مهمترین نکات استفاده از کود فروت ست ( نحوه مصرف و مقدار مصرف)

تاثیر کود فروت ست بر روی باردهی درختان

یکی از چالش‌های رایج که اکثر باغداران عزیز با آن دست و پنجه نرم میکنند و در پی حل آن، تلاش‌‌‌‌های فراوانی را متحمل می‌شوند، ریزش فراوان شکوفه‌ها و یا عدم باز شدن آنها است. و در نتیجه عدم حل این دو مشکل، قطعا باردهی درختان کاهش میابد. اما این چالش در امر باغداری هم مانند دیگر چالش‌ها قابل حل است. از جمله دلایلی که باعث می‌شود که این دو مشکل رخ بدهد، بدون شک عدم توان تامین مواد مورد نیاز در درختان است. استفاده از کود فروت ست در کنار داشتن برنامه‌ی کامل تغذیه‌ای برای درختان است. یکی از روش های معتبری است، که توسط کارشناسان متعدد نیز مورد تایید واقع شده است. در ادامه با ما همراه باشید تا بصورت کامل به نقش و نحوۀ مصرف این کود نجات بخش فروت ست بپردازیم.

اهمیت فروت ست در تغذیه درختان

بدون شک یکی از مواردی که هر یک از باغداران عزیز خواستار آن هستند، افزایش میزان باردهی و تشکیل میوه درختان آنها در طی سال‌های متعدد هست. زیرا از نظر اقتصادی این مسئله بسیار حائز اهمیت است. و برای رسیدن به این امر بدون شک باید به تغذیه‌ی درختان اهمیت ویژه‌ای بدهیم.

در راستای رسیدن به اهداف بالا، یکی از پایه‌ای ترین کود‌های موجود در بازار فروت ست است. عناصر تشکیل‌دهنده‌ی کود فروت ست (Fruit Set) شامل موارد زیر است:

  1. روی
  2. بور
  3. ازت

از این رو نقش کود فروت ست بسیار حیاتی است که: (( با توجه به اینکه درختان با آغاز فصل بهار و شروع به فعالیت کردن مجدد خودشان از ذخایر کربوهیدرات خاک استفاهده میکنند و این ذخایر در (سال گذشته)  مورد استفاده واقع شده. کود فروت ست نقش مکملی خود رو در اینجا ایفا میکند و باعث میشود کمبود ذخایر جبران شود. ))

اهمیت تغذیه در درختان میوه

تغذیه صحیح و اصولی درختان میوه، باعث رشد کافی و تولید میوه به بهترین شکل ممکن می‌شود. این نکته را نیز باید در نظر داشته باشیم که، درختان میوه در مقاطع متفاوت زمانی، نیازهای تغذیه‌ای و مراقبتی متفاوتی دارند. و بدین شکل در بازه‌های زمانی مختلف، استراتژی‌های تغذیه‌ای متفاوتی را باید بکار بگیریم. عدم استفاده از برنامه‌ی کودی و همین طور عدم رعایت نکات مراقبتی، موجب پیدایش اختلالات فیزیولوژیک، پایین آمدن سلامت عمومی،  بوجود آمدن سال آوری، کاهش مقاومت درختان در برابر آفات و بیماری‌ها و در ادامه‌ی آن موجب کاهش باردهی و کیفیت میوه می گردد.

بهترین زمان مصرف کود فروت ست

در گذشته عموما بر این نکته تاکید میکردند که، فروت ست را فقط باید در بهار و در زمان متورم شدن جوانه‌ها استفاده کرد.  هم اکنون نیز برخی بر عقیده هستند، اما امروزه و در طی تحقیقات و آزمایشات متعدد مشخص شده است که تقویت درختان با فروت ست بعد از برداشت میوه، تاثیر زیادی در تشکیل میوه موفق دارد. براساس مطالعات، تشکیل شدن میوه و کیفیت گل‌دهی در درختان تا حد بسیار زیادی وابسته به ذخایر غذایی سال قبل در خاک و درخت است. بنابراین تغذیه درختان بعد از برداشت میوه‌ها تاثیر زیادی در این امر دارد.

فروت ست در تغذیه درختان

اما همانطور که در مطالب بالاتر ذکر شد، مراحل کوددهی فقط شامل یک مرحله نیست و ما در اینجا باز هم این نکته را متذکر می‌شویم که کوددهی در تمامی مراحل، دارای اهمیت است اما میزان تاثیر گذاری در مراحل مختلف متفاوت است.

 بعد از برداشت محصول

یکی از مهم ‌ترین بازه‌های کوددهی که بسیار حائز اهمیت است، بدون شک کوددهی پس از برداشت محصول است. و اما دلیل این اهمیت چیست؟؟؟

تغذیه درختان بعد از برداشت محصول از آنها، به عبارتی در فصل پاییز آغاز می‌شود. در طول فصل رشد و تا زمان به ثمر رسیدن محصول، حجم بالایی از فعل و انفعالات بیوشیمیایی در گیاه انجام می‌شود. و به طبع، سطح بالایی از انرژی و ذخایر کربوهیدراتی توسط درختان مصرف میشود. در طول فصل زمستان ریشه‌ها به کمترین میزان فعالیت خودشان می‌رسند و یا به عبارتی غیر فعال می‌شوند. و در این هنگام به ذخایر کربوهیدراتی وابسته هستند.

کوددهی فروت ست بعد از برداشت محصول

استفاده از کود فروت ست( Fruit set)  در مرحله بعد از برداشت محصول، باعث بالابردن ذخیره غذایی درختان می‌شود، در این مقطع زمانی بخش عمده‌ای از عناصر غذایی جذب شده توسط ریشه و نیز عناصر جذب شده توسط برگها در طی مرحله‌ی محلول پاشی، در سرشاخه ها و جوانه های درختان ذخیره میگردند. افزایش و بالا رفتن غلظت عناصر در سرشاخه‌ها و جوانه‌های درختان موجب افزایش مقاومت آن‌ها نسبت به سرمای زمستان و بهار میگردد.

دانستن این نکته نیز حائز اهمیت است که، در آغاز فصل رشد ابتدا برگ‌ها و جوانه‌ها فعالیت رشدی خود را آغاز میکنند. و سپس بعد از 8 هفته ریشه‌های درختان فعال میشوند و شروع به جذب مواد تغذیه ای خود از خاک میکنند. پس نتیجه میگیریم که کوددهی مناسب بعد از برداشت محصول، کمک فراوانی به جذب موار مورد نیاز درخت به هنگام فعالیت مجدد آن میکند.

زمان متورم شدن جوانه‌ها در بهار

یکی دیگر از مراحل محلول پاشی فروت ست، زمان متورم شدن جوانه‌ها در درختان است.

تاثیر و عملکرد فروت ست در زمان متورم شدن جوانه‌ها در فصل بهار نسبت به تغذیه درختان میوه بعد از برداشت میوه کمتر است، به دلیل اینکه در فصل بهار و در هنگام متورم شدن جوانه‌ها، به علت عدم وجود برگ بر روی درخت، عناصر غذایی در کمترین حالت جذب میشوند. و جوانه‌ها قادر به این نیستند که تمام عناصر را جذب کنند و بدین شکل جوانه‌ها درصد کمتری از عناصر غذایی را جذب می‌کنند، از طرف دیگر ریشه گیاهان فعال نبوده و با آب آبیاری نیز نمی‌توان مواد غذایی را به درختان میوه رساند.

کوددهی فروت ست

اما نباید از تاثیر مثبت، هرچند کمتر فروت ست در زمان متورم شدن جوانه‌ها غافل شد. برای اینکار می‌توان در اواخر اسفند یا اوایل بهار و زمانی که جوانه‌ها متورم شده‌اند اقدام به محلول‌پاشی فروت ست در درختان میوه کرد.

باید توجه داشت برای افزایش کیفت، درشت شدن میوه‌ها و افزایش عملکرد درختان، باید توجه داشت که صرفا فقط و فقط با اجرای یکی از مراحل کوددهی نمی‌توان به بالاترین و بهترین نتیجه دست یافت پس برای رسیدن به حدااکثر توان بازدهی حداامکان باید سعی شود مراحل مختلف مراقبتی و کوددهی را انجام داد به‌ بهترین نتیجه ممکن رسید.

نحوه‌ ی مصرف کود فروت ست

طریقه‌ی استفاده از کود فروت ست بصورت محلول پاشی برگ است و تنها حالت استفاده‌ی استاندار از این کود، بدین شکل است.

محلول پاشی فروت ست

در زیر به چند موارد از نکاتی که باعث می‌شود محلول پاشی ما موثرتر واقع شود اشاره می‌کنیم:

  1. پيشنهاد مي شود كود مورد نظر را با غلظت که در روی آن ذکر شده تهيه، و در قطعه كوچكي از مزرعه محلول پاشی را انجام دهید. در صورتی که علائمی مبنی بر برگ‌سوزی پس از 3 روز مشاهده نشد، در تمام سطح مزرعه محلول پاشی انجام پذيرد.
  2. اگر محلول پاشی ما سطح زیرین برگ را هم پوشش دهد، باعث افزایش جذب خواهد شد این امر زمانی مهم است که روزنه‌های بیشتری در زیر برگ وجود داشته باشند .
  3. در هنگام محلول پاشی، سرعت وزش باد بايد حداقل باشد، چون كه وزش باد هدر رفتگي كود می‌شود.
  4. محلول پاشی در گياهان پهن برگ به علت بالا بودن سطح جذب موثرتر خواهد بود.

مقدار مصرف کود فروت ست

در جدول زیر میزان و مقادیر مورد استفاده از کود فروت ست را مشاهده میکنید.

نوع محصولآبیاری
(لیتر در هکتار)
محلول پاشی
( لیتر در ۱۰۰۰ لیتر در هکتار)
زمان مصرف
درخت‌های میوه5-102پس از برداشت محصول و هنگام متورم شدن جوانه‌ها
گیاهان زراعی5-102قبل از اینکه گیاه شروع به گل دهی کند
درخت‌های پسته5-102بعد از برداشت محصول و هنگامی که جوانه‌ها متورم می‌شوند
انواع صیفی‌جات5-102قبل از اینکه گل بدهند

خرید کود فروت ست از وبسایت نیاز گیاهان

کود فروت ست شوک یک کود بسیار باکیفیت محصول کشور آمریکا است که تاثیر فوق‌العاده عالی در کیفیت و افزایش تناژ محصولات کشاورزی دارد. شما می‌توانید جهت خرید کود فروت ست شوک به صفحۀ نام‌برده مراجعه کرده و کود مورد نیاز خود را از بین حجم‌های 1 لیتری، 5 لیتری و 20 لیتری انتخاب کنید و سفارش دهید.

سخن نهایی

در این مقاله شما را با نکات طلایی استفاده از کود فروت ست آشنا کرده و اشاره کردیم که بهترین زمان استفاده از کود فروت ست در زمان متورم شدن جوانه‌ها و بعد از برداشت است.

شما کشاورزان و باغداران عزیز می‌توانید با کارشناسان وبسایت نیاز گیاهان (۰۹۱۵۶۵۷۸۰۷۰تماس بگیرید و مشاوره رایگان جهت استفاده از کود فروت ست را دریافت کنید. همچنین در بخش کامنت‌ها منتظر سوالات و نظرات شما همراهان گرامی هستیم و در اولین فرصت پاسخگوی شما عزیزان خواهیم بود.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 2.9 / 5. امتیاز های این مقاله: 8

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها