هیومیک اسید پودری بهتر است یا مایع؛ مقایسه شفاف بین دو نوع کود هیومیک اسید پر طرفدار

هیومیک اسید پودری بهتر است یا مایع

بدون شک یکی از دغدغه‌های تمامی عزیزان در هنگام خرید کود هیومیک اسید، این است که کدام یک از انواع این مادۀ آلی می‌تواند نیاز‌ گیاهان و محصولات را بهتر برطرف کند؟ هیومیک اسید پودری بهتر است یا مایع؟ همانطور که می‌دانید کود‌های هیومیک اسید در سه نوع گرانول، پودری و مایع تولید می‌شوند.

هر کدام از این کود‌ها در واقعیت، دارای شرایط و کارکردی متفاوت هستند؛ ما در این مقاله تمام تلاش خود را بکار گرفته‌ایم تا با نگاهی جامع و کامل به هر سه نوع این کود، شما را از تفاوت‌های آن آگاه کنیم؛ و شما عزیزان با کسب اطلاعات کامل‌تر و دقیق‌تر می‌توانید، بهترین انتخاب ممکن را انجام دهید. از این طریق می‌توانید، از خسارت‌های احتمالی در زمینه‌های مالی و هدر رفت زمان و تلاش خود، جلوگیری کنید. دعوت می‌کنیم تا پایان مقاله همراه ما باشید.

خلاصه‌ای از این مقاله
از مزایای کود هیومیک اسید پودری می‌توان به قیمت نسبتاً پایین‌تر و از معایب آن به انحلال پذیری کم، خلوص کمتر، اثربخشی دیر هنگام در خاک و استفاده سخت‌تر اشاره کنیم.
مزیت هیومیک اسید مایع نیز انحلال پذیری بسیار بالا، خلوص بالا، اثربخشی سریع و کاربرد آسان است و تنها عیب آن، قیمت نسبتاً گرانتر آن است.

هیومیک اسید پودری بهتر است یا مایع؟

در انتخاب و گزینش بین اسید هیومیک پودری و مایع باید موارد گوناگونی را  مورد ملاحظه قراردهید، از جملۀ این موارد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. خاصیت انحلال پذیری: هیومیک اسید مایع، انحلال پذیری بیشتر و راحت‌تری دارد و مصرف‌کنندگان با چالش و سختی‌های خاصی رو به رو نیستند؛ اما در نوع پودی، حل کردن آن بسیار دشوارتر است. و باید به این نکته توجه کنید که تا وقتی این کود به صورت کاملا مایع در نیامده و حل نشده، خاصیت و کارایی لازم و مناسب را ندارد و نمی‌توان از خواص اسید هیومیک استفاده کرد؛ پس باید عمل حل شدن آن بصورت کامل انجام شود.
 2. درجه خالص بودن: به طور معمول در اسید هیومیک‌های پودری ما با درجه خلوص کمتری مواجه هستیم و در آن معمولا از سایر عناصر و کود‌ها نیز استفاده شده است.
 3. سرعت اثربخشی: فرم پودری این کود، مواد مغذی را در دراز مدت آزاد می‌کند و برای دریافت نتیجه باید صبر کنید، اما فرم مایع این کود بسیار سریع‌تر عمل می‌کند، چرا که قبلا حل شده است و فقط باید با آب ترکیب شود و مواد مغذی را به راحتی در دسترس گیاهان قرار می‌دهد.
 4. سهولت در کاربرد: استفاده از کود هیومیک اسید پودری در زمین‌های بزرگ یا در مناطقی که وزش باد شدید است، مشکل است. کود هیومیک اسید مایع می‌تواند همراه با آبیاری وارد زمین شود.
 5. مقرون به صرفه بودن: کود هیومیک اسید پودری حجم و وزن کمتری دارد، طبیعتا حمل و نقل آن نیز آسان تر است. کودهای هیومیک اسید مایع به دلیل فرمولاسیون خاصی که دارند، ممکن است گران‌تر باشند.
هیومیک اسید پودری
هیومیک اسید مایع

در جدول زیر می‌خواهیم به طور خلاصه، مزایا و معایب هر نوع از این کود اصلاح کننده خاک را بررسی کنیم:

نوع کودمزایامعایب
هیومیک اسید پودریمقرون به صرفه از نظر حمل و نقل و گاهاً ارزان‌ترانحلال پذیری کم، خلوص کمتر، اثربخشی طولانی مدت در خاک، استفاده سخت‌تر
هیومیک اسید مایعانحلال پذیری بسیار بالا، خلوص بالا، اثربخشی سریع، کاربرد آسانگاها گران‌تر

نکته‌ای که در انتهای این بخش می‌شود آن را ذکر کرد، استفادۀ بیشتر از حد مجاز از هیومیک اسید به هیچ عنوان بر خلاف تصور عموم، میزان بازدهی آن را بالا نمی‌برد و صرفا شما را متحمل هزینه‌های اضافی می‌کند. در نتیجه، استفادۀ به اندازۀ آن بهترین راه گرفتن حداکثر نتیجه از هیومیک اسید است.
برای کسب اطلاعات بیشتر و دقیق‌تر در رابطه با کود هیومیک اسید می‌توانید به صفحۀ هیومیک اسید چیست؟ مراجعه فرمایید.

هیومیک اسید گرانول

یکی دیگر از انواع هیومیک اسیدهای تولیدی، نوع گرانول است که به شکل دانه‌های جامد در آمده است. قبل از انتخاب این نوع کود می‌خواهیم مواردی را به شما عزیزان یادآوری کنیم که حتما به آن توجه کافی را داشته باشید. این موارد شامل:

 • اثر بخشی دیر هنگام: با توجه به نوع و ساختار شکلی این نوع کود، استفاده از آن به شکل چالکود صورت می‌گیرد؛ این کود یک نوع کود آهسته رهش است، به این معنی که با توجه به ساختار گرانولی و همچنین نحوۀ استفاده از آن، طبیعتا سرعت اثر‌بخشی آن به شدت پایین است.
  برای استفاده از این نوع کود، نیازمند برنامه‌ریزی از قبل هستید تا پس از گذشت زمان، نتیجه را مشاهده کنید.
 • میزان ناخالصی: در این نوع از کود‌های هیومیک اسید ما با میزان بیشتری از ناخالصی مواجه هستیم؛ بدین صورت که درصدی از مواد تشکیل دهندۀ هیومیک اسید گرانول، از ماده‌ای بنام بنتونیت تشکیل شده است که از این ماده به هیچ عنوان نمی‌توان انتظار عملکرد مثبت و موثری را داشت.

با وجود موارد گفته شده در بالا، ما به هیچ عنوان استفاده از کود هیومیک اسید گرانول را به شما عزیزان پیشنهاد نمی‌کنیم؛ به دلیل اینکه بدون تردید با وجود هیومیک اسید‌های مایع و پودری استفاده از هیومیک اسید گرانول به هیچ عنوان توجیه ندارد.

خرید هیومیک اسید خارجی نانو مایع

استفاده از هیومیک اسید در شرایطی که در اکثر نقاط کشورمان به جز مناطق شمالی، با خاک فقیری مواجه هستیم، می‌تواند بسیار پرثمر واقع شود؛ و با نقش تقویت کننده‌ای که با خود به همراه دارد می‌تواند، شرایط موجود در گیاهان و محصولات ما را دچار تغییر و تحول فاحش و مثبتی کند.

فناوری تهیه نانو کود، تنها در چندین کشور دنیا وجود دارد. به کمک این فناوری، عناصر مغذی بسیار ریز شده‌اند و سریعا جذب گیاه می‌شوند. دو کود با خلوص 95 درصد که در خارج از کشور با این فناوری به روز تولید شده‌اند، هیومیک اسید شوک و هیومیک اسید بمب هستند.
در موارد زیر چند مورد از فواید اساسی کود هیومیک اسید شوک و بمب را بازگو می‌کنیم که عبارت‌اند از:

 • کمک به تقویت و افزایش رشد ریشۀ گیاهان و محصولات
 • فعالیت بیشتر میکرو ارگانیسم‌های مفید خاک
 • اصلاح ساختار فیزیکی و افزایش تخلخل خاک
 • جلوگیری از فرسایش خاک
 • تنظیم ph خاک در بازه مناسب

شما عزیزان می‌توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر راجع به هر محصول، بر روی آن کلیک کنید و از قیمت و نحوه سفارش آن مطلع شوید.

زمان مصرف کود اصلاح کننده خاک (هیومیک اسید)

آیتم‌ها و موارد متعدد و مختلفی می‌توانند بر زمان مصرف کود هیومیک اسید اثر بگذارند، در درجۀ اول شناخت و آنالیز این موارد می‌تواند به شما در این کار کمک کند، این موارد شامل:

 • شناخت نوع درختان، گیاهان و یا محصولات، اولین گام تعیین کننده و اساسی در بخش مربوط به زمان کوددهی است.
 • سن گیاه، شرایط خاک، شرایط کلی ساختار گیاه و یا محصول، بدون شک از جمله عوامل تاثیرگذار در زمان مصرف کود هیومیک است.

موارد گفته شده در این قسمت، تنها بخش کوچکی از نکاتی است که باید آنها را رعایت بفرمایید؛ برای دریافت اطلاعات دقیق‌تر پیشنهاد می‌کنیم مقاله زمان استفاده از هیومیک اسید مطالعه بفرمایید.

سخن نهایی

ما در وب‌سایت نیاز گیاهان، تمام تلاش خود را می‌کنیم تا آگاهی شما عزیزان را افزایش دهیم. در این مقاله توضیح دادیم که آیا هیومیک اسید پودری بهتر است یا مایع. شما تا بحال تجربه مصرف کدام نوع هیومیک اسید را داشته‌اید؟ از کدام نوع کود، نتیجه بهتری گرفته‌اید؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.

شما عزیزان در بسیاری از شرایط، باید برای آنالیز دقیق‌تر و درک سوالات و ابهامات بصورت اختصاصی، به سراغ مشاورانی بروید که در این زمینه، تخصص کافی را داشته باشند، تا بدین صورت سوال شما مورد بررسی قرار بگیرد.

با توجه به توضیحات بالا، برای دریافت مشاوره‌های اختصاصی در زمینۀ خرید هیومیک اسید می‌توانید با شماره‌‌هایی موجود در وبسایت تماس حاصل کنید.

مطالب مرتبط
* هیومیک اسید برای گیاهان آپارتمانی بسیار مفید است و موجب تقویت و اصلاح خاک آن می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر، پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ هیومیک اسید برای گیاهان آپارتمانی را مطالعه کنید.
* نحوه مصرف هیومیک اسید در تاثیرگذاری آن تاثیر بالایی دارد. پیشنهاد می‌کنیم حتما مقالۀ نحوه مصرف اسید هیومیک را مطالعه کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3.6 / 5. امتیاز های این مقاله: 5

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
9 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امید

استفاده از هیومیک اسید بدون دانش وآگاهی کاربرد چندانی ندارد

محمد خسروی

تشکر می‌کنم ازتون از اینکه وقت گذاشتید و نظرتونو با ما به اشتراک گذاشتید.
بله بدون شک گفته‌ی شما کاملا درست است. برای گرفتن بازدهی مناسب و عالی از هیومیک اسید، باید فاکتورهای متعددی را رعایت کنیم.

آرش

این همه تبلیغ کردی که نوع مایعش رو که داری بفروشی . معلومه که تبلیغات هست . خدا به فریادمون برسه . ما از دولت ناله میکنیم . خود مردم هم بدتر سر هم در میارن .

محمد خسروی

آرش عزیز سلام
در این سایت بالغ بر 15 مقاله مربوط به هیومیک اسید تا به اینجای کار نوشته شده و این روند همچنان هم ادامه داره و در آن سعی کردیم اطلاعات کاملا کاربردی را به خدمت شما عزیزان برسانیم.
اگر کمی وقت بزارید متوجه این نکته می‌شوید که نوشته‌های سایت به هیچ عنوان کپی نیست و این اطلاعات حاصل سال‌ها تجربه‌ی کاری ما با مجموعه‌ها و مصرف کنندگان عزیز است.
هر سه نوع هیومیک اسید در مجموعه موجود است و به هیچ عنوان از این بابت محدودیتی نداریم و شما می‌توانید در صورت دلخواه هر کدام از آنها را تهیه کنید.

بهزاد

در اکثر فروشگاه های سموم کشاورزی جنس داخلی و خارجی موجود میباشد

شهریارشمس

سلام
بر دوستان عزیز مهم‌ترین فایده هیومیک اسید مربوط به ساختار فیزیکی خاک می باشد. بدلیل مصرف بی رویه از کودهای شیمیایی بیشتر خاکهای کشور شور می باشد. وکود های مورد استفاده بیشتر در خاک فیکسه شدن وقابل استفاده برای گیاهان نیستند. پس استفاده از هیومیک اسید یکی از راه‌های رها سازی عتاصر انباشته درخاک است. اما همانطور که دوستان نظر دادند مهم پیدا کردن هیومیک با کیفیت استکه متاسفانه در بازار ایران بدلیل عدم نظارت اکثرا بی کیفیت وتقلبی هستند. چرا که تفاوت یک لیتر کود مایع در بازار از لیتری 20 هزار تومان تا 200 هزار تومان موجود می باشد وهمین تفاوت قیمت باعث سردر گمی کشاورزان، وباغ داران می شود

محمد خسروی

درود جناب شمس
ممنونم بابت اشتراک گذاری دیدگاه و تجربه گرانبهاتون.
بله درست میفرمایید، متاسفانه بدلیل عدم نظارت صحیح، عده ای سودجو به جای هیومیک اسید ترکیباتی مثل کود اوره و زغال سنگ را روانه بازار کرده و به جای هیومیک اسید به کشاورزان عرضه میکنند که نه تنها دردی از کشاورز را دوا نمی کند که بالعکس باعث شوری بیشتر خاک و از بین رفتن محصول در بلند مدت میشود.
برای تشخیص هیومیک اسید اصل از تقلبی میتونید به مقاله بهترین مارک کود هیومیک اسید مراجعه کنید.

سپهر

برای یونجه هیومیک اسید مایع استفاده میکنم حداکثر 17 روزه میرسه به درو .هم برگها و ساقه ها پهن تر و ضخامت دار میشوند هم از خوابیدن یونجه جلو گیری میکند .هم تناژ بیشتری در هکتار دارد.ولی خیلی سخت میتوان به فروشندگان اعتماد کرد

محمد خسروی

سلام و ارادت
بسیار خوشحالیم که از این کود فوق العاده در زراعتتون استفاده کردین و خوشحالتر بابت اینکه ازین کود نتیجه مطلوب گرفتید.
محصولات جنریت ضمانت اصالت و کیفیت دارند و چنانچه خلوص و کیفیت محصولی که به دست شما رسیده با اطلاعات موجود بروی بسته بندی همخوانی نداشته باشد، مجموعه نیاز گیاهان خسارت شما را جبران خواهد کرد.