خواص هیومیک اسید و تأثیر عجیب آن بر رشد گیاه

خواص هیومیک اسید

حتما بارها از زبان دیگران شنیده‌اید که هیومیک اسید برای باغ، مزرعه یا گیاهان آپارتمانی فواید دارد. اغلب فقط یک متخصص کشاورزی می‌تواند خواص هیومیک اسید را به خوبی توضیح دهد.

در این مقاله تمام سعی خود را به‌کار گرفته‌ایم تا شما عزیزان بتوانید با خواص هیومیک اسید اصل آشنا بشوید؛ دعوت می‌کنیم تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

خلاصه‌ای از این مقاله
هیومیک اسید بیشترین تاثیر خود را بر خاک می‌گذارد، خاک سالم می‌تواند گیاهانی سالم را پرورش دهد. خواص هیومیک اسید شامل: حفظ رطوبت خاک، هوا دهی و تخلخل خاک، بهبود جذب مواد مغذی، افزایش رشد ریشه، تعادل پی اچ خاک، داشتن عناصر مغذی مهم و آسیب نزدن به محیط زیست و گیاهان است.

کود هیومیک اسید چگونه به دست می‌آید؟

هیومیک اسید، یک ترکیب طبیعی پیچیده و یکی از مهم‌ترین اجزای ماده آلی خاک است که پس از گذشت سال‌های طولانی، از تجزیه مواد گیاهی و حیوانی به دست می‌آید.

این ماده که رنگ قهوه‌ای تیره دارد، دارای خواص فراوان و تأثیرات مثبت بر روی خاک و گیاهان است که آن را به یک کود ارزشمند در کشاورزی پایدار تبدیل کرده است. اگر می‌خواهید به طور کامل بدانید که «هیومیک اسید چیست» مطالعۀ این مقالۀ ارزشمند به شما کمک می‌کند. در بخش بعدی به خواص این کود معجزه گر می‌پردازیم.

خواص کود هیومیک اسید، نجات بخش خاک

اگر می‌خواهید خاکِ بستر کشت شما سالم باشد و گیاهانی سرزنده با باردهی عالی داشته باشید، کود هیومیک اسید را انتخاب کنید. خواص هیومیک اسید عبارت‌اند از:

افزایش رطوبت خاک

باکتری‌ها، قارچ‌ها، جلبک‌ها و سایر موجودات زنده موجود در خاک، در فرآیند تجزیه مواد آلی و تولید هیومیک اسید نقش دارند. این فرآیندها به تولید هوموس کمک می‌کنند که می‌تواند بستری حاصلخیز برای رشد گیاهان فراهم کند. در مناطقی که کم آب هستند یا هوا گرم و خشک می‌باشد، مهم است که رطوبت خاک حفظ شود؛ هیومیک اسید با افزایش قدرت نگهداری آب خاک، به حفظ رطوبت در خاک کمک می‌کند. در واقع هیومیک اسید مولکول‌های بزرگی دارد که می‌تواند آب را در خود حفظ کنند و تبخیر آب را کاهش می‌دهد.

قابلیت حفظ رطوبت توسط هیومیک اسید در خاک‌های سبک و ماسه‌ای، بسیار اهمیت پیدا می‌کند چرا که به این ترتیب، از ریشه‌های گیاه در شرایط آب و هوایی سخت حفاظت می‌کند.

بهبود تهویه و تخلخل خاک

هیومیک اسید می‌تواند با تحریک فعالیت میکروارگانیسم‌های مفید در خاک، به تخلخل و افزایش تهویه کمک کند. هیومیک اسید فضاهای کوچک بیشتری بین خاک ایجاد می‌کند تا هوا در گردش باشد و خاک سفت نباشد.

بالا بردن جذب مواد مغذی

هیومیک اسید با افزایش میزان کاتیون‌های موجود در خاک، به جذب بهتر مواد مغذی توسط گیاهان کمک می‌کند. ترکیبات این کود می‌توانند با عناصر مغذی سنگین و غیر متحرک، ترکیب شوند و به زبان ساده‌تر آنها را قابل جذب کنند. به عنوان مثال آهن، منگنز، کلسیم، منیزیم و… در خاک‌هایی با pH بالا به سختی حل می‌شوند و یکجا ثابت هستند، هیومیک اسید با ایجاد پیوند کلاتی آنها را به شکل محلول تبدیل می‌کند تا به راحتی توسط گیاهان جذب شوند.

افزایش رشد ریشه گیاه

ریشۀ، مهم‌ترین قسمت هر گیاه است که اگر به اندازه کافی تقویت نشود، گیاه سالمی نخواهید داشت. در تکمیل مطالب قسمت‌های قبل، زمانی که آب، مواد مغذی و فضای کافی به خوبی در دسترس ریشه باشند، ریشه هم بزرگ‌تر و قدرتمندتر می‌شود و سختی‌هایی مانند تنش‌های محیطی را راحت‌تر تحمل می‌کند.

فواید هیومیک اسید برای خاک

کاهش ph خاک‌های شور و قلیایی

خاک‌هایی که پی اچ بیشتر از 7.5 دارند قلیایی هستند و بهترین بازه برای رشد اکثر گیاهان، پی اچ بین 6.5 تا 7.5 است. هیومیک اسید در خاک به تدریج تجزیه می‌شود و در این فرآیند، اسیدهای آلی تولید می‌کند. این اسیدها باعث افزایش یون‌های H+ در خاک می‌شوند که می‌توانند با بی‌کربنات‌ها واکنش داده و به کاهش پی اچ خاک کمک کنند. افزایش غلظت یون‌های هیدروژن به طور مستقیم با کاهش pH خاک ارتباط دارد. همچنین افزایش فعالیت‌های میکروبی خاک، تعامل با کاتیون‌ها و مینرال‌های خاک نیز پی اچ خاک را متعادل می‌کنند.

وجود عناصر کلیدی در هیومیک اسید

کربن، اکسیژن، هیدروژن، نیتروژن و گوگرد همگی عناصر کلیدی هستند که در ترکیبات هیومیک یافت می‌شوند. این عناصر در ساختار مولکولی هیومیک اسید نقش اساسی دارند.

  • کربن: اساس ساختار مولکولی هیومیک اسید را تشکیل می‌دهد و در واکنش‌های شیمیایی خاک نقش مهمی دارد.
  • اکسیژن و هیدروژن: در ساختار هیدروکسیل‌ها و دیگر گروه‌های عاملی موجود در هیومیک اسید نقش دارند که به آن خواص اسیدی می‌بخشند و باعث تبادل کاتیونی می‌شوند.
  • نیتروژن: در تشکیل گروه‌های آمینه و دیگر ترکیبات نیتروژن‌دار موجود در هیومیک اسید مشارکت دارد، که به تغذیه گیاهان کمک می‌کند.
  • گوگرد: در ترکیبات هیومیک به صورت سولفات و دیگر فرم‌های شیمیایی وجود دارد و می‌تواند به ارتقاء فعالیت میکروبی خاک و دسترسی گیاهان به عناصر مغذی کمک کند.

حضور این عناصر در هیومیک اسید به افزایش حاصلخیزی خاک، بهبود ساختار و تقویت سلامت گیاهان کمک شایانی می‌کنند.

سلامت گیاه و محیط زیست

یکی از خصوصیات پر رنگ هیومیک اسید این است که این ماده به طور کاملاً طبیعی و ارگانیک است. هیومیک اسید از تجزیه باقی‌مانده‌های گیاهی و حیوانی توسط میکروارگانیسم‌ها در خاک ایجاد می‌شود، بنابراین فاقد هرگونه مواد شیمیایی یا مصنوعی است.

این ویژگی باعث می‌شود به کمک هیومیک اسید محصولات ارگانیک تولید شود، بدون آنکه به محیط زیست آسیب برساند یا باقی‌مانده‌های شیمیایی در محصولات کشاورزی به جا بگذارد.

همچنین این کود از طریق افزایش اتصالات بین ذرات خاک، باعث می‌شوند که خاک کمتر مستعد فرسایش توسط باد و آب شود و باز هم به سلامت محیط زیست کمک بسیار زیادی می‌کند.

با توضیحات موارد بالا، حتماً حالا با خود فکر می‌کنید چه زمانی کود هیومیک اسید را مصرف کنیم تا بهترین نتیجه را ببینیم؟ با مطالعۀ مقاله «زمان مصرف هیومیک اسید» می‌توانید به راحتی متناسب با محصول کشت شده، بهترین زمان کود دهی را بشناسید.

در نهایت حتی در صورت رعایت تمامی موارد گفته شده، به این نکته توجه کنید که اگر از کود اصلی و مرغوب هیومیک اسید استفاده نکنید، نمی‌توانید به نتیجۀ دلخواه خود برسید. برای حل این مشکل که بتوانید به راحتی اسید هیومیک اصل از تقلبی را تشخیص دهید، می‌توانید مقالۀ «بهترین مارک کود هیومیک اسید» را مطالعه کنید.‌

Hidden

خرید اسید هیومیک اصل و با کیفیت

وبسایت نیاز گیاهان که متشکل از تیم حرفه‌ای و متخصص در زمینه فروش انواع کودهای کشاورزی مانند اسید هیومیک می‌باشد به شما عزیزان این اطمینان را می‌دهد که با مصرف کودهای باکیفیت فروشگاه ما، می‌توانید محصولی مرغوب را برداشت کنید. کود هیومیک اسید شوک با خلوص 95 درصد پیشنهاد ما به شما عزیزان است.

این کود در بسته بندی متنوع یک لیتری، پنج لیتری و بیست لیتری وجود دارد و شما می‌توانید مطابق با نیازتان آن را تهیه کنید. جهت کسب اطلاعات تکمیلی بر روی محصول کلیک کنید.

سخن پایانی

در این مقاله راجع به خواص هیومیک اسید صحبت کردیم. افزایش رطوبت خاک، بهبود تهویه و تخلخل خاک، افزایش جذب مواد مغذی، افزایش رشد ریشه، کاهش پی اچ خاک، داشتن عناصر مغذی مهم و حفظ محیط زیست از فواید هیومیک اسید هستند. چنانچه راجع به این کود سوالی دارید حتماً آن را در بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

منبع مقاله: https://www.intechopen.com/chapters/82621

مطالب مرتبط

گیاهان آپارتمانی هم برای رشد بهتر به کودهای تقویتی همچون اسید هیومیک نیاز دارند. اگر می‌خواهید راجع به فواید «هیومیک اسید برای گیاهان آپارتمانی» بیشتر بدانید مقالۀ ذکر شده را مطالعه کنید.
یکی از سوالات رایج بین همه این است که «هیومیک اسید برای چه گیاهانی مضر است؟» مقاله‌ای که به این موضوع اختصاص داده‌یم پاسخ سوال شماست.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 0 / 5. امتیاز های این مقاله: 0

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
رضا ایلامی

سلام وقتتون بخیر.
چند وقتی میشه که در بین کشاورزان منطقه ما چند نفری معدودی هستند که برای محصولاتشان از کود هیومیک اسید استفاده میکنند. با توجه به اینکه آب و هوای کل منطقه یکسان است من خودم مشاهده کردم که تناژ برداشتی آنها از محصول یونجه با بقیه تفاوت دارد بعد از پرس و جو و فهمیدن اینکه از کود هیومیک اسید استفاده میکنند از طریق سرچ گوگل این صفحه رو پیدا کردم.
امیدوارم تمام مزیت هایی که در این مقاله گفتین راست باشد چون حقیقتا ما کشاورزان بابت کودهای تقلبی و در نتیجه ی اعتماد به شماها کلی سوخت و هزینه دادیم.
و در نهایت میخاستم ازتون بپرسم که شما خودتون کدوم برند از هیومیک اسید رو پیشنهاد میدین برای خریداری؟