معرفی 12 نوع آفت و بیماری درخت انار + راهکار درمان

یکی از نگرانی های بزرگ پرورش انار وجود آفت های متفاوت است

انار، یکی از مفیدترین میوه‌های بهشتی در ایران است که مصرف به اندازه آن برای حفظ سلامتی و افزایش شادی و بهبود وضعیت روانی به شدت لازم است.نهال انار در مسیر رشد خود با آفت‌ها و بیماری‌های متنوعی روبه رو خواهد بود، شما هم اگر علاقه به کشت و پرورش نهال انار دارید آشنایی با آفت‌­ها و بیماری‌های مختلف درخت انار برای شما واجب است تا بتوانید در زمان لازم، آفت یا بیماری به وجود آمده در درخت انار را تشخیص دهید و به فکر پیشگیری از شیوع آن باشید.اگر قصد دارید اطلاعات جامعی پیرامون تمامی آفت‌­ها و بیماری‌های مختلف درخت انار داشته باشید مطالعه این مقاله به شما پیشنهاد می‌شود در ادامه مروری جامع بر تمامی آفات و بیماری‌های درخت انار همراه روش درمان این بیماری‌ها خواهیم داشت با ما همراه باشید.

آشنایی با بیماری‌های درخت انار

انار جزو میوه‌های خوش رنگ و طعمی است که در طول مسیر رشد خود و تبدیل شدن به درختی پربار، با آفات و بیماری‌های مختلفی رو به رو خواهد شد در ادامه ما به شما 12 تا از مهم‌ترین آفات و بیماری‌های درخت انار را معرفی میکنیم اگر قصد پرورش یک نهال انار را دارید آشنایی با این بیماری‌ها برای شما واجب است.

 • کرم سفید

کرم سفید یا (Polyphylla ollivieri) کابوس مزرعه دارانی است که مشغول پرورش نهال انار هستند، لاروهای کرم سفید از ریشه نهال انار تغذیه می­‌کنند و در نتیجه با مکیده شدن ریشه درخت انار توسط این کرم­ها، خود نهال اصلی در طول مدت زمان دچار کم آبی و خشکی می شود و در نهایت از بین می­‌رود.برای مبارزه با کرم سفید درخت انار، می­توانید به کمک چراغ قوه عصر­ها بین شاخه­‌ها و خاک درخت انار به دنبال کرم‌ها باشید و آن‌ها را نابود کنید.همچنین شخم زدن مکرر خاک نیز توصیه می شود اما راه حل آخر استفاده از سم کشنده مناسب برای نابودی کرم سفید است.

 • پوسیدگی

پوسیدگی طوقه و ریشه انار یا همان  (Pomegranate crown and root rot) ، به واسطه وجود یک نوع قارچ [Phytophthora cactorum] مضر برای گیاهان پدید می آید و به مرور زمان تمامی ریشه‌ها و تنه درخت انار را از بین می­‌برد.از مهم‌ترین علائم این بیماری می­‌توان به پوسته شدن تنه درخت انار و رشد پوست جدید روی پوست قدیمی، متورم شدن تنه، زرد شدن برگ‌ها، کاهش رشد شاخه­‌ها  و….. اشاره نمود.

 • روش درمان پوسیدگی

 1. استفاده از روش‌های نوین آبیاری مثل آبیاری قطره­ای
 2. کودهی به میزان و زمان مناسب
 3. ایجاد زه کشی مناسب و سبک کردن بافت خاک
 4. خودداری از کشت دوم در انارستان
 • شته انار

شته انار یا (Aphis punicae) اگر زود هنگام پدیدار شود موجب ریختن شکوفه‌­های درخت انار در اوایل فصل گل‌دهی  می‌­شود و در نتیجه دیگر خبری از میوه‌های درخت انار نیز نخواهد بود.

شته‌ی انار می تواند مانع فرایند میوه‌دهی شود
شته‌ی درخت انار یکی از آفاتی است که مانع باردهی درخت انار می‌شود اما می‌توان به روش های طبیعی با آن‌ها مبارزه کرد

برای کنترل رشد و تولید مثل شته­های انار بهتر است از کاشت میزبان­های حساس به این آفت در کنار انارستان مثل بامیه و پنبه خودداری شود و همچنین با رها سازی کفشدوزک­های شکاری، شرایط از بین بردن طبیعی شته ها بدون استفاده از سموم کشاورزی فراهم شود.

 • ترکیدگی میوه

ترکیدگی انار، یکی از بیماری‌­های غیر انگلی انار است که در صورت وجود این بیماری شکستگی‌­ها ترک هایی روی بدنه میوه انار دیده می‌شود، گاهی اوقات به میزانی ترکیدگی میوه انار شدید است که این میوه به صورت کامل به دو نصف تقسیم می‌شود.

 • علل ترکیدگی میوه انار:

 1. کم شدن دمای هوا
 2. عدم آبیاری منظم
 3. نامناسب بودن جنس خاک
 4. خشک بودن آب و هوا
 5. آفتاب سوختگی
 6. اختلالات هورمونی
 7. وجود باد‌های سرد و گرم
 • روش های درمانی ترکیدگی انار

 1. استفاده از کوود نیتروژن
 2. استفاده از هورمون اسید جیبرلیک
 3. کاشت ارقام مقاوم انار
 • کرم گلوگاه

می توان نام کرم گلوگاه انار را قاتل انارستان‌های سرسبز گذاشت، این کرم که طول آن به 12 میلی‌متر نیز می­‌رسد تخمی بیضی شکل به رنگ زرد متمایل به نارنجی دارد و لاروهای کرم رنگ آن به جان انارستان‌ها می­‌افتد.طول مدت تبدیل این کرم‌ها از شیفره­گی به پروانه شدن 10 روز است و در همین فاصله می‌­توانند انارستان شمارا به نابودی بکشانند.

 • راه های درمان کرم گلوگاه:

 1. جلوگیری از جفت‌گیری کرم گلوگاه انار
 2. زدودن پرچم‌های انار
 3. آبیاری به اندازه درخت انار
 4. هرس مناسب انارستان
 5. کاشت نژاد‌های برتر و مقاوم
 6. جمع آوری میوه‌های گندیده
 7. عدم کاشت درخت میزبان
 • سوسک چوب­خوار انار

سوسک چوب­خوار درخت انار (Chrysobothris parvipunctata) یکی از مهم‌ترین آفات درخت انار، به شمار آورده می‌­شود، این سوسک به ناحیه کامبیوم درخت انار حمله می­‌کند و موجب قطع شدن آوند و ایجاد اختلال در جریان شیره گیاهی می شود و در نهایت وجود این سوسک منجر به خشکیدگی تنه و شاخه­‌های درخت انار می­‌شود.

 • روش‌های درمانی سوسک چوبخوار انار

 1. جلوگیری از سرمازدگی انارستان
 2. آبیاری منظم و صحیح باغ
 3. عدم ایجاد تنش آبی
 4. کوددهی منظم
 5. مراقبت در برابر آفتاب سوختگی
 6. هرس­‌های اصولی
 7. جدا کردن شاخه­‌های آلوده
 • کنه انار

کنه انار یا (Tenuipalpus punicae) موجب از بین رفتن رنگدانه‌های پوسته انار، زنگ زدگی برگ­‌ها و خشک شدن شاخه‌های درخت انار می‌شود و در نهایت وجود کنه انار در بلند مدت موجب عدم رشد و خشکیدگی میوه انار خواهد شد.

 • درمان کنه انار:

 1. سم پاشی صحیح و اصولی
 2. مبارزه با روغن در زمستان
 3. آبیاری در فواصل درست
 • سوسک های گرده خوار

سوسک‌های گرده خوار به دانه‌های گرده گل‌ها حمله ور شده و موجب عقیم شدن گل‌ها می­‌شوند و در نتیجه میزان میوه‌دهی انارستان را در پایان فصل، تحت تاثیر قرار می دهند.

 • راه­های درمان سوسک گرده خوار

 1. تکنیک سطل آبی
 2. کود فن والریت
 3. کود دیازینون
 4. کود فنیتروتیون

یکی از آفت‌های انار سوسک گرده خوار است که مانع میوه‌دهی در ابتدای کار می‌شوند

 • سفیدک سطحی انار

سفیدک انار، جزو بیماری‌های کم آسیب انار است که خطر کمتری نسبت به سایر آفات این میوه دارد، این آفت برای اولین بار در رودبار گیلان دیده شد و به مرور زمان به تمامی انارستان­های سراسر کشور، گسترش پیدا کرد.از علائم ظاهری این بیماری می توان به مشاهده لکه‌های سفید رنگ کرکدار روی پوسته میوه انار اشاره کرد، در صورت عدم رسیدگی برای بهبود این آفت، سفیدک انار تمامی نهال انار را در برخواهد گرفت و مرگ نهال انار رقم می‌خورد.

 • آنتراکنوز انار

آنتراکنوز، یکی از بیماری‌های شایع درخت انار است که امروزه بسیاری از باغداران و کشاورزان در مسیر پرورش نهال انار با آن درگیر هستند، علائم این بیماری بر اساس آب و هوای محل رشد نهال انار متفاوت می‌باشد. از مهم‌ترین علامت های آنتراکنوز انار می‌توان به لکه­‌های فرورفته کوچک و بزرگ روی میوه، نرم شدن بیش از حد میوه و فاسد شدن آن اشاره کرد.

 • روش درمان آنتراکنوز انار

 1. استفاده از کود و سم پاشی مناسب
 2. استفاده از نهال‌های سالم و تازه نفس
 3. ایجاد تهویه مناسب
 4. استفاده از ارقام متفاوت انار
 5. هرس درختان در فصل زمستان
 6. جمع آوری برگ‌های ریخته شده روی زمین
 • سوسک پرچم خوار انار

سوسک پرچم خوار درخت انار یا (Oxythyrea cinctella) یک حشره موذی و آسیب رسان است، این سوسک موذی پس از میوه دادن گل‌­های انار از پرچم های داخل انار، تغذیه می­‌کند و به مرور میوه انار را ضعیف­تر می‌سازد تا حدی که انار به درجه فاسد شدن می­‌رسد.

 • روش درمان سوسک پرچم خوار

 1. استفاده از گیاهان تله مثل مندال
 2. تمیز کردن انارستان از کودهای دامی
 3. جمع آوری ماشینی سوسک با به کمک ابزار
 4. تکاندن درخت‌ها
 • مگس سفید انار

مگس سفید انار با نام علمی Siphoninus granati جزو حشرات آسیب زننده به انار است که به علت شباهت ظاهری فوق العاده بالای آن به مگس و رنگ سفیدش، مگس سفید انار نام‌گذاری شده است.مگس سفید انار جزو آفات مضر انارستان­‌ها از نظر اقتصادی محسوب نمی­‌شود چون حشرات طبیعی مفید بسیاری در انارستان­‌ها وجود دارند که این مگس سفید را شکار می­‌کنند و سلامت باغ انار شما را تامین می‌­کنند.مگس سفید انار یکی از آفت‌های آسیب رسان و مضر برای پرورش انار است

 • شپشک انار

شپشک انار یکی از آفات مضر انار است که در نواحی گرمسیری روی پوسته میوه انار دیده می‌شود، وجود این آفت در گذر زمان موجب آسیب دیدن شدید میوه انار و در نهایت فاسد شدن این میوه می‌شود.

 • انواع شپشک انار

شپشک آرد آلود انار [Pseudococcus citri Ri]شپشک روسی انار [Ceroplasts rusci L]سپردار [Lepidosaphes conchiformis Germ]شپشک چینی [Ceroplastes sinensis G]

حرف آخر

در این مطلب، تلاش کردیم تا اطلاعاتی جامع و کامل پیرامون انواع آفات و بیماری­‌های درخت انار خدمت شما عزیزان ارائه کنیم، اگر سوال یا ابهامی پیرامون این موضوع در ذهن شما وجود دارد که در این مقاله به آن پاسخ ندادیم حتما در بخش کامنت‌های برای ما بنویسید.و همچنین برای دریافت مشاوره‌ی اختصاصی از کارشناسان وبسایت نیاز گیاهان می‌توانید با شماره‌ی ( 09155995926 ) تماس حاصل فرمایید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3.3 / 5. امتیاز های این مقاله: 3

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها