بهترین برنامه کود دهی سیب زمینی در 8 مرحله

برنامه کود دهی سیب زمینی

سیب زمینی گونه‌های مختلفی دارد اما چیزی که بین همه آنها مشترک است نیاز غذایی آنها و پیروی کردن از یک برنامه کود دهی سیب زمینی است. بنابراین ضروری است با مراحل مختلف رشد سیب زمینی آشنا شوید و برنامه غذایی سیب زمینی در هر مرحله را بدانید تا بتوانید بیشترین تناژ را برداشت کنید. اگر شما هم این سوال را دارید که بهترین کود برای سیب زمینی چیست؟ کودهای مورد نیاز سیب زمینی کدامند؟ دعوت می‌کنیم تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

برنامه کود دهی سیب زمینی چیست؟

سیب زمینی از جمله محصولات کشاورزی است که به دلیل ارزش غذایی آن و نقشی که در جیره غذایی انسان ایفا می‌کند از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است. هدف تمام کشاورزان از کشت محصول افزایش تناژ و در نهایت دست‌یابی به سود اقتصادی بالا است و در این مسیر، کشاورزی کردن طبق عادت مرسوم کافی نیست.

بنابراین نکاتی را باید رعایت کنید که نه تنها به کاهش هزینه‌های شما ختم می‌شود، بلکه سود چند برابری را به همراه دارند. اولین و مهم‌ترین نکته پیروی کردن از برنامه کود دهی سیب زمینی است.

برنامه تغذیه سیب زمینی باید دو ویژگیِ تعادل عناصر غذایی و اصولی بودن را داشته باشد. برنامه کودی سیب زمینی که کارشناسان ما در این مقاله تهیه کرده‌اند، با کمترین هزینه ممکن تناژ محصول شما را افزایش می‌دهد. البته اگر می‌خواهید اطلاعات کامل راجع به بالا بردن تناژ سیب زمینی را داشته باشید، می‌توانید به مقالۀ ذکر شده مراجعه کنید، با عمل به اطلاعات این مقاله می‌توانید شاهد افزایش تناژ سیب زمینی باشید.

نیازهای کودی سیب زمینی در مراحل مختلف

ما در ادامه مقاله قصد داریم تمام نیازهای غذایی سیب زمینی را در هر مرحله مختلف رشد بررسی کنیم و بهترین کودهای طبیعی و شیمیایی را که مصرف آنها ضروری است به شما معرفی کنیم.

کود برای قبل از کاشت سیب زمینی

برخی کشاورزان به محض شروع فصل کشت، اقدام به کاشتن گیاه در داخل خاک می‌کنند درصورتی که آماده سازی زمین جهت کشت سیب زمینی یا هر گیاه دیگری بسیار ضروری است و شرایط خاک را برای رشد هرچه بیشتر گیاه آماده می‌کند؛ بنابراین لازم است کودهایی را به صورت خاکی مصرف کرد.

توصیه کودی: استفاده از کود دی آمونیوم فسفات+ سوپر فسفات تریپل یا ساده+ کود گوگرد بنتونیت دار گرانوله

کود برای آبیاری اول سیب زمینی

در این مرحله جهت تقویت گیاه و افزایش قدرت جوانه زنی لازم است از کودهای طبیعی استفاده کنید تا علاوه بر بهبود رشد رویشی، بافت خاک را نیز برای رشد ریشه آماده کند و بهترین گزینه برای این کار کود هیومیک اسید است. هیومیک اسید همچنین به عنوان یک اصلاح کننده شناخته می‌شود و تا حدی شوری خاک را نیز کاهش می‌دهد و عناصر مغذی بیشتری در دسترس گیاه قرار می‌گیرد.

توصیه کودی: استفاده از کود هیومیک اسید مایع

کود مناسب آبیاری دوم سیب زمینی

در این مرحله بهتر است از کود اوره یا ازت استفاده کنید تا عنصر نیتروژن انرژی کافی برای آغاز رشد گیاه را فراهم کند. همچنین استفاده از کود کامل و تقویتی در تمامی مراحل رشد رویشی سیب زمینی بسیار ضروری است. پس توصیه می‌شود از کود کامل ده ایکس شوک برای سیب زمینی که بهترین کود برای سیب زمینی نیز هست استفاده کنید.

توصیه کودی: استفاده از کود اوره مایع+ کود ده ایکس شوک به صورت آبیاری و یا محلول پاشی

کود مورد نیاز برای یک هفته پس از سبز شدن

این مرحله آغاز رشد رویشی است و گیاه به عناصر فسفر، نیتروژن و پتاسیم بیشترین نیاز را پیدا می‌کند. عنصر فسفر به افزایش رشد ریشه کمک زیادی می‌کند و رشد اندام‌های هوایی را بهبود می‌بخشد. ازت یا نیتروژن سبب سبزینگی گیاه شده و انرژی کافی برای رشد و ادامه فعالیت‌های حیاتی را مهیا می‌کند.

گلدهی سیب زمینی

در کنار آن عنصر پتاسیم با تقویت گیاه در برابر بیماری‌ها و تنش‌های محیطی نقش مهمی را ایفا می‌کند. علاوه بر آن سیب زمینی از جمله محصولاتی است که به عنصر پتاسیم در مقادیر بالا نیاز دارد.

کود گوگرد با ضدعفونی کردن خاک تمام آفات را از بین می‌برد و از بیمار شدن گیاه جلوگیری می‌کند. همچنین با کاهش شوری خاک زمینه را برای رشد هرچه بهتر سیب زمینی آماده می‌کند.

توصیه کودی: محلول پاشی کود سه بیست 20-20-20+ کود هیومیک اسید مایع+ کود فسفیت پتاسم مایع+ کود گوگرد مایع

کود آبیاری سوم سیب زمینی

درصورت تمایل می‌توانید در این مرحله از کود مایع مرغی و اوره استفاده کنید. کود مرغی یک کود طبیعی و ارگانیک است که با توجه به مواد آلی که در آن وجود دارد، می‌تواند تأثیر چشمگیری در تقویت و حاصلخیزی خاک داشته‌ باشد. همچنین استفاده از کود اوره در این مرحله به صورت محلول پاشی و آبیاری سبب افزایش رشد رویشی شده و گیاه انرژی کافی برای غده زایی را پیدا می‌کند. 

توصیه کودی: استفاده از کود مرغی مایع+ آبیاری یا محلول پاشی کود اوره مایع

کود برای آغاز غده زایی سیب زمینی

در این مرحله گیاه عناصر مغذی جهت شروع رشد غده در مقادیر بالا نیاز دارد و برای این کار باید ریشه‌هایی گستره داشته باشد. بنابراین با استفاده از کود فسفر نیاز غذایی گیاه را برطرف می‌کنیم. همچنین کود فسفر بالا سبب افزایش تعداد غده‌های سیب زمینی شده و از این طریق در افزایش تناژ و کیفیت محصول نقش مهمی دارد.

هیومیک اسید علاوه بر مهیا کردن شرایط مخصوصا ph برای رشد گیاه، حرکت ریشه را درون خاک تسهیل می‌کند. کود گوگرد مایع نیز با کاهش شوری خاک سبب افزایش کیفیت محصول می‌شود و با تولید پروتئین در سیب زمینی، ارزش غذایی محصول را افزایش می‌دهد.

توصیه کودی: استفاده از کود فسفر بالا مایع+ کود هیومیک اسید مایع+ کود اوره مایع+ کود پتاس بالا مایع+ کود گوگرد مایع+ کود نیترات کلسیم مایع

کود برای بعد از غده زایی سیب زمینی

همانطور که گفتیم غده سیب زمینی برای رشد به عنصر پتاسیم بیشترین نیاز را پیدا می‌کند؛ بنابراین مصرف مجدد کود پتاس بالا به همراه هیومیک اسید و کود گوگرد در این مرحله توصیه می‌شود.

توصیه کودی: مصرف کود پتاس بالا به صورت آبیاری و محلول پاشی+ کود هیومیک اسید مایع+ کود گوگرد مایع

کود برای پر شدن غده سیب زمینی

درصورت تمایل می‌توانید در زمان تورم غده سیب زمینی نیز مجددا از کود پتاس بالا و هیومیک اسید استفاده کنید تا سبب افزایش وزن محصولات شود.

توصیه کودی: مصرف کود پتاس بالا به صورت آبیاری و محلول پاشی+ کود هیومیک اسید مایع

جدول کود دهی سیب زمینی

حالا که به طور کامل با برنامه کوددهی سیب زمینی آشنا شدید، می‌توانید در یک نگاه، به طور خلاصه مراحل کود دهی سیب زمینی را مشاهده کنید.

مرحله رشدنوع کودنحوه مصرف
آماده سازی زمین قبل از کشتکود دی آمونیوم فسفات+ کود سوپر فسفات تریپل یا ساده+ کود گوگرد مایعمصرف خاکی و آبیاری
آبیاری اولکود هیومیک اسید مایعآبیاری
آبیاری دومکود اوره مایع+ کود 10x شوکآبیاری و محلول پاشی
یک هفته پس از سبز شدنکود سه بیست 20-20-20+ کود هیومیک اسید مایع+ کود گوگرد مایع+ کود فسفیت پتاسیم مایعمحلول پاشی و آبیاری
آبیاری سوم (اختیاری)کود مرغی مایع+ آبیاری یا محلول پاشی کود اوره مایعآبیاری و محلول پاشی
قبل از غده زاییکود فسفر بالا مایع+ کود هیومیک اسید مایع+ کود اوره مایع+ کود پتاس بالا مایع+ کود گوگرد مایع+ کود نیترات کلسیم مایعآبیاری
بعد از غده زاییکود پتاس بالا+ کود هیومیک اسید مایع+ کود گوگرد مایعآبیاری و محلول پاشی
تورم غده (اختیاری)کود پتاس بالا به صورت آبیاری و محلول پاشی+ کود هیومیک اسید مایعآبیاری و محلول پاشی

درصورت امکان توصیه می‌شود قبل از هر اقدامی حتما آزمایش خاک و آب را انجام دهید تا با کمبودهای زمین کشاورزی خود آشنا شوید و بتوانید با استفاده از کودهای اصل و با کیفیت آنها را جبران کنید.

همچنین اطلاعات دقیق مربوط به هر محصول را در صفحه‌ای که به آن لینک داده شده به طور کامل توضیح داده‌ایم. پیشنهاد می‌کنیم حتما آن را مطالعه کنید.

خرید کودهای مورد نیاز سیب زمینی

شما می‌توانید کودهای موجود در برنامه کودی سیب زمینی و یا هرکود دیگری را که نیاز دارید از طریق وب سایت فروشگاه نیاز گیاهان به صورت آنلاین سفارش دهید و ما در کمترین زمان ممکن همراه با بسته بندی کاربردی به دستتان می‌رسانیم.

 کودهای مورد نیاز سیب زمینی

سخن نهایی

در این مقاله تلاش کردیم بهترین کودهایی که در برنامه کود دهی سیب زمینی باید از آنها استفاده کنید را معرفی کنیم. پیشنهاد می‌کنیم برای کسب نتیجه عالی طبق این برنامه پیش بروید و در این راه از کارشناسان ما نیز کمک بگیرید.

شما تا به حال از چه کودهایی برای سیب زمینی استفاده می‌کردید؟ کدام کود را به دیگر کشاورزان سیب زمینی کار پیشنهاد می‌دهید؟ چنانچه سوال یا نظری دارید حتماً آن را در بخش نظرات با در میان بگذارید تا در اولین فرصت پاسخگوی شما همراهان عزیز باشیم.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 4.1 / 5. امتیاز های این مقاله: 17

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
بابک سلمانپور

سلام مهندس خیلی ممنون از راهنماییتون مطالب آموزنده فرمودین تشکر از زحماتتون سپاس

زهرا آرام

سلام آقای سلمانپور. تشکر از توجهتون. باعث افتخاره که مقاله برای شما کاربردی بوده و ممنون از نظر جنابعالی🌹