بهترین زمان کشت زعفران چه موقع است؟

زمان کشت زعفران

حتما شما هم می‌دانید که شیوه و زمان کشت زعفران در کیفیت و میزان محصولی که به‌‌دست می‌آید، تاثیر بسیار زیادی دارد. با کاشت اصولی این گیاه باارزش در زمان مناسب، می‌توان زعفرانی باکیفیت و درجه یک برداشت کرد، اما می‌دانید بهترین زمان برای کاشت پیاز زعفران در چه فصلی است؟

در این مطلب راجع‌به دمای مناسب برای کاشت این گیاه در مناطق سردسیر و گرمسیر توضیح می‌دهیم تا در نهایت از بهترین زمان کشت پیاز زعفران مطلع شوید. دعوت می‌کنیم تا پایان این مقاله همراه نیاز گیاهان باشید.

درباره گیاه زعفران چه می‌دانید؟

زعفران  (Saffron) یا طلای سرخ، گیاهی بسیار گران و با ارزش است که خاصیت ضد سرطانی داشته و فواید متعددی برای سلامتی جسم، ذهن و اعصاب دارد. زعفران فواید بسیار زیادی برای سلامت قلب، پوست، تقویت انرژی، کاهش استرس و افسردگی، افزایش آرامش و نشاط و داشتن خوابی آرام دارد. زعفران فقط به‌عنوان ادویه کاربرد ندارد، بلکه برای تولید محصولات بهداشتی و دارویی هم از آن استفاده می‌شود.

کشورمان ایران، به عنوان تأمین‌کننده ۹۴ درصد زعفران کل جهان شناخته می‌شود و اکثر کشورهای دنیا، خواهان زعفران ایرانی هستند. اگر به دنبال کاشت این گیاه ارزشمند هستید، ادامۀ مطلب را دنبال کنید.

چرا زمان کشت زعفران اهمیت دارد؟

زمان کشت زعفران تاثیر مستقیمی در کیفیت و میزان بازدهی نهایی آن دارد، به همین دلیل برای جلوگیری از ضرر مالی و هدررفت وقت و انرژی، باید این گیاه در هر ناحیه، در زمان خاصی کشت شود.

زعفران گیاهی نیمه‌گرمسیری و جان‌سختی است که در مناطق سردسیر و گرمسیر کشت می‌شود، اما برای رشد و برداشت زعفرانی اعلا و درجه یک، زمان، دما و رطوبت خاصی نیاز است.

کاشت زعفران در مناطق مختلف کشور

تولیدکنندگان زعفران در هر ناحیه، به‌ویژه مناطق گرمسیر برای به‌دست ‌آوردن زعفران مرغوب باید با زمان‌بندی دقیقی اقدام به کاشت و برداشت این محصول کنند.

چه عواملی بر زمان کشت زعفران تاثیر دارند؟

عوامل دما، رطوبت خاک، میزان بارندگی، رطوبت پیاز زعفران و انبارکردن آن بر زمان کاشت پیاز زعفران تاثیر می‌گذارند. شیوه اثرگذاری این عوامل به‌صورت زیر است:

  • دمای محیط: دمای منطقه‌ کاشت زعفران در میزان مرغوبیت آن تاثیر زیادی دارد. دمای صفر الی 20 درجه سانتی‌گراد برای کشت این گیاه بسیار ایده‌‌آل است.
  • رطوبت خاک: پیاز زعفران و تعداد گل‌های آن در خاکی که رطوبت کمی دارد، ثمردهی بیشتری دارند. وقتی رطوبت خاک کم باشد، مقاومت و فشردگی آن کمتر شده و در نتیجه، پیاز زعفران رشد بیشتری می‌کند و محصول بیشتری را می‌توان به‌دست آورد.
  • رطوبت پیاز: میزان رطوبت پیاز زعفران در ماه‌های مختلف تغییر می‌کند و تا ۴۰ درصد افزایش پیدا می‌کند. بالارفتن میزان رطوبت پیازها باعث می‌شود وزن آن بیشتر شده و در نتیجه، قیمت آن افزایش پیدا می‌کند. زمانی که رطوبت پیاز در بازه ۱۵ الی ۲۰درصد قرار دارد، بهترین زمان کشت زعفران خواهد بود.
  • بارندگی: زمانی که برای کشت زعفران انتخاب می‌کنید، نباید بارندگی صورت بگیرد‌، به‌دلیل اینکه با بارش باران رطوبت در پیاز زعفران نفوذ می‌کند و باعث ایجاد قارچ، کنه و نابودشدن آن می‌شود. اگر اقلیم مزرعه شما، در فصل تابستان بیشتر از ۳۰ میلی‌لیتر بارندگی دارد، بهتر است از کاشت زعفران در آن خودداری کنید.
  • انبارکردن پیاز زعفران: انبارکردن پیاز زعفران به کیفیت و رطوبت آن آسیب می‌زند. جمع‌آوری و انبارکردن نامناسب پیازها، گرم‌شدن و ضعیف‌شدن آن‌ها را در پی دارد. پیازها پس از رسیدن، باید به‌سرعت کاشته شوند.

بهترین زمان کشت زعفران کدام فصل است؟

براساس تجربیات و نظرات کشاورزان و کارشناسان، بهترین زمان کاشت پیاز زعفران ابتدای ماه تیر تا اواسط ماه مهر است.

فصل‌های بارانی، زمان مناسبی برای کشت نیستند و کاشت زعفران در این زمان توصیه نمی‌شود. در صورتی‌که قصد تولید این محصول را دارید، ماه تیر و مرداد به دلایل زیر بهترین زمان برای کشت زعفران محسوب می‌شوند:

  • رطوبت بسیار پایین خاک
  • وضعیت مطلوب و مناسب خاک
  • سطح رطوبت مناسب پیاز زعفران
  • نوسان کمتر قیمت‌ها در این برهه زمانی

در بخش‌های بعدی به زمان مناسب کاشت پیاز زعفران در مناطق مختلف کشور می‌پردازیم.

مناسب‌ترین زمان کاشت پیاز زعفران در مناطق گرمسیر

اگر مزرعه شما در منطقه گرمی قرار دارد و قصد دارید در آن زعفران کشت کنید، باید بدانید زعفران حداکثر دمایی که می‌تواند تحمل کند، 40 درجه سانتی‌گراد است.

اگر دمای هوای محل کشت زعفران چند روز متوالی بیش از 40 درجه سانتی‌گراد باشد، گیاه شما آسیب می‌بیند. زمان مناسب کشت زعفران در مناطق گرمسیر از ابتدای تیرماه تا پایان مهر و در نواحی نیمه گرمسیر از اوایل تابستان تا اواسط مهر محسوب می‌شود که دمای هوا کمتر از 40 درجه است.

بهترین زمان کاشت پیاز زعفران در مناطق سردسیر

زعفران در نواحی سردسیر و برفی قابلیت کشت داشته و به‌دلیل اینکه طبع گرمی دارد، شادابی خود را حفظ کرده و بهتر رشد می‌کند. برای به‌دست آوردن زعفران مرغوب و اعلا از اقلیم‌های برفی و سرد، باید از اوایل تابستان تا حداکثر اواخر شهریور، کشت پیاز را انجام دهید. این دوره، بهترین زمان کشت زعفران در نواحی سرد شناخته می‌شود.

حداقل دمایی که زعفران می‌تواند تحمل کند، ۲۲- درجه سانتی‌گراد است. اگر مزرعه شما در منطقه‌ای با دمای پایین‌تر از ۲۲- درجه قرار دارد، احتمال می‌رود پیاز زعفران سرما بزند و از بین برود.

زعفران به‌طور کلی، در اقلیم‌های دارای زمستان سرد همراه با بارندگی و تابستان‌های گرم و خشک بهتر رشد می‌کند و بازدهی بهتری دارد. در استان‌هایی مانند زاهدان و قم که تابستان‌های به‌شدت گرمی دارند، نمی‌توان زعفران فوق‌العاده‌ای برداشت کرد.

کاشت زعفران در مناطق سرد

مناطقی مانند خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، یزد، کرمان و اصفهان که شدت گرمای کمتری در تابستان دارند، برای کاشت این گیاه بسیار مناسب هستند.

زمان کشت زعفران در مناطق گرمسیر و سردسیر چه تفاوتی دارد؟

کشت زعفران در این دو ناحیه، علاوه‌بر کیفیت نهایی، در مدت دوره رشد نیز تفاوت دارد. رشد پیازهای زعفران در مناطق سردسیر از اواسط ماه شهریور یا مهر آغاز شده و ابتدای ارديبهشت‌ماه به اتمام می‌رسد، اما دوره رشد آن‌ها در اقلیم‌های گرمسیر از اواسط ماه آبان‌ تا اواخر فروردین است. می‌دانید که در مراحل مختلف کشت زعفران هم به کود نیاز دارید تا پیاز زعفران در خاک تثبیت شود و رشد خوبی را به همراه داشته باشد. ما در مقالۀ برنامه کودی جامع زعفران کودهای مورد نیاز را توضیه کرده‌ایم، پیشنهاد می‌کنیم آن را مطالعه کنید.

سخن نهایی

زمان کشت زعفران اهمیت بسیار زیادی در کیفیت محصول دارد. کشت این گیاه هنگامی باید انجام شود که بارندگی صورت نمی‌گیرد و خاک فاقد رطوبت است. عوامل دیگری مانند دما، رطوبت پیاز زعفران و انبارکردن بر زمان کاشت این گیاه تاثیر می‌گذارند. کشت پیاز زعفران را در مناطق سردسیر از اوایل تابستان تا حداکثر اواخر شهریور، و در نواحی گرمسیر از ابتدای تیرماه تا پایان ماه مهر می‌توانید انجام دهید.

چنانچه سوال یا نظری دارید، حتما آن را در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید تا در اولین فرصت پاسخگوی شما همراهان عزیز نیاز گیاهان باشیم.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3.8 / 5. امتیاز های این مقاله: 30

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها