صفر تا صد کاشت زیره سبز به همراه روش کاشت آن در گلدان

کاشت زیره سبز

در کشور ایران گیاهان متنوعی کشت می‌شوند که هر کدام خواص خود را دارند. این گیاهان به شکل‌های مختلف مثل ادویه و جوشانده مورد استفاده قرار می‌گیرند که یکی از آن‌ها زیره سبز نام دارد.

با توجه به آب و هوای کشور ایران، زیره سبز به خوبی در کشور رشد می‌کند و به نواحی مختلف صادر می‌شود. با توجه به ارزشمندی این گیاه، بسیاری از فعالان و علاقه‌مندان در زمینه کشاورزی، علاقه‌مند به کاشت زیره هستند. اگر شما هم یکی از این افراد هستید با ما همراه باشید؛ چرا که در این مقاله قصد داریم به شرح روش کاشت زیره سبز بپردازیم.

چکیده
زیره به عنوان یک ادویه و یا داروی گیاهی در ایران طرفداران زیادی دارد و کشت آن برای کشاورز سودآور است.
گیاه زیره در خاک سبک و متوسط مانند شنی و لومی به خوبی به عمل می‌آید. 
مناسب‌ترین زمان کشت زیره سبز به منطقه مورد کشت بستگی دارد. فصل بهار در مناطق سردسیر و پاییز برای مناطق معتدل بهترین زمان کشت زیره سبز است. 
بهترین زمان برداشت زیره سبز اواخر اردیبهشت و اوایل خرداد ماه است.
کاشت زیره سبز در گلدان مانند کاشت در زمین کشاورزی است. خاک مرطوب و مکانی روشن و گرم از نیازهای اولیه این گیاه است.

مراحل کاشت زیره سبز 

زیره سبز گیاهی با ریشه‌های کوتاه، ارتفاع ۳۰ تا ۴۵ سانتی‌متری و برگ‌های باریک سبز تیره است. برگ‌های زیره سبز از نظر شباهت به رشته‌های نخ نزدیک هستند و گل‌های سفید و ارغوانی آن شکلی شبیه به چتر دارند.

این گیاه عضوی از خانواده چتریان و جز گیاهان علفی به شمار می‌آید. با توجه به اینکه زیره سبز کشور ایران از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است، این محصول در جهان علاقه‌مندان و طرف‌داران زیادی دارد.

برای کاشت زیره سبز در هر هکتار زمین، ۱۴ تا ۱۶ کیلوگرم از بذر این گیاه لازم است. در صورتی که تمایل دارید بذر مورد نظر به بهترین شکل جوانه بزند؛ قبل از کاشت آن را ۲۴ ساعت درون آب قرار دهید تا خیس بخورد و بعد آن را با ماسه بادی ترکیب کنید تا رطوبت اضافه آن گرفته شود.

ضمناً می توانید با انجام بذر مال، میزان جوانه زنی را افزایش دهید. بذر مال تکنیکی است که با اسپری کودهایی همچون آمینو اسید، کود فسفر بالا و هیومیک اسید به بذرها بنیه آن ها در جوانه زنی را تقویت می کنند. پس از انجام این کارها، بذر را در مکان مناسب بکارید تا شاهد بیشترین جوانه زنی از این گیاه باشید.

زیره سبز در خاک شنی و لومی خوب به عمل می‌آید؛ چرا که این خاک‌ها بافت سبک و متوسطی دارند و با توجه به این ویژگی؛ آب کمتری در خود نگه می‌دارند.

راهنمای کاشت زیره سبز

در صورتی که کاشت زیره سبز در خاک‌هایی با بافت سنگین انجام شود، امکان دارد به دلیل جذب آب زیاد در خاک، ریشه گیاه پوسیده شده و ثمره خوبی نداشته باشد. برای اینکه نتیجه حاصل از کاشت زیره سبز به بهترین شکل برسد توجه به نحوه آبیاری و روش برداشت اهمیت زیادی دارد؛ که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

نحوه آبیاری زیره سبز

پس از کاشت زیره سبز، نوبت به آبیاری آن می‌رسد که برای اولین بار باید به آرامی انجام شود تا بذرها از محل خود جابه‌جا نشوند. مرحله بعدی آبیاری ۱۰ روز بعد از مرحله اول است؛ یعنی زمانی که بذرها شروع به جوانه زدن می‌کنند. پس از آن، آبیاری بذر باید با توجه به بافت خاک و دمای هوا انجام شود.

نکات برداشت زیره سبز

مناسب‌ترین زمان برداشت زیره سبز اواخر اردیبهشت ماه و اوایل خرداد است که در این زمان گیاه به رشد کامل می‌رسد و شرایط برای برداشت مناسب است. توجه داشته باشید که زیره سبز را باید قبل از اینکه کاملاً خشک شود؛ برداشت کنید.

همچنین در نظر داشته باشید که برداشت محصول به دلیل ظرافت و سطحی بودن ریشه، به صورت دستی انجام شود. پس از برداشت، گیاه را در مکانی بسته مانند انبار به مدت ۳ تا ۷ روز نگه دارید تا میوه‌های آن خشک شوند. نکته مهم دیگری که باید رعایت کنید این است که زیره‌های قرار گرفته رو هم ارتفاع زیادی نداشته باشند. به علاوه؛ گیاه حتماً یکبار در روز زیر و رو شود تا از کپک زدن آن جلوگیری شود.

تاریخ کاشت زیره سبز

زیره سبز برای اینکه خوب به عمل بیاید نیازمند شرط محیطی مناسب مثل نور و گرمای زیاد می‌باشد. فصل مناسب کاشت زیره، اغلب پاییز و بهار است و معمولاً این گیاه در مناطق دشتی بیشتری کاشته می‌شود.

تاریخ و روش کاشت زیره سبز با توجه به شرایط اقلیمی هر ناحیه می‌تواند متفاوت باشد. به این صورت که در مناطقی با آب‌وهوای معتدل زیره سبز یک محصول پاییزی و در مناطق سرد زیره سبز محصول بهاره به شمار می‌آید. زمان مناسب کاشت پاییزه این محصول، اواسط فصل یعنی آبان ماه و زمان مناسب کاشت بهاره، اسفند ماه است. چنانچه کاشت بهار به تعویق بیفتد، عملکرد رشد محصول کاهش می‌یابد. 

آموزش کاشت زیره در گلدان

طریقه کاشت زیره سبز در گلدان شباهت زیادی به کاشت آن در زمین کشاورزی دارد. برای کاشت زیره در گلدان ابتدا گلدانی با ابعاد مناسب تهیه کنید سپس درون آن خاک مناسب که شامل مواد آلی با pH متعادل باشد، قرار دهید. خاک گلدان را فشار دهید تا هوای درون آن خارج شود.

با استفاده از یک شی تیز چند سوراخ کوچک با عمق حدود ۱ سانتیمتر در خاک ایجاد کنید؛ به‌طوری‌که بین سوراخ‌ها حداقل ۵ سانتی‌متر فاصله باشد. پس از آن، دانه‌های زیره سبز را درون سوراخ‌ها جای‌گذاری کنید و روی آن‌ها مقداری خاک بریزید.

کاشت زیره سبز در گلدان

در این مرحله، گلدان را در مکانی روشن و گرم قرار دهید و مراقب باشید خاک گلدان مرطوب بماند. بیش از حد به گیاه آب ندهید، فقط زمانی که خاک شد آن را آبیاری کنید. بعد از گذشت چند روز می‌توانید جوانه‌های زیره سبز را مشاهده کنید. در صورتی که حجم جوانه‌ها بیشتر از معمول شد می‌توانید آن‌ها را از گلدان موردنظر جدا کنید و در گلدان دیگری بکارید.

سخن نهایی

ما در این مقاله به روش کاشت زیره سبز، تاریخ مناسب کاشت این گیاه و طریقه کاشت آن در گلدان پرداختیم. با توجه به این اطلاعات افرادی که علاقه‌مند به کاشت زیره هستند می‌توانند در فرصت مناسب به کاشت این گیاه پر خواص بپردازند و از فواید آن بهره‌مند شوند. در پایان اگر در ارتباط با مطالب پیش رو سؤال یا پیشنهادی دارید می‌توانید از مشاوره کارشناسان نیاز گیاهان بهره‌مند شوید.

مطالب مرتبط

گندم از جمله محصولاتی است که می‌تواند در تناوب زراعی با زیره کشت شود. بنابراین توصیه می‌کنیم حتما مقاله «بهترین برنامه کودی گندم» را مطالعه کنید.
همچنین مقاله «بهترین کود برای خوشه دهی گندم»می‌تواند به شما برای برداشت محصولی با کیفیت، کودهای ضروری را معرفی نماید.
حبوبات از دیگر گیاهانی است که کاشت آن در تناوب زراعی زیره توصیه می‌شود. ما در مقاله «کود ده ایکس شوک برای حبوبات» بهترین کود کامل برای حبوبات را معرفی کرده‌ایم که برای آشنایی بیشتر آن را مطالعه کنید.
1. چه شرایط آب و هوایی برای کشت زیره سبز مناسب است؟

این گیاه نیاز به آب و هوای گرم و خاک با زهکشی مناسب دارد. این گیاه در محیطی با تابش نور خوب و دمای ۲۰ تا ۳۰ درجه سانتیگراد بهترین رشد را دارد.

2. آیا زیره سبز نیاز به مراقبت‌های خاصی دارد؟

زیره سبز نسبت به شرایط آب و هوایی و خاک بسیار حساس است و نیاز به مراقبت‌های مناسب از جمله آبیاری منظم، اختصاص نور مناسب و استفاده از کودهای مناسب دارد.

3. خاک مناسب برای کشت زیره سبز چیست؟

خاکی با بافت سبک و دارای مواد آلی بهترین خاک برای کشت این گیاه است.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3.3 / 5. امتیاز های این مقاله: 3

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها