آشنایی کامل با انواع هرس درخت انار و نکات تکمیلی مربوط به آن

پرورش و رشد نهال انار از جوانگی تا تبدیل آن به درختی تنومند و پربار، یکی از سخت­‌ترین چالش‌­های دنیای کشاورزی است، یک کشاورز باید دقت و حوصله و همچنین دانش بسیار زیادی داشته باشد و به تمامی فوت و فن­‌های پرورش نهال انار که یکی از مهم‌ترین این فوت و فن‌­ها انجام درست و اصولی هرس درخت انار است تسلط داشته باشد.هرس اصولی درخت انار، یکی از راه‌های مهم رشد و پربار بودن نهال انار است، اگر به دنیای کشت و پرورش نهال انار علاقه دارید و دوست دارید که درختی پربار، پر از میوه­‌های خوش طعم رنگ داشته باشید باید به تمامی نکات ریز و درشت هرس انار تسلط داشته باشید تا با هرس به‌موقع و اصولی درخت انار از آسیب آن جلوگیری کنید و شرایط رشد و پربار شدن درخت انار را فراهم کنید.در این مقاله قرار است تمامی فوت و فن‌­ها و رازهای پرورش نهال را با یکدیگر مرور کنیم، اگر قصد دارید که درخت انار شما به گنجینه­‌های پر از یاقوت­‌های سرخ خوشمزه تبدیل شود باید به مهم­‌ترین نکات و اصول هرس درخت انار آشنا باشید، در این مقاله هر آنچه باید درباره هرس درخت انار بدانید آورده شده است؛ ّبرای تبدیل شدن به یک استاد همه فن حریف هرس درست درخت انار این مقاله را به هیچ عنوان از دست ندهید.

آیا درخت انار به هرس نیاز دارد؟

درخت انار جزو درخت‌­هایی است که در طول زمان، شاخه‌های مرده با بافت‌­های ناکارآمد زیادی در آن تولید می‌­شود، پاجوش‌هایی که در سال سوم در کنار درخت انار رشد می­‌کنند قاتل واقعی درخت انار خواهند بود که می‌توانند ریشه آن را از پایه خشک کنند و درخت باطراوت و سرسبز شما را به درختی مرده تبدیل کنند. پس یکی از مراحل مهم در نحوه نگهداری و کاشت درخت انار، که در آن می‌توان از شر شاخه‌های مرده و پاجوش‌های اضافی خلاص شد، هرس آن است، کشاورز شاخه­‌های ضعیف، مرده، مزاحم و… را که نیازی به وجود آن‌ها نیست و در حقیقت مزاحم رشد درخت انار است را می‌برند.

مزایای هرس درخت انار چیست؟

شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شود که واقعا چه نیازی به هرس درخت انار است؟ آیا واقعا باید شاخه‌­های مرده و مزاحم را کند و درخت را سبک کرد، برای اینکه قانع شوید که حتما به هرس درخت انار نیاز است یا خیر پیشنهاد می‌شود مزایای درخت انار را مطالعه کنید.

 1. حذف شاخه­‌های خشکیده
 2. از بین بردن شاخه­‌های آفت‌زده
 3. جداکردن شاخه­‌های مرده
 4. بهبود نورگیری و هواگیری تاج درخت
 5. جوان کردن درختان انار مسن
 6. آسیب پذیر شدن تاج برابر آفتاب و باد
 7. ایجاد استرس در جوانه
 8. وادار کردن درخت انار به زایش
 9. افزایش کیفیت محصول
 10. راحت­تر کردن مرحله داشت
برای دستیابی به خواص و فواید هرس درخت انار باید موارد متعددی را مورد توجه قرار داد.

این‌ها تنها بخشی از فواید و مزایای هرس درخت انار است که با رعایت نکاتی که در ادامه به آنها اشاره شده است می‌توانید به حدااکثر میزان بهره‌وری از انجام این کار برسید.

اشتباهات رایج در هرس درخت انار چیست؟

شاید برایتان جالب باشد که بدانید همیشه هرس درخت انار مفید نیست! اگر کشاورز احتیاط نکنید و هرس درخت انار را به شیوه درست انجام ندهد، عواقب ناگریزی در پی این هرس غیر حرفه‌­ای رخ خواهد داد، اما اگر شما پیش از شروع هرس درخت انار، اشتباهات رایج زمان هرس درخت انار را بشناسید در تله هرس اشتباه نخواهید افتاد با ما همراه باشید تا با رایج­‌ترین اشتباهاتی که شما نباید زمان هرس درخت انار انجام دهید آشنا شوید.

هرس درخت انار در پاییز

درخت انار در فصل پاییز، مشغول آماده شدن برای استراحت و خواب زمستانی است باید مراقب باشید که در این فصل، خیال بریدن شاخ و برگ درخت انار به سر شما نزند  چون با بریدن شاخه‌ها در این فصل، درخت انار در فصل پاییز انرژی ذخیره نخواهد داشت و دچار یخ‌زدگی می‌شود.

قطع جوانه ­های درخت انار

زمان هرس درخت انار مراقب جوانه‌های تازه نفس باشید شاید تصور کنید به این جوانه‌ها که امسال تبدیل به گل و میوه نشدند امیدی نیست اما اشتباه نکنید همین جوانه­‌ها بعد از خواب زمستانی، تبدیل به میوه‌های خوشمزه­‌ای خواهند شد به شرطی که در زمان هرس درخت انار به آن‌ها مجال نفس کشیدن بدهید.

هرس بیش از حد درخت انار

هرس بیش از حد درخت انار یکی رایج‌ترین اشتباهاتی است که کشاورزان زمان هرس درخت انار مرتکب می­‌شوند، فراموش نکنید که زدودن بیش از حد شاخه و برگ‌های درخت انار، تاج انار را بی دفاع می‌­کند و آن را مستعد انواع بیماری‌­ها از جمله آقتاب‌سوختگی و … می­‌سازد.

زاویه اشتباه هرس درخت انار

زاویه صحیح زمان هرس درخت انار طرف رو به پایین است با اینکار از ورود آب زیاد به محل بریدگی جلوگیری می‌شود و از ابتلای درخت انار به عفونت­‌های قارچی مخصوص درختان انار، پیشگیری می‌شود.

هرس شانکر درخت انار

مراقب شانکر باکتریایی باشید و در سریع‌ترین زمان ممکن آن را هرس کنید، اگر این شانکر در زمان درست، به صورت اصولی هرس نشود درخت انار شما مستعد بیماری­‌های زیادی می­‌شود.

عدم ضد عفونی ابزار هرس درخت انار

فراموش نکنید که پیش از هرس درخت انار، ابزار هرس را با مواد ضدعفونی کننده تمیز کنید تا در زمان هرس، بیماری‌های مختلف به شاخ و برگ‌­های بریده شده درخت انار که در این بازه به شدت آسیب پذیر است نفوذ نکند.

عواقب هرس نادرست درخت انار چییست؟

 1. آسیب دیدن گیاه
 2. توقف میوه‌دهی
 3. خشک شدن میوه‌ها
 4. برداشت اشتباه شاخه‌ها
 5. زشت شدن ظاهر درخت
 6. تغییر طعم میوه‌ها
 7. کاهش کیفیت انار
 8. کاهش عمر مفید درخت انار و ….

بهترین زمان برای هرس درخت انار چه زمانی است؟

زمستان که درختان انار در خواب زمستانی به سر می‌برند بهترین فاصله زمانی برای هرس درختان انار است، با هرس درختان انار در زمستان، درختانی پر از گل و میوه‌های خوش عطر و طعم در پاییز سال آینده داشته باشید.

توجه به فاکتور بهترین زمان هرس درخت انار میتواند نقش تعیین کننده ای را در باروری درختان داشته باشد.

با انواع هرس درخت انار آشنا شوید.

تا اینجای کار با مفهوم، باید و نبایدها و مزایای هرس درخت انار و اینکه چطور به صورت اصولی و صحیح درخت انار را هرس کنیم آشنا شدید حالا وقت آن رسیده است که به سراغ روش‌های مختلف هرس انار برویم و یاد بگیریم که چه روش­‌های متفاوتی برای هرس کردن درخت انار وجود دارد.مدل‌های مختلف هرس درخت انار به دو نوع هرس باروری درخت انار و هرس فرم درخت انار تقسیم می شود و هرس باروری نیز به دو دوسته هرس باروری خشک و هرس باروری سبز تقسیم می­شود در ادامه همراه ما باشید تا با جزئیات روش های مختلف هرس درخت انار آشنا شوید.

هرس باروری

هرس باروری، تاثیر مسقیم بر میزان باروری و میوه‌دهی درخت انار می­‌گذارد هرچقدر که کشاورز فرایند هرس باروری درخت انار را به شیوه درست­تری انجام دهد شانس او برای برداشت حجم بیشتری از میوه‌های خوش عطر و طعم بیشتر است.

هرس باروری خشک

هرس باروری خشک ، در تمامی ماه‌­های سال انجام می‌شود و قائده خاصی ندارد فقط در زمان هرس بارورس خشک حواستان به ممنوعه‌های هرس درخت انار باشد تا نتیجه هرس درخت انار برای شما معکوس نشود!

هرس باروری سبز

در روش هرس باروری سبز باید از شر شاخه­‌های مزاحم و درهم تنیده درخت انار خلاص شوید، این نوع هرس در همه فصل­‌های سال به غیر از تابستان مجاز است؛ البته حواستان باشد زمان هرس، بیش از حد مجاز شاخه‌ها را هرس نکنید که تاج درخت انار در مقابال آفتاب و گرما بی حفاظ نباشد.

هرس فرم

هرس فرم بر اساس میزان باردهی درخت انار انجام می‌شود پیشنهاد ما به شما این است که این نوع هرس را بعد از برداشت محصول که هوا هنوز سرد نشده است انجام دهید، فراموش نکنید که هرس فرم زمان خواب زمستانی درخت انار ممنوع است و حتما باید آن را پیش از زمستان و آغاز خواب زمستانی درخت انار انجام دهید تا اثربخش باشد.

سوالات متداول

شما عزیزان پیرامون هرس درخت انار سوالات متفاوتی را از کارشناسان تیم ما پرسیده بودید در ادامه همراه ما باشید تا مروری کوتاه بر پرتکرارترین سوالات شما پیرامون هرس درخت انار داشته باشیم.

چطور از آسیب زمان هرس جلوگیری کنیم؟

دو نکته مهم را نیاز است که هرگز زمان هرس درخت انار فراموش نکنید این است که اول شاخه‌ها را بیش از حد هرس نکنید تا تاج درخت در برابر افتاب، بی حفاظ نباشد، نکته دوم اینکه مراقب باشید تا جوانه‌های تازه نفس را زمان هرس درخت انار از بین نبرید.

آیا زمان هرس، نیاز به حذف پاجوش‌ها است؟

پاجوش‌ها دشمن اصلی فرایند رشد درخت انار شما هستند اولین کاری که باید در فرایند پاجوش درخت انار انجام دهید این است که در اسرع وقت از شر پاجوش‌های درخت انار خلاص شوید و جانی تازه به درخت انارتان هدیه دهید.

حذف پاچوش های اضافی و مزاحم درخت انار از جمله کارهایی است که کمک بسیاری به بهره وری درختان انار میکند.

با شاخه‌های قطور درخت انار زمان هرس، چه کنیم؟

اگر شاخه­‌های قطوری در درخت انار شما وجود دارد که خبری از جوانه و گل روز آن نیست و گویی مزاحم دیگر شاخه ها است بهتر است آن را ببرید تا جا برای رشد شاخه‌های تازه نفسی که گل و میوه و جوانه به درخت شما هدیه می دهند باز شود.

آیا هرس درخت انار کهنسال و جوان تفاوت دارد؟

بله! از یاد نبرید که هدف اصلی ما در فرایند هرس درختان این است که جانی تازه به درخت‌های کهنه بدهیم و آن‌ها را جوان کنیم پس در درخت‌های جوان نیازی به هرس‌های سنگین و بریدن شاخه‌های تعدد نیست اما برعکس در درخت­‌های کهنسال تعداد شاخه‌های مزاحم زیاد است و رمق درخت، برای میوه دهی کم شده است پس با بریدن شاخ و برگ های مزاحم روحی تازه به درخت هدیه دهید و قدرت میوه دهی آن را برگردانید.

حرف آخر

خیلی ممنونیم که تا اینجای مطلب، همراه ما بودید تلاش کردیم تا اطلاعات جامع و کاملی پیرامون هرس درخت انار برای شما عزیزان شرح دهیم، اگر سوال یا ابهامی پیرامون درخت انار داشتید که در این مقاله به آن نپرداخته بودیم حتما در بخش کامنت‌ها برای ما بنویسید کارشناسان ما برای پاسخگویی در خدمت شما عزیزان هستند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3.4 / 5. امتیاز های این مقاله: 27

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها