بهترین کود محلول پاشی زعفران

محلول پاشی از این نظر بسیار حائز اهمیت است که نیاز گیاه در سریع ترین زمان ممکن برطرف می‌کند و می‌تواند کمیت و کیفیت گیاه ما را به حداکثر برساند.

محلول پاشی زعفران بدون شک یکی از مهم ‌ترین مراحل پرورش این گیاه سود آور است. اهمیت این مرحله از پرورش زعفران به اندازه‌‌ای است که غلفت از آن و یا حتی کوچک‌ترین اشتباه در اصول آن، خسارت مالی زیادی به مزرعه ‌داران وارد می ‌کند.برای اینکه ضرورت محلول پاشی زعفران را بدانید، زمانبندی محلول پاشی زعفران را یاد بگیرید و بهترین کود محلول پاشی زعفران را بشناسید، بهتر است پاراگراف‌های بعدی را با دقت بیشتری بخوانید.

اهمیت محلول پاشی زعفران توسط کود جنریت

شاید زعفران گیاهی با نیازهای تغذیه‌ای کم به نظر برسد، اما کمبود مواد غذایی حیاتی را نیز تحمل نمی‌کند. به همین دلیل محلول پاشی زعفران از چند جنبه مختلف ضرورت دارد:

 • افزایش مقاومت گیاه در برابر تنش‌های محیطی: عناصری که در کودهای مایع و محلول در آب، مانند کود زعفران جنریت وجود دارد، گیاه را نسبت به آسیب‌های محیطی مقاوم می‌کند. در واقع عناصر غذایی موجود در این نوع کود باعث می‌شود که قدرت گیاه در برابر انواع شرایط آب و هوایی و هر عامل آسیب‌زننده دیگری بیشتر شود.
 • تقویت پیاز زعفران: یکی از مهم‌ترین مزایایی که کود محلول پاشی زعفران دارد، درشت کردن پیازهای دختری است. در واقع با محلول پاشی مواد غذایی به خوبی جذب پیازهای مادری شده و به تولید پیازهای دختری درشت‌تر و کارآمدتر کمک می‌کنند.
 • افزایش گلدهی زعفران: همانطور که گفتیم محلول پاشیِ کود جنریت زعفران پیازهای گیاه زعفران را درشت‌تر می‌کند. از طرفی پیازهای دختری درشت و سالم به معنای گلدهی بهتر زعفران است.
 • افزایش کیفیت کلاله: یکی از مزایای این روش بهبود کیفیت کلاله است. این مزیت به داشتن محصول بیشتر و مرغوب‌تر ختم می‌شود.
 • افزایش سطح برگ و میزان فتوسنتز: محلول پاشیِ کود مناسب باعث می‌شود که گیاه برگ‌هایی با اندازه‌های بزرگتر تولید کند. در نتیجه سطح بیشتری برای جذب نور و تنفس گیاه و در نتیجه فتوسنتز و رشد آن وجود دارد، از طرفی افزایش فتوسنتز باعث افزایش تولید مواد غذایی در گیاه، افزایش ذخیره این مواد در پیاز زعفران، افزایش بخش‌های سبز گیاه و افزایش جذب کودهای بعدی می‌شود.

اهمیت کود محلول پاشی زعفران در کیفیت محصولاز دیگر مزایای محلول پاشی مزرعه زعفران توسط کود جنریت، می‌توان به افزایش قدرت کلروفیل‌­سازی، تسریع در رشد نقاط مریستمی و جوانه انتهایی، افزایش وزن و تعداد پیاز، افزایش قدرت رشد رویشی، بهبود نقل و انتقال عناصر غذایی در گیاه زعفران و افزایش رنگ‌پذیری اشاره کرد.

بهترین کود محلول پاشی زعفران چیست؟

برای اینکه بتوانید بهترین کود محلول پاشی را برای مزرعه زعفران خود انتخاب کنید، لازم است ابتدا مجموعه‌ای از آزمایشات را انجام دهید. این آزمایشات شامل بررسی خاک مزرعه و شناسایی کمبودها و نیازهای آن است.البته جدای از شرایط خاک، بافت خاک، سن مزرعه و شرایط کیفی پیازهای زعفران نیز در انتخاب کود نقش دارند. انجام این بررسی‌ها به شما کمک می‌کند در هزینه‌های کشت زعفران صرفه‌جویی کرده و در نهایت محصول بهتری به دست آورید.با این وجود بهترین کود محلول پاشی زعفران کودی است که شامل 3 نیاز اساسی گیاه یعنی نیتروژن، فسفر و پتاسیم و همچنین ریز مغذی‌ها باشد. پیشنهاد ما استفاده از کود جنریت مخصوص زعفران است.این کود همه نیازهای گیاه را برطرف کرده و آن را در برابر تنش‌های فصل سرما مقاوم می‌کند. کود مخصوص زعفران جنریت همان کودی است که سود اقتصادی مزرعه‌داران را از زعفران به طور قابل توجهی افزایش می‌دهد.

چه زمانی محلول پاشی زعفران را انجام دهیم؟

زمان استفاده از کود محلول پاشی زعفران بسته به شرایط مزرعه و پیازهای این گیاه فرق دارد. در واقع برای تعیین زمان دقیق محلول پاشی زعفران لازم است آزمایشاتی بر روی خاک و پیاز زعفران انجام شود.با این وجود یک قانون کلی وجود دارد که می‌گوید، بعد از برداشت محصول و دادن غنی‌ترین کود زاج آب زعفران، بهترین دوره گیاه برای محلول پاشی است. این دوره از دی ماه شروع شده و تا اوایل فروردین ماه ادامه دارد. 4 مرحله اصلی محلول پاشی گیاه زعفران به شرح زیر است:تاثیر استفاده از کود محلول پاشی زعفران در زمان مناسب

 1. دی ماه: هدف از این زمانبندی برای محلول پاشی گیاه وزن دهی اولیه پیازهای دختری زعفران است. در اولین مرحله از محلول پاشی زعفران رشد برگی این گیاه به 20 سانتی‌متر رسیده است. این محلول پاشی تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که برگ‌های زعفران زرد شود. محلول پاشی دی ماه زعفران اندام‌های سبز گیاه را توسعه داده و فتوسنتز گیاه را بهبود می‌بخشد.
 2. اواخر بهمن ماه: در اواخر بهمن ماه محلول پاشی با هدف افزایش مقاومت زعفران در برابر سرما انجام می‌شود.
 3. نیمه اسفند ماه: هدف این مرحله از محلول پاشی بهبود افتادگی برگ‌ها است.
 4. اوایل فروردین ماه: غلظت اکثر مواد مغذی در این ماه‌ها در برگ و پیاز زعفران افزایش چشمگیری پیدا می‌کند. بنابراین مشخص است که نیاز گیاه در این دوره به مواد غذایی بیشتر است. در نتیجه اوایل فروردین زمان مناسبی برای آخرین مرحله محلول پاشی است.

توصیه‌هایی مهم برای کود محلول‌پاشی زعفران

علاوه بر زمانبندی و انتخاب نوع کود برای محلول پاشی، نکاتی وجود دارد که در انجام بهتر این کار به شما کمک خواهد کرد. مهم‌ترین این نکات به شرح زیر است:

 • محلول پاش را قبل از شروع محلول پاشی با دقت بشویید، تا اثری از سم پاشی یا محلول پاشی‌های قبلی در آن باقی نماند.
 • برگ‌ها و البته تمام اندام‌های هوایی زعفران باید در فرآیند محلول پاشی مرطوب شوند.
 • برای تهیه محلول باید از آب زلال بدون گل و لای و املاح استفاده کرد.
 • از آب خیلی سرد برای تهیه محلول استفاده نکنید.
 • بهترین زمان در طول روز برای محلول پاشی بین ساعات 10 صبح تا 3 بعداز ظهر است.
 • دقت کنید که نباید ۲۴ ساعت قبل و بعد از محلول‌پاشی بارندگی بوده باشد. پس قطعا روزهای بارانی مناسب محلول پاشی زعفران نیست.
 • به هیچ عنوان در دمای زیر ۱۰ درجه سانتیگراد اقدام به محلول پاشی زعفران نکنید.

استفاده اصولی از کود محلول پاشی زعفران و افزایش کیفیت محصول

 • در شرایط کم آبی و خشکسالی از کود با غلظت کمتر استفاده کنید.
 • بهتر است محلول‌پاشی را بعد از آبیاری گیاه انجام دهید. در واقع بعد از آبیاری روزنه‌های گیاه باز شده و جذب عناصر بهتر انجام می‌گردد.
 • هر کود درصد مشخصی برای محلول شدن در آب دارد. این اطلاعات بر روی برچسب کودهای مختلف عنوان می‌شود. بنابراین لازم است قبل از هر کاری توضیحات برچسب کود زعفران را مطالعه کنید.
 • غلظت محلول زعفران را با دقت و با توجه به نوع کود تنظیم کنید. در واقع اگر غلظت کود بیش از اندازه باشد، در گیاه تنش ایجاد شده و برگ‌ها می‌سوزد. از طرفی رقیق بودن کود به معنای عدم اثرگذاری کافی بر روی محصول است.

چگونه بهترین کود محلول پاشی زعفران را تهیه کنیم؟

جهت تهیه انواع کودهای شیمیایی و طبیعی مورد نیاز برای محصولات کشاورزی خود و همچنین کود محلول پاشی جنریت مخصوص زعفران می‌توانید وارد وب سایت فروشگاه نیاز گیاهان شده و به صورت آنلاین سفارش خود را انجام دهید. همچنین برای مشورت و اطمینان از تامین تمام نیازهای گیاهان خود می‌توانید از بهترین کارشناسان ما در این زمینه کمک بگیرید.

کلام آخر

انجام محلول پاشی توسط کود جنریت زعفران سبب افزایش مقاومت گیاه در برابر تنش‌های محیطی، تقویت پیاز زعفران، افزایش گلدهی زعفران، افزایش کیفیت کلاله و افزایش سطح برگ و میزان فتوسنتز می‌شود.بهترین زمان محلول پاشی زعفران از دی ماه شروع شده و تا اوایل فروردین ماه ادامه دارد و در 4 مرحله اصلی انجام می‌شود. همچنین بهترین کود محلول پاشی زعفران کودی است که شامل 3 نیاز اساسی گیاه یعنی نیتروژن، فسفر و پتاسیم و مخصوصا ریز مغذی‌ها باشد. پیشنهاد ما استفاده از کود جنریت مخصوص زعفران است.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3.3 / 5. امتیاز های این مقاله: 3

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها