کود جلبک دریایی برای گیاهان آپارتمانی + نکات افزایش بهره وری آن

کود جلبک دریایی برای گیاهان آپارتمانی

گیاهان آپارتمانی برای حفظ سرسبزی و شادابی و افزایش رشد خود نیاز به کودی سرشار از املاح معدنی، عناصر ضروری، هورمون‌های رشد و انواع پروتئین‌ها و آمینو اسیدها دارند. استفاده از کود جلبک دریایی برای گیاهان آپارتمانی می‌تواند تمام این مواد را به صورت کامل در اختیار گیاه قرار دهد.

از این کود که به نوعی ضامن سلامتی گیاه است، می‌توان برای تمام گیاهان آپارتمانی استفاده کرد. در ادامه به فواید بی‌شمار و همچنین تمام نکات لازم راجع به این کود برای برخی از گیاهان مثل سانسوریا، زاموفیلیا، کاکتوس و پتوس اشاره خواهیم کرد. دعوت می‌کنیم تا پایان مقاله همراه نیاز گیاهان باشید.

خواص کود جلبک دریایی برای گیاهان آپارتمانی

برای اینکه گیاهان مختلف عملکرد خوبی داشته و به خوبی رشد کنند، باید عناصر غذایی مورد نیاز آنان تأمین شود. گیاهان آپارتمانی هم که هدف آنها ایجاد سرسبزی و زیبایی فضاهای داخلی است، برای اینکه برگ‌های زیبا و سرحالی داشته باشند، پاجوش بزنند و به خوبی گل‌دهی کنند، نیاز به کود جلبک دریایی مرغوب دارند.

همان طور که از نام این کود پیداست، برای تولید آن از عصاره جلبک دریایی آسکوفیلوم نودوسوم استفاده می‌شود که تنها در برخی از اقیانوس‌های خارج از کشور یافت می‌شود و در دریاهای کشورمان وجود ندارد.

خواص جلبک دریایی برای گیاهان ثابت شده است؛ زیرا زمانی که ساقه‌های گیاهان آپارتمانی کم‌پشت یا لخت و رشد آنها کم یا یا متوقف می‌شود، استفاده از کود جلبک دریایی می‌تواند به صورت چشمگیری باعث بهبود وضعیت آنها شود. اما این تنها یکی از فواید بی‌شمار این کود ارگانیک است. اگر مایل به مطالعۀ دقیق و تخصصی‌تر کود جلبک دریایی هستید می‌توانید به مقالۀ ” کود جلبک دریایی چیست؟ ” مراجعه کنید.

کود جلبک دریایی زمانی می‌تواند بیشترین اثربخشی را روی گیاهان آپارتمانی و هر گیاه و درخت دیگری باشه باشد که در زمان درست و به میزان مناسب از آن استفاده شود. هر چقدر هم کود شما باکیفیت باشد؛ اما یکی از این موارد در کود دهی رعایت نشود، نمی‌توانید شاهد نتایج رضایت‌بخشی باشید. در ادامه به این موضوع می‌پردازیم.

نحوه استفاده از کود جلبک دریایی برای گیاهان آپارتمانی

برای بهره‌مندی هر چه بهتر گیاهان آپارتمانی از این کود، باید به روش درستی از آن استفاده کرد. این کود به دو صورت مورد استفاده قرار می‌گیرد:

 1. محلول‌پاشی 
 2. آبیاری 

به طور کلی، استفاده از کود جلبک دریایی به صورت محلول‌پاشی، 8 الی 20 برابر موثرتر از روش آبیاری است؛ چرا که به راحتی می‌تواند از طریق برگ‌های گیاه جذب شده و در مدت زمان کم تاثیر آن را مشاهده می‌کنید.

اگر هم می‌خواهید این کود را به روش آبیاری استفاده کنید، بهتر است بعد از کوددهی، گیاه را آبیاری کنید؛ البته در این کار زیاده‌روی نکنید چون ممکن است باعث شسته شدن کود شود. مزیت روش آبیاری این است که اثر کود ماندگاری بالاتری در داخل گیاه دارد.

انواع کود جلبک دریایی برای گیاهان آپارتمانی

ین کود به دو صورت رایج مایع و پودری در بازار وجود دارد. این دو مدل از جمله پرکاربرد‌ترین مدل‌های کود جلبک دریایی هستند که در ادامه به شرح آنها خواهیم پرداخت.

کود جلبک دریایی مایع

در نوع مایع، بهتر می‌توان میزان مصرف و زمان‌های استفاده از کود را کنترل کرد. همچنین با این روش، نسبت عناصر موجود در کود بهتر رعایت می‌شود و می‌توان آن را با سموم زیادی ترکیب کرد. کود جلبک دریایی مایع برای استفاده حتماً باید با آب ترکیب شود و آب مورد استفاده باید شرایط زیر را دارا باشد:

 1. بدون کلر باشد.
 2. تصفیه شده باشد.

در صورتی که کود مایع به صورت خالص و بدون ترکیب با آب استفاده شود، منجر به سوختن گیاه می‌شود.

کود جلبک دریایی پودری

بر خلاف نوع مایع، جذب مدل پودری این کود توسط ریشه، سرعت خیلی کمی دارد. چرا که ماه‌ها در داخل خاک باقی می‌ماند و کم کم آزاد می‌شود.

کود جلبک دریایی برای چه گیاهانی مناسب است؟

شما همراهان عزیز همیشه این سوال را از ما می‌پرسید که کود جلبک برای چه گیاهانی مناسب است؟ با توجه به اینکه تمامی گل‌ها و گیاهان آپارتمانی در محیطی بسته درون گلدان‌ها قرار دارند و دسترسی مستقیمی به منابع محیط طبیعی خود ندارند پس طبیعتاً کودهای باکیفیت می‌تواند این کمبودها را به راحتی برای آنها جبران کند؛ از طرفی کود جلبک دریایی کودی کاملا ارگانیک است و در صورت استفاده از آن هیچ خطری گیاهان شما را تهدید نمی‌کند. تجربه نشان داده که این کود برای گیاهان زیر، عملکرد عالی دارد:

 • کود جلبک دریایی برای پتوس
 • کود جلبک دریایی برای گیاهان ابلق
 • کود جلبک دریایی برای شفلرا
 • کود جلبک برای پتوس
 • کود جلبک دریایی برای فیکوس
 • کود جلبک دریایی برای برگ انجیری

پس با وجود نکاتی که گفته شد، برای تمام گل‌ها و گیاهان آپارتمانی می‌توانیم از کود ارگانیک جلبک دریایی، بدون محدودیت استفاده کنیم و از خواص بی‌نظیر آن بهرۀ لازم و کافی را ببریم.

در بخش بعدی به بررسی برخی از گل‌های پرطرفدار در هنگام استفاده از کودجلبک دریایی و شرایط کلی آنها می‌پردازیم.

کود جلبک دریایی برای سانسوریا

سانسوریا جزء گیاهان تزئینی است که در دکوراسیون‌های مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرد و در برابر آفات، بیماری‌ها و سرما مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد. همچنین با شرایط آب و هوایی مختلف سازگار است و می‌تواند سموم موجود در هوای محیط را جذب کرده و هوای تنفسی را پاکسازی کند.

این گیاه به واسطه پاجوش‌های زیادی که تولید می‌کند، می‌تواند در مدت یک سال، یک گلدان را کامل پر کند. رشد این پاجوش‌ها، به عوامل دیگری مثل نور مناسب، آب کافی، خاک مناسب و… بستگی دارد.

گاهی دیده می‌شود با وجود سالم بودن گیاه مادر، پاجوش‌ها ایجاد نمی‌شوند که برای حل این مشکل از کود جلبک دریایی استفاده می‌شود. این کود به واسطه هورمون‌های رشدی که دارد، به رشد گیاه سرعت داده و در برخی از انواع سانسوریا باعث ایجاد گل‌های معطر می‌شود. برای رشد پاجوش، کود جلبک دریایی را با کود فسفر ترکیب کرده و به گیاه بدهید. فسفر عنصر اصلی برای افزایش قدرت ریشه برای پاجوش زدن است.

اگر تهیه دو کود جلبک دریایی و کود فسفر بالا برای شما هزینه بیشتری دارد؛ ما پیشنهاد می‌کنیم که از کود گیاهان آپارتمانی مایع شوک استفاده کنید که هم جلبک دریایی و فسفر دارد و علاوه بر آن ترکیبات ضروری دیگری را دارد که باعث ایجاد پاجوش می‌شود.

کود جلبک دریایی برای سانسوریا

این کود برای پهن شدن برگ سانسوریا نیز مناسب است، اگر می‌خواهید برای تغذیه این گیاه از کود جلبک دریایی مایع استفاده کنید، ابتدا آن را با آب ترکیب کرده و سپس به تمام قسمت‌های گیاه اسپری کنید. اگر هم برگ‌های سانسوریا، پژمرده شده باشند، می‌توان از این ترکیب روی دستمال ریخته و بعد روی برگ‌ها بکشید. این کود برای سانسوریا، حکم مکمل غذایی را دارد و باعث شادابی و زیبایی هر چه بیشتر آن می‌شود. مزیت دیگر آن برای سانسوریا این است که در زمان جابجایی گیاه برای تعویض گلدان، مانع از بروز استرس در گیاه می‌شود.

اگر قصد دارید سانسوریای خود را قلمه بزنید و تکثیر دهید پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ آموزش رو­ش‌های تکثیر سانسوریا را نیز مطالعه کنید.

کود جلبک دریایی برای زاموفیلیا

زاموفیلیا گیاه قانعی است که نیاز به آب زیادی ندارد، در فضاهایی که شرایط مناسب نوردهی خورشید برای این گیاه وجود ندارد، می‌توان برای جبران آن از کود جلبک دریایی ارگانیک استفاده کرد.

این کود علاوه بر اینکه قادر است همه مواد معدنی و غذایی مورد نیاز گیاه را تأمین کند، به دلیل برخورداری از عناصر کمیاب و ویژگی‌های منحصر به فرد، بسیار مؤثر است و به نوعی تضمینی برای سلامت دائمی گیاه است.

زمانی که زاموفیلیا پژمرده شود، رنگ‌های آن رو به کم رنگی برود، رشد آن کم شود و عملکرد ضعیفی از خود نشان دهد و پاجوش نزند، کود جلبک دریایی می‌تواند باعث نجات گیاه شده و این مشکلات را برطرف کند. این کود برای زاموفیلیا در حکم یک مکمل غذایی است که عناصر مختلفی از جلمه فسفر، نیتروژن، پتاسیم و … را در اختیار آن قرار می‌دهد.

پیشنهاد می‌کنیم برای رشد بهتر زاموفیلیا مقالۀ آموزش نگهداری و مراقبت از زاموفیلیا را نیز مطالعه کنید.

بهترین کود جلبک دریایی مایع

کودهای زیادی وجود دارند که برای رشد گیاهان استفاده می‌شوند. کود مناسب برای این منظور کودی است که علاوه بر کیفیت مطلوب از ترکیبات مناسبی برخوردار باشد. در زیر دو مدل از بهترین کودهای جلبک دریایی به طور دقیق معرفی و بررسی می‌کنیم که عبارت‌اند از:

کود جلبک دریایی شوک

کود جلبک دریایی شوک دارای 70 گونه هورمون رشد گیاهی و 85% عصاره جلبک دریایی آسکوفیلوم نودوسوم (Ascophyllum nodosum) است. همچنین این کود دارای عناصر درشت مغذی یعنی نیتروژن، فسفر و پتاسیم نیز هست که حیات هر گیاهی به وجود آنها وابسته است.

کود نام‌برده به عنوان یک محرک زیستی برای رشد گیاه در نظر گرفته می‌شود و می‌تواند توانایی گیاهان را افزایش دهد تا در برابر تنش‌های محیطی مانند خشکی، شوری خاک و دمای شدید مانند سرما و گرما و استرس ناشی از جابجایی گیاه، مقاوم باشند.

این کود در فرآیند فتوسنتز نیز موثر است و با افزایش تولید کلروفیل، کمک می‌کند تا گیاهان شما برگ‌هایی سبز و شاداب داشته باشند و زرد نشوند. احتمالا شما هم تا به حال شاهد این بوده‌اید که گیاهانتان مبتلا به بیماری و آفت‌های مختلف می‌شوند؛ برای پیشگیری از این عارضه‌ها، کود جلبک دریایی بسیار موثر است.

خاک گیاه بستر رشد است، کود جلبک شوک می‌تواند ساختار خاک و فعالیت میکروبی را بهبود دهد که برای سلامت طولانی مدت و حاصلخیزی خاک مفید است.

کود جلبک دریایی شوک

اگر مایل هستید این کود را تهیه کنید می‌توانید برای خرید کود جلبک دریایی شوک به صفحۀ ذکر شده مراجعه کرده و سفارش خود را ثبت کنید.

کود جلبک دریایی جنریت

کود جلبک دریایی جنریت ارگانیک بوده و با روش‌های نانو تولید می‌شود. کودهای نانو ذرات بسیار کوچکی دارند که بسیار سریع جذب گیاه می‌شوند و تأثیر خود را پس از مدت کوتاهی نشان می‌دهند.

این کود از استخراج عصاره خالص جلبک آسکوفیلوم نودوسوم، با روش سرد به دست می‌آید؛ بنابراین از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است. قیمت این کود با توجه به مرغوبیت و کیفیت بالای آن بسیار مناسب است و تمام عناصر داخل جلبک را بدون شکسته شدن مولکول‌های آنها در خود دارد.

کود جلبک دریایی جنریت

برای دسترسی به این کود می‌توانید با کلیک بر روی لینک خرید کود جلبک دریایی جنریت علاوه بر خواندن توضیحات اختصاصی این کود، نسبت به تهیه آن اقدام کنید.

بهترین زمان مصرف کود جلبک دریایی برای گیاهان آپارتمانی

مصرف این کود باید در فواصل زمانی مشخصی صورت گیرد. البته نوع گیاه آپارتمانی و آب و هوایی که گیاه در آن هست، می‌تواند در زمان کوددهی تأثیر بگذارد؛ اما شروع کوددهی باید همزمان با رشد گیاه و پیش از گلدهی باشد؛ چون در زمان رشد، گیاهان بیش از سایر مواقع به املاح و مواد معدنی نیاز دارند. بنابراین خوب است که یک الی دو بار در هفته از کود جلبک دریایی برای گیاهان آپارتمانی استفاده کنید.

مقدار مصرف کود جلبک دریایی برای گیاهان آپارتمانی

کود جلبک دریایی شوک و جنریت در سه بسته بندی 1 لیتری، 5 لیتری و 20 لیتری عرضه می‌شوند. این کودها به دو روش قابل استفاده هستند.

 • آبیاری

میزان 10 سی سی از کود جلبک دریایی مایع شوک را در یک لیتر آب حل کرده و گیاه را آبیاری کنید.

 • محلول پاشی

برای محلول پاشی نیز میزان 5 سی سی از کود را در یک لیتر آب ترکیب کرده و بر روی برگ‌های گیاهان خود اسپری کنید به گونه‌ای که هر دو سطح برگ‌ها به طور کامل خیس شوند.کود جلبک برای پتوس

سخن نهایی

در این مقاله دربارۀ کود جلبک دریایی برای گیاهان آپارتمانی صحبت کردیم. شما تابحال از این کود برای گلهای آپارتمانی خود استفاده کرده‌اید؟ پس از استفاده چه تأثیری را مشاهده کردید؟ منتظر نظرات شما عزیزان هستیم.

در صورت وجود هر گونه سوال و پرسشی می‌توانید علاوه بر تماس با کارشناسان مجموعه، از طریق دیدگاه‌های این صفحه نیز سوال یا نظر خود را مطرح کنید، کارشناسان مجموعه در کوتاه‌ترین زمان مممکن پاسخگوی شما همراهان گرامی خواهند بود.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3 / 5. امتیاز های این مقاله: 22

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
صابریان

کامل تر از بقیه در مورد استفاده کود جلبک و گیاهانی که میشه براشون استفاده کرد توضیح داده بود،ممنون ،در مجموع مفیدتر بود

زهرا آرام

سلام وقت شما بخیر. ممنون از اینکه وقت گذاشتین و مطالعه کردین🌹