چگونه درخت پسته را هرس کنیم؟

هرس درخت پسته

درختان پسته، درختان برگ‌ریز جذابی هستند که در تابستان‌های طولانی، گرم و خشک و زمستان‌های خنک و معتدل رشد می‌کنند. یکی از مهم‌ترین دلایل هرس درخت پسته افزایش تولید میوه، تسهیل برداشت و فرم‌دهی آن است که به‌منظور بهبود تهویه و افزایش نفوذ نور خورشید به آن انجام می‌شود. زمان مناسب هرس درختان پسته فصل‌های زمستان و تابستان است که متناسب با شرایط درخت صورت می‌گیرد. سن درخت نیز در میزان هرس آن بسیار تاثیر خواهد داشت. در این مقاله اطلاعات کافی درمورد نحوه هرس کردن درخت پسته را در اختیارتان خواهیم گذاشت.

آیا هرس درخت پسته ضروری است؟

درخت پسته از آسیای مرکزی و خاورمیانه نشات می‌گیرد. این درختان به آب و هوای بیابانی عادت دارند و در مناطقی با تابستان‌های گرم طولانی و زمستان‌های خشک خنک بسیار خوب رشد می‌کنند. درختان پسته خزان‌شونده برگ‌های مرکب پینه‌ای دارند و گل‌ها و میوه‌های آن‌ها به‌صورت خوشه‌های بزرگ رشد می‌کنند. دانه این درخت توسط یک پوسته سخت محصور می‌شود و پوست آن با یک پوسته طلایی تا قرمز پوشانده شده است. ارتفاع این درختان در زمان بلوغ به 6 تا 9 متر می‌رسد. اما می‌توان با هرس کردن آن‌ها را به ارتفاعی رساند که بیشتر  قابل‌کنترل‌ باشند.

نحوه هرس کردن درخت پسته

پسته در زمستان خواب است، در بهار به شکوفایی می‌رسد، در تابستان رشد می‌کند و در پاییز آماده برداشت می‌شود. باروری این درختان به‌صورت سالانه رخ می‌دهد. با این حال، آن‌ها دارای باربری متناوب هستند. بنابراین یک سال محصول سنگین و سال بعد محصول سبک‌تری به بار می‌آورند. انتخاب بهترین کود برای درخت پسته می‌تواند به شما در برداشت محصولی با تناژ بالا کمک کند. یکی از روش‌های جلوگیری از سال آوری درخت پسته و کنترل آن انجام هرس اصولی و درست است. بنابراین هرس درخت پسته یکی از اقدامات اولیه برای پرورش درختانی مقاوم، سالم و پربار است که انجام دادن آن به اطلاعات و دانش کافی نیاز دارد. در بخش بعدی درباره زمان مناسب هرس درختان پسته صحبت می‌کنیم.  

زمان مناسب هرس درختان پسته

درخت پسته مانند سایر درختان میوه سردسیر هر سال در فصل زمستان و زمانی که گیاه در خواب به سر می‌برد، هرس می‌شود. هرس درخت پسته در فصل زمستان باعث افزایش تقویت جوانه‌های باقی‌مانده آن خواهد شد. این کار باید بعد از ریزش برگ‌های پاییزی و قبل از متورم شدن جوانه‌ها در اواخر زمستان صورت گیرد. اما هرس تابستانه اغلب بر روی درختان پسته جوان و قبل از باردهی آن‌ها انجام می‌شود. هرس درختان بالغ فقط برای حذف شاخه‌های بیمار و معیوب به کار می‌رود.  هرس و نازک کردن سالانه شاخه‌ها به‌منظور محدود کردن اندازه درخت ضروری است. به‌طور کلی درختان پسته نسبت به سایر درختان میوه (سیب، مرکبات و …) به هرس کمتری نیاز دارند. اما قوانین هرس درختان میوه در مورد درختان پسته نیز صدق می‌کند. به‌طور خلاصه، این گیاهان جوان در سال اول یا دوم رشد خود باید هرس شوند تا شکل مناسب را پیدا کنند. شکل این درختان بسیار اهمیت دارد و می‌تواند بر کمیت، کیفیت و سهولت برداشت محصول یا سایر فعالیت‌های کشاورزی تاثیر بگذارد.

افزایش تناژ با هرس سربرداری درخت پسته

درختان بالغ را هرس می‌کنند تا شکل خود را حفظ کنند و در نتیجه تهویه بهتری صورت بگیرد و نیاز درخت به نور خورشید نیز تامین شود. همچنین هرس این درختان برای حذف شاخه‌های شکسته، ضعیف یا بیمار و حذف شاخه‌های پیر ضرورت دارد. همه این فرآیندها برای تقویت تولید میوه در دراز مدت صورت می‌گیرد. توصیه می‌شود ابتدا با شناخت انواع درخت پسته، بهترین رقم را برای کشت انتخاب کنید و سپس نسبت به هرس کردن آن اقدامات لازم را انجام دهید. در قسمت بعدی یکی از انواع مهم و پرکاربرد هرس را معرفی می‌کنیم.  

هرس سربرداری درخت پسته چگونه است؟

درخت پسته جوان را معمولا در بهار دوم می‌کارند تا به‌راحتی بتوان محصولات زیادی از آن برداشت کرد و درخت نیز بتواند وزن محصولات را تحمل کند. وقتی پیوند قلم (جوانه پیوند‌شده به پایه – بالای درخت) به یک متر رسید، سر جوانه را قطع می‌کنند یعنی هرس سربرداری درخت پسته را انجام می‌دهند تا شکل مناسبی به آن ببخشند. این تکنیک باعث تشکیل 3-4 شاخه اصلی می‌شود. شاخه‌های در حال رشد به‌عنوان شاخه‌های اصلی درخت انتخاب خواهند شد و نباید روی هم قرار بگیرند. سپس، زمانی که طول شاخه‌ها 38 سانتی‌متر شد، سر هر شاخه اصلی را می‌برند. به این ترتیب رشد شاخه‌ها روی شاخه‌های دیگر اتفاق نمی‌افتد و زمانی که طول آن‌ها به 63 سانتی‌متر برسد، قسمت بالای شاخه‌ها نیز قطع می‌شوند. به طور کلی با انجام هرس درخت پسته به صورت اصولی و همچنین استفاده از برنامه کودی پسته نه تنها می‌توانید تناژ محصولات خود را چند برابر کنید، بلکه درختانی سالم و پربار خواهید داشت. در قسمت بعدی به طور دقیق‌تر نحوه هرس کردن درخت پسته را توضیح می‌دهیم.  

آموزش نحوه هرس کردن درخت پسته

به‌طور کلی هرس درخت پسته سالم و بالغ باید سبک باشد. حداکثر 10 تا 15 درصد تاج درخت با این روش برداشته می‌شود؛ زیرا هرس بیش از حد (هرس 30 درصد تاج) میوه‌های پوشیده‌شده را افزایش می‌دهد. با این حال درختانی که خیلی ضعیف هستند باید بیشتر هرس شوند. هرس معمولا باید در اواخر زمستان – اوایل بهار و قطعا زمانی رخ دهد که درخت در دوره استراحت به سر می‌برد. در تابستان، می‌توانیم شاخه‌های جوان با طول ۷۵ سانتی‌متر یا بیشتر را هرس کنیم تا مانع رشد آن‌ها به سمت پایین شویم. این کار رشد جانبی درخت را تقویت و رشد تاج را تسریع می‌کند.

زمان مناسب هرس درختان پسته در زمستان است.

قسمت داخلی تاج درختان باید باز بماند تا نور بیشتری دریافت کند. نور خورشید برای تشکیل جوانه‌های گل مورد نیاز است و بر تولید تاثیر می‌گذارد. پس از تشکیل تنه اصلی درخت فقط هرس سبک انجام می‌شود. به‌طور کلی شاخه‌های یک‌ساله را تا 50 سانتی‌متر می‌برند. در درختان با سن 15 سال و بالاتر، قسمت‌های میوه‌دار در قسمت بالایی قرار دارند، در نتیجه هرس باید به شاخه‌های بالایی محدود شود. درختان پسته نر عموما هرس نمی‌شوند. آن‌ها معمولا بلندتر از درختان ماده هستند و گرده‌افشانی درختان پسته را تسهیل می‌کنند. آن‌ها در صورتی هرس می‌شوند که مانع رشد درختان ماده شده باشند و در برداشت مشکل به وجود آورند و دوره گل‌دهی را به تاخیر بیندازند.  

جمع‌بندی

عموما درختان پسته با هدف فرم‌دهی و افزایش باردهی هرس می‌شوند به عنوان مثال هرس سربرداری درخت پسته را انجام می‌دهند تا شکل مناسبی به آن ببخشند. هرس درخت پسته باید سالانه در فصول مشخصی انجام شود. بهترین زمان مناسب هرس درختان پسته در فصل پاییز یا زمستان قبل از سبز شدن آن‌ها است. برخی از درختان نیز در فصل تابستان به‌منظور حذف شاخ و برگ اضافه و شکسته هرس می‌شوند. ما در این مطلب نحوه هرس کردن درخت پسته توضیح داده‌ایم اما برای تهیه کودهای لازم برای رشد گیاهان و همچنین درختان پسته باید به مراکز تخصصی ارائه‌دهنده کودهای گیاهی و شیمیایی مانند سایت نیاز گیاهان مراجعه کرد.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 2.2 / 5. امتیاز های این مقاله: 9

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها