بهترین برنامه کود دهی پسته در زمان مناسب

جدول کود دهی پسته

درخت پسته یکی از محصولات باغی ارزشمند است که به خاطر مغز خوشمزه و ارزش اقتصادی بالایش مورد توجه باغداران و مصرف‌کنندگان قرار دارد. درخت پسته یک گونه مقاوم به خشکی است و در مناطق خشک و نیمه خشک ایران رشد می‌کند.

ما در این مقاله با ارائه بهترین برنامه غذایی پسته و تهیه جدول کود دهی پسته به شما کمک می‌کنیم که زمان کود دهی پسته را بدانید و با هزینه مناسب بیشترین بازدهی را دریافت کنید. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

خلاصه‌ای از این مقاله
درختان پسته باید در نه مرحله کود دهی شوند که این مراحل شامل: یخ آب زمستانه، آب استارت، تورم جوانه، دومین آبیاری، سومین آبیاری، انتهای بهار، بزرگ شدن میوه، قبل از برداشت و بعد از برداشت پسته هستند.
کود دهی درختان پسته به دو روش آبیاری و محلول پاشی انجام می‌شود و باکیفیت ترین کودها برای تغذیه پسته، نانو کودها هستند.

جدول کود دهی پسته، یک جدول کامل و اقتصادی

اگر به تازگی در باغ خود نهال پسته کاشته‌اید بهتر است بدانید نهال آن تا سه سال ابتدای عمر خود بار نمی‌دهد، اما به این معنا نیست که به کوددهی نیازی ندارد.

سال‌های ابتدایی رشد نهال پسته در واقع جزو مهم‌ترین دوره‌های رشد آن محسوب می‌شود و در این زمان اگر به خوبی مواد مغذی دریافت کند و تغذیه شود تا آخر عمر خود محصول با کیفیتی تولید می‌کند. بنابراین دقت کنید در این دوران از کودهای اصل و مرغوب استفاده کنید. در این بخش با ارائه جدول کود دهی پسته (جدول محلول پاشی پسته) تمام کودهای مورد نیاز در هر مرحله را نام بردیم.

مرحله رشدتوصیه کودیروش مصرف
یخ آب زمستانهکود گوگرد مایع شوکآبیاری
آب استارتکود ده ایکس مایع شوک + کود هیومیک اسید مایع شوک + کود فسفر بالا (10-52-10) مایع شوک آبیاری
تورم جوانهکود فروت ست مایع شوک + کود آمینو اسید مایع شوکمحلول پاشی
دومین آبیاریکود نیترات کلسیم مایع شوکآبیاری
سومین آبیاریکود فسفر بالا 10-52-10 مایع شوکآبیاری
انتهای بهارکود سیلیکات پتاسیم مایع شوکمحلول پاشی
بزرگ شدن میوه پستهکود پتاس بالا مایع شوک + کود آمینو اسید مایع شوکمحلول پاشی
قبل از برداشتکود جلبک دریایی مایع شوکمحلول پاشی
بعد از برداشتکود کلسیم مایع شوک + کود فروت ست مایع شوکمحلول پاشی

برای کسب اطلاعات درباره مقدار دقیق مصرف هر کود روی لینک آنها کلیک کنید تا جواب سوالات خود را دریافت کنید. در بخش بعدی توضیحات مربوط به هر مرحله از کوددهی را می‌توانید مطالعه کنید.

برنامه غذایی پسته چیست؟

درخت پسته جزو گیاهان خاصی محسوب می‌شود که برخلاف تصور ما در برابر تنش‌های خشکی، شوری آب یا خاک، تغییرات آب و هوایی و… بسیار حساس است و بروز کوچک‌ترین استرس سبب ریزش برگ‌های درخت و کاهش کیفیت محصول می‌‌شود. باتوجه به ارزش غذایی بالای پسته و همچنین قیمت آن در بازار لازم است با رعایت برنامه غذایی پسته به تقویت درخت کمک کنیم.

در ادامه با ارائه بهترین برنامه غذایی پسته به شما در این مسیر کمک می‎‌کنیم و نیازهای درخت پسته را در هر مرحله به طور کامل توضیح می‌دهیم.

یخ آب زمستانه

در یخ آب زمستانه لازم است از کود گوگرد مایع همراه با آب آبیاری استفاده کنید. کود گوگرد با ضد عفونی کردن خاک، کاهش شوری و از بین بردن آفات شرایط را برای رشد هرچه بهتر درختان پسته مهیا می‌کند. این کود در فصل زمستان می‌تواند به نرم‌تر شدن خاک نیز کمک می‌کند.

البته گوگرد مایع فواید دیگری هم دارد و هنگامم مقابله با آفات هم راهکاری مناسب است، پیشنهاد می‌کنیم راجع به کود گوگرد مایع برای پسته در مقالۀ نام برده، بیشتر بخوانید.

توصیه کودی: آبیاری کود گوگرد مایع

آب استارت

در اولین آبیاری ابتدای فصل رشد که با هدف بیدار شدن درختان از خواب زمستانه انجام می‌شود لازم است حتماً از یک کود کامل همانند کود ده ایکس شوک استفاده کنید. این کود دارای ده عنصر درشت مغذی و ریز مغذی است که به استارت قوی درختان کمک می‌کند.

کود هیومیک اسید همان کودی است که با تغییر ساختمان خاک، تمام عناصر مغذی در خاک که قبلاً جذب ریشه نمی‌شدند را جذب می‌کند و رشد ریشۀ درخت را چندین برابر افزایش می‌دهد. کود 10-52-10 شوک هم دارای عناصر ان پی کا همچون نیتروژن، فسفر و پتاسیم است با داشتن 52 درصد فسفر، کمک می‌کند تا انرژی مورد نیاز گیاه برای رشد ابتدای فصل تأمین شود.

زمانی که ریشۀ درخت فسفر کافی در اخیتار داشته باشد، نیتروژن و پتاسیم را نیز بهتر جذب می‌کند. البته ناگفته نماند فسفر و پتاسیم هر دو می‌توانند در حد قابل قبولی درخت را در برابر شرایط سخت، مقاوم کنند.

توصیه کودی: آبیاری کود ده ایکس مایع شوک + کود هیومیک اسید مایع شوک + کود فسفر بالا 10-52-10 شوک

تورم جوانه

در این مرحله از کود دهی درخت پسته لازم است هنگام تورم جوانه‌ها از کود فروت ست به روش محلول پاشی استفاده کنید. کود فروت ست حاوی عناصر مغذی بوده و به تقویت جوانه‌ها کمک می‌کند و ریزش آنها را کاهش می‌دهد. همچنین مصرف آن همراه با کود آمینو اسید خطر سرمازدگی بهاره را به حداقل می‌رساند. در فصل بهار درختان پسته شروع به گرده افشانی می‌کنند که فروت ست و آمینو اسید می‌توانند این فرایند را بهبود دهند و انرژی درخت را تأمین کنند.

کود دهی پسته در مرحله تورم جوانه

برای اینکه بدانید فروت ست پسته دقیقاً چگونه عملکرد درخت پسته را افزایش می‌دهد، پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ ذکر شده را مطالعه کنید.

  • توصیه کودی: محلول پاشی کود فروت ست مایع شوک + محلول پاشی کود آمینو اسید مایع شوک

دومین آبیاری

یکی از کودهای اساسی که در کیفیت پسته تاثیر مستقیم می‌گذارد کود نیترات کلسیم است. این کود در برنامه کودی پسته به روش‌های آبیاری و محلول پاشی در چند نوبت مصرف می‌شود.

کلسیم سبب جلوگیری از بروز مشکلاتی از جمله عارضه لکه استخوانی می‌شود و به مقاومت پسته کمک زیادی می‌کند. یک مورد از بهترین زمان مصرف کود نیترات کلسیم پسته، در دومین آبیاری است، بنابراین از این کود غافل نشوید.

  • توصیه کودی: آبیاری کود نیترات کلسیم مایع شوک

سومین آبیاری

در سومین آبیاری درختان پسته لازم است تا با تقویت ریشه‌های درخت به افزایش جذب عناصر کمک کنیم. بنابراین مصرف کودهای فسفر بالا در این مرحله الزامی است. بنابراین توصیه می‌شود از کود فسفر بالا 10-52-10 به آبیاری استفاده کنید.

انتهای بهار

در این مرحله از تغذیه درخت پسته، کود سیلیکات پتاسیم را همراه با کود آمینو اسید به روش محلول پاشی استفاده کنید. کود سلیکات پتاسیم می‌تواند ضخامت برگ درختان پسته را افزایش دهد و درخت پسته را از شر آفات نجات دهد.

سیلیکات پتاسیم همچنین جهت درمان پسیل پسته هم بهترین راهکار است و راجع به فواید آن در مقالۀ سیلیکات پتاسیم برای پسته بیشتر پرداخته‌ایم.

  • توصیه کودی: محلول پاشی کود آمینو اسید + کود سلیکات پتاسیم مایع شوک

بزرگ شدن میوه پسته

در زمان بزرگ شدن پسته ضروری است از کود پتاس بالا استفاده کنید. عنصر پتاسیم در زمان آغاز حجم گرفتن مغز پسته نقش بسیار ویژه‌ای را ایفا می‌کند و با تاثیر بر وزن و حجم پسته باعث افزایش تناژ محصول می‌شود. کود پتاس بالا تقسیمات سلولی گیاه را افزایش می‌دهد و با توزیع قند در داخل گیاه به خوش طعم شدن پسته نیز کمک می‌کند.

کود دهی پسته در مرحله بزرگ شدن پسته

محلول پاشی کود آمینو اسید نیز به افزایش بازدهی کوددهی کمک می‌کند و سوخت و ساز درخت را بهبود می‌بخشد.

  • توصیه کودی: محلول پاشی کود پتاس بالا مایع شوک + کود آمینو اسید مایع شوک

قبل از برداشت پسته

کمی قبل از برداشت مصرف کود جلبک دریایی می‌تواند کیفیت پسته را تا چند برابر بهتر کند. جلبک دریایی با داشتن ریز مغذی‌ها و هورمون‌های رشد گیاهی می‌تواند نیاز درخت را به عناصر میکرو کاملاً برطرف کند.

  • توصیه کودی: محلول پاشی کود جلبک دریایی مایع شوک

بعد از برداشت

بعد از برداشت محصول، کود دهی پسته در شهریور و مهر آغاز می‌شود که جهت تقویت درخت و جلوگیری از سال آوری لازم است کود فروت ست را محلول پاشی کنید. کود کلسیم در این مرحله به تقویت دیوارۀ سلولی درخت می‌پردازد و به افزایش مقاومت درخت کمک می‌کند.

حالا اگر برایتان سوال پیش آمده که سال آوری درخت پسته چیست؟ پیشنهاد می‌کنیم حتماً مقالۀ دکر شده را مطالعه کنید و این عارضه را جدی بگیرید.

  • توصیه کودی: محلول پاشی کود فروت ست مایع شوک+ کود کلسیم مایع شوک

مهم‌ترین نکات در تغذیه پسته چیست؟

برای دریافت نتیجه بهتر، صرفه جویی در هزینه‌های مالی و مصرف هوشمندانه کودهای کشاورزی توصیه می‌کنیم ابتدا با انجام آزمایش خاک از کمبودها و بیش‌بودهای خاک اطلاع پیدا کنید و سپس با توجه به نیازهای درختان باغ خود اقدام به کوددهی کنید. در ادامه به برخی از مهم‌ترین نکات تغذیه پسته اشاره می‌کنیم:

  • اگر شوری خاک و یا آب زمین باغ شما زیاد است، آبیاری کود هیومیک اسید را در چند مرحله تکرار کنید.
  • مهم‌ترین نکته در تغذیه درخت پسته اعمال مقدار مناسب کود در هر نوبت است که با مراجعه به صفحه هر محصول می‌توانید اطلاعات مقدار و نحوه مصرف آنها را مطالعه کنید.
  • برای مصرف کودها به روش محلول پاشی دقت کنید اسپری کردن را به قدری انجام دهید که خیس شدن درخت را به چشم خود ببینید.
  • از تهیه کودهای بی کیفیت و نامرغوب بپرهیزید.

خرید انواع کود از فروشگاه نیاز گیاهان

شما می‌توانید کودهای موجود در کوددهی درخت پسته و یا هر کود دیگری را که نیاز دارید از طریق وب سایت فروشگاه نیاز گیاهان به صورت آنلاین سفارش دهید و ما در کمترین زمان ممکن همراه با بسته بندی کاربردی، محصول را به دستتان می‌رسانیم.

سخن پایانی

همۀ ما از ارزش پسته و سود دهی عالی آن باخبر هستیم اما باید بدانید که این محصول پرطرفدار نیازمند رسیدگی بالا و اجرا کردن یه برنامه کوددهی منظم است تا در نهایت بهترین نتیجه را دریافت کنید. امیدواریم این مقاله برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد.

شما می‌توانید از طریق تماس تلفنی با کارشناسان ما در ارتباط باشید و پاسخ سوالات خود راجع به کود دهی پسته را دریافت کنید. همچنین در بخش کامنت‌ها منتظر نظرات شما عزیزان هستیم و در اولین فرصت پاسخگوی شما عزیزان خواهیم بود.

مطالب مرتبط

یکی از سوالات پر تکرار شما راجع به میزان آبیاری درخت پسته و تعداد دفعات آن است، پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر به مقالۀ ذکر شده مراجعه کنید.
برای درمان بیماری‌های قارچی پسته مانند گموز، سرخشکیدگی و لکه برگی نیاز به یک قارچ کش قوی دارید، پیشنهاد می‌کنید برای شناخت قارچ کش پسته به مقالۀ پیشنهادی ما مراجعه کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3.1 / 5. امتیاز های این مقاله: 71

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
6 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
کاربران ناشناس

سلام بسیار فیض بردم عالی بود

زهرا آرام

سلام دوست عزیز. تشکر از نظرتون

هادی میرزازاده

بسیار عالی تشکر از مطالب مفید آموزشی تون سپاسگزارم

زهرا آرام

سلام آقای میرزاده وقت شما بخیر. خوشحالیم که این مطلب برای شما مفید واقع شده.

محمدرضامرادی

سلام‌مرادی‌هستم‌ازکاشمربرنامه‌غذایتان‌خیلی‌خیلی‌خوب‌است‌لطفابرای‌استفاده‌کودهای‌حیوانی‌‌هم‌راهنمایی‌مان‌کنید‌ممنون

زهرا آرام

سلام آقای مرادی وقت بخیر. ممنون که به ما لطف دارید. چشم در آینده برای این موضوع هم مقاله آماده می‌کنیم.