‌کند.  

خرید بهترین کود فسفر بالا

مجموعه ما عرضه کننده انواع کودهای شیمیایی با کیفیت می‌باشد و شما می‌توانید محصولات موردنیازتان را که برای فعالیت در حوزه کشاورزی احتیاج دارید، به صورت آنلاین سفارش داده و ما در اسرع وقت سفارشتان را با بسته بندی کاربردی به دستتان می‌رسانیم. برای ثبت سفارش خود و دریافت بهترین مشاوره تخصصی می‌توانید از طریق وب سایت فروشگاه نیاز گیاهان اقدام کنید.  

خلاصه‌ای از آنچه با هم گفتیم…

فسفر مزایای بیشماری برای درختان دارد از جمله: باعث تقویت جوانه ها می‌شود، به افزایش طعم، رنگ و اندازه میوه کمک می‌کند، باعث افزایش ریشه دهی می‌شود و… امروزه به دلیل کمبود مواد آلی خاک به ناچار مجبور به استفاده از کودهای شیمیایی هستیم و به دلیل تنوع بالای کودهای فسفر بالا در بازار باید با ویژگی های هرکدام بطور کامل آشنا باشیم. سوپر فسفات ساده، سوپر فسفات تریپل و فسفات آمونیوم و کودهای ان پی کا(NPK) فسفر بالا بهترین منابع تامین فسفر مورد نیاز گیاهان هستند. از بین شکل‌های مختلف کود فسفر بالا، نوع مایع آن بیشترین بازدهی را دارد و پس از آن کود فسفر پودری توصیه می‌شود که روش مصرف هردو بصورت آبیاری است.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3.5 / 5. امتیاز های این مقاله: 4

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها