آموزش آسان کاشت گوجه فرنگی در گلدان

کاشت گوجه فرنگی در گلدان

کاشت گوجه فرنگی در گلدان در خانه‌، فرصتی برای همه‌ فراهم می‌کند، به طوری که تقریباً هر کسی، صرف‌نظر از بزرگی یا کوچکی منزلش، می‌تواند محصول گوجه‌فرنگی خانگی برداشت کند. چرا که شما می‌توانید در هر جایی که فضای آفتاب‌گیر دارید، چه روی تراس، حیاط، بالکن، پشت‌بام، پله‌های فرار یا هر مکان دیگری، گوجه‌فرنگی بکارید.

اما برداشت گوجه‌فرنگی‌های آبدار و درشت در خانه نیازمند توجه به نکات ریز و درشت است. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با روش کاشت گوجه فرنگی در گلدان آشنا کنیم و مهمترین نکات برای طرز کاشت گوجه فرنگی در خانه را به شما گوشزد کنیم. پس با ما همراه باشید.

خلاصه‌ای از آنچه گفتیم
اطمینان حاصل کنید که گلدان‌های گوجه‌فرنگی در مکان‌هایی قرار دارند که حداقل شش ساعت نور خورشید مستقیم دریافت می‌کنند.
موقعیت گلدان‌ها باید به گونه‌ای باشد که راحت بتوان به آن‌ها آب رسانی کرد و گلدان‌ها را به گونه‌ای قرار دهید که فضای کافی برای تنفس و جلوگیری از انتقال بیماری بین گیاهان وجود داشته باشد.
خاک گلدان باید از نوع با کیفیت و غنی از مواد مغذی باشد تا محیطی ایده‌آل برای رشد گوجه‌فرنگی‌ها فراهم کند. همچنین باید به گیاهان به طور منظم کود دهید تا تغذیه کافی دریافت کنند و به حداکثر پتانسیل رشد خود برسند.

مزایای کاشت گوجه‌فرنگی در گلدان چیست؟

کاشت گوجه‌فرنگی در ظروف و گلدان‌ها مزایای زیادی دارد:

 • کاشت در ظروف فضای کمتری از باغ یا باغچه اشغال می‌کند.
 • می‌توانید ظروف را در مکان‌های مختلفی مانند پاسیو، بالکن، حیاط ورودی یا حتی کنار باغچه‌ها قرار دهید.
 • امکان جابجایی ظروف برای دریافت ۶ تا ۸ ساعت نور خورشیدی که برای رشد گوجه‌فرنگی‌ها ضروری است، وجود دارد.
 • گیاهان جوان می‌توانند زودتر از زمانی که در خاک زمین کاشته می‌شوند، در گلدان کاشته شوند.
 • بزرگترین مزیت این روش، دسترسی آسان و سریع به گوجه‌فرنگی‌های تازه و خوشمزه در نزدیکی آشپزخانه‌تان است. 

طرز کاشت گوجه فرنگی در خانه

برای یادگیری روش کاشت گوجه فرنگی در گلدان کافی است این ۱۰ نکته را دنبال کنید:

 • مرحله اول: مکان مناسبی انتخاب کنید

گلدان‌ها را در جایی قرار دهید که حداقل شش ساعت در روز آفتاب بگیرند. اگر گلدان‌ها به منبع آب نزدیک نیستند، مطمئن شوید که می‌توانید با شلنگ باغ یا آبپاش به آن‌ها آب برسانید، چرا که گوجه‌فرنگی‌ها به آبیاری مداوم نیاز دارند.

کاشت بذر گوجه فرنگی در گلدان

گلدان‌ها را کنار هم بچینید، اما نه به قدری نزدیک که برگ‌ها به یکدیگر بخورند، چون نزدیکی برگ گوجه فرنگی‌ها به هم می‌تواند باعث گسترش بیماری‌ شود.

چیدمان دقیق و مناسب گلدان‌ها در کنار هم به سایه‌زدن به ریشه‌های گیاهانی که در مرکز قرار دارند کمک می‌کند. این امر در محیط‌هایی مانند بتن یا آسفالت که گرما را جذب و منعکس می‌کنند، از اهمیت بالایی برخوردار است، چرا که به حفاظت از ریشه‌ها در برابر حرارت زیاد کمک می‌کند.

 • مرحله دوم: بهترین نوع گوجه‌فرنگی‌ها را برای خود انتخاب کنید

چه مایل به پرورش گوجه‌فرنگی برای استفاده در آشپزی، ساندویچ‌، برش دادن برای سالاد یا هر استفاده دیگری باشید، انواع مختلفی از گوجه‌فرنگی‌ها وجود دارد که می‌توانید از میان آن‌ها بهترین‌ها را انتخاب کنید.

 • مرحله سوم: گلدان مناسب انتخاب کنید

شاید نهال‌های گوجه‌فرنگی فعلاً کوچک به نظر برسند، اما یک گیاه بالغ به فضای زیادی برای ریشه‌های قوی خود نیاز دارد. برای به دست آوردن بیشترین محصول، اندازه ایده‌آل گلدان برای گوجه‌فرنگی‌ بین ۴۵ تا 60 سانتی‌متر است.

استفاده از گلدان‌های کوچک‌تر مانند سطل ۲۰ لیتری یا گلدان ۴۰ لیتری نیز امکان‌پذیر است، اما توجه داشته باشید که گوجه‌فرنگی‌های کاشته شده در گلدان‌های کوچکتر نیاز به آبیاری و تغذیه بیشتری دارند.

تمام گلدان‌ها باید دارای سوراخ‌های زهکشی باشند، پس اگر سوراخی ندارند، حتماً چند سوراخ ایجاد کنید. اگر در مناطق گرم زندگی می‌کنید، بهتر است از گلدان‌های پلاستیکی سیاه دوری کنید، زیرا آن‌ها حرارت زیادی را در خود نگه می‌دارند که می‌تواند رشد گیاه را کاهش دهد.

 • مرحله چهارم: از خاک گلدان با کیفیت عالی استفاده کنید

به منظور انتخاب خاک مناسب برای کاشت گوجه فرنگی در گلدان دقت داشته باشید که خاک باغی معمولاً برای استفاده در گلدان‌ها سنگین است و احتمال دارد که حاوی عوامل بیماری‌زا باشد.

پرورش گوجه فرنگی در گلدان

گوجه‌فرنگی‌ها به بیماری‌هایی مانند سوختگی و آفاتی مانند نماتدها حساس‌اند که ممکن است در خاک وجود داشته باشند و در این صورت باید حتما از بهترین قارچ کش گوجه فرنگی استفاده کنید. یکی از مزیت‌های کاشت گوجه‌فرنگی در گلدان، این است که احتمال شیوع این بیماری‌ها کاهش پیدا می‌کند.

بنابراین گلدان‌ها را با خاک گلدان باکیفیت بالا پر کنید تا بهترین نتایج را بدست آورید. خاک مناسب برای کاشت گوجه فرنگی، خاکی است که سبک و پوک باشد تا هوا و رطوبت به راحتی در آن جریان داشته باشد.

 • مرحله پنجم: گوجه‌فرنگی‌ها را به درستی بکارید

مطمئن شوید چاله‌ای که در گلدان ایجاد کرده‌اید به اندازه کافی عمیق است تا بتواند دو سوم ساقه گوجه‌فرنگی را بپوشاند و باعث رشد ریشه‌ها شود.

علاوه بر این، برای محافظت بیشتر می‌توانید گلدان‌ها را با پتوهای اضافه، کاه یا پارچه‌های زمخت بپیچید تا از گیاهان در برابر سرمای شبانه محافظت شوند.

 • مرحله ششم: حتماً از پشتیبانی در گلدان استفاده کنید

وقتی گوجه‌فرنگی می‌کارید، از همان ابتدا از یک پشتیبان در گلدان قرار دهید. این کار به این دلیل مهم است که اضافه کردن پشتیبان بعد از شروع رشد گیاه می‌تواند به ریشه‌ها آسیب بزند. 

برای گوجه‌فرنگی‌های با رشد محدود، یک قفس گوجه‌فرنگی سنتی یا یک میله مناسب است. اما برای گوجه‌فرنگی‌هایی که بیشتر رشد می‌کنند، بهتر است از یک میله‌ بلند یا قفس مقاوم استفاده کنید تا از ساقه گیاه به خوبی حمایت شود.

 • مرحله هفتم: روی خاک را بپوشانید

موقع کاشت گوجه‌فرنگی در گلدان، فضایی حداقل ۲.۵ سانتی‌متر زیر لبه گلدان خالی بگذارید تا بتوانید یک لایه کود اضافه کنید که به حفظ رطوبت خاک کمک می‌کند. برای این منظور می‌توانید از مواد معمولی پوشاننده مانند کاه، پوست درخت خرد شده، برگ‌های خرد شده یا روزنامه استفاده کنید.

 • مرحله هشتم: گلدان‌ها را به طور منظم آبیاری کنید

آبیاری مناسب، کلید موفقیت در طرز کاشت گوجه‌فرنگی در خانه است. بنابراین، خاک را به طور مداوم مرطوب نگه دارید، اما اجازه ندهید که خیس شود.

استفاده از روش آزمایش با انگشت برای تشخیص نیاز گیاه گوجه‌فرنگی به آب بسیار مفید است، به این ترتیب که اگر انگشت خود را در خاک گلدان فرو ببرید و متوجه شوید که ۲.۵ سانتی‌متراز بالای خاک خشک است، وقت آن رسیده که گیاه را آبیاری کنید. برای آشنایی با نکات مهم آبیاری گوجه فنگی در گلدان توصیه می‌کنیم مقاله «آبیاری گوجه فرنگی» را مطالعه کنید.

 • مرحله نهم: به گیاه گوجه‌فرنگی خود کود دهید

استفاده از خاک گلدانی با کیفیت بالا برای شروع کاشت گوجه‌فرنگی‌ها مهم است، زیرا این خاک حاوی مواد مغذی لازم برای رشد اولیه گیاهان است. اما فقط استفاده از خاک خوب کافی نیست؛ برای اینکه گیاهان به خوبی رشد کنند و محصول دهی خوبی داشته باشند، لازم است که در طول فصل رشد، به طور منظم به آن‌ها کود دهید.

آبیاری و کوددهی گوجه فرنگی در گلدان

این کار به تأمین مواد مغذی مورد نیاز گیاهان در طول زمان کمک می‌کند و به حداکثر رساندن سلامت و تولید محصول آن‌ها کمک می‌کند. استفاده از کودهای مغذی و مفید مانند کود 10X شوک برای گوجه فرنگی، کود کلسیم شوک و کود آمینو اسید شوک برای این منظور مناسب است.

 • مرحله دهم: گلدان‌های گوجه‌فرنگی را در پایان فصل رشد تمیز کنید

در انتهای فصل کاشت، باید گیاهان گوجه‌فرنگی که دیگر استفاده نمی‌شوند را از گلدان‌ها بیرون بیاورید.

اگر می‌خواهید در فصل بعدی همان گلدان‌ها را برای کاشت گیاهان دیگری مانند فلفل‌، بادمجان‌ یا سیب‌زمینی‌ استفاده کنید، توصیه می‌شود که خاک داخل گلدان‌ها را کاملاً تعویض کنید و از خاک جدید و تازه استفاده نمایید تا از سلامت و بهداشت خاک اطمینان حاصل شود و از انتقال بیماری‌ها و آفات از فصل قبل به فصل جدید جلوگیری کنید.

با پیروی از این ۱۰ نکته ساده، به زودی قادر خواهید بود بدون نیاز به فضای باغ سنتی محصول گوجه‌فرنگی درشت و آبدار را برداشت کنید.

جمع‌بندی

کاشت گوجه‌فرنگی در گلدان‌ راهکاری عالی برای افراد علاقه‌مند به کشاورزی است که فضای محدودی دارند یا مایلند کنترل بیشتری بر محیط رشد گیاهان خود داشته باشند. اما همانطور که گفتیم کوددهی منظم رمز موفقیت شما در کاشت گوجه فرنگی در خانه است. 

ما در فروشگاه نیاز گیاهان انواع کودهای مورد نیاز برای پرورش گوجه فرنگی را عرضه می‌کنیم. جهت خرید کود به صفحه فروشگاه کشاورزی نیاز گیاهان مراجعه کنید.

مطالب مرتبط

از جمله کودهایی که می‌تواند از بروز هرگونه تنش ازجمله تنش جابه‌جایی، سرما و خشکی جلوگیری کند، کود اسید آمینه است. برای آشنایی بیشتر مقاله «کود آمینو اسید برای گوجه فرنگی» را مطالعه کنید.
کود 20-20-20 از جمله کودهای متعادل است که مصرف آن برای گوجه فرنگی ضروری می‌باشد. برای آشنایی با مزایا و طریقه مصرف آن مطالعه مقاله «کود سه بیست برای گوجه فرنگی» می‌تواند مفید باشد.

سوالات متداول

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 0 / 5. امتیاز های این مقاله: 0

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
خرید کود نیازگیاهان