بررسی کامل کود جلبک دریایی برای درختان | تحول در باغات

کود جلبک دریایی برای درختان

کود جلبک دریایی جزء کودهای ارگانیکی است که از عصاره جلبک دریایی حاصل شده و برای تهیه آن از هیچ نوع اسید یا حلال سوزاننده استفاده نمی شود. کود جلبک دریایی برای درختان مواد مغذی مثل انواع پروتئین، 70 نوع هورمون رشد، آمینواسیدها و عناصری مثل کلیسم، بور، آهن و… را تأمین می کند؛ البته به شرطی که از نوع باکیفیت آن استفاده کنید که از عصاره خالص جلبک آسکوفیلوم نودوسوم استخراج شده و قابلیت جذب خیلی بالایی دارد. دعوت می‌کنیم تا پایان مقاله همراه ما باشید تا خواص کود جلبک دریایی برای درختان را زیر ذره‌بین ببریم.

خلاصه‌ای از این مقاله
خواص کود جلبک دریایی برای درختان شامل افزایش جذب مواد مغذی، افزایش رشد ریشه، افزایش مقاومت درخت، افزایش کیفیت میوه و… است.
از این کود از ابتدای فصل رشد تا هنگام برداشت می‌توایند استفاده کنید تا هم درخت بیشتر رشد کند و هم میوه‌هایی عالی به دست آورید. همچنین جهت پیشگیری از سرما زدگی، قبل از ریزش برگ در فصل پاییز نیز حتما از آن استفاده کنید.

خواص کود جلبک دریایی برای درختان

کود جلبک دریایی دارای مزایای فراوانی برای درختان است که از طریق تقویت سلامت کلی گیاه، بهبود تغذیه و افزایش مقاومت در برابر شرایط محیطی به دست می‌آید. در این بخش فهرستی از خواص اصلی کود جلبک دریایی برای درختان را آماده کرده‌ایم:

 1. افزایش جذب مواد مغذی: کود جلبک به بهبود جذب مواد مغذی از خاک از جمله عناصر حیاتی مانند نیتروژن، فسفر و پتاسیم کمک می‌کند.
 2. تقویت رشد ریشه: ترکیبات موجود در کود جلبک می‌توانند به تقویت رشد ریشه‌ها کمک کنند، که این امر به بهبود دسترسی درختان به آب و مواد مغذی در خاک کمک می‌کند.
 3. افزایش مقاومت به استرس‌های محیطی: کود جلبک دریایی حاوی آنتی‌اکسیدان‌ها و ترکیبات محافظ است که می‌توانند درختان را در برابر تنش‌های محیطی مانند خشکی، دمای پایین یا بالا، و شوری محافظت کنند.
 4. تقویت سیستم دفاعی گیاه: کود جلبک می‌تواند سیستم ایمنی گیاهان را تقویت کند، تا بهتر در برابر بیماری‌ها و آفات مقاوم باشند.
 5. افزایش تولید و کیفیت محصول: استفاده از کود جلبک می‌تواند به افزایش تولید میوه و بهبود کیفیت آن، از جمله طعم، رنگ، و ماندگاری بعد از برداشت کمک کند.
 6. تعادل هورمونی: کودهای جلبکی هورمون‌های طبیعی گیاهی مانند اکسین‌ها، سیتوکینین‌ها و گیبرلین‌ها را تامین می‌کنند که در تنظیم رشد درخت نقش دارند.
 7. بهبود خواص خاک: کود جلبک می‌تواند باعث بهبود ساختار خاک شود، به افزایش فعالیت‌های میکروبی خاک کمک کند و در نتیجه حاصلخیزی خاک را افزایش دهد.

در مقاله‌ای دیگر کامل به این موضوع پرداخته‌ایم که جلبک دریایی چیست و چگونه استخراج می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم این موضوع جذاب را مطالعه کنید.

خواص کود جلبک دریایی برای درختان میوه

تمام این مزایا زمانی حاصل می‌شود که از عصاره جلبک دریایی آسکوفیلوم نودوسوم که بهترین کود جلبک دریایی است استفاده کنید. اگر محصول معتبری را نمی‌شناسید بخش بعد را مطالعه کنید.

بهترین کود جلبک دریایی برای انواع درختان

کود جلبک دریایی به دو حالت مایع و پودری در بازار وجود دارد. برندهای مختلفی اقدام به ساخت این دو نوع کود کرده اند. متأسفانه گاهی دیده می‌شود که آنجالیک اسید را به همراه اوره در آب ریخته و به عنوان کود جلبک دریایی عرضه می‌کنند؛ اگر مصرف کننده از آگاهی زیادی برخوردا نباشد، به هیچ عنوان متوجه تقلبی بودن آن نمی شود.

بهترین کود جلبک دریایی در بازار، کود جلبک دریایی شوک آمریکایی است که 85% درصد خلوص دارد. از آنجا که این جلبک تنها در اقیانوس اطلس یافت می‌شود، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که این کود اصالت دارد.

در عصاره جلبک دریایی شوک، مقادیر زیادی آنزیم، هورمون، پروتئین و بسیاری املاح و عناصر دیگر وجود دارند که برای فعالیت‌‌های مختلف گیاه حیاتی هستند.

این کود در سه بسته بندی، یک لیتری، پنج لیتری و بیست لیتری عرضه شده است. بسته به نیازتان می‌توانید مورد دلخواه را تهیه کنید، تنها کافی است بر روی محصول کلیک کنید.

