فروت ست پسته چه فوایدی دارد؟ تحول در گلدهی باغ پسته با فروت ست

تاثیر فروت ست پسته در افزایش گلدهی

فروت ست کود نجات بخشی که در اثر عدم استفاده از آن، چندین اتفاق ناگوار در درختان پسته وجود می‌آید. که اکثر باغداران با آن مواجه هستند، از جملۀ آنها ریزش جوانه‌های پسته، بوجود آمدن سال‌آوری و کاهش بازدهی و بهره‌‌وری درختان و عدم داشتن میوۀ با کیفیت از جمله مواردی هستند که باعث می‌شوند پسته کاران از لحاظ اقتصادی متضرر شوند.

مواد غذایی موجود در خاک نمی‌تواند تمام نیاز درختان را در فصل بهار تامین کند و درختان پسته برای تامین مواد مورد نیازشان نیاز به مکمل‌های غذایی دارند. فروت ست یکی از کود‌های مفید است که می‌تواند این نیاز را برطرف کند. استفاده از کود فروت ست پسته نیز به رعایت نکاتی نیاز دارد که در ادامه، بصورت کامل به آنها می‌پردازیم. دعوت می‌کنیم تا پایان مقاله همراه ما باشید.

خلاصه‌ای از این مقاله
یکی از مهم‌ترین مراحل رشد درخت پسته فصل بهار پیش از گلدهی است. در این زمان، باید از کود فروت ست باکیفیتی که دارای عناصر ریز مغذی است استفاده کنید.
دو کود فروت ست شوک و فروت ست بمب توسط تکنولوژی نانو کود تهیه شده‌اند و با دو روش محلول پاشی و آبیاری قابل استفاده هستند. بهترین زمان محلول پاشی فروت ست بهاره، هنگام تورم جوانه‌هاست.

فروت ست پسته، کود نجات بخش

در حقیقت فروت ست یک عبارت انگلیسی به معنای تنظیم میوه است. در واقع مرحله شروع تشکیل میوه را فروت ست می‌گویند که در درختان پسته همان مرحلۀ نخودی شدن پسته است. کود فروت ست شامل عناصر: روی، بور، نیتروژن، کلسیم، آهن، آمینو اسید و… می‌باشد.

فروت ست به عنوان تغذیۀ کمکی درختان عالی عمل می‌کند و کمبود‌های مورد نیاز درختان را به بهترین وجه ممکن برطرف می‌کند. اما به این نکته نیز باید توجه کرد که بدون داشتن برنامۀ کامل تغذیه‌ای و کوددهی، صرفا با مصرف فروت ست نمی‌توان به عالی‌ترین نتایج در جهت بهره‌‌وری بهتر درختان پسته رسید.

یکی از فواید فروت ست در درختان پسته، کاهش احتمال سال‌آوری است. با مصرف کود فروت ست احتمال بوجود آمدن سال آوری فوق‌العاده کاهش می‌یابد و دورۀ استراحت درخت کوتاه می‌شود تا بتواند سال بعد هم میوه تولید کند.

علاوه بر موارد ذکر شده، استفاده از کود فروت ست موجب پدید آمدن اثرات بسیار مفیدی در درختان شما می‌شود، از جملۀ این آثار می‌توان به فواید زیر اشاره کرد:

افزایش درصد تبدیل گل به میوه پسته

 تغذیه درختان پسته توسط کوددهی موجب به حفظ و نگهداری بهتر مواد غذایی می‌شود و در نتیجه عامل مهم تغذیه در کنار عوامل دیگر نظیر: نورخوشید، آب و هوا، ذخایر کربوهیدرات‌ها و… به طرز شگفت انگیزی منجر به افزایش باردهی باغات پسته می‌گردد.

تقویت جوانه زنی با کود فروت ست پسته

کاهش ریزش جوانه‌های بارده در پسته

یکی از اتفافات شایع در درختان پسته، ریزش جوانه‌های پسته بعد از برداشت محصول است که به کمک کود فروت ست، می‌توان به حفظ بیشتر جوانه‌های درختان از طریق تامین مواد غذایی توسط فروت ست کمک کرد.

به همراه کود فروت ست، استفاده از کود نیترات کلسیم برای پسته نیز تاثیر بسزایی در کاهش ریزش میوه‌ پسته دارد. پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را مطالعه کنید.

کاهش احتمال سرمازدگی

در صورتی که درختان از لحاظ تغذیه‌ای کاملا تامین شوند، مقاومت آنها در برابر سرما به طرز قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند.

علاوه بر کود فروت ست، اگر در فصل بهار احتمال بارش باران، تگرگ یا برف در منطقه شما وجود دارد پیشنهاد می‌کنیم حتما کود اسید آمینه برای پسته را مصرف کنید و مقالۀ ذکر شده را مطالعه کنید.

علت و ضرورت استفاده از کود فروت ست پسته

درختان نیز مانند تمام موجودات زنده در مراحل مختلف زندگی‌شان نیاز به مراقبت‌های مختلف و گوناگونی دارند. عدم رسیدگی مناسب در هر یک از این مراحل موجب بروز خسارت‌های فراوان به باغداران می‌شود.

ارتباط بسیار مستقیمی بین میزان باردهی درختان پسته، با جوانه‌هایی است که در سال قبل بر روی درختان تشکیل شده‌اند وجود دارد. این جوانه‌ها (محصولات سال آینده) معمولاً در خرداد ماه و همزمان با تولید محصول سال جاری، متولد می‌شوند. این مرحله یکی از مهم‌ترین مراحل تشکیل پسته است. زیرا:

  • درخت هم‌زمان باید مواد مغذی جوانه‌هایی که محصول سال آینده هستند را تأمین کند
  • هم مواد مورد نیاز میوه‌هایی که هم اکنون در درخت وجود دارند را تأمین کند

به طور کلی می‌توان عنوان کرد که درخت بطور همزمان در حال تامین مواد غذایی میوه‌های امسال و سال آینده است. بدون شک برای رسیدن به بهترین نتیجه نیاز به برنامۀ تغذیه‌ای دقیق و کامل است تا بوسیلۀ آن بتوانید هم باعث افزایش محصول سال جاری و هم کیفیت محصول سال آینده شوید.

و یکی از اتفاق‌های ناگواری که کاملا قابل پیش بینی است و به وقوع می‌پیوندد این است که همزمان با برداشت محصول، جوانه‌های سال آینده به راحتی از درخت میریزند.

جوانه‌های ریخته شده محصول سال آینده باغ بودند که در اثر عدم مراقبت صحیح به این شکل افتادند. دلیل این اتفاق هم کاملا واضح است که در اثر کمبود مواد تغذیه‌ای درخت نتوانسته جوانه‌های سال آینده را تغذیه کند.

سال‌آوری پسته هم از دیگر مشکلاتی است که درختان پسته را تهدید می‌کند. این پدیده به این معنی است که، در یک سال با باردهی عالی درختان مواجه می‌شویم و در سال بعد مقدار تولید درختان به طرز چشم‌گیری کاهش می‌یابد. علت این مشکل این است که درخت پس از باردهی عالی، سال آینده به استراحت و تجدید قوا می‌پردازد.

تقویت درخت پسته بعد از برداشت با فروت ست

اما این چالش هم مانند تمامی چالش‌های این صنعت جذاب با یک کود کاربردی همچون کود فروت ست قابل برطرف شدن است. در ادامه همراه ما باشید تا بصورت مفصل زمان استفاده از فروت ست پسته را با هم سپری کنیم.

معرفی بهترین کود فروت ست برای پسته؛ با کسب نتایج فوق العاده

مهم‌ترین نکته در مصرف کود فروت ست، جذب بالای آن است. کودهایی که با فناوری نانو تهیه می‌شوند، به دلیل اینکه ذرات آنها بسیار کوچک شده است سرعت جذب عالی دارند. این فناوری تنها در چند کشور دنیا وجود دارد و هنوز به ایران نیامده است. دو کود خارجی بسیار باکیفیت که نانو کود هستند، کود فروت ست شوک و فروت ست بمب هستند.

شما می‌توانید جهت خرید کود فروت ست مورد نظرتان به صفحۀ مورد نظر مراجعه کرده و سفارش خود را در حجم دلخواه از جمله 1 لیتری، 5 لیتری و 20 لیتری ثبت کنید. همچنین می‌توانید توضیحاتی مانند نحوه و مقدار مصرف را در صفحۀ ذکر شده مطالعه کنید.

Hidden

بهترین زمان محلول پاشی فروت ست پسته

بهترین زمان محلول پاشی فروت ست پسته دو بار در سال است:

  1. در ماه اسفند یا فروردین بسته به آب و هوای منطقه شما، دقیقا زمانی که جوانه‌های درخت پسته متورم شده‌اند، یعنی قبل از این که شما شکوفه یا برگی روی درخت مشاهده کنید باید محلول پاشی فروت ست را انجام دهید.
  2. پس از برداشت پسته، قبل از ریزش برگ‌ها و زمانی که برگ درختان در حال زرد شدن هستند، بهترین زمان استفاده از فروت ست پاییزه است تا از سال آوری جلوگیری کنید.

نحوه مصرف کود فروت ست برای پسته

کود فروت ست شوک و بمب را می‌توانید به دو روش محلول پاشی و آبیاری استفاده کنید. اما زمانی که جوانه‌ها به موادغذایی اختیاج دارند، ریشه‌ها فعال نیستند و نمی‌توانند مواد مورد احتیاج جوانه‌ها را به آنها برسانند.

بنابراین پیشنهاد ما به شما این است که حتماً فروت ست را به روش محلول پاشی استفاده کنید تا عالی‌ترین نتیجه را دریافت کنید.

مقدار مصرف کود فروت ست برای پسته

اگر قصد دارید کود فروت ست را به روش آبیاری مصرف کنید، برای هر هکتار باغ پسته باید پنج لیتر کود را مصرف کنید. همچننی هر درخت وابسته به شرایط سنی، حدودا بین 50 تا 250 سی سی کود نیاز دارد.

چنانچه روش انتخابی شما محلول پاشی است، باید برای هر هکتار باغ پسته، دو الی سه لیتر کود را با آب ترکیب کنید و محلول پاشی را انجام دهید.

سخن نهایی

در این مقاله شما را با اهمیت کود فروت ست برای پسته و بهترین زمان برای مصرف کود آشنا کردیم. شما می‌توانید به راحتی با کارشناسان ما در ارتباط باشید و در زمینه خرید کود فروت ست از آنان راهنمایی و مشاوره دریافت کنید و محصول مورد نظر خود را سفارش دهید.

همچنین می‌توانید سوالات و نظرات خود را در مورد کود فروت ست در قسمت دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید.

مطالب مرتبط
* اگر قصد دارید برای درختان پسته از یک کود کامل تقویتی استفاده کنید که کاربردی‌ترین عناصر را در خود داشته باشد، پیشنهاد می‌کنیم حتماً فواید کود مخصوص درخت پسته را مطالعه کنید.
* آب استارت پسته یکی از اساسی‌ترین اقداماتی است که هر پسته کاری از اهمیت آن آگاه است. اما اینکه در این مرحله چه نکاتی را رعایت کرده و از چه کودهایی استفاده کنید را در مقالۀ ذکر شده مطالعه کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3.9 / 5. امتیاز های این مقاله: 7

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها