مقدار مصرف کود جلبک دریایی برای گیاهان آپارتمانی + نحوه استفاده

کود جلبک دریایی برای گیاهان آپارتمانی

گیاهان آپارتمانی برای حفظ سرسبزی و شادابی و افزایش رشد خود نیاز به کودی سرشار از املاح معدنی، عناصر ضروری، هورمون‌های رشد و انواع پروتئین‌ها و آمینو اسیدها دارند. استفاده از کود جلبک دریایی برای گیاهان آپارتمانی می‌تواند تمام این مواد را به صورت کامل در اختیار گیاه قرار دهد.

از این کود که به نوعی ضامن سلامتی گیاه است، می‌توان برای تمام گیاهان آپارتمانی استفاده کرد. در ادامه به فواید بی‌شمار و همچنین تمام نکات لازم راجع به این کود برای برخی از گیاهان مثل سانسوریا، زاموفیلیا، کاکتوس و پتوس اشاره خواهیم کرد. دعوت می‌کنیم تا پایان مقاله همراه نیاز گیاهان باشید.

خلاصه‌ای از این مقاله
کود جلبک دریایی برای گیاهان آپارتمانی مختلف مانند سانسوریا، زاموفیلیا، پتوس، گیاهان ابلق، شفلرا، فیکوس، برگ انجیری و تمام دیگر گیاهان آپارتمانی مناسب است. تمام گیاهان آپارتمانی نیازمند فتوسنتز، فعالیت‌های آنتی اکسیدانی و مقاومت بالا در برابر تنش‌ها هستند؛ این کود به دلیل داشتن انواع هورمون‌های گیاهی، گیاه را در رشد و فعالیت‌های حیاتی کمک می‌کند. مقدار مصرف کود جلیک دریایی مایع شوک در روش آبیاری 5 سی سی و در روش آبیاری 2 تا 4 سی سی است.

خواص کود جلبک دریایی برای گیاهان آپارتمانی

برای اینکه گیاهان مختلف عملکرد خوبی داشته و به خوبی رشد کنند، باید عناصر غذایی مورد نیاز آنان تأمین شود. گیاهان آپارتمانی هم که هدف آنها ایجاد سرسبزی و زیبایی فضاهای داخلی است، برای اینکه برگ‌های زیبا و سرحالی داشته باشند، پاجوش بزنند و به خوبی گل‌دهی کنند، نیاز به کود جلبک دریایی مرغوب دارند.

همان طور که از نام این کود پیداست، برای تولید آن از عصاره جلبک دریایی آسکوفیلوم نودوسوم استفاده می‌شود که تنها در اقیانوس‌های اطلس یافت می‌شود و در دریاهای کشورمان وجود ندارد.

خواص جلبک دریایی برای گیاهان ثابت شده است؛ زیرا زمانی که ساقه‌های گیاهان آپارتمانی کم‌پشت و رشد آنها کم یا یا متوقف می‌شود، استفاده از کود جلبک دریایی می‌تواند به صورت چشمگیری باعث بهبود وضعیت آنها شود. اما این تنها یکی از فواید بی‌شمار این کود ارگانیک است. اگر مایل به مطالعۀ دقیق و تخصصی‌تر کود جلبک دریایی هستید می‌توانید به مقالۀ کود جلبک دریایی چیست؟ مراجعه کنید.

کود جلبک دریایی زمانی می‌تواند بیشترین اثربخشی را روی گیاهان آپارتمانی و هر گیاه و درخت دیگری باشه باشد که به میزان مناسب از آن استفاده شود. در ادامه به این موضوع می‌پردازیم.

مقدار مصرف کود جلبک دریایی برای گیاهان آپارتمانی

بهتر است هر ماه یک الی دو بار از کود جلبک دریایی برای گیاهان آپارتمانی استفاده کنید. اگر می‌خواهید محلول‌پاشی کنید، در یک لیتر آب دو یا چهار سی‌سی کود جلبک دریایی مایع شوک بریزید. اگر تمایل دارید از روش آبیاری استفاده کنید، در یک لیتر آب چهار یا پنج سی‌سی از این کود بریزید و آبیاری را انجام دهید.

نکته: چنانچه کودی که در اختیار دارید مربوط به دیگر برندهای بازار است طبق توصیه سازنده عمل کنید.

نحوه استفاده از کود جلبک دریایی برای گیاهان آپارتمانی

برای بهره‌مندی هر چه بهتر گیاهان آپارتمانی از این کود، باید به روش درستی از آن استفاده کرد. این کود به دو صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد:

  1. محلول‌پاشی 
  2. آبیاری 

حواستان باشد که در هر دو روش باید ابتدا این کود را در آب حل کرده و به صورت محلول‌پاشی یا آبیاری استفاده کنید.

محلول پاشی کود جلبک دریایی روی گیاهان آپارتمانی

استفاده از کود جلبک دریایی به صورت محلول‌پاشی، موثرتر از روش آبیاری است؛ چرا که به راحتی می‌تواند از طریق برگ‌های گیاه جذب شده و در مدت زمان کم تاثیر آن را مشاهده می‌کنید.

جذب کود جلبک دریایی در روش آبیاری، از طریق ریشه صورت می‌گیرد که نسبت به روش محلول پاشی، سرعت جذب کمتری دارد؛ ولی ماندگاری آن در گیاه بیشتر است. اگر می‌خواهید این کود را به روش آبیاری استفاده کنید، بهتر است بعد از کود دهی، گیاه را آبیاری کنید؛ البته در این کار زیاده‌روی نکنید چون ممکن است باعث شسته شدن کود شود.

کود جلبک دریایی برای چه گیاهانی مناسب است؟

شما همراهان عزیز همیشه این سوال را از ما می‌پرسید که کود جلبک برای چه گیاهانی مناسب است؟ با توجه به اینکه تمامی گل‌ها و گیاهان آپارتمانی در محیطی بسته درون گلدان‌ها قرار دارند و دسترسی مستقیمی به منابع محیط طبیعی خود ندارند پس طبیعتاً کودهای باکیفیت می‌تواند این کمبودها را به راحتی برای آنها جبران کند؛ از طرفی کود جلبک دریایی کودی کاملا ارگانیک است و در صورت استفاده از آن هیچ خطری گیاهان شما را تهدید نمی‌کند. تجربه نشان داده که این کود برای گیاهان زیر، عملکرد عالی دارد:

  • کود جلبک دریایی برای پتوس
  • کود جلبک دریایی برای گیاهان ابلق
  • کود جلبک دریایی برای شفلرا
  • کود جلبک دریایی برای فیکوس
  • کود جلبک دریایی برای برگ انجیری

پس با وجود نکاتی که گفته شد، برای تمام گل‌ها و گیاهان آپارتمانی می‌توانیم از کود ارگانیک جلبک دریایی، بدون محدودیت استفاده کنیم و از خواص بی‌نظیر آن بهرۀ لازم و کافی را ببریم.

در بخش بعدی به بررسی برخی از گل‌های پرطرفدار در هنگام استفاده از کودجلبک دریایی و شرایط کلی آنها می‌پردازیم.

کود جلبک دریایی برای سانسوریا

سانسوریا جزء گیاهان تزئینی است که در دکوراسیون‌های مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرد و در برابر آفات، بیماری‌ها و سرما مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد. همچنین با شرایط آب و هوایی مختلف سازگار است و می‌تواند سموم موجود در هوای محیط را جذب کرده و هوای تنفسی را پاکسازی کند.

این گیاه به واسطه پاجوش‌های زیادی که تولید می‌کند، می‌تواند در مدت یک سال، یک گلدان را کامل پر کند. رشد این پاجوش‌ها، به عوامل دیگری مثل نور مناسب، آب کافی، خاک مناسب و… بستگی دارد.

کود جلبک دریایی برای سانسوریا

گاهی دیده می‌شود با وجود سالم بودن گیاه مادر، پاجوش‌ها ایجاد نمی‌شوند که برای حل این مشکل از کود جلبک دریایی استفاده می‌شود. این کود به واسطه هورمون‌های رشدی که دارد، به رشد گیاه سرعت داده و در برخی از انواع سانسوریا باعث ایجاد گل‌های معطر می‌شود.

برای رشد پاجوش، کود جلبک دریایی را با کود فسفر ترکیب کرده و به گیاه بدهید. چرا که فسفر باعث افزایش قدرت ریشه برای رشد پاجوش می‌شود.

اگر تهیه دو کود جلبک دریایی و کود فسفر بالا برای شما هزینه بیشتری دارد؛ ما پیشنهاد می‌کنیم که از کود گیاهان آپارتمانی مایع شوک استفاده کنید که هم جلبک دریایی و فسفر دارد و علاوه بر آن ترکیبات ضروری دیگری را دارد که باعث ایجاد پاجوش می‌شود.

این کود برای پهن شدن برگ سانسوریا نیز مناسب است، اگر می‌خواهید برای تغذیه این گیاه از کود جلبک دریایی مایع استفاده کنید، ابتدا آن را با آب ترکیب کرده و سپس به تمام قسمت‌های گیاه اسپری کنید. اگر هم برگ‌های سانسوریا، پژمرده شده باشند، می‌توان از این ترکیب روی دستمال ریخته و بعد روی برگ‌ها بکشید. این کود برای سانسوریا، حکم مکمل غذایی را دارد و باعث شادابی و زیبایی هر چه بیشتر آن می‌شود. مزیت دیگر آن برای سانسوریا این است که در زمان جابجایی گیاه برای تعویض گلدان، مانع از بروز استرس در گیاه می‌شود.

اگر قصد دارید سانسوریای خود را قلمه بزنید و تکثیر دهید پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ آموزش رو­ش‌های تکثیر سانسوریا را نیز مطالعه کنید.

کود جلبک دریایی برای زاموفیلیا

زاموفیلیا گیاه قانعی است که نیاز به آب زیادی ندارد، در فضاهایی که شرایط مناسب نوردهی خورشید برای این گیاه وجود ندارد، می‌توان برای جبران آن از کود جلبک دریایی ارگانیک استفاده کرد.

این کود علاوه بر اینکه قادر است همه مواد معدنی و غذایی مورد نیاز گیاه را تأمین کند، به دلیل برخورداری از عناصر کمیاب و ویژگی‌های منحصر به فرد، بسیار مؤثر است و به نوعی تضمینی برای سلامت دائمی گیاه است.

کود جلبک دریایی برای زاموفیلیا

زمانی که زاموفیلیا پژمرده شود، رنگ‌های آن رو به کم رنگی برود، رشد آن کم شود و عملکرد ضعیفی از خود نشان دهد و پاجوش نزند، کود جلبک دریایی می‌تواند باعث نجات گیاه شده و این مشکلات را برطرف کند. این کود برای زاموفیلیا در حکم یک مکمل غذایی است که عناصر مختلفی از جلمه فسفر، نیتروژن، پتاسیم و … را در اختیار آن قرار می‌دهد.

پیشنهاد می‌کنیم برای رشد بهتر زاموفیلیا مقالۀ آموزش نگهداری و مراقبت از زاموفیلیا را نیز مطالعه کنید.

انواع کود جلبک دریایی برای گیاهان آپارتمانی

این کود به دو صورت رایج مایع و پودری در بازار وجود دارد. این دو مدل از جمله پرکاربرد‌ترین مدل‌های کود جلبک دریایی هستند که در ادامه به شرح آنها خواهیم پرداخت.

کود جلبک دریایی مایع

در نوع مایع، بهتر می‌توان میزان مصرف و زمان‌های استفاده از کود را کنترل کرد و سرعت جذب نیز بالاتر است. کود جلبک دریایی مایع برای استفاده حتماً باید با آب بدون کلر و تصفیه شده ترکیب شود. در صورتی که کود مایع به صورت خالص و بدون ترکیب با آب استفاده شود، منجر به سوختن گیاه می‌شود.

کود جلبک دریایی پودری

بر خلاف نوع مایع، جذب مدل پودری این کود توسط ریشه، سرعت خیلی کمی دارد. چرا که ماه‌ها در داخل خاک باقی می‌ماند و کم کم آزاد می‌شود. پس از ریختن این نوع کود پای گلدان، باید حتما آبیاری را انجام دهید که کود به ریشه گیاه هم نفوذ کند. البته آبیاری بیش از حد باعث شسته شدن کود می‌شود، بنابراین افراط نکنید.

بهترین کود جلبک دریایی مایع

کودهای زیادی وجود دارند که برای رشد گیاهان استفاده می‌شوند. کود مناسب برای این منظور کودی است که علاوه بر کیفیت مطلوب از ترکیبات مناسبی برخوردار باشد.

کود جلبک دریایی شوک دارای 70 گونه هورمون رشد گیاهی و 85% عصاره جلبک دریایی آسکوفیلوم نودوسوم (Ascophyllum nodosum) است. همچنین این کود دارای عناصر درشت مغذی یعنی نیتروژن، فسفر و پتاسیم نیز هست که حیات هر گیاهی به وجود آنها وابسته است.

کود نام‌برده به عنوان یک محرک زیستی برای رشد گیاه در نظر گرفته می‌شود و می‌تواند توانایی گیاهان را افزایش دهد تا در برابر تنش‌های محیطی مانند خشکی، شوری خاک و دمای شدید مانند سرما و گرما و استرس ناشی از جابجایی گیاه، مقاوم باشند.

این کود در فرآیند فتوسنتز نیز موثر است و با افزایش تولید کلروفیل، کمک می‌کند تا گیاهان شما برگ‌هایی سبز و شاداب داشته باشند و زرد نشوند. احتمالا شما هم تا به حال شاهد این بوده‌اید که گیاهانتان مبتلا به بیماری و آفت‌های مختلف می‌شوند؛ برای پیشگیری از این عارضه‌ها، کود جلبک دریایی بسیار موثر است.

خاک گیاه بستر رشد است، کود جلبک شوک می‌تواند ساختار خاک و فعالیت میکروبی را بهبود دهد که برای سلامت طولانی مدت و حاصلخیزی خاک مفید است.

کود جلبک دریایی شوک ارگانیک بوده و با روش‌های نانو تولید می‌شود. کودهای نانو ذرات بسیار کوچکی دارند که بسیار سریع جذب گیاه می‌شوند و تأثیر خود را پس از مدت کوتاهی نشان می‌دهند.

جهت اقدام برای خرید کود جلبک دریایی شوک بر روی صفحه محصول کلیک کرده و سفارش خود را ثبت کنید.

Hidden

بهترین زمان مصرف کود جلبک دریایی برای گیاهان آپارتمانی

مصرف این کود باید در فواصل زمانی مشخصی صورت گیرد. البته نوع گیاه آپارتمانی و آب و هوایی که گیاه در آن هست، می‌تواند در زمان کوددهی تأثیر بگذارد؛ اما شروع کود دهی باید همزمان با رشد گیاه درفصل بهار یا تابستان باشد.

به این دلیل که در زمان رشد، گیاهان بیش از سایر مواقع به املاح و مواد معدنی نیاز دارند خوب است که یک الی دو بار در ماه از کود جلبک دریایی برای گیاهان آپارتمانی استفاده کنید. در فصولی که گیاهان کمتر فعالیت و رشد دارند مانند زمستان، کود دهی مکرر لازم نیست.

سخن نهایی

در این مقاله دربارۀ کود جلبک دریایی برای گیاهان آپارتمانی صحبت کردیم. شما تابحال از این کود برای گلهای آپارتمانی خود استفاده کرده‌اید؟ پس از استفاده چه تأثیری را مشاهده کردید؟ منتظر نظرات شما عزیزان هستیم.

در صورت وجود هر گونه سوال و پرسشی می‌توانید علاوه بر تماس با کارشناسان مجموعه، از طریق دیدگاه‌های این صفحه نیز سوال یا نظر خود را مطرح کنید، کارشناسان مجموعه در کوتاه‌ترین زمان ممکن پاسخگوی شما همراهان گرامی خواهند بود.

مطالب مرتبط

اگر در بین گلهای آپارتمانی خود برگ زرد مشاهده کردید احتمال کمبود آهن وجود دارد، برای تشخیص علائم کمبود آهن در گیاهان آپارتمانی به مقالۀ ذکر شده مراجعه کنید.
یکی از کودهایی که پیش از فصل سرما یا هرگونه استرس و جایجایی برای گیاهان کاربرد دارد، کود اسید آمینه برای گیاهان آپارتمانی است. پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را مطالعه کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3 / 5. امتیاز های این مقاله: 36

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
صابریان

کامل تر از بقیه در مورد استفاده کود جلبک و گیاهانی که میشه براشون استفاده کرد توضیح داده بود،ممنون ،در مجموع مفیدتر بود