زمان مصرف کود جلبک دریایی برای درختان میوه

خواص مفید کود جلبک دریایی شوک زمانی روی درختان اثر می‌گذارید که زمان مصرف و میزان مصرف آن به درستی صورت گیرد. زمان و میزان مصرف کود جلبک دریایی با توجه به فاکتورهای زیر مشخص و تعیین می‌شود:

 1. نوع درخت
 2. شرایط آب و هوایی
 3. جنس خاک 
 4. سن درخت 

بهترین زمان مصرف کود جلبک دریایی برای درختان همزمان با آغاز رشد گیاه تا دو هفته قبل برداشت محصول است.

اطلاعات کامل‌تر راجع به زمان، مقدار و نحوه مصرف کود جلبک دریایی برای گیاهان مختلف را در مقالۀ ذکر شده مطالعه کنید.

میزان مصرف کود جلبک دریایی برای درختان میوه

جدولی را برای مصرف این کود برای درختان تهیه کرده‌ایم که می‌توانید مطابق با آن عمل کنید.

نحوه مصرفمیزان مصرف کود جلبک دریایی شوک
دوز محلول پاشی باغات متناسب با سن درختان۵ تا ۲۰ لیتر در ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ لیتر آب
دوز آبیاری باغات با توجه به سن درختان۳۰ تا ۵۰ لیتر به صورت شیر بشکه

میزان مصرف کود جلبک دریایی شوک برای هر درخت بین 50 تا 250 سی سی با توجه به سن آن است. 

میزان مصرف این کود به صورت محلول پاشی هم باید به قدری باشد که محلول از برگ های درخت چکه کند. در این صورت می توانید شاهد تأثیر آن بر درختان باشید.

بهتر است برای تعیین دقیق‌تر میزان و زمان مصرف کود جلبک دریایی و همچنین آنالیز دقیق‌تر موارد بالا از راهنمایی‌های کارشناسان مجموعه نیاز گیاهان نیز نهایت استفاده را ببرید.

بهترین نحوه مصرف کود جلبک دریایی شوک برای درختان

کود جلبک دریایی شوک به دو روش آبیاری و محلول پاشی قابل استفاده است. منتهی زمانی که به صورت محلول پاشی استفاده شود؛ میزان اثرگذاری آن چند برابر بیشتر از حالت آبیاری است و مواد غذایی بیشتری در اختیار گیاه قرار می‌گیرد.

نحوه مصرف کود جلبک دریایی شوک برای درختان

مزیت روش آبیاری این است که مواد مغذی مستقیم در اختیار ریشه گیاه قرار می‌گیرند و درخت بسته به نیازش از آن استفاده می‌کند. ماندگاری اث کود در این روش به نسبت محلول پاشی بیشتر است.

هر دو روش خوب و مناسب هستند و کود دهی به اولویت شما بستگی دارد. ترکیبی از هر دو روش نیز نتیجۀ خوبی دارد.

نکات استفاده از کود جلبک دریایی شوک برای انواع درختان

 • سعی کنید تا جای ممکن، در روزهای بارانی از کود جلبک استفاده نکنید، چون باران زیاد، منجر به شستن کود می گردد.
 • وقت مناسب کوددهی با جلبک دریایی، اول صبح یا عصر است.
 • کود جلبک دریایی شوک مایعی غلیظ است و نباید به تنهایی برای درخت استفاده شود؛ بلکه باید آن را در آب ریخته و محلول رقیقی درست کرد و سپس به درخت بدهید.
 • این کود را باید در آبی حل کرد که بدون کلر و تسویه شده باشد؛ وگرنه منجر به سوختگی ریشه‌های درخت خواهد شد.
 • بهرین زمانی که می‌توان از این کود استفاده کرد، پیش از گل دهی و زمانی است که گیاه در حال رشد است؛ چون گیاه برای رشد نیاز به املاح و عناصر این کود دارد.
 • نکته مهم در استفاده از کود جلبک دریایی این است به هیچ وجه این کود را با کودهای شیمیایی مخلوط نکنید؛ چون باعث می شود کود جلبک خاصیت خود را از دست داده و تأثیر زیادی روی درخت نداشته باشد.
 • اگر این کود به صورت محلول پاشی استفاده می‌شود؛ باید خاک حداکثر رطوبت را داشته باشد.
 • نیاز است که در پاییز قبل از ریزش کامل برگ درختان نیز کود دهی با جلبک دریایی انجام شود تا از سرمازدگی آنان پیشگیری شود.f

سخن نهایی

در این مقاله راجع به تمام خواص کود جلبک دریایی برای درختان صحبت کردیم و گفتیم که از این کود در زمان رشد گیاه برای برداشت محصول بهتر و سبزینگی درختان استفاده می‌شود. علاوه بر آن، این کود باعث افزایش مقاومت در برابر تنش‌های مختلف همچون سرما می‌شود و قبل از ریزش برگ‌ها نیز توصیه شده که مصرف شود.

شما تا به حال از این کود استفاده کرده‌اید؟ اگر تجربه‌ای دارید آن را با ما و دیگر باغداران در میان بگذارید. در اولین فرصت پاسخگوی شما همراهان عزیز خواهیم بود.

یکی از کودهای کاملاً طبیعی با 13 نوع آمینو اسید مغذی برای گیاهان، کود اسید آمینه است. برای دانستن خواص کود اسید آمینه پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ ذکر شده را مطالعه کنید.
جهت برداشت میوه‌های خوش طعم و درشت، پیشنهاد می‌کنیم کود درشت شدن میوه را استفاده کنید. برای اطلاع از زمان مصرف و فواید آن به مقالۀ نام‌برده مراجعه کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 2.9 / 5. امتیاز های این مقاله: 10

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها