نحوه کاشت سیب زمینی در گلدان و باغچه

نحوه کاشت سیب زمینی در باغچه خانه

سیب زمینی به عنوان یکی از محصولات مهم دامنه‌های غذایی شناخته شده است و به همین دلیل بسیاری از مردم به پرورش آن علاقه دارند و می‌خواهند نحوه کاشت سیب زمینی در باغچه خانه را بدانند.

برای کاشت سیب زمینی در گلدان و باغچه، باید نکات خاصی را رعایت کرد تا عملیات کاشت با موفقیت به پایان برسد. در اینجا روش کاشتن سیب زمینی در گلدان و باغچه را به شما آموزش می‌دهیم. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

بهترین نوع سیب زمینی برای کشت چیست؟

ابتدا بهتر است قبل از آشنایی با نحوه کاشت سیب زمینی در باغچه خانه، انواع سیب زمینی برای کشت را بدانید. این محصول به سه دسته تقسیم می‌شود که عبارت است از: سیب زمینی زودرس، سیب زمینی معمولی و سیب زمینی اصلی. هر کدام از سیب زمینی‌ها از نظر سایز و زمان رسیدن محصول با یکدیگر تفاو‌ت‌هایی دارند که در ادامه به بررسی آنها می‌پردازیم.

کاشت سیب زمینی زودرس

سیب زمینی‌‌های زودرس به فضای کمتری نیاز دارند و از آفت زدگی در امان هستند، زیرا زودتر از گونه‌های دیگر برداشت می‌شوند. چنین سیب زمینی‌هایی برای ذخیره‌ سازی و انبار کردن مناسب نیستند. سایزشان نسبت به گونه‌های دیگر، کوچک‌تر بوده و مزه شیرینی نیز دارند.

کاشت سیب زمینی در باغچه

مقاله “برنامه غذایی و کوددهی سیب زمینی” را مطالعه کنید.

کاشت سیب زمینی معمولی

زمان رسیدن سیب زمینی‌‌های معمولی حدود 4 ماه است و زمان برداشت آن نیز از تیرماه شروع می‌شود و تا مردادماه ادامه دارد. سایز این نوع سیب‌زمینی نه کوچک و نه بزرگ بوده و اندازه‌شان نیز معمولی است.

کاشت سیب زمینی اصلی

این نوع سیب زمینی نسبت به بقیه گونه‌ها دیرتر محصول می‌دهد و برای رسیدن محصولشان به حدود ۵ ماه زمان نیاز دارید. زمان برداشت سیب زمینی اصلی از تیرماه شروع می‌شود و تا اوایل پاییز ادامه دارد.

این نوع سیب زمینی برای کاشت به فضای زیادی نیاز دارد و برای انبار کردن و استفاده در کل سال مناسب است. سایز سیب زمینی‌های اصلی بزرگ‌تر از بقیه گونه‌هاست.

اکنون که با انواع کاشت سیب زمینی آشنا شده‌اید. با ما همراه باشید تا در بخش بعدی نحوه کاشت سیب زمینی را در باغچه خانه با یکدیگر بررسی کنیم.

نحوه کاشت سیب زمینی در باغچه خانه چگونه است؟

برای کاشت سیب زمینی در باغچه ابتدا باید آنها را جوانه‌دار کنید، سپس در بستر خاک بگذارید. بهتر است برای این کار، سیب زمینی‌هایی که چند گره دارند را برای کاشت انتخاب کنید. در ادامه به طور کامل نحوه کاشت سیب زمینی در باغچه خانه را توضیح داده‌ایم.

 • انتخاب محل مناسب برای کاشت سیب زمینی

قبل از شروع به کاشت سیب زمینی، باید محل مناسبی برای کاشت این گیاه انتخاب کرد. برای کاشت سیب زمینی در باغچه خود، بهتر است از محلی استفاده کنید که دارای نور آفتاب کافی در طول روز باشد. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که خاک به اندازه کافی مرطوب و حاوی عناصر غذایی است.

 • خاک مناسب

سیب زمینی برای رشد نیاز به خاکی دارد که حاوی عناصر غذایی، حفظ رطوبت خوب و دارای دمای مناسب باشد. بهترین pH برای خاک سیب زمینی در حدود ۶ تا ۶٫۵ است. شما می‌توانید با استفاده از کودهای طبیعی مانند کود هیومیک اسید کیفیت خاک را بهبود ببخشید.

بهبود رشد گیاه با رعایت نکات کاشت در باغچه
 • زمان کاشت سیب زمینی

برای کاشت سیب زمینی در باغچه خانگی، بهترین زمان پاییز است. اگر قصد دارید در گلدان سیب زمینی کاشت کنید، می‌توانید در فصل بهار یا زمستان نیز این کار را انجام دهید.

 • کاشت سیب زمینی در باغچه خانه

برای کاشت سیب زمینی در باغچه خانه، ابتدا باید دو تا سه هفته قبل از کاشت، سیب زمینی‌‌ها را به صورت افقی در لایه بر روی یک کاغذ روغنی قرار داده و در محیطی خنک و تاریک نگه داری کنید.

سپس در زمان کاشت، با استفاده از یک شاخه سیب زمینی، در خاک باغچه خانه حفره‌ای با عمق 10 تا 15 سانتی‌متر برای هر گیاه بسازید و سیب زمینی‌ها را در داخل حفره قرار دهید و سپس خاک را بر روی آن‌ها بگذارید.

 • استفاده از کود مناسب برای سیب زمینی

یکی از بهترین کودهایی که برای کاشت سیب زمینی در باغچه و گلدان بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد کود ده ایکس شوک برای سیب زمینی است. با کمک این کود تمام نیازهای غذایی گیاه را برطرف می‌کنید زیرا کود 10 ایکس شوک یک کود کامل و تقویتی است که می‌تواند در درشت شدن سیب زمینی بسیار موثر باشد.

در این بخش از مقاله متوجه شدید که برای کاشت سیب زمینی در باغچه، انتخاب محل برای کاشت، خاک مناسب، زمان کاشت و شیوه کاشت خیلی مهم است. در ادامه نیز به شما وسایلی که برای کاشت سیب زمینی در گلدان نیاز است را معرفی می‌کنیم.

روش کاشتن سیب زمینی در گلدان

سیب زمینی را در گلدان هم می‌توانید مانند باغچه کاشته و از آن محصول برداشت کنید اما روش کاشتن سیب زمینی در گلدان کمی متفاوت است. در ادامه به طور کامل درباره طرز کاشت سیب زمینی شیرین در گلدان صحبت می‌کنیم.

 • انتخاب گلدان مناسب برای کاشت سیب زمینی

اگر شما قصد دارید سیب زمینی را در گلدان کاشت کنید، باید اطمینان حاصل کنید که گلدان‌ها تمیز هستند و خاک قبلی را کاملاً خالی می‌کنید. برای کاشت سیب زمینی شیرین در گلدان، باید یک گلدان بزرگ با عمق حداقل 40 سانتی‌متر و قطر حداقل 30 سانتی‌متر را انتخاب کنید.

استفاده از سیب زمینی جوانه زده برای کاشت در گلدان و باغچه
 • خاک مناسب برای کاشت سیب زمینی در گلدان

خاک برای کاشت سیب زمینی در گلدان باید حاوی مواد آلی و عناصر غذایی کافی باشد. شما می‌توانید از خاک گیاهان قبلی استفاده کنید و به آن کود حیوانی و شیمیایی اضافه کنید.

 • کاشت سیب زمینی در گلدان

برای کاشت سیب زمینی در گلدان باید از سیب زمینی‌های جوانه زده استفاده کنید. قبل از کاشت، آنها را به مدت 24 ساعت در محیط خنک و تاریک بگذارید. اگر سیب زمینی هایتان درشت هستند، آنها را از وسط به دو قسمت تقسیم کنید.

نیمی از گلدان را با خاک سبک مانند خاک ورمی کمپوست و زهکشی بالا پر کنید. سپس سیب زمینی‌ها را روی خاک گلدان قرار دهید. در صورتی که دهانه گلدان 30 سانتی‌متر باشد، باید 3 عدد سیب زمینی را با فاصله بر روی خاک قرار دهید.

جوانه‌ها نیز باید به سمت بالا باشند، در نهایت مقداری خاک را بر روی سیب زمینی‌ها بریزید، اما خاک را فشار ندهید، زیرا ممکن است باعث آسیب دیدن جوانه‌ها بشود.

اکنون با طرز کاشت سیب زمینی شیرین در گلدان آشنا شده‌اید. پس باید درباره نحوه مراقبت از سیب زمینی نیز بدانید تا بتوانید محصول با کیفیتی تولید کنید. ما را همراهی کنید که در بخش بعدی به موضوع مراقبت از سیب زمینی پرداخته‌ایم.

مراقبت از سیب زمینی بعد از کاشت

از آنجاکه هر محصولی بعد از کاشت به مراقبت نیاز دارد. بعد از کاشت سیب زمینی نیز باید به خوبی بتوانید از آن مراقبت کنید. در ادامه به نکاتی که در مراقبت از سیب زمینی باید توجه کنید، پرداخته‌ایم.

 • آبیاری سیب زمینی: باید سیب زمینی را در فاصله زمانی مناسب و به میزان کافی آبیاری کنید تا زمین همیشه مرطوب باشد.
 • کاهش علف های هرز: برای جلوگیری از این مشکل باید از یک زیره کش یا دستگاه‌های دیگر برای از بین بردن علف‌های هرز استفاده کنید.
 • کوددهی: سیب زمینی برای رشد به مواد غذایی نیاز دارد. بهتر است به این محصول در فاصله‌های زمانی مشخص کود بدهید و از مواد آلی و شیمیایی استفاده کنید.

خرید کود برای سیب زمینی در باغچه

کود ده ایکس شوک یکی از پر طرفدارترین کودهای آمریکایی است که حتی بسیاری از کشاورزان و باغداران برای پرورش محصولات خود از آن استفاده می‌کنند.

می‌توانید با مراجعه به صفحه “خرید کود ده ایکس شوک” این کود را در بسته بندی‌های 1 لیتری، 5 لیتری و 20 لیتری سفارش دهید.

کود کامل شوک 10x

نتیجه گیری

سیب زمینی یکی از محصولات مهمی است که می‌توانید در باغچه‌ها و خانه‌های شخصی بکارید. در این مقاله، نحوه کاشت سیب زمینی در باغچه خانه را به شما آموزش داده‌ایم.

با مطالعه این مطلب شما روش کاشتن سیب زمینی در گلدان را نیز می‌آموزید و می‌توانید سیب زمینی‌های خود را به صورت سالیانه کشت کنید و از آن‌ها بهره ببرید.

سوالات متداول

چگونه می‌توان سیب زمینی را از بیماری‌ها و آفات محافظت کرد؟

برای جلوگیری از بیماری‌ها و آفات سیب زمینی، می‌توانید از روش‌های طبیعی مانند استفاده از آفت‌کش‌های طبیعی و قرار دادن گیاهان دیگر در کنار سیب زمینی که به عنوان فرآیند تناوب زمین استفاده می‌شوند، استفاده کنید.

آیا باید سیب زمینی را هر روز آبیاری کرد؟

خیر، باید آبیاری را بر اساس نیاز آن تنظیم کرد و از آبیاری در هنگام آفتاب گرم خودداری کنید.

آیا سیب زمینی می تواند در هر نوع خاکی رشد کند؟

خیر، سیب زمینی برای رشد نیاز به خاک حاوی مقدار کافی عناصر غذایی و رطوبت دارد.

آیا سیب زمینی باید در فصل بهار کاشت شود؟

بله، فصل بهار بهترین زمان برای کاشت سیب زمینی در ایران است.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 2.8 / 5. امتیاز های این مقاله: 6

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها