علت گل ندادن زعفران چیست؟ نکات اصولی برای بدست آوردن نتیجه دلخواه

علت گل ندادن زعفران چیست؟

گلدهی زعفران پس از کاشت تا هفت سال ادامه دارد. برخی از کشاورزان گزارش می‌دهند با توجه به سطح زیر کشتی که دارند، برداشت کمی دارند؛ بنابراین به دنبال پاسخ این سوال هستند که علت گل ندادن زعفران چیست؟

ابتدا باید بگوییم که گلدهی زعفران در سال اول پس از کاشت، کم است یا اصلاً وجود ندارد. سال دوم نسبت به سال اول کمی افزایش گلدهی اتفاق می‌افتد، اما هنوز نسبتاً کم است. معمولاً در سال سوم یا چهارم پس از کاشت بیشترین میزان گلدهی است. سال پنجم ممکن است گلدهی نسبت به دو سال قبل اندکی کاهش یابد و در سال ششم و هفتم کمترین میزان گلدهی اتفاق می‌افتد. حالا که با الگوی گلدهی زعفران آشنا شدید تا انتهای مقاله همراه نیاز گیاهان باشید تا علت گلدهی کم زعفران را بررسی کنیم.

بررسی دلایل کم گل دادن زعفران

زعفران برای گلدهی عالی نیاز دارد که به تمام مولفه‌های ضروری مثل آب‌وهوای مناسب، رعایت زمان کاشت، خاک مناسب، آبیاری کافی، تأمین عناصر ضروری، دفع بیماری و آفت‌ها، هرس علف‌های هرز و جلوگیری از سرمازدگی پیاز زعفران دقت کافی داشته باشید و اقدامات مناسب جهت گلدهی عالی زعفران را انجام دهید.

تاثیر آب و هوا و دما را جدی بگیرید

زعفران برای ایجاد گلدهی به آب و هوای خاصی با زمستان‌های خنک و تابستان‌های گرم و خشک نیاز دارد. اگر آب و هوای محل کشت زعفران مطابق با شرایطی که گفتیم نباشد، طبیعتاً کشت پرباری نخواهید داشت.

کیفیت خاک زمین زعفران

کیفیت پایین خاک می‌تواند مانع تولید گل شود. بنابراین تا حد امکان آزمایشات خاک را انجام دهید و خاک زمینتان را با کودهای مناسب و مواد آلی اصلاح کنید. زعفران، خاک کمی اسیدی را به خاک خنثی ترجیح می‌دهد یعنی بهتر است که سطح PH زمین شما در محدوده 0.6 تا 0.7 باشد.

یکی از اصلاح‌کننده‌های عالی خاک کود هیومیک اسید است که می‌تواند خاک را نرم و پوک کند و PH خاک را برای زعفران متعادل نگه دارد. اگر تمایل دارید از این کود شگفت‌انگیز بیشتر بدانید حتما مقالۀ هیومیک اسید برای زعفران را مطالعه کنید.

زمان مناسب برای کاشت زعفران

زمان مناسب برای کاشت پیاز زعفران براساس تجربیات و نظرات کشاورزان و کارشناسان از ابتدای ماه تیر تا اواسط ماه مهر است. به دلیل اینکه در این زمان، پیاز زعفران در حالت خواب قرار دارد و جابجایی آن راحت‌تر است. در دیگر مواقع، جابجایی پیاز زعفران باعث وارد شدن شوک به پیاز زعفران می‌شود.

البته اینکه تاکید می‌کنیم فصل تابستان برای کاشت زعفران، بهترین زمان است دلایل دیگری هم دارد که در مقالۀ بهترین زمان کشت زعفران به آنها پرداخته‌ایم و پیشنهاد می‌کنیم آن را مطالعه کنید.

سایز پیاز زعفران

اگر به تازگی قصد کاشت زعفران را دارید یا می‌خواهید پیازهای زعفران را جابجا کنید، دقت کنید که حتماً در هنگام خرید پیاز زعفران، پیازهایی با سایز بزرگ را انتخاب کنید. پیازهای بزرگ‌تر معمولاً دارای مواد مغذی و انرژی ذخیره شده بیشتری هستند که منجر به رشد بیشتر و افزایش تولید گل می‌شود. همچنین پیازهای بزرگتر، در برابر تغییرات دمایی و شرایط نامطلوب ماندگاری بالاتر و توانایی بیشتری در تکثیر پیاز زعفران دارند.

تراکم کشت زعفران

در زمان کاشت زعفران باید به این نکته توجه داشته باشید که پیاز زعفران باید با فاصلۀ مناسب از یکدیگر کاشته شود. تراکم کاشت مناسب کمک می‌کند که پیازهای زعفران برای دریافت منابع مثل آب، نور خورشید و مواد مغذی با یکدیگر رقابت نکنند.

همچنین فاصله مناسب می‌تواند به کنترل شیوع بیماری‌ها و آفات کمک کند. جریان هوا و نفوذ نور کافی باعث کاهش خطر رشد قارچ و سایر مسائل مربوط به سلامت گیاه می‌شود. البته توجه کنید که تعداد پیازها در زمین آنقدر کم نباشد که کشت زعفران صرفه اقتصادی نداشته باشد! فاصله مناسب بین پیازها 10 الی 15 سانتی‌متر است.

عمق کاشت پیاز زغفران

پیاز زعفران باید با سطح زمین فاصله مناسبی داشته باشد. این فاصله حدوداً باید 10 الی 15 سانتی متر از زمین باشد، چنانچه پیازها به زمین نزدیک‌تر باشند امکان آسیب دیدن‌ آنها زیاد است و چنانچه پیازها از زمین فاصله بیشتری داشته باشند، تمام انرژی خود را می‌گذارند که زمان گلدهی به سطح برسند و به این ترتیب انرژی آنها کاهش یافته و گلدهی کاهش می‌یاید.

آبیاری زمین زعفران

در آبیاری زمین دقت کنید که حتماً از آب شیرین و سالم استفاده کنید و از استفادۀ آب کثیف و شور جداً خودداری کنید. آبیاری ناکافی یا زیاد می‌تواند بر میزان گلدهی تأثیر بگذارد و یکی دیگر از موارد علت گل ندادن زعفران است.

می‌دانیم که زعفران نسبت به هر کشت دیگری به آب کمتری نیاز دارد منتهی شما باید برای آبیاری زمین زعفران یک برنامه‌ریزی مناسب داشته باشید و بین دو تا پنج بار آبیاری انجام دهید. اگر جزو کشاورزانی هستید که زمین را فقط یک مرتبه قبل از گل‌دهی آب می‌دهید و آن را تا سال بعد به حال خود رها می‌کنید، طبیعی است که زعفران شما گلدهی کمتری داشته باشد.

اگر در مراحل پس از برداشت زعفران، مانند زاچ آب و یخ آب هم زمین را آبیاری می‌کنید لازم است که حتما از قارچ‌کش استفاده کنید. علت این موضوع این است که، زعفران محیط خشک را دوست دارد و به رطوبت حساس است، شما با استفاده از قارچ کش از کپک زدن پیاز زعفران جلوگیری می‌کنید. شما می‌توانید برای آشنایی با بهترین قارچ کش زعفران به مقالۀ نام‌برده مراجعه کرده و با قارچ‌ها مقابله کنید.

تأمین عناصر مفید زعفران

چندین عنصر ضروری در گلدهی زعفران نقش اساسی دارند. کمبود این عناصر می‌تواند منجر به کاهش گلدهی و سلامت کلی گیاه شود. سه عنصر درشت مغذی ضروری برای گیاه زعفران شامل نیتروژن، فسفر و پتاسیم است. علاوه بر آن، زعفران به عناصر ریز مغذی (ماکرو) مانند آهن، منیزیم، کلسیم، روی، بور و… نیاز دارد.

شما باید از یک برنامه کوددهی مناسب برای زعفران استفاده کنید و عناصر مورد نیازش را تأمین کنید. توصیه می‌کنیم برای اطلاع از برنامه جامع کوددهی زعفران به مقالۀ نام‌برده مراجعه کنید.

همچنین توصیه می‌کنیم برای اینکه بیشترین میزان گلدهی را شاهد باشید به مقالۀ بهترین کود افزایش گلدهی زعفران مراجعه کرده و مطابق با آن عمل کنید.

برخی از کشاورزان که از کود حیوانی برای زعفران استفاده می‌کنند، مقدار و زمان مناسب استفاده را نمی‌دانند و به اشتباه مقدار زیادی کود دامی در زمین می‌ریزند. این کار باعث سوزانندگی گیاه زعفران می‌شود و خسارت زیادی به بار می‌آورد. پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد دارید کود حیوانی برای زعفران استفاده کنید حتماً مقالۀ ذکر شده را مطالعه کنید.

سله شکنی زعفران

برای اینکه گیاه زعفران بتواند سر از خاک بیرون بیاورد، باید پس از آبیاری اول، خاک زمین را با دستگاه مخصوص، تیلر زنی کنید. این دستگاه می‌تواند سطح خاک را رنده‌زنی کند و تا چند سانتی‌متر خاک را نرم‌تر کند.

آفات و بیماری‌ها

گیاه زعفران می‌تواند در برابر آفات و بیماری‌های مختلف واکنش نشان دهد و باعث ضعیف‌شدن گیاهان و کاهش تولید گل شود. از آفات و بیماری‌های زعفران می‌توانیم به کنه پیاز زعفران، کرم زعفران، موش و… اشاره کنیم. چنانچه این موارد را در زمین خود مشاهده کردید حتماً با راهکاری صحیح با آنها مقابله کنید.

پیاز زعفران قدیمی

پیازهای زعفران حدوداً پس از هفت سال، قدیمی می‌شوند و گل کمتری تولید می‌کنند. شما باید پیازهای زعفران را با پیازهای جوان‌تر جایگزین کنید و دوباره بکارید تا مزرعه جوان شود و زمین مجدداً تحریک به گلدهی شود.

هرس علف‌های هرز

می‌دانید که قبل از گلدهی زعفران باید یک مرتبه زمین را آبیاری کنید. پس از این آبیاری زمین شروع به رویش علف‌های هرز می‌کند؛ این علف‌های هرز می‌توانند قدرت زمین و مواد مغذی را بگیرند و فضا را اشغال کنند. شما باید قبل از رویش گل‌های زعفران، زمین را از علف‌های هرز پاکسازی کنید تا به اصطلاح زمین بتواند نفس بکشد و فضای کافی برای رشد و رویش گل‌ها را داشته باشد.

دقت کنید که علف هرز با علف زعفران تفاوت دارد. چنانچه علف زعفران را از بین ببرید، منبع تغذیه گیاه زعفران را هم نابود می‌کنید و به زعفران خسارت می‌زنید.

جلوگیری از سرمازدگی پیاز زعفران

پیاز زعفران در زمستان شروع به تکثیر و زاد و ولد می‌کند. در این هنگام سرمای هوا در مواقعی که بارش برف سنگین اتفاق می‌افتد می‌تواند پیازهای زعفران را نابود کند. بنابراین باید از کودهایی که می‌توانند جلوی تنش‌های دمایی را بگیرند، مثل آمینو اسید و جلبک دریایی استفاده کنید تا از بروز این اتفاق جلوگیری شود. در صورتی‌که پیازها را سرما بزند، در سال بعدی گلدهی یا وجود ندارد یا کمتر است.

علت دیر گل دادن زعفران چیست؟

یکی از سوالات رایج زعفران‌کاران این است که ما زمین را آبیاری کردیم پس چرا زمین هنوز گل نداده است؟ زعفران قبل از گلدهی نیاز به یک دوره خشکی دارد تا تشکیل گل را تحریک کند. آبیاری در هوای گرم در اواخر فصل تابستان، می‌تواند محیطی مرطوب ایجاد کند که از تشکیل گل جلوگیری می‌کند یا گلدهی را به تأخیر می‌اندازد؛ بنابراین زودتر از موعد، زمین را آبیاری نکنید.

علت دیر گل دادن زعفران

همچنین آبیاری با تاخیر هم می‌تواند منجر به رطوبت خاک شود و پیازها را نسبت به نوسانات دما به ویژه دمای سرد حساس‌تر کند. تنش سرما می‌تواند گلدهی را به تاخیر بیندازد و عملکرد کلی زعفران را کاهش دهد. در نتیجه بهتر است که با توجه به اقلیم خود، در رمان مناسب اقدام به آبیاری کنید.

علت گل ندادن زعفران در گلدان چیست؟

تمام نکاتی که راجع به آبیاری، عمق و تراکم کاشت و تأمین عناصر مغذی زعفران در زمین کشاورزی گفتیم برای کاشت زعفران در گلدان هم صدق می‌کند و باید رعایت شود.

علت گل ندادن زعفران در گلدان چیست؟

زعفران برای گل دادن به نور آفتاب زیاد نیاز دارد و اگر در داخل خانه رشد کند، ممکن است گل ندهد. بنابراین گلدان را در مکانی نورگیر قرار دهید که گیاه زعفران بتواند روزانه حداقل 6-8 ساعت نور مستقیم خورشید را دریافت کند. با توجه به این عوامل و فراهم کردن شرایط مناسب رشد، می‌توانید شانس گلدهی زعفران خود را در گلدان افزایش دهید.

سخن نهایی

در این مقاله شما را با تمام موارد علت گل ندادن زعفران آشنا کردیم. رعایت نکات اصولی می‌تواند کمک کند که بیشترین میزان گلدهی را تجربه کنید. اگر تمام این نکات را رعایت کرده‌اید و کماکان از گلدهی زمین خود راضی نیستید می‌توانید با کارشناسان مجموعه نیاز گیاهان تماس بگیرید و مشاوره اختصاصی دریافت کنید. همچنین در بخش دیدگاه‌ها، منتظر دریافت سوالات و نظرات شما عزیزان هستیم.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3 / 5. امتیاز های این مقاله: 5

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها