کود درشتی پیاز زعفران؛ کمک به برداشت زعفران بیشتر با کوددهی

کود درشتی پیاز زعفران

از دیرباز تا کنون از زعفران به عنوان خوشبوترین و خوش رنگ‌ترین ادویه جهان یاد می‌شود. این گیاه ارزشمند با ده تا بیست سانتی‌متر ارتفاع از دل پیاز آن رشد می‌کند. با توجه به اینکه مصرف زعفران در سراسر دنیا در حال افزایش است، تقاضا برای کشت آن نیز بالا رفته است و کود درشتی پیاز زعفران مورد توجه قرار گرفته است.

از آنجا که زعفران تمام پتانسیل رشد را از پیاز خود دریافت می‌کند، درشتی پیاز زعفران از اهمیت بالایی برخوردار است. کشاورزان بخش زیادی از تمرکز خود را معطوف به این مسئله می‌کنند.

برای درشت شدن پیاز زعفران و برداشت زعفران مرغوب راه‌های زیادی وجود دارد که مهم‌ترین این راه‌ها استفاده از کودهای درشتی است. ما در این مقاله سعی کرده‌ایم با معرفی بهترین کودهای درشتی پیاز زعفران، در این زمینه راهنمایی دقیقی به کشاورزان محترم ارائه کنیم.

برای درشت شدن پیاز زعفران چه باید کرد؟

یکی از مهم‌ترین مسائل در کشت زعفران درشتی پیاز آن است که موجب بیشتر شدن تعداد گل و در نهایت افزایش میزان زعفران برداشتی می‌شود.

از موثرترین عناصر در درشت شدن پیاز زعفران عنصر پتاسیم است. پتاسیم با تنظیم فشار اسمزی به افزایش تقسیم سلولی کمک کرده که همین موضوع موجب افزایش سایز در پیاز زعفران می‌شود.

برای تأمین پتاسیم مورد نیاز برای رشد بیشتر محصول، می‌توانید از کودهای تهیه شده به این منظور استفاده کنید. در ادامه جهت آشنایی بیشتر شما، به معرفی بهترین کودهای درشتی پیاز زعفران می‌پردازیم.

بهترین کود برای درشتی پیاز زعفران

ایران بزرگترین تولیدکننده و صادر کننده زعفران به دیگر کشورها است و همواره در تلاش است این میزان صادرات را افزایش دهد. همانطور که اشاره شد یکی از مهم‌ترین عناصر برای درشتی پیاز زعفران و در نتیجه برداشت زعفران بیشتر و مرغوب‌تر عنصر پتاسیم است. 

در صورتی که خاک زیر کشت زعفران درصد پتاسیم کمی داشته باشد، لازم است کشاورزان از کودهایی که دارای مقادیر زیادی پتاس هستند استفاده کنند.

کود پتاس بالا 60% شوک

کود پتاس بالا (K60) شوک یکی از بهترین کودهای وارداتی است که توسط کمپانی آمریکایی «Pan American» با استفاده از تکنولوژی نانو تولید شده است. این کود حاوی 60% پتاسیم به صورت مایع است که در کنار افزایش چند برابری حجم و تناژ محصول موجب بهبود طعم، رنگ و عطر آن نیز می‌شود.

ازجمله ویژگی‌های متمایز کننده این کود با دیگر کودهای درشتی درصد خلوص بالای آن است. همچنین این کود در ساختار خود فاقد نمک و کلراید است؛ به همین دلیل هیچ آسیبی به محصول و محیط زیست وارد نمی‌کند. 

کود پتاس بالا کا 60 شوک به مدت 4 سال تاریخ انقضا دارد. با استفاده از این کود پتاسیم مورد نیاز پیاز زعفران تأمین شده و اندازه آن افزایش می‌یابد.

شما می‌توانید جهت سفارش این کود کاربردی، به صفحۀ خرید کود پتاس بالا شوک مراجعه کرده و از بین سه حجم مختلف یک لیتری، پنج لیتری و بیست لیتری، مورد دلخواهتان را انتخاب کنید.

کود پتاس بالا (K66)  مایع جنریت

کود پتاس بالا کا 66 مایع جنریت یکی دیگر از کودهای تأمین‌کننده پتاسیم مورد نیاز گیاه است که 66% از ترکیبات آن را پتاسیم تشکیل می‌دهد. همچنین این کود در ساختار خود به میزان 10% آمینو اسید دارد.

آمینو اسید موجود در این کود موجب جذب بیشتر و بهتر پتاسیم توسط گیاه می‌شود. همچنین این کود به میزان چهار درصد آهن را در خود جای داده است که موجب درشتی کلاله‌های زعفران و سنگین شدن آن‌ها می‌شود.

کود کا 66 جنریت نیز یک محصول آمریکایی و تولید کمپانی پن امریکن «Pan American» است که مانند کود کا 60 شوک فاقد نمک و کلراید است که از نکات مهمی می‌باشد که درمورد این کود وجود دارد.

کود پتاس بالا جنریت برای درشتی پیاز زعفران

پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید کود پتاس بالا جنریت به صفحۀ مورد نظر مراجعه کرده و تصمیم خود را نهایی کنید.

کود مولتی کمپلکس جنریت

کود مولتی کمپلکس جنریت نیز یکی دیگر از محصولات کمپانی پن امریکن است. این کود یکی از غنی‌ترین کود‌هایی است که به صورت ویژه بر درشتی پیاز زعفران تاثیر دارد.

کود مولتی کمپلکس جنریت با به‌روزترین تکنولوژی‌ها بر اساس برترین استانداردهای کشاورزی آمریکا تولید شده است که تأثیر به‌سزایی در درشتی پیاز زعفران دارد. از ترکیبات این کود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 

  • 15% نیتروژن 
  • 15% فسفر
  • 40% پتاسیم
  • 1% گوگرد
  • 13 نوع آمینواسید
  • ویتامین‌های اکسین، B1، B2، C، E
  • آهن (Fe)، روی (Zn)، منگنز (Mg)، مس (Cu)، برم (B)، مولیبدنیوم (Mo)

از دیگر اجزای تشکیل دهنده این کود می‌توان جلبک دریایی را نام برد. جلبک دریایی موجب تأمین املاح مغذی لازم پیاز زعفران می‌شود. 

کود مولتی کمپلکس جنریت برای درشتی پیاز زعفران

 برای اطلاع از قیمت و خرید کود مولتی کمپلکس جنریت به صفحۀ نام‌برده مراجعه کنید تا ما در کمترین زمان ممکن، سفارشتان را به دستتان برسانیم.

بهترین روش استفاده از کود درشتی پیاز زعفران

همانطور که در قسمت‌های قبل نیز اشاره شد، ایران بزرگترین صادر کننده زعفران در دنیا می‌باشد که به جرات می‌توان گفت استفاده از کودهای درشتی در کسب این موفقیت بی‌تأثیر نبوده است. برای کسب نتیجه بهتر از کودهای درشتی پیاز زعفران لازم است به نکاتی حول مصرف آن توجه کرد.

  • بهترین زمان استفاده از کود درشتی پیاز زعفران

بهترین و مناسب‌ترین زمان استفاده از کود درشتی پیاز زعفران مرحله ای است که پیاز زعفران در حال تکثیر می باشد. با کود دهی صحیح در این مرحله زمینه درشتی پیاز زعفران و افزایش گلدهی آن فراهم شده و در نهایت موجب افزایش محصول برداشتی می‌شود.

  • نحوه استفاده از کود درشتی پیاز زعفران

کودهای درشتی را می‌توان به دو شیوۀ آبیاری و محلول پاشی استفاده کرد. اینکه کدام روش را برای کوددهی انتخاب می‌کنید به شرایط شما بستگی دارد. برای مثال اگر نمی‌توانید از روش آبیاری کود مورد نظرتان را به زمین وارد کنید محلول پاشی گزینه خوبی است.

اگر متوجه شدید که گیاه مورد نظر شما به شدت کمبود پتاسیم دارد، لازم است از روش محلول پاشی استفاده کنید. به دلیل اینکه پتاسیم از طریق علف زعفران سریع‌تر جذب می‌شود.

  • میزان استفاده از کود درشتی پیاز زعفران

دقت در میزان استفاده مناسب از کود نیز یکی دیگر از فاکتورهای مهمی است که باید مورد توجه قرار دهید. در روش محلول پاشی لازم است دو لیتر کود را در هزار لیتر آب مخلوط کرده و اقدام به کوددهی کنید. 

به این موضوع توجه داشته باشید میزان کود استفاده شده باید به اندازه‌ای باشد که به صورت قطره‌ای از روی علف‌ها چکه کند. برای کوددهی به شیوه آبیاری نیز باید پنج لیتر کود را در مقدار مناسب آب مخلوط کرده و استفاده کنید. 

خرید کود درشتی پیاز زعفران

کودهای درشتی معرفی شده را می‌توانید از فروشگاه‌های مختلفی تهیه کنید. البته این نکته را باید مورد توجه قرار داد که از کود با کیفیت مطلوب و مناسب استفاده شود. ما در فروشگاه اینترنتی نیاز گیاهان در زمینه واردات انواع کودهای درشتی محصولات کشاورزی به ویژه کود درشتی پیاز زعفران فعال هستیم. در صورتی که به کودهای درشتی میوه نیاز دارید، می‌توانید به صفحه مربوط به هر کود مراجعه کرده و نسبت به تهیه آن اقدام کنید.

به عنوان توصیۀ آخر، پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ دلایل ریز شدن پیاز زعفران را نیز مطالعه کنید تا با آگاهی بیشتری بتوانید از محصولات خود مراقبت کنید.

سخن نهایی

با مطالعه این مقاله پی بردیم که کود درشتی پیاز زعفران، کمک به افزایش گلدهی و در نهایت برداشت بیشتر محصول می‌کنند. همچنین به این نکته رسیدیم که روش، میزان و زمان استفاده از این کودها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. 

در صورتی که به اطلاعات بیشتری در زمینه کود دهی نیاز دارید یا سوالاتی در این‌باره برای شما به وجود آمده است، می‌توانید با شماره‌های موجود در وبسایت تماس بگیرید و از مشاوره تخصصی و رایگان کارشناسان تیم ما بهره‌مند شوید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 5 / 5. امتیاز های این مقاله: 1

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها