آموزش بهترین روش کاشت گردو و نکات آن

کاشت گردو

کاشت گردو را می‌توان به جرئت یکی از پرسودترین شاخه‌های کشاورزی محسوب کرد. این محصول پرخاصیت به عنوان یک محصول با ارزش اقتصادی برای کشور هم در نظر گرفته می‌شود. بنابراین همان طور که می‌بینید استفاده از روش‌های اصولی و مشاوره‌های تخصصی کارشناسان در افزایش محصول و بازدهی بهتر بسیار مهم است.

در ادامه به طرز کاشت گردو و نکات مهم در کاشت نهال گردو می‌پردازیم. امید که با خواندن این مطلب اطلاعات مفیدی در این باره به دست بیاورید.

چکیده
برای کاشت نهال گردو باید شرایط آب و هوایی، ارتفاع از دریا، نور آفتاب، شرایط خاک و نوع نهال را در نظر بگیرید. 
نهال‌های گردو را با فاصله از هر طرف ۶ متر و در چاله‌هایی با عمق ۶۰ سانتی متر می‌کارند. 
بهترین زمان کاشت نهال گردو از اواخر پاییز تا اوایل بهار است. 
آبیاری نهال گردو تا دوسالگی به صورت مداوم و بعد از آن در ماه یک تا سه بار است. 
درخت گردو به صورت تک پایه است و گل نر و ماده روی یک درخت رشد می‌کند. گرده افشانی باعث بارور شدن گل‌های ماده و تولید میوه گردو می‌شود.

کاشت نهال گردو

روش کاشت گردو مانند کاشت هر نهال دیگری شرایط و مقدماتی نیاز دارد. خاک مناسب، آب و هوا، نوع نهال و مواد مغذی کمکی از اولین احتیاجات نهال گردو است که در ادامه به تفصیل تمام آن‌ها را شرح خواهیم داد. 

کاشت نهال گردو

آماده سازی خاک مناسب

خاک از مهم‌ترین عوامل در روند رشد نهال گردو است. ریشه درخت گردو تا عمق ۳ متری در زمین رشد می‌کند؛ بنابراین بسیار مهم است که خاک بدون سنگ ریزه و سخت باشد. بهترین خاک برای کاشت گردو خاک ماسه‌ای ریز است که ریشه به راحتی در آن حرکت کند.

وجود هر گونه سنگ ریزه و یا سختی در خاک باعث خلل در رشد ریشه‌ها می‌شود. یکی دیگر از نکات مهم درباره خاک مناسب کاشت گردو PH خاک است. برای این محصول PH خاک باید بین ۷ تا ۸ باشد. 

ارتفاع زمین از سطح دریا 

در نظر گرفتن ارتفاع زمین از سطح دریا برای کاشت گردو اهمیت زیادی دارد. مناطقی که ارتفاع زیادی دارند عموماً سردسیر هستند بنابراین نوع نهال مناسب برای این زمین‌ها متفاوت است. درخت گردو در مناطق سردسیر به خوبی رشد می‌کند اما به شرطی که زمستان‌های طولانی و یخبندان نداشته باشد. 

نور آفتاب

درخت گردو نیاز به نور آفتاب زیاد دارد. بنابراین زمین‌هایی که شیب جنوبی زیادی دارند برای کاشت گردو مناسب‌تر هستند زیرا از نور آفتاب بیشتری برخوردار هستند.

انتخاب نهال گردو 

همان‌طور که می‌دانید انواع مختلف گردو وجود دارد. برای انتخاب نهال عوامل مختلفی را باید مد نظر قرار دهید. از مهم‌ترین این عوامل تطابق نوع نهال گردو با وضعیت آب و هوایی منطقه است. برخی از نهال‌ها در مناطق سردسیری بهتر رشد می‌کنند و برخی مانند نهال پالیز کانادایی در هر دو منطقه سردسیر و گرمسیر بازدهی خوبی دارند.

ضمناً تشخیص سلامت نهال گردو امری است که نیاز به تخصص در این زمینه دارد. اگر شما از تجربه کافی برخوردار نیستید حتماً با مشاوران کشاورزی برای انتخاب نهال سالم و مناسب مشورت کنید. برخی دیگر از عوامل مهم که پیش از خرید باید به آن‌ها توجه کنید به شرح زیر است:

  • وزن میوه 
  • ارتفاع درختان
  • زمان گلدهی درختان
  • قیمت محصول گردو
  • شروع محصول دهی 
  • مقاومت در برابر خشکی و رطوبت
  • مقاومت در برابر آفات و بیماری‌ها 

روش کاشت نهال گردو 

در این قسمت مراحل کاشت نهال گردو را توضیح می‌دهیم. بهتر است که ابتدا ریشه‌ها را به خوبی بررسی کنید و قسمت‌های ناسالم را با قیچی تمیز و تیز جدا کنید. ریشه نهال‌ها را یک شب قبل از کاشت در آب قرار دهید تا به خوبی آبگیری انجام شود.

توجه داشته باشید که قبل از شروع آماده سازی نهال چاله‌های مخصوص کاشت را آماده کنید. زیرا ریشه نهال‌ها نباید در معرض نور و هوا قرار بگیرند. بهتر است برای پیشگیری از هر نوع صدمه ریشه‌ها را در پلاستیک مشکی و یا در ماسه یا خاک به صورت موقتی قرار دهید. 

چاله‌هایی با عمق و عرض ۶۰ سانتی متر برای کاشت نهال‌ها آماده کنید بهتر است ته چاله کمی کود حیوانی بریزید و سپس نهال را وسط آن بگذارید و تمام چاله را از خاک پر کنید. در این مرحله فقط آب به نهال بدهید و از هیچ کود شیمیایی استفاده نکنید. فاصله مناسب برای نهال‌های گردو ۶ متر از هر طرف است.

کندن چاله برای کاشت گردو

آبیاری گردو بسیار مهم است. در مراحل ابتدایی بهتر است این کار به صورت متوالی انجام شود. اما با رشد بیشتر نهال و ریشه و جذب بهتر مواد و آب می‌توان فاصله بین دو آبیاری را بیشتر کرد.

بعد از دو سالگی نهال، آبیاری یک تا سه بار در ماه کافی است. البته برای تعیین میزان آبیاری شرایط آب و هوایی منطقه بسیار مهم است. آبیاری قطره‌ای یکی از بهترین روش‌های آبیاری برای درخت گردو به شمار می‌رود.

اگر در منطقه‌ای با بادهای شدید اقدام به احداث باغ گردو کرده‌اید بهتر است که در کنار نهال‌ها قیم قرار دهید. به این ترتیب از آسیب‌های احتمالی پیشگیری می‌کنید. نکته مهم دیگر این است که بهتر است در اوایل بهار حدود ۲۰ سانت از نهال گردو را ببرید و روی آن را با چسب باغبانی بپوشانید. این کار باعث رشد بهتر اندام‌های رویشی درخت و پربارتر شدن آن می‌شود. 

بهترین زمان کاشت گردو

برای این که بهترین نتیجه از کاشت نهال گردو را بگیرید بهتر است آن را در اواخر پاییز و نهایتاً تا اوایل بهار بکارید. البته در تعیین زمان مناسب برای کاشت درخت گردو باید به آب و هوای منطقه توجه داشته باشید.

به طور کلی زمانی که هوا رطوبت کافی و سرمای مناسب این درخت را داشته باشد بهترین زمان است. در پاییز و بهار بارندگی زیاد است و به همین علت آب مورد نیاز این درخت در ماه‌های ابتدایی کاشت تأمین می‌شود.

به علاوه محققان معتقدند که چون درخت در فصل زمستان در خواب به سر می‌برد تغییر مکان ریشه باعث بروز شوک نمی‌شود. البته اگر شما در مناطق سردسیر اقدام به کاشت گردو کردید بهتر است که آن را در اوایل بهار بکارید؛ زیرا سرمای زیاد و یخ‌بندان مانع از رشد بهینه این نهال می‌شود.

گرده افشانی درخت گردو

درخت گردو درختی تک پایه است که گل نر و ماده روی یک درخت قرار دارد. در واقع درخت گردو یکی از انواع درخت‌های خود بارور است یعنی گرده‌ها به وسیله باد از گل نر به گل ماده حرکت می‌کنند.

اما نکته مهم در این است که اغلب به دلیل هم زمان نبودن رسیدن گل ماده و نر، گرده‌های منتقل شده از یک درخت روی گل ماده همان درخت بارور نشده و به میوه تبدیل نمی‌شود. بنابراین بهتر است که چند درخت در کنار هم رشد کنند تا بتوانید در زمان گرده افشانی از بارور شدن تمام گل‌ها اطمینان کسب کنید. 

خرید کودهای مناسب رشد نهال گردو از نیاز گیاهان 

استفاده از کودهای مناسب برای گردو در زمان‌های مناسب به تسریع رشد درخت و بازدهی بهتر آن کمک می‌کند. کودهای حاوی عناصر مهم مانند نیتروژن، فسفر و پتاسیم و ترکیبات آن‌ها برای افزایش محصول و سلامت درخت لازم هستند.

شما می‌توانید برای خرید این کودها از بهترین برندهای موجود مانند کودهای برند شوک و بمب به فروشگاه اینترنتی نیاز گیاهان مراجعه و علاوه بر دریافت مشاوره تخصصی از کارشناسان ما خرید مطمئن و به‌صرفه‌ای داشته باشید. 

سخن نهایی 

کاشت گردو به عنوان یکی از زمینه‌های کشاورزی پرسود شناخته می‌شود. در این مقاله سعی کردیم نحوه کاشت گردو را به طور کامل شرح دهیم. همان طور که گفته شد انواع مختلفی از نهال گردو با ویژگی‌های مشخصی وجود دارند که شما باید بر اساس منطقه و زمین خود بهترین نوع را انتخاب کنید.

در ادامه با استفاده از کودهای مناسب به رشد و باردهی بیشتر این درخت کمک می‌کنید. به این ترتیب محصولی با کیفیت و در تناژ بالا عاید شما خواهد که شد که سود سرشاری دارد.

مطالب مرتبط
اگر شما به عنوان یک باغدار قصد کاشت گردو را دارید مطالعه مقاله «احداث باغ گردو» می تواند برای شما مفید باشد. 
یکی از کودهای مغذی برای گردو کود ده ایکس شوک است. برای آشنایی بیشتر با این کود مقاله « کود ده ایکس شوک برای گردو» را مطالعه کنید.
استفاده از اسید هیومیک از تنش های محیطی در تمام مراحل رشد درخت گردو پیشگیری می‌کند. شما می‌توانید با مطالعه «اسید هیومیک برای گردو» اطلاعات کافی در این باره به دست بیاورید.
1. زمان مناسب برای کاشت نهال گردو چه زمانی است؟

بهترین زمان برای کاشت نهال گردو اواخر پاییز تا اوایل بهار است.

2. آیا برای کاشت گردو نیاز به مراقبت‌های خاصی است؟

بله بعد از کاشت نهال‌ها نیاز به آبیاری مداوم دارند. کنترل علف هرز، حفاظت از نهال در برابر بیماری‌ها و آفات، استفاده از قیم در صورت وجود باد و استفاده از کودهای مغذی برای رشد بهتر از مراقبت‌های لازم و ضروری برای نهال گردو است.

3. آیا برای کاشت گردو نیاز به درخت های جفت داریم؟

خیر، درخت گردو تک پایه است و گل نر و ماده روی یک درخت رشد می‌کند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 0 / 5. امتیاز های این مقاله: 0

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها