نکات مهم و ضروری پیوند انار؛ پیوند زدن درخت انار با روش اصولی

پیوند انار

انار، همان یاقوت سرخ بهشتی خوش عطر و طعم، یکی از محبوب‌ترین میوه‌ها در سراسر دنیا است، بسیاری از کشاورزان علاقه دارند تا با روش‌های مختلف، میزان تولید انار درخت خودشان را افزایش دهند. برای این کار باید از پیوند انار کمک گرفت.

یکی از سوالاتی که همیشه باغداران از ما می‌پرسند این است که چگونه درخت انار ترش را شیرین کنیم؟ شما می‌توانید درخت اناری که میوه‌های شیرین می‌دهد را به درختی که انارهایش ترش است پیوند بزنید.

اگر شما نیز در حوزه کشاورزی و زراعت فعالیت دارید و مشغول پرورش انار هستید یا به تولید و افزایش انار علاقه دارید پیشنهاد می‌شود مطالعه این مقاله را از دست ندهید چون قرار است تمام فوت­‌وفن­‌ها و روش و زمان پیوند انار را مرور کنیم، با ما همراه باشید.

پیوند زدن درخت انار چیست؟

پیوند زدن درخت انار با نام علمی (Pomegranate transplant) به فرایندی اشاره دارد که بخشی از جوانه یا شاخه انار به درخت اناری دیگر وصل می‌شود یا همان پیوند می‌خورد و در نتیجه موجب ازدیاد درخت انار می‌شود.

در فرایند پیوند درخت انار، بخشی از شاخه میوه بریده می­شود و  به بخش سالم گیاه پایه، پیوند داده می‌­شود در این فرایند زمانی که دو شاخه به یکدیگر متصل می‌­شوند تقسیم سلولی آغاز می­‌شود و بافت‌های مرده دوباره رشد می­‌کنند و با ادامه رشد و نمو در این فرایند، گیاه جدیدی متولد می‌شود.

روش پیوند درخت انار

پیوند انار شامل دو بخش اساسی پیوندک انار و پایه انار می‌باشد، پیوندک انار به بخش بالایی گیاه انار گفته می‌شود و بخش پایه که ریشه های گیاه را شامل می‌شود قسمت پایه پیوند انار نام دارد. برای پیوند زدن انار باید مراحل زیر را انجام دهید:

 • درخت انار سالم و عاری از بیماری را به عنوان پایه انتخاب کنید.
 • وسایل لازم پیوند از جمله چاقوی تیز پیوند، نوار پیوند و موم پیوند را آماده کنید.
 • روش پیوند مورد نظرتان را انتخاب کنید. (در بخش بعدی به این موضوع پرداخته‌ایم)
 •  روی پایه انار یک برش اریب و تمیز زده و روی پیوندک انار نیز یک برش هم اندازه و شبیه با برشی که روی پایه ایجاد کردید، بزنید.
 • پس از برش قلمه باید به این نکته دقت کنید که حتما باید خارهای شاخه مد نظر را پاک کنید تا فرایند پیوند میوه انار به درستی طی شود؛ فراموش نکنید که اگر به صورت کامل از شر خارهای شاخه خلاص نشوید امکان دارد پیوند شما با مشکل مواجه شود.
 • شاخه بریده شده را به دقت روی پایه قرار دهید تا لایه های کامبیوم آوندی پایه و پیوندک در تماس باشند.
 • از موم پیوند برای محافظت از آن در برابر عفونت و جلوگیری از خشک شدن استفاده کنید.
 • دو شاخه را با استفاده از نوار پیوند به هم بچسبانید. مطمئن شوید که اتصال محکم است.
 • از درخت پیوند شده مراقبت کنید تا بهبود یابد. مراقبت مناسب از جمله آبیاری و کوددهی منظم است.
چسب پیوند درخت انار

در بخش بعدی، 15 نوع از روش‌های مختلف پیوند انار را نام می‌بریم تا بتوانید روش مناسب برای درختان خود را انتخاب کنید.

آشنایی با انواع پیوند انار

 • دنیای پیوند زدن انار، جهانی مرموز و پیچیده است که حرف‌های زیادی را برای گفتن دارد، امروزه کشاورزان خبره و کار درست ایرانی 15 روش شگفت انگیز برای پیوند زدن انار با میوه‌های دیگر را معرفی کرده­‌اند در ادامه روش‌های مختلف پیوند زدن انار خدمت شما عزیزان معرفی می‌شود:
 • پیوند جوانه انار
 • پیوند سپری انار
 • پیوند وصله‌ای انار
 • پیوند لوله‌ای انار
 • پیوند تراشه‌ای انار
 • پیوند شکمی انار
 • پیوند پیوند با انار
 • پیوند اسکنه‌ای یا شکافی انار
 • پیوند تاجی یا پوستی انار
 • پیوند ترصیعی انار
 • پیوند نیمانیم انار
 • پیوند مجاورتی انار
 • پیوند مجاورتی انتهایی انار
 • پیوند مجاورتی جانبی انار
 • پیوند مجاورتی کمانی انار

به شرط استفاده از افراد متخصص و آگاهی نسبت به این نوع پیوندها می‌توان از حالت‌های مختلف پیوند درخت انار به بهترین روش ممکن استفاده کرد.

فرق قلمه انار و پیوند درخت انار چیست؟

اگر مشغول مطالعه راجع به پیوند درخت انار شده‌اید احتمالا بارها عبارت قلمه انار به چشمتان خورده و این سوال برای شما ایجاد شوده که دقیقا فرق پیوند و قلمه انار چیست؟

پیوند زدن انار با انار

به این نکته مهم توجه کنید که قلمه انار بخشی از فرایند پیوند انار محسوب می­‌شود، زمانی که کشاورز قط­عه‌های از گیاه را جدا می‌­کند، کار قلمه زدن انار را انجام داده است و زمانی که شاخه بریده شده را به گیاه دیگر می‌رساند و پیوند می‌زند، فرایند پیوند درخت انار رخ داده است.

بیشتر بخوانید: فروت ست برای درخت انار با قابلیت عالی جلوگیری از سال آوری درخت و افزایش گلدهی

راه های دیگر تکثیر درخت انار

از جمله راه‌های دیگر که می‌توان از آنها برای تکثیر درخت انار استفاده کرد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پذر
 • قلمه
 • پاجووش
 • خواباندین

استفاده از هر یکی از روش‌های نام برده شده در بالا مستلزم آگاهی کامل نسبت به شرایط محیطی درختان انار است.

بهترین روش تکثیر انار کدام است؟

طبق نظر کشاورزان حرفه‌ای، پیوند انار به انار بهترین روش برای افزایش درخت انار است که می‌توان با کمترین هزینه، بیشترین بهره‌وری از آن را داشت و حجم میوه دهی انار را تا چندین برابر افزایش داد.

البته توجه به این نکته هم خالی از لطف نیست که در نظر گرفتن پایۀ پیوندی قوی هم یکی از ارکان مهم پیوند زدن انار است که می‌تواند تاثیر فوق‌العاده‌ای را نتیجۀ نهایی کار شما داشته باشد.

بهترین زمان پیوند درخت انار

 بهتر است که “ قبل از شروع فصل گلدهی یا رشد گیاه ” پیوند را انجام دهید. زمان مناسب پیوند انار در اواخر زمستان تا اوایل بهار است. بهتر است بدانید که پیوند و قلمه زدن درخت انار نیز زمانبندی خاص خود را دارد و شما نمی‌توانید در هر موقع از سال، اقدام به پیوند زدن درخت انار کنید چون برای شما نتیجه‌­ای نخواهد داشت پس به یاد داشته باشید پیوند زدن درخت انار در روزهای سرد زمستان که درخت خواب است و به اصطلاح در خواب زمستان است ممنوع می‌باشد.

انار را می‌توان با کدام میوه‌ها پیوند زد؟

شاید این سوال برای شما ایجاد شود که آیا همیشه قرار است انار ترش را به شیرین یا نژادهای مختلف انار را به یکدیگر پیوند زد یا اینکه می­توان میوه‌های مختلف را به انار پیوند زد و یک شاهکار خوشمزه خلق کرد؛ پاسخ شما مثبت است چون امروزه روش‌های مختلف پیوند درخت انار اجرا می‌شوند که در آن میوه‌­های مختلفی استفاده می‌شود،از جمله این پیوندهای نادر می‌توان به مور زیر اشاره کرد:

 • پیوند انگور به انار
 • پیوند انار به توت
 • پیوند انار به سیب
 • پیوند درخت پرتقال با انار
 • پیوند انار به انجیر
 • پیوند پسته به انار

همانطور که گفته شد این پیوندها جنبۀ همگانی و رایج ندارند و جزو موارد نادر به شمار می‌آیند، و برای انجام این نوع پیوندها نیاز به فراهم کردن شرایط محیط خاص و همچنین افراد خبره و کاربلد است. باید توجه کنید که انجام این پیوندها کار راحتی نیست زیرا این میوه‌ها از گونه‌های دیگر هستند و از خانوادۀ انار نیستند و شانس موفقیت آنها تقریباً کمتر است.

بهترین کودها برای پیوند انار

علاوه بر آبیاری نهال‌های تازه پیوندی، می‌توان از تقویت‌ کننده‌های مناسب نیز برای قوی‌تر شدن درخت‌های خود استفاده کنید؛ در ادامه کودهای مناسب را معرفی می‌کنیم.

کود سه بیست (NPK)

یکی از بهترین کودها بعد از انجام پیوند درخت انار، کود سه‌بیست است. این کود با تامین سه عنصر اصلی خاک، یعنی نیتروژن، فسفر و پتاسیم، باعث افزایش کیفیت، افزایش استحکام و بهبود رشد می‌شود. علاوه بر این باعث رشد بیشتر و بهتر برگ‌ها شده و با تاثیر بر ریشه و جذب بیشتر مواد غذایی، بر فتوسنتز، رسیدن میوه و گلدهی نیز اثر می‌گذارد.

کود سه بیست شوک
کود سه بیست جنریت

 در ادامه دو کود سه بیست از برندهای آمریکایی شوک و جنریت معرفی می‌کنیم.

کود سه بیست مایع شوک

این کود آمریکایی توسط تکنولوژی نانو تولید شده است که به واسطۀ آن، ذرات کود بسیار کوچک شده‌اند و با سرعت بالا جذب درخت می‌شوند. این کود در دستۀ کودهای کامل قرار می‌گیرد که سه درشت مغذی یعنی نیتروژن، فسفر و پتاسیم را به میزان مساوی در خود دارد.

فسفر موجود در این کود برای رشد ریشه بسیار مهم است و نقش مهمی در انتقال انرژی درون گیاه دارد. نیتروژن برای رشد و نمو کلی گیاه از جمله تولید برگ‌ها و شاخه‌های جدید و به عبارتی رشد رویشی ضروری است. پتاسیم برای سلامت کلی گیاه و افزایش مقاومت آن در برابر استرس و بیماری‌ها مهم است و به جذب آب کمک می‌کند. علاوه بر عناصر ذکر شده، کود نام‌برده دارای مقادیری از آهن، مس و منگنز است که جزء ترکیبات ریز مغذی‌ هستند اما نقش بسیار عالی در رشد گیاه دارند.

شما می‌توانید جهت خرید کود سه بیست شوک به صفحۀ ذکر شده مراجعه کنید و سفارش خود را ثبت کنید تا از فواید این کود بهره‌مند شوید.

کود سه بیست مایع جنریت

کود سه بیست مایع جنریت به عنوان یک منبع غذایی مناسب برای درخت انگور است و می‌تواند به بهبود رشد و عملکرد کمک کند. این کود هم دارای عناصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم است. این کود باعث افزایش سبزینگی درخت می‌شود و در زمان برداشت انگور در افزایش تناژ نیز موثر است. هر درختی علاوه بر عناصر مورد نیاز اولیه، نیاز به زیر مغذی‌ها نیز دارد. کود سه بیست جنریت با آهن، منگنز، مس، برم، مولیبدنوم و روی فرموله شده است که عناصر کمیاب و بسیار مفیدی هستند.

شما می‌توانید جهت خرید کود سه بیست جنریت به صفحۀ ذکر شده مراجعه کنید تا پس از سفارش، در اسرع وقت محصول را تحویل بگیرید.

کود هیومیک اسید

بدون شک یکی از مهم‌ترین و در عین حال مفید‌ترین کودها برای گیاهان، که در صورت استفاده از محصول اصلی می‌توان ثمرۀ زیادی را به باغ خود هدیه دهید هیومیک اسید است. از جلمه کاربردهای اسید هیومیک برای انار به‌خصوص پس از اتمام عملیات پیوند زدن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کمک به رشد و نمو درخت پیوند شده
 • مستحکم‌تر کردن ریشه
 • تنظیم پی‌اچ خاک بستر پرورش درخت انار
 • ایجاد تنوع میکروبی مطلوب در خاک

در ادامه دو کود هیومیک اسید اصلی باکیفیت را معرف می‌کنیم.

کود هیومیک اسید شوک برای انار
کود هیومیک اسید جنریت برای انار

کود هیومیک اسید مایع شوک

کود هیومیک اسید 95% شوک محصول کشور آمریکا است که اصلاح کننده قوی خاک به شمار می‌رود. این کود می‌تواند منبع طبیعی مواد مغذی را فراهم کند و در دسترس ریشه گیاه قرار دهد. همچنین باعث افزایش فعالیت میکروبی مفید در خاک مانند میکروارگانیسم‌ها می‌شود.

اسید هیومیک می‌تواند ظرفیت نگهداری آب را در خاک بهبود دهد. این ویژگی به خاک کمک می‌کند رطوبتش را حفظ کند و نیاز به آبیاری مکرر را کاهش می‌دهد؛ همچنین آب را برای ریشه‌های گیاه قابل دسترس‌تر‌ می‌کند. این نانو کود می‌تواند عناصر مغذی بلوکه شده در خاک را آزاد کند و شوری خاک را کاهش دهد.

شما می‌توانید برای خرید کود هیومیک اسید شوک به صفحۀ ذکر شده مراجعه کنید و این کود حیاتی را برای باغ خود تهیه کنید.

کود هیومیک اسید مایع جنریت

اگر می‌خواهید یک کود هیومیک اسید با بیشترین درصد خلوص را امتحان کنید حتماً هیومیک اسید جنریت، محصول کشور آمریکا را امتحان کنید. این کود ارگانیک دارای 95 درصد هیومیک اسید طبیعی است که می‌تواند ذرات سنگین خاک را به ذرات نرم‌تر و سبک‌تر تبدیل کند و باعث ایجاد تخلخل در خاک شود. این نانو کود سطح pH را در خاک‌های اسیدی و قلیایی تعدیل می‌کند و محیط مطلوب‌تری برای رشد گیاه ایجاد می‌کند.

شما می‌توانید جهت خرید کود هیومیک اسید جنریت به صفحۀ ذکر شده مراجعه کنید و سفارش خود را ثبت کنید.

سخن نهایی

خیلی خوشحالیم که تا اینجای این مقاله همراه ما بودید تلاش کردیم تا اطلاعات جامع و کاملی پیرامون پیوند انار و مهم‌ترین نکات پیرامون آن، خدمت شما عزیزان ارائه کنیم.

همچنین اگر که سوال یا ابهامی پیرامون پیوند زدن درخت انار در ذهن شما وجود دارد که ما در این مقاله به آن پاسخ نداده‌ایم حتما آن را در بخش کامنت‌ها برای ما بنویسید تا کارشناسان سایت نیاز گیاهان در اولین فرصت پاسخگوی شما عزیزان باشند.

و در صورت نیاز برای گرفتن مشاورۀ اختصاصی رایگان از مشاورین مجموعه در رابطه با مصرف کودهای معرفی شده نیز می‌توانید با شماره‌‌های موجود بر روی سایت تماس حاصل فرمایید.

سوالات متداول شما

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3 / 5. امتیاز های این مقاله: 24

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
حسین عباسلو

درودبرکارشناس بزرگوار واقعا زحمات زیادی را در خصوص درخت انار برای کشاورزان ذکر فرمودید ،دربلوردازتوابع شهرستان سیرجان متاسفانه مگس مدیترانه تمام میوه‌ها را آلوده کرده تله‌ای حاوی محلولی از جهادکشاورزی در بطری آویزان کردیم که جوابگو نبود لطفاً اگر امکان دارد ارائه طریق فرمایید