بهترین کود برای درخت پسته (کود مخصوص درخت پسته)

بهترین کود برای درخت پسته

جالب است بدانید که برای کود دهی به درختان یک طرز تفکر اشتباه وجود دارد که برخی از باغداران به دنبال یک ماده خاص هستند. آن‌ها بر این باورند که به کمک کودهای دامی می‌توانند باردهی درختان خود را به حداکثر برسانند. با این تفکر غلط بسیاری از باغات در کشور مورد تهاجم آفات قرار گرفته‌اند و خسارات زیادی به وجود آورده‌اند.

برای اینکه بتوان باردهی یک درخت را به حداکثر رساند قبل از استفاده از کودهای خاص باید یک برنامه غذایی منظم و علمی داشت. ما در این مطلب قصد داریم شما را با بهترین کود برای درخت پسته آشنا کنیم و تمام ویژگی‌ها، فواید و ترکیبات کود کامل مخصوص درختان پسته را به طور کامل توضیح دهیم. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

چکیده
استفاده از کود برای درخت پسته باعث افزایش رشد و در نتیجه افزایش بازدهی محصول آن می‌شود. 
کود پسته بمب با دارا بودن تمام مواد مغذی لازم مانند فسفر، پتاسیم، اسید آمینه و غیره را می‌توان به عنوان بهترین کود برای پسته معرفی کرد. 
بهترین زمان مصرف این کود در اوایل بهار و تا پیش از برداشت محصول است. در این زمان درخت در فاز فعال قرار دارد. 
روش توصیه شده برای استفاده از این کود روش محلول پاشی است.

آیا درخت پسته به کود مخصوص نیاز دارد؟

با توجه به اینکه مناطق شوره‌زار و کویری در کشور بسیار زیاد بوده، استفاده بهینه از اراضی می‌تواند به اقتصاد کشور کمک کند. سال‌های سال است که در ایران پسته به عنوان یک محصول صادراتی شناخته شده و در همین زمینه افراد زیادی مشغول به کار هستند.

درخت پسته دوام بالایی در برابر گرما، سرما و کم‌آبی دارد و انواع درخت پسته در اکثر استان‌های کشور مانند کرمان، قزوین، مشهد و … کاشت می‌شود. با پیشرفت تکنولوژی بدیهی است که برای باردهی بیشتر باغات باید از کودهای خاصی استفاده کرد.

بهبود رشد درخت پسته با مصرف بهترین کود

درخت پسته در فصل رشد خود به کود دهی دقیقی نیاز دارند و باید بهترین کود پسته در تابستان را بشناسید تا بتوانید انتخابی هوشمندانه داشته باشید. اکنون به نظر شما بهترین کود برای درخت پسته کدام است؟ ما در ادامه چند گزینه‌های ایده‌آل را برای شما معرفی می‌کنیم.

معرفی بهترین کود برای درخت پسته

بهترین کود برای رشد درخت پسته، کودی است که به خوبی مواد مغذی مورد نیاز این درخت را تأمین کند. همان طور که می‌دانید ابتدایی‌ترین نیاز این درخت فسفر، پتاسیم و کلسیم است. مواد معدنی ای که به رشد بهتر و بهبود کیفیت پسته‌های به بار آمده کمک می‌کنند.

در این میان کودهای متنوعی در بازار وجود دارد که ممکن است کشاورزان را دچار سردرگمی کند. کودهایی مانند کود ده ایکس شوک برای پسته و کود فول مکس بمب از بهترین کودهایی هستند که می‌توانند سه عنصر اصلی مورد نیاز درخت پسته را تأمین کنند؛ اما اگر بخواهیم یک کود کامل برای درخت پسته معرفی کنیم باید بگوییم کود پسته بمب بهترین کودی است که می‌توانید برای تغذیه باغ پسته خود استفاده کنید. 

کود پسته بمب 

کود پسته بمب را می‌توان کودی کامل برای درخت پسته دانست. وجود عنصری مانند پتاسیم در این کود به افزایش کیفیت محصول پسته، درشت‌تر شدن آن و درصد بالاتر تولید پسته خندان می‌شود.

فسفر باعث تقویت ریشه زایی درخت و تقویت گلدهی در آن می‌شود. ترکیبات این کود مطابق جدول زیر است.

ترکیباتدرصد در کل
پتاسیم۲۵%
برم۳۰%
فسفر۱۰%
آمینو اسید۱۰%
کلسیم۱۰%
ویتامین۱۵%

کود پسته بمب با تقویت سیستم ایمنی درخت پسته به مقاومت بیشتر این درخت در برابر آفات و بیماری‌ها کمک می‌کند به علاوه تأثیر تنش‌های محیطی مانند تغییرات آب و هوایی را به حداقل می‌رساند.

این کود با تکنولوژی نانو و به صورت مایع تولید می‌شود و همین امر به تسریع جذب توسط ریشه‌های گیاه کمک می‌کند. کود پسته بمب به دلیل دارا بودن تمامی ترکیبات آلی و معدنی مورد نیاز درخت پسته با درصد خلوص بالا یکی از بهترین کود برای درخت پسته به شمار می‌رود.

زمان مصرف بهترین کود برای پسته

زمان مصرف کود تا حد زیادی به نوع درخت پسته و شرایط آب و هوایی منطقه زیر کشت بستگی دارد. اما به طور کلی برای درخت پسته زمان شروع فاز فعال رشد درخت بهترین زمان برای کود دهی است.

در این زمان درخت نیاز به تقویت برای رشد بهتر و افزایش سبزینگی برای فتوسنتز بهتر دارد. به توصیه کارشناسان کشاورزی در نیاز گیاهان زمان مصرف بهترین کود برای رشد پسته یعنی کود پسته بمب اوایل بهار و تا زمان برداشت محصول است.

مقدار مصرف بهترین کود برای پسته 

برای تعیین مقدار مصرف بهترین کود برای درختان پسته لازم است عوامل مختلفی مانند سن درخت، روش مصرف و نوع کود در نظر گرفته شود. اما به طور کلی میزان توصیه شده برای استفاده از کود پسته بمب به عنوان یکی از بهترین کود برای پسته به شرح زیر است. 

روش استفاده از کودمیزان مورد استفاده
آبیاری۵۰ تا ۲۰۰ سی‌سی برای هر درخت
محلول پاشی۳ لیتر کود در ۱۰۰۰ لیتر آب

نحوه مصرف بهترین کود برای پسته 

یکی از مهم‌ترین عوامل در اثرگذاری بهتر کود استفاده از روش مناسب برای مصرف آن است. کودهای مایع به دلیل حلالیت بالا و راحت در آب بهتر و راحت‌تر توسط گیاه جذب می‌شوند. نحوه مصرف کود پسته بمب را می‌توان به دو دسته کلی تقسیم کرد. 

آبیاری

یکی از راحت‌ترین روش‌های استفاده از کود برای پسته آبیاری است. مقدار تعیین شده از کود را در آب حل و در آبیاری درختان از آن استفاده کنید. 

محلول پاشی

 روش محلول پاشی از روش‌های توصیه شده توسط کارشناسان کشاورزی است. در این روش کود را با آّ ترکیب می‌کنند و توسط دستگاه‌های سم پاش روی درختان می‌پاشند. بهتر است در این روش به یکنواخت پاشیدن کود به تمام شاخ و برگ‌های درخت توجه داشته باشید. یکی از مزیت‌های این روش این است که به دلیل جذب محلول به طور مستقیم توسط برگ‌ها اثرگذاری آن بیشتر و سریع‌تر خواهد بود. 

خرید بهترین کود برای پسته 

خرید کودهای کشاورزی یکی از دغدغه‌های اکثر کشاورزان است. با توجه به وجود محصولات فیک و بدون اصالت این کار یکی از چالش‌های هر کشاورزی است. ما در فروشگاه نیاز گیاهان با توجه به نیاز گیاه شما بهترین کودها را گردآوری کرده‌ایم و با توجه به نیاز گیاه شما بهترین کود برای پسته با تضمین اصالت کالا به شما ارائه خواهیم داد. 

کلام آخر 

پسته یکی از باارزش‌ترین محصولات کشاورزی تولید شده در ایران است. کشت این محصول همراه با حساسیت زیایی همراه است. تأمین مواد مغذی برای پسته همیشه از دغدغه‌های کشاورزان است.

در این مطلب علاوه بر ذکر ویژگی‌های بهترین کود برای پسته، کود پسته بمب را به عنوان یکی از کامل‌ترین کودها معرفی کردیم. تأمین مواد مغذی مورد نیاز گیاه و جذب سریع از ویژگی‌های این کود است.

مطالب مرتبط:
کود آمینو اسید از جمله کودهای طبیعی است که مصرف آن برای گیاهان مخصوصا درختان پسته بسیار ضروری می‌باشد. با مطالعه مقاله «کود آمینو اسید برای پسته» با فواید مصرف آن آشنا شوید.
مبتلا شدن درخت پسته به بیماری‌های قارچی یکی از دلایل مهم در کاهش بازدهی درخت است. ما در مقاله «بهترین قارچ کش پسته» به معرفی راه حل این مشکل پرداخته‌ایم.
نیتروژن از عناصر بسیار پر مصرف و ضروری برای درختان پسته تلقی می‌شود؛ به همین دلیل باغداران از کودهایی همچون کود اوره برای تقویت درختان خود استفاده می‌کنند. توصیه می‌کنیم مقالۀ «کود اوره برای درخت پسته» را حتما مطالعه کنید.

سؤالات متداول

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3.7 / 5. امتیاز های این مقاله: 3

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
خرید کود نیازگیاهان