تأثیر کود مرغی برای انگور بر افزایش عملکرد آن

کود مرغی برای انگور

درخت انگور یکی از محبوب‌ترین درختان برای باغداران است که علاوه بر میوه‌ی خوشمزه، برگ آن نیز خوراکی و مورد استفاده است. اما این درخت بسیار ظریف و شکننده بوده و مقاومت کمی در برابر آفات و تنش‌های محیطی دارد.

در کل جنس درخت انگور آسیب‌پذیر و حساس بوده و نیاز به مراقبت و رسیدگی دارد؛ به همین سبب کوددهی به این درخت امری ضروری و مورد اهمیت تلقی می‌شود.

کود مرغی برای انگور به دلیل اینکه منبع بزرگی از ازت و مواد مغذی است می‌تواند علاوه بر افزایش توانایی درخت در مقابل تنش‌های محیطی، به بازدهی و بهره‌وری بیشتر درختان نیز کمک کند. در این مطلب به بررسی اثرات استفاده از کود مرغی برای انگور و روش مصرف آن می‌پردازیم.

چکیده 
کود مرغی برای انگور به افزایش رشد درخت و همین طور افزایش کیفیت و کمیت انگور تولید شده توسط آن کمک می‌کند. 
کود مرغی مایع شوک یکی از بهترین کودهای مرغی برای انگور است که به دلیل جذب سریع، استفاده آسان، اصلاح ساختار خاک، افزایش جذب مواد مغذی بسیار پر کاربرد است. 
بهترین زمان برای مصرف این کود اواخر زمستان تا اواخر فروردین ماه است که رشد رویشی درخت انگور در فعال‌ترین حالت خود است.

فواید کود مرغی برای انگور

باغداران برای افزایش باردهی و رشد درختان، به روش‌های مختلفی مانند کوددهی و یا پیوند زدن درخت انگور روی می‌آورند. کود مرغی به عنوان یک کود ارزان قیمت و منحصر به فرد شناخته می‌شود که شامل سه عنصر مهم نیتروژن، فسفر و پتاسیم است.

این سه عنصر برای رشد درخت انگور واقعاً مهم و ضروری هستند. نیتروژن باعث بیشتر شدن برگ و میوه‌ی درخت می‌شود و همچنین به جذب بهتر آفتاب و تسریع فتوسنتز کمک می‌کند.

فسفر به شیرین شدن میوه‌های انگور کمک می‌کند و همچنین باعث می‌شود که ریشه‌ی درخت قوی و محکم شکل بگیرد. پتاسیم هم به رشد و استحکام تنه‌ی درخت انگور که در حالت عادی بسیار شکننده است کمک می‌کند و باعث می‌شود که درخت در برابر آفات مقاوم‌تر از پیش شود.

فواید کود مرغی برای انگور

با توضیحاتی که داده شد احتمالاً تا کنون متوجه اهمیت استفاده از کود مرغی برای انگور شده اید. در ضمن باید اشاره کنیم که این کود حاوی مواد مغذی دیگری برای درخت نیز هست که از جمله آنها می‌توان به مس، منگنز، آهن، روی، ازت، اسید اوریک، فیبر، پروتئین و منیزیم اشاره کرد.

خواص هریک از این موارد به نحوی به افزایش عملکرد و بهره‌وری درختان انگور کمک می‌کنند و همه‌ی اینها ثابت می‌کنند که این کود واقعاً ارزش استفاده را دارد.

بهترین کود مرغی برای انگور

با توجه به اینکه درخت انگور علاوه بر اینکه خودش آسیب‌پذیر است می‌تواند باعث آسیب‌پذیری کل باغ شود، بهتر است از کودهای مرغی غیربهداشتی که شامل تخم حشرات و بدن آنها هستند استفاده نشود.

به همین سبب پیشنهاد می‌شود از کود مرغی مایع برای انگور استفاده کنید که هم تصفیه شده و بهداشتی باشد و هم روند استفاده از آن بسیار راحت‌تر و سریع‌تر انجام شود.

کود مرغی مایع شوک

یکی از بهترین پیشنهادها برای درخت انگور کود مرغی شوک مایع است، چرا که این کود تمام پارامترهای اصلی برای یک کود مرغی باکیفیت بود را داراست. این کود کیفیت بالا و قیمت به‌صرفه‌ای دارد و همچنین می‌توانید از خالص بودن این کود اطمینان کامل داشته باشید. کود مرغی شوک محصولی وارداتی و بر پایه نانو تکنولوژی تولید شده است.

از مهم‌ترین ویژگی‌های این کود می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • خلوص بالا 
  • جذب سریع توسط درخت
  • اصلاح ساختار خاک 
  • کمک به تهویه بهتر خاک 
  • تحریک ریشه زایی
  •  تأمین مواد مغذی مورد نیاز درخت انگور
  • افزایش مقاومت درخت در برابر آفت‌ها و تنش‌های محیطی 

زمان مصرف کود مرغی برای انگور

بهترین زمان استفاده از این کود برای درختان انگور از هفته‌ی آخر زمستان تا پایان فروردین ماه است؛ در این زمان شاخه‌های درختان در حال جوانه زدن هستند و درخت انگور به قوای بیشتر برای رشد خوب و مقاومت احتیاج دارد.

البته در زمان‌های دیگر نیز از این کود استفاده می‌شود اما بهترین موقع برای اینکه کود بازدهی و تأثیر کافی برروی درخت را داشته باشد همین زمان است.

نحوه مصرف کود مرغی برای انگور

مصرف کود مرغی مایع برای انگور نیز مانند اکثر کودهای مایع دو روش کلی دارد. پیشنهاد می‌شود بسته به شرایط باغ انگورتان و با مشاوره‌ی یک متخصص از یکی از دو روش زیر برای کوددهی باغتان استفاده کنید.

محلول پاشی

در روش محلول‌پاشی که شباهت زیادی به سم‌پاشی درختان دارد، کود از طریق روزنه‌های برگ گیاهان جذب می‌شود و تأثیر خود را می‌گذارد.

در این روش حتماً باید کود را با آب مخلوط کرده و با استفاده از سم‌پاش یا هر وسیله اسپری‌کننده‌ی دیگر تمام سطح برگ‌های درختان انگور را به خوبی به کود آغشته کنید. لازم به ذکر است که حتماً باید از دستکش و ماسک استفاده کنید.

تاثیر کود مرغی برای انگور

آبیاری

این روش استفاده از کود مرغی برای درخت انگور مناسب‌تر است چرا که کود انگور بیشتر مناسب جذب شدن در ریشه‌ی درختان است.

برای آبیاری درخت انگور با کود مرغی نیز حتماً باید آن را با آب مخلوط کنید چون ریشه‌ی درختان انگور بسیار حساس هستند. لازم به ذکر است که می‌توان از کودهای دیگر مانند کود پتاس بالا برای انگور هم به همین شیوه استفاده کرد . 

مقدار مصرف کود مرغی برای انگور

به دلیل حساس بودن درختان انگور و تفاوت سن آن‌ها توصیه‌ی ما این است که برای مقدار مصرف کود مرغی از کارشناسان متخصص در این زمینه کمک بگیرید. با این حال به طور کلی میزان استفاده از کود مرغی برای درخت انگور به شرح زیر می‌باشد.

روش مصرفمقدار مصرف
آبیاری۳۰ تا ۵۰ لیتر به صورت شیر بشکه‌ای
محلول پاشی۵ تا ۲۰ لیتر در ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ لیتر آب

خرید کود مرغی برای انگور

دغدغه‌ی اکثر کشاورزان برای خرید هر کودی، اصالت و کیفیت کودی است که خریداری می‌کنند. چراکه کود نامرغوب و نامناسب ممکن است آسیب جبران ناپذیری به درختان و باغ برساند.

همچنین قیمت مناسب کود یکی از مهم‌ترین پارامترها برای خرید کود مرغی است. فروشگاه نیاز گیاهان با سال‌ها تجربه در زمینه فروش کودهای کشاورزی و تیمی متخصص و پویا برای مشاوره یکی از بهترین انتخاب‌ها برای خرید آسوده‌ی کود مرغی است.

سخن پایانی 

استفاده از کود مرغی برای انگور یکی از راه های تقویت این درخت و افزایش باردهی و رشد آن است. کودهای حیوانی در دسته کود های ارگانیک قرار می گیرند و به همین علت طرفداران زیادی دارند.

عناصر اصلی موجود در این کود مانند نیتروژن و فسفر به رشد بهتر شاخ و برگ ها و ریشه های درخت انگور کمک می کنند. در نتیجه باردهی این درخت را افزایش می دهند.

مطالب مرتبط
استفاده از کودهای مختلف اگر مطابق برنامه و با مشورت کارشناسان باشد، به رشد و بازدهی بیشتر انگور منجر می‌شود. یکی از این کودها کود ده ایکس شوک است. با مطالعه مقاله «کود ده ایکس شوک برای انگور» می‌توانید اطلاعات کاملی درباره تأثیر این کود و روش مصرف آن به دست بیاورید. 
یکی از راه‌های افزایش باردهی درخت انگور پیوند زدن آن است. اما این کار باید در زمان مشخص و با شرایط خاصی انجام شود. برای آشنایی با این مقوله مطالعه مقاله «آموزش پیوند درخت انگور» را به شما توصیه می‌کنیم. 
برای به دست آوردن انگورهای درشت و باکیفیت مراقبت‌های خاص مانند کوددهی مورد نیاز است. مطالعه مقاله «کودهای درشتی انگور» به شما در این امر کمک می‌کند.

سؤالات متداول

1. آیا استفاده از کود مرغی می تواند به رشد و باردهی انگور کمک کند؟

استفاده از کود مرغی به دلیل تأمین مواد مغذی مورد نیاز انگور و افزایش رشد رویشی آن، باردهی این درخت را هم افزایش می دهد. به علاوه این کود در تقویت سیستم ایمنی درخت انگور بسیار موثر است.

2. چه نکاتی را باید در نظر گرفت تا کود مرغی بیشترین تأثیر را برای درخت انگور داشته باشد؟

کیفیت کود، اصالت و خلوص آن از مهم ترین مواردی است که برای انتخاب کود مرغی باید در نظر گرفت. ضمنا زمان مصرف و مقدار و روش آن هم برای اثر گذاری بیشتر باید مطابق نیاز درخت و مشاوره متخصصان کشاورزی باشد.

3. بهترین کود مرغی برای انگور چه کودی است؟

کود مرغی مایع شوک بهترین کود مرغی برای این محصول پرکاربرد است.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 0 / 5. امتیاز های این مقاله: 0

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها