مقدار و نحوه استفاده از کود جلبک دریایی

نحوه استفاده از کود جلبک دریایی

رعایت زمان، مقدار و روش مصرف کود جلبک دریایی به اندازه ای مهم است که هر چقدر هم کود مورد نظر باکیفیت باشد، اما به یکی از این سه مورد بی توجهی شود، گیاه نمی‌تواند از تمام خواص کود بهره مند شود.

این موارد در گیاهان مختلف با توجه به سن، اقلیم، میزان حساسیت گیاه و… متفاوت است. در ادامه می‌خواهیم ضمن ارائه توضیحات راجع به مقدار و نحوه استفاده از کود جلبک دریایی در گیاهان مختلف، کود جلبک دریایی باکیفیت و اصل نیز معرفی کنیم. دعوت می‌کنیم تا پایان مقاله همراه نیاز گیاهان باشید.

کود جلبک دریایی چیست؟

همان‌طور که احتمالاً می‌دانید جلبک دریایی یک کود طبیعی است که از انواع جلبک‌های مفید اعماق دریا استخراج می‌شود. البته جلبک دریایی مفید از هر دریایی قابل استخراج نیست و تنها در برخی از اقیانوس‌ها قابل دسترسی است، در کشور ما نیز امکان استخراج این کود از دریا وجود ندارد.

از کاربردهای این کود می‌توانیم به تأمین مواد مغذی، محرک رشد گیاه، افزایش مقاومت در برابر استرس و افزایش جذاب عناصر مفید اشاره کنیم. اگر مایل به مطالعه دقیق و تخصصی‌تر درمورد کود جلبک دریایی هستید، مقاله “کود جلبک دریایی چیست؟” را از دست ندهید.

حالا به این نکته مهم می‌رسیم که این کود را چه زمانی مصرف کنیم؟ چه مقدار از این کود می‌تواند برای کوددهی کافی باشد؟ برای رسیدن به پاسخ سوالتتان در ادامه همراهمان باشید.

نحوه استفاده از کود جلبک دریایی مایع

در حالت کلی استفاده از این کود به سه روش بذرمال، محلول‌پاشی و آبیاری امکان‌پذیر است. در روش بذر مال، می‌توانید برای رشد بهتر گیاهان و جلوگیری از تنش‌های محیطی مانند سرما و گرما، کود جلبک دریایی را به بذر محلول پاسی کنید. سپس مدتی صبر کنید تا بذرها خشک شوند و بعد از آن اقدام به کاشت کنید.

در روش آبیاری می‌توانید کود را در همان میزانی که همیشه گیاه یا درخت خود را آبیاری می‌کردید، حل کنید و آبیاری را انجام دهید. در روش محلول پاشی باید مقداری از کود را داخل سم‌پاش مورد نظرتان بریزید و با آب ترکیب کنید سپس، درخت یا گیاه را محلول پاشی کنید. عملیات محلول پاشی را تا اندازه‌ای ادامه دهید که گیاه یا درخت کاملاً خیس شود و قطرات محلول از آن چکه کند.

میزان مصرف کود جلبک دریایی

در حالت کلی، به ازای هر هزار لیتر آب، دو لیتر کود جلبک دریایی به روش محلول‌پاشی و به ازای هر هکتار، پنج لیتر به روش آبیاری استفاده می‌شود.

درصورت استفاده از کود محلول پاشی، میزان آن باید به قدری باشد که از برگ‌های گیاه چکه کند تا خیلی زود جذب گیاه شده و در عرض ۲۴ ساعت تأثیر خود را نشان دهد.

زمان استفاده از کود جلبک دریایی

قبل از کاشت بذر در دل خاک، توصیه می‌شود جهت بذر مال از کود جلبک دریایی مایع شوک استفاده کنید تا از ایجاد شوک حاصل از انتقال نشاء به زمین جلوگیری کرده و قدرت جوانه زنی را افزایش دهد.

  • برای گیاهان آپارتمانی هفته‌ای دو بار به صورت محلول پاشی یا آبیاری استفاده کنید. به ظری که از کود اصلی استفاده کنید، هیچ گونه خطر و سوزانندگی برای گل‌هایتان ندارد.
  • برای درختانی که میوه می‌دهند از همان ابتدای فصل رشد یعنی بهار تا یک هفته قبل از برداشت می‌توانید کود جلبک دریایی را استفاده کنید.
  • برای محصولات زراعی مانند گندم در زمان بذر مال، جوانه زنی، پنجه زنی و در زمانی که دانه خمیری است استفاده شود.

بهتر است جلبک دریایی را آبیاری کنیم یا محلول پاشی؟

اگر می‌خواهید بدانید که کدام روش مصرف برای این کود ارزشمند بهتر است باید بگوییم هر کدام مزایای خاص خود را دارند. اگر به دنبال این هستید که سریعاً نتیجه کوددهی را مشاهده کنید حتماً کود را محلول پاشی کنید و اگر می‌خواهید درخت یا گیاهتان برای زمان طولانی‌تری به منبع جلبک دریایی دسترسی داشته باشد از روش آبیاری استفاده کنید.

نکته دیگری که باید به آن اشاره کنیم، میزان مصرف کود است. می‌دانیم که کود جلبک دریایی اصلی و با کیفیت قیمت کمی ندارد. بنابراین اگر می‌خوایهد کود کمتری استفاده کنید روش محلول‌پاشی در ارجحیت قرار دارد. لازم است یادآوری کنیم برای کشاورزانی که به آب آبیاری دسترسی ندارند و می‌خواهند محصولات خود را به صورت دیم بکارند، بهترین روش محلول پاشی کود است.

معرفی کود جلبک دریایی با کیفیت

با توجه به برندهای مختلف کود جلبک دریایی موجود در بازار، انتخاب نوع باکیفیت آن کار راحتی نیست. به این منظور ما دو مورد از بهترین کود جلبک دریایی آمریکایی را به شما معرفی می‌کنیم که از عصاره خالص جلبک دریایی آسکوفیلوم نودوسوم بوده و خواص بی‌شماری دارد.

به وفور دیده می‌شود که برخی افراد ترکیب آلجانیک اسید و اوره را به جای کود جلبک دریایی اصل روانه بازار کرده و خریداران نیز متوجه آن نمی‌شوند؛ بنابراین خرید کود جلبک دریایی اصل را باید از فروشگاه‌های معتبر تهیه کنید.

یکی از این فروشگاه‌ها، فروشگاه نیاز گیاهان است که کود جلبک دریایی شوک و جنریت مایع را عرضه می‌کند. با استفاده از این کودهای آمریکایی می‌توانید شاهد رشد و باروری هر چه بیشتر گیاهان و درختان خود باشید.

از ترکیبات مهم کود جلبک دریایی می‌توانیم به سه عنصر اصلی نیتروژن، فسفر و پتاسیم اشاره کنیم که برای هر گیاهی خیلی ضروری هستند. همچنین 70 نوع هورمون رشد گیاهی، ویتامین‌ها، مواد آلی و معدنی و عناصر دیگری مانند کلسیم، گوگرد، کلر، ید، آهن، منگنز، منیزیم، مس، زینک، بور و… وجود دارد.

اگر منطقه‌ای که در آن به کشاورزی و باغداری مشغول هستید در معرض گرما یا سرمای شدید قرار دارد و امکان نابودی محصولاتتان وجود دارد، حتما از این کود استفاده کنید تا محصول شما از این بحران‌ها جان سالم به در ببرد.

نحوه و مقدار مصرف کود جلبک دریایی برای گیاهان آپارتمانی

نحوه استفاده از کود جلبک دریایی برای گیاهان آپارتمانی به دو صورت آبیاری و محلول‌پاشی است. جذب کود جلبک دریایی در روش آبیاری، از طریق ریشه صورت می‌گیرد که نسبت به روش محلول پاشی، سرعت جذب کمتری دارد؛ ولی ماندگاری آن در گیاه بیشتر است.

اما در مورد کودهای نانو مانند کود جلبک دریایی شوک و جنریت این گونه نیست؛ این کود می‌تواند به راحتی و خیلی سریع از طریق برگ‌های گل‌های آپارتمانی جذب شود و پایداری بیشتری نیز در گیاهان آپارتمانی داشته باشد.

محلول پاشی گیاهان آپارتمانی با کود جلبک دریایی

طرز استفاده از جلبک دریایی برای گیاهان آپارتمانی به این صورت است که اگر قصد دارید این کود را به خاک گلدان اضافه کنید، حواستان باشد که باید ابتدا آن را در آب حل کرده و به صورت محلول‌پاشی و آبیاری استفاده کنید.

بعد از آنکه کود جلبک دریایی را به خاک گلدان اضافه کردید، به گیاه آب بدهید. اما باید احتیاط کنید؛ زیرا آب زیادی می‌تواند کود موجود در خاک گلدان را بشورد.

بهتر است هفته‌ای یک الی دو بار از کود جلبک دریایی برای گیاهان آپارتمانی استفاده کنید. اگر می‌خواهید محلول‌پاشی کنید، در یک لیتر آب دو یا چهار سی‌سی کود جلبک دریایی مایع بریزید. اگر تمایل دارید از روش آبیاری استفاده کنید، در یک لیتر آب چهار یا پنج سی‌سی از این کود بریزید و آبیاری را انجام دهید.

روش مصرف کود جلبک دریایی برای سانسوریا

در گیاه آپارتمانی سانسوریا برای پاجوش زدن گیاه، باید کود جلبک دریایی مایع را با فسفر ترکیب کرد؛ چرا که فسفر باعث افزایش قدرت ریشه برای رشد پاجوش می‌شود.

این ترکیب همچنین به پهن شدن برگ‌های سانسوریا کمک می‌کند. استفاده از کود جلبک دریایی برای این گیاه معمولاً به صورت محلول‌پاشی است؛ برای این کار، کود را با آب ترکیب و آن را به همه بخش‌های گیاه اسپری کنید. برای سرحال کردن برگ‌های پژمرده این گیاه هم می‌توان دستمال را به این محلول آغشته کرده و روی برگ‌ها کشید.

مقدار و نحوه مصرف کود جلبک دریایی برای درختان

کوددهی درختان با فصل رشد شروع می‌شود و بعد از آن باید کوددهی در فواصل زمانی مشخصی ادامه پیدا کند. زمان‌بندی استفاده از کود جلبک دریایی جنریت برای هر درخت، با توجه به نوع درخت، چندساله بودن آن و شرایط اقلیمی تعیین می‌شود.

از روش‌های مختلفی می‌توان کود جلبک دریایی را به مصرف گیاه رساند؛ اما اگر به صورت محلول‌پاشی استفاده شود میزان آن باید به قدری باشد که محلول کود از برگ‌ها چکه کند.

هملانطور که کمی قبل اشاره کردیم کود شوک و جنریت نانو هستند؛ بنابراین خیلی زود جذب برگ‌های گیاه شده و می‌توان خیلی زود شاهد تأثیر آن بر درخت بود.

نحوه مصرف کود جلبک دریایی برای انگور

برای تغذیه درخت انگور با کود جلبک دریایی از دو روش آبیاری و محلول‌پاشی استفاده می‌شود. استفاده از کود جلبک دریایی باعث می‌شود که روش محلول‌پاشی نسبت به آبیاری، تأثیر بسیار بهتر و سریع‌تری روی درخت شما داشته باشد.

روش و مقدار مصرف کود جلبک دریایی برای پسته

پسته گیاه بسیار حساسی است و رشد همیشگی دارد؛ بنابراین تغذیه آن با جلبک دریایی باید از ابتدا تا انتهای فصل به صورت ماهی یک بار، ادامه داشته باشد.

کوددهی به درخت پسته با کود جلبک دریایی بسیار مفید است

روش مصرف کود جلبک دریایی برای پسته هم به دو روش آبیاری و محلول‌پاشی صورت می‌گیرد. در روش محلول‌پاشی دو لیتر کود را در هزار لیتر آب مخلوط کنید و سپس محلول‌پاشی را انجام دهید. در حالت آبیاری هم به ازای هر یک هکتار، باید یک گالن ۵ لیتری کود جلبک دریایی مصرف شود.

مقدار و روش مصرف کود جلبک دریایی برای محصولات زراعی

طریقه و میزان مصرف این کود برای محصولات زراعی متفاوت از درختان است که در ادامه به چند نمونه از این محصولات اشاره می‌کنیم:

روش مصرف کود جلبک دریایی برای یونجه

از این کود برای یونجه به سه روش بذرمال، آبیاری و محلول‌پاشی استفاده می‌شود. در روش بذرمال یونجه، ابتدا کود جلبک دریایی را در مقدار مشخصی آب حل کرده و سپس بذرهای یونجه را در آن می‌خیسانند. 24 ساعت برگ‌ها داخل این ترکیب مانده و پس از آن آماده کاشت می‌شوند.

ناگفته نماند آبی که برای خیساندن بذرها استفاده می‌شود، باید بدون کلر بوده و تسویه شده باشد. بعد از کاشت یونجه، باید کوددهی به صورت آبیاری و محلول‌پاشی و در زمان‌بندی‌های مشخصی صورت گیرد.

این زمان در مورد یونجه دست کم ۲ بار در هر چین است که اولین مرحه آن به صورت محلول‌پاشی و پس از اولین آبیاری است؛ و دومین مرحله به صورت آبیاری بعد از چین انجام می‌شود.

روش مصرف کود جلبک دریایی برای گندم

از این کود برای گندم نیز از سه روش استفاده می‌شود. روش بذرمالی آن مانند یونجه است. بذرمال کردن گندم تقویت ریشه‌زنی، جوانه‌زنی و پنجه‌زنی را به دنبال دارد. بعد از کاشت گندم و قبل از پنجه‌زنی، از روش آبیاری و بعد از پنجه‌زنی هم از روش محلول‌پاشی برای تغذیه گندم استفاده می‌شود.

کوددهی به گندم با کود جلبک دریایی

پس از آنکه دانه‌های گندم تشکیل شدند ولی هنوز در در مرحله خامی بوده و پر نشده بودند، اگر پتاس را با کود جلبک دریایی ترکیب کرده و به صورت محلول‌پاشی به مصرف گندم برسد، تأثیر زیادی در اندازه و کیفیت دانه‌ها خواهد گذاشت.

نحوه مصرف کود جلبک دریایی برای زعفران

اگر پیش از گل‌دهی زعفران، کود جلبک دریایی به صورت محلول‌پاشی به زمین زعفران برسد، تعداد جوانه‌های گل در پیازچه بیشتر شده و به خوبی رشد کرده و بالا می‌آیند. زیرا گاهی با وجود تشکیل شدن جوانه‌ها، ممکن است عواملی مثل تغذیه نادرست، جلوی بالا آمدن آن‌ها را بگیرد.

روش مصرف کود جلبک دریایی برای گوجه فرنگی

برای گوجه‌فرنگی نیز از این کود به سه روش استفاده می‌شود. بذرمالی علاوه بر اینکه باعث تقویت ریشه بوته می‌شود، استرس نشاء را به هنگام انتقال آن کاهش می‌دهد.

اگر در مرحله رشد بوته از محلول‌پاشی استفاده شود، باعث رشد هر چه بهتر گیاه در مراحل اصلی رشد می‌شود. البته این در صورتی ممکن است که از کود باکیفیتی مثل کود جلبک دریایی شوک و جنریت استفاده شود.

این کود مایع، از استخراج عصاره خالص جلبک دریایی آسکوفیلوم نودوسوم به دست آمده و حاوی انواع هورمون‌های رشد است.

محلول‌پاشی همچنین امکان کشت گوجه‌فرنگی را در سطح وسیع فراهم می‌کند و اگر دو هفته قبل از برداشت محصول استفاده شود، ماندگاری میوه‌های گوجه فرنگی را بیشتر می‌کند.

سخن نهایی

مقدار و نحوه استفاده از کود جلبک دریایی در گیاهان مختلف با توجه به سن، اقلیم، میزان حساسیت گیاه و… متفاوت است. کود جلبک دریایی شوک و جنریت عصاره خالص جلبک دریایی آسکوفیلوم نودوسوم بوده و از خواص بی‌شماری برخوردار است.

همچنین استفاده از این کود برای گیاهان آپارتمانی، درختان میوه و محصولات زراعی به سه روش بذرمال، محلول‌پاشی و آبیاری امکان‌پذیر است؛ اما اگر به صورت محلول‌پاشی استفاده شود، میزان آن باید به قدری باشد که محلول کود از برگ‌ها چکه کند. کود جلبک دریایی جنریت نانو است، بنابراین به سرعت جذب گیاه شده و از پایداری بالایی نیز دارد.

شما می‌توانید با شماره‌تلفن‌های موجود در سایت تماس گرفته و از مشاوره‌های رایگان کارشناسان نیز بهره‌مند شوید. همچنین در بخش کامنت‌ها منتظر دریافت نظرات شما عزیزان هستیم و در اولین فرصت پاسخگویتان خواهیم بود.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3.4 / 5. امتیاز های این مقاله: 30

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
صابریان

ممنون ،اطلاعات مفید و تکمیلی داشت

زهرا آرام

خوشحالیم که مقاله برای شما مفید واقع شده دوست عزیز🌹

محبی

سلام خسته نباشین عید شما مبارک ممنون از پیامهای مفیدتون سرکارخانم ارام

زهرا آرام

سلام آقای محبی. سال نوی شما هم مبارک، با آرزوی بهترین‌ها برای شما همراه گرامی نیاز گیاهان. خوشحالم که مطالب براتون مفید واقع شده🌹