برنامه جامع و اختصاصی کوددهی زعفران

کود دهی گیاه زعفران برنامه ای دقیق و نه چندان پیچیده دارد؛ اما باید حتما به طور دقیق اجرا شود تا محصول نهایی بیشترین کمیت و کیفیت را داشته باشد.

برنامه جامع و اختصاصی کوددهی زعفران یک برنامه حیاتی برای پرورش زعفران باکیفیت است که باید مو به مو اجرا شود. زعفران از جمله گیاهان بسیار حساس و در عین حال لوکس بشمار می‌رود که به مراقبت نیاز دارد.

 محصول زعفران گران‌ قیمت‌‌ترین ادویه جهان محسوب می‌شود و لازم است برنامه درستی برای تولید آن اعمال شود. در واقع کوچکترین اشتباه در کوددهی زعفران می‌‌تواند هزینه‌ هنگفتی هدر داده و به کسب و کارتان آسیب‌های جبران ‌ناپذیر وارد کند.

برنامه غذایی زعفران به علاوه هر اطلاعات دیگری که باید درباره مراحل رشد زعفران و مراقبت از این گیاه و محصول مهمش بدانید در اینجا ارائه خواهد شد.

مراحل رشد زعفران در خاک

رشد زعفران مراحل خاص خود را دارد. در هر کدام از این مراحل گیاه شرایط متفاوتی داشته و مسلم است که نیازها و بحران‌های متفاوتی را نیز تجربه می‌کند. بنابراین نوع مراقبت و برنامه کوددهی تا حدود زیادی به مرحله‌ای از رشد که زعفران در آن قرار دارد، بستگی دارد.

رشد گیاه زعفران شامل مراحل زیر است:

 1. اواخر اردیبهشت تا اواخر مهر: در این مرحله گیاه زعفران در شرایط رکود قرار داشته و رشد ریشه در کندترین حالت ممکن قرار دارد.
 2. اواخر مهر تا اواخر آبان: این مدت زمان دوره گلدهی گیاه زعفران محسوب می‌شود.
 3. اواخر آبان تا اواخر آذر: در این مرحله رشد پیازهای دختری زعفران آغاز شده و پیازهای بیشتری تشکیل می‌شود.
 4. اواخر آذر تا اواخر دی: این مدت زمان دوره مياني رشد پیازهای دختری محسوب می‌شود.
 5. اواخر دی تا اواخر فروردین: دوره نهایي رشد پیازهای دختری زعفران در این زمان است.
 6. اواخر فروردین تا اواخر اردیبهشت: در این دوره رشد ریشه زعفران کند شده و دوره رکود به مرور آغاز می‌شود.
اهمیت کوددهی زعفران در مراحل مختلف رشد گیاه

عناصر ضروری برای رشد گیاه زعفران

برنامه غذایی زعفران باید شامل نیازهای اصلی و فرعی گیاه زعفران باشد. در واقع کودی که در برنامه کوددهی زعفران به کار گرفته می‌شود باید شامل عناصر زیر باشد:

 • فسفر در زعفران

برای کشت در مناطق خشک و نیمه خشک با چالش های زیادی مواجه هستیم، از جمله:

 • کمبود شدید فسفر؛
 • کاهش ماده آلی خاک؛
 • ph قلیایی؛
 • درصد بالای کربنات؛

از طرفی یکی از مهم‌ترین مواد مغذی مورد نیاز انواع گیاهان از جمله زعفران، فسفر است. در واقع تولید پروتئین‌های سلولی و اسید نوکلئیک‌ها در گیاهان بدون وجود فسفر امکان‌پذیر نیست. بنابراین، برای رشد گیاه زعفران نه تنها وجود فسفر حیاتی است بلکه باعث رشد ریشه و پیاز می‌شود.

 • نیتروژن در زعفران

عنصر نیتروژن بوسیله منابع کود آلی و یا با ترکیب کردن کود اوره با خاک قبل از کاشت، به خورد گیاه زعفران می‌رود. این عنصر یک قابلیت خیلی مهم دارد که نقطه قوتی برای گیاه زعفران است.

نیتروژن به راحتی از اندام‌های هوایی به ریشه منتقل می‌شود. بنابراین این عنصر می‌تواند یک محرک قدرتمند برای رشد بهتر زعفران باشد به دلیل همین ویژگی محلول پاشی نیتروژن به راحتی گیاه زعفران را تقویت می‌کند.

از طرفی کم و کیف رشد گل و پیازهای دختری در اواخر فصل رشد به وجود عنصر نیتروژن بستگی دارد. این نیتروژن که در برگ‌ها وجود دارد در انتهای فصل رشد و با خشک شدن برگ‌ها به پیازهای دختری انتقال می‌یابد.

اهمیت عنصر نیتروژن در تقویت گیاه زعفران
 • پتاسیم در زعفران

دلیل ناسالم و بی‌حال بودن زعفران و همچنین رنگ زرد آن کمبود پتاسیم است. به علاوه زعفرانی که با کمبود پتاسیم مواجه است ریشه‌های بسیار کوچکی دارد. پتاسیم چند فایده مهم برای گیاه زعفران دارد:

 • شیره گیاهی را غلیظ می‌کند؛
 • باعث تعادل یونی می‌شود؛
 • مقاومت گیاه را در برابر بیماری و آفات افزایش می‌دهد؛
 • آب را در گیاه حفظ می‌کند؛
 • با تولید پروتئین داخل گیاه زعفران باعث افزایش انرژی گیاه می‌شود؛
 • با ضخیم کردن دیواره سلولی سیستم دفاعی گیاه را تقویت می‌کند؛

بنابراین به جرات می‌توان گفت که یکی از عناصر اصلی برای تقویت و افزایش میزان گلدهی در زعفران پتاسیم است. پتاسیم در واقع نوعی کود زایشی است که باعث افزایش گلدهی و تحریک رشد ریشه گیاه زعفران می‌شود.

بهترین برنامه کوددهی زعفران چیست؟

برنامه کوددهی زعفران باید به صورت تخصصی برای هر منطقه و خاکی جداگانه تعیین شود. علاوه بر اینکه بدون بررسی نوع خاک، شرایط آب و هوایی و اقلیم منطقه کشت نمی‌توان برنامه کوددهی مناسبی فراهم کرد، بلکه برای این کار به آزمایش و نمونه‌برداری خاک نیز نیاز است. با این وجود می‌توان برنامه کوددهی زعفران را به صورت مراحل زیر شرح داد:

 1. مرحله اول کوددهی گیاه زعفران

 در این مرحله علاوه بر آبیاری اول یا همان آب گل که قبل از گلدهی انجام می‌شود؛ لازم است اقدامات زیر را انجام دهید:

 • اعمال کود نیتروژن با استفاده از کود ازت بالا جنریت (افزایش رشد رویشی)؛
 • اعمال کود فسفر بالا P88 جنریت (افزایش ریشه زایی)؛
 • اعمال  کود پتاس بالا K66 جنریت (افزایش گلدهی)؛
 • اعمال کود هیومیک اسید جنریت ( کاهش PH خاک، کاهش شوری خاک، ایجاد تخلخل در خاک)؛
 • اعمال کود فولویک اسید جنریت (افزایش جذب سایر عناصر)؛

در این مرحله استفاده از کود سه بیست (20-20-20) جنریت که به صورت آبیاری مورد استفاده قرار می‌گیرد توصیه می‌شود؛ زیرا حاوی عناصر ضروری مورد نیاز زعفران است. همچنین استفاده از هیومیک اسید برای زعفران مزایای بسیار زیادی دارد که در مقاله آن به طور کامل توضیح داده‌ایم.

کود دهی نوین برای گیاه زعفران به دو شکل کود آبیاری و یا محلول پاشی صورت می‌گیرد
 1. مرحله دوم کوددهی گیاه زعفران

  در این مرحله علاوه بر آبی که بعد از برداشت گل زعفران و محصول اعمال می‌شود یا همان زاج آب، باید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • اعمال کود پتاس بالا K66 جنریت؛
 • اعمال کود ازت بالا جنریت؛
 • اعمال کود فسفر بالا P88 جنریت؛
 • اعمال کود هیومیک اسید جنریت؛

نکته اول: بجز ازت، تمامی موارد ذکر شده به صورت آبیاری است و به همین دلیل به راحتی جذب گیاه شده و بیشترین بازدهی را خواهند داشت. همچنین با مطالعه مقاله معرفی و بررسی غنی‌ترین کود زاچ آب زعفران کوددهی را هوشمندانه‌تر انجام دهید.

نکته دوم: اگر در این مرحله از هیومیک اسید استفاده نکردید، مصرف گوگرد مایع را فراموش نکنید. گوگرد مایع با ضدعفونی کردن خاک از آلودگی‌های قارچی و کنه جلوگیری می‌کند. همچنین شوری خاک را کاهش داده و با ایجاد بو و طعم بد در پیاز، از خورده شدن آنها توسط موش‌ها جلوگیری می‌کند.

 1. مرحله سوم کوددهی گیاه زعفران

در این مرحله که یخ آب نام دارد، لازم است که ترکیب کود و آب به صورت محلول پاشی بر روی علف گیاه زعفران اعمال شود. در این مرحله پیازهای زعفران شروع به تکثیر می‌کنند و توان جذب مواد مغذی از خاک را ندارند؛ بنابراین از علف زعفران تغذیه کرده و نیازهای خود را برطرف می‌کند. لازم است که از اوایل یا اواسط زمستان (اواخر دی تا 15 بهمن) اقدامات زیر را انجام دهید:

 • اعمال کود ماکرو با درصد فسفر و پتاس زیاد یا کود کامل سه بیست؛
 • اعمال کود گوگرد مایع جنریت؛
 • اعمال کود عصاره جلبک دریایی جنریت؛
 • اعمال کود آمینو اسید جنریت؛
 • اعمال کود مولتی کمپلکس جنریت حاوی عناصر ریزمغذی؛

بعضی از کشاورزان به اشتباه علف‌های زعفران را برای خوراک دام‌ها استفاده می‌کنند. علف‌های زعفران از اهمیت بالایی برخوردار هستند؛ زیرا با انجام فتوسنتز نیازهای غذایی پیاز زعفران را تامین کرده و به افزایش کیفیت محصول کمک می‌کنند.

آبیاری زمین زعفران در زمان مناسب

کودهای زعفران چه انواعی دارند؟

برای گیاه زعفران از دو نوع کود استفاده می‌شود که هرکدام ویژگی‌های خاص خود را دارد. بنابراین، لازم است قبل از استفاده با افراد متخصص در این زمینه مشورت کنید. این دو نوع کود عبارتند از:

 • کود تقویتی

 شرایط آب و هوایی و ارتفاع از سطح دریا دو فاکتور مهم در تعیین کود تقویتی مناسب زعفران هستند. کودهای تقویتی علاوه بر تحریک رشد ریشه گیاه باعث تولید محصول بیشتر و باکیفیت‌تر می‌شوند. در بخش بعدی قصد داریم بهترین کود تقویتی زعفران را به شما معرفی کنیم.

 • کود حیوانی

 معمولا از کود گاوی پوسیده برای زعفران استفاده می‌کنند. البته قبل از کوددهی باید آزمایشی بر روی خاک منطقه موردنظر انجام گیرد. این آزمایش قبل از شخم زدن و زهکشی خاک انجام می‌شود.

تاثیرات کوددهی اصولی بر گیاه زعفران

معرفی بهترین کود افزایش گل دهی زعفران

کیفیت محصول زعفران تا حد بسیار زیادی به میزان و قدرت گلدهی گیاه بستگی دارد. بهترین کود برای تقویت و افزایش گلدهی را در در ادامه معرفی می‌کنیم:

 • کود گلدهی زعفران شوک
 • کود گلدهی زعفران جنریت

این دو کود حاوی بیشترین میزان پتاسیم قابل جذب می‌باشند و تاثیر فوق‌العاده‌ای در افزایش ریشه زایی، رشد رویشی و همچنین میزان گلدهی و تقویت پیاز زعفران دارد.

چنانچه مایل هستید اطلاعات بیشتری راجع به بهترین کود افزایش گلدهی زعفران بدست آورید، پیشنهاد می‌کنیم حتما به مقالۀ نام‌برده مراجعه کنید.

کلام آخر

برنامه تغذیه زعفران مهم‌ترین بخش مراقبت از این گیاه است که می‌تواند کیفیت و کمیت محصول نهایی را به طور معناداری بهبود بخشد.

کوددهی زعفران در چند مرحله انجام می‌گیرد که با توجه به دوره رشد زعفران، از کودهای متفاوتی استفاده می‌شود. در بین انواع مختلف کودهای کشاورزی موجود در بازار، لازم است تا از کیفیت کود انتخابی خود مطمئن شوید تا بتوانید در کمترین زمان ممکن به نتیجه دلخواه برسید، بنابراین بهتر است با مشاوران ما در زمینه مناسب‌ترین کود برای زمین زراعی خود مشورت کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 2 / 5. امتیاز های این مقاله: 1

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها