کود رنگ آوری شوک، بهترین کود رنگ دهنده انواع میوه

کود رنگ آوری شوک

رنگ‌ میوه در درجه اول تعیین‌کننده بازارپسندی و کیفیت آن است و از مهم‌ترین فاکتورها برای تعیین قیمت میوه در بازار محسوب می‌شود. مصرف کودهای رنگ دهنده میوه جهت افزایش رنگ آوری و جلب رضایت و توجه مصرف‌کننده، در بین باغداران محبوب شده است.

اما بهترین کود برای رنگ گیری میوه چیست و چه مشخصاتی دارد؟ در این نوشته در خصوص لزوم استفاده از کود رنگ آوری میوه نکات مهمی را بیان می‌کنیم و به معرفی جدیدترین کود رنگ دهنده میوه یعنی کود رنگ آوری میوه شوک یا همان کالر بلوم شوک می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

بهترین کود برای رنگ آوری میوه چیست؟

مشتریان در نگاه اول جذب رنگ میوه و شادابی پوست آن می‌شوند. هیچ‌کس به سراغ میوه‌های لکه‌دار و رنگ‌ورو رفته نمی‌رود. از این رو کشاورزان همواره به دنبال بکارگیری روش‌های نوین برای افزایش رنگ گیری میوه‌ها و سودآوری خود هستند. یکی از راهکارهای جدید استفاده از کود رنگ دهنده میوه است. اما در بین طیف گسترده‌ای از کودهای رنگ‌آوری، بهترین کود کدام است؟

کود رنگ آوری شوک عنوان بهترین کود رنگ دهنده میوه را به خود گرفته است. این کود محصول کمپانی پن امریکا است و فرمولاسیون آن طوری طراحی شده که بیشترین تأثیر را در رنگ‌آوری میوه در زمان کم می‌گذارد.

اما کود رنگ آوری شوک یا color bloom چگونه باعث افزایش رنگ گیری میوه می‌شود؟ رنگ طبیعی میوه به‌وسیله فرآیندهای بیولوژیکی از جمله فتوسنتز، تنظیم ترکیبات شیمیایی داخل سلول‌ها، جذب نور و در نهایت تولید پیگمنت‌ها شکل می‌گیرد.

افزایش رنگ سیب با مصرف کود رنگ دهنده شوک

با استفاده از کود کالر بلوم شوک و ترکیبات معجزه‌گر آن، می‌توان به تنظیم فعالیت‌های بیولوژیکی گیاه و تجمع آنتوسیانین‌ها که وظیفه رنگ‌دهی میوه را بر عهده دارند، کمک کرد. آنتوسیانین‌ها در میوه‌های مختلفی چون گیلاس، پرتقال خونی، توت فرنگی و … وجود دارند و باعث تشکیل رنگ‌های قرمز و بنفش می‌شوند.

کود مخصوص رنگ دهی میوه شوک به کمک فناوری نانو تولید می‌شود و ماهیت مایع آن به جذب بیشتر و سریع‌تر توسط درختان میوه منجر می‌شود. اگر برای رنگ‌آوری میوه‌های خود به دنبال راهی سریع و مقرون‌به‌صرفه هستید حتماً استفاده از این کود رنگ آوری میوه را در دستور کار خود قرار دهید. در ادامه با ترکیبات و عناصر تشکیل دهنده کود کالر بلوم شوک بیشتر آشنا می‌شویم.

ترکیبات و عناصر سازنده کود رنگ آوری شوک

عناصر زیادی در رنگ‌آوری بهتر میوه‌ها نقش دارند. پس از تحقیقات گسترده و شناسایی بهترین ترکیبات برای رنگ‌آوری میوه، تولیدکنندگان کمپانی شوک، در فرمولاسیون کود رنگ آوری کالر بلوم از روی، بور و منیزیم استفاده کرده‌اند.

وجود این عناصر برای تنظیم فعالیت آنزیم‌ها، تولید کربوهیدرات و هورمون‌های گیاهی و در نهایت تشکیل پیگمنت‌های گیاهی و تجمع آنتوسیانین‌ها ضروری است. برای مثال بور با تنظیم فعالیت‌های آنزیمی و ساخت ترکیبات پلی‌فنل به رنگ‌آوری بهتر میوه کمک می‌کند.

 از فواید عنصر روی در رنگ گیری میوه‌ها نیز می‌توان به ساخت پروتئین، رشد سلولی و تأثیر بر فعالیت آنزیم‌هایی که در تولید پیگمنت‌ها نقش دارند اشاره کرد. تأثیر منیزیم در رنگ آوری میوه نیز تنظیم فرآیند‌های بیوشیمیایی و فیزیولوژیکی میوه‌ها از جمله سنتز کلروفیل، انتقال کربوهیدرات، اسیدهای نوکلئیک و پروتئین‌ها و در نتیجه رنگ گیری بهتر انواع میوه است. عناصر تشکیل دهنده کود رنگ آوری شوک و درصد هر کدام را در جدول زیر مشاهده کنید:

عنصر روی (Zn)30%
عنصر بور (B)20%
عنصر منیزیم (Mg)10%

مزایای مصرف کود color bloom شوک چیست؟

کود رنگ دهی شوک از عناصر ریزمغذی برای رنگ‌آوری بهتر انواع میوه تشکیل شده و کشاورزان با مصرف آن می‌توانند روند رشد و رنگ‌گیری میوه‌ها را تسریع ببخشند. این کود برای میوه‌هایی چون سیب، انار، انگور و آلو کاربرد دارد و از قدرت جذب و عملکرد بالایی برخوردار است.

جذابیت ظاهری میوه‌های باغ شما با مصرف این کود مخصوص رنگ آوری به‌طور طبیعی افزایش یافته و با افزایش فروش به سودآوری بیشتری دست پیدا خواهید کرد. از مهم‌ترین فواید مصرف کود رنگ آوری میوه شوک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دوست دار محیط زیست
 • افزایش طعم و عطر میوه
 • کمک به پایداری سلول‌ها
 • افزایش ارزش تجاری میوه‌ها
 • تجمع آنتوسیانین‌ها در میوه
 • تنظیم فعالیت‌های آنزیمی گیاه
 • جلوگیری از فساد زودرس میوه‌ها
 • افزایش فتوسنتز و تشکیل کلروفیل
 • جلوگیری از ریزش شکوفه‌‎های میوه
 • افزایش سطح قند و بریکس در میوه
 • افزایش ویتامین و مواد مغذی‌ در میوه
 • افزایش کیفیت و بازار پسندی انواع میوه
 • جلوگیری از تغییرات رنگی و لکه‌دار شدن میوه
 • افزایش مقاومت میوه‌ها در برابر بیماری و آفات
 • افزایش عمر انبارداری میوه و جلوگیری از اکسیداسیون

از دیگر مزایای مصرف این کود رنگ دهنده میوه می‌توان به پر شدن مغز میوه، یکنواخت شدن رنگ آن و ذخیره انرژی گیاهی اشاره کرد. در ادامه با روش مصرف کود رنگ دهنده مایع شوک آشنا خواهیم شد.

روش مصرف کود کالر بلوم شوک

بهترین روش استفاده از کود رنگ آوری میوه در باغات و گلخانه‌ها بسته به ماهیت کود و نیازهای تغذیه‌ای میوه متفاوت است. کود رنگ آوری شوک مایع بوده و به دو روش آبیاری و محلول‌پاشی قابل‌مصرف است. هریک از این روش‌ها نکات و مزایای خود را دارند که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.

روش مصرف کود رنگ آوری شوک به صورت آبیاری

در روش آبیاری باید کود رنگ آوری مایع شوک را همراه با سیستم‌های آبیاری به باغات میوه وارد نمایید. این روش اثرگذاری ماندگارتری داشته و کود رنگ آوری میوه از طریق ریشه و آوندهای گیاه جذب میوه شده و به رنگ‌آوری بهتر آن منجر می‌شود. این روش باعث کاهش علف‌های هرز و جلوگیری از آلودگی آب‌های زیرزمینی می‌شود.

افزایش رنگ گیلاس با مصرف کود رنگ دهی شوک

روش استفاده از کود رنگ دهی شوک به طریق محلول‌پاشی

در روش محلول‌پاشی باید ابتدا کود مایع color bloom شوک را با آب ترکیب کرده و از طریق سم‌پاش‌های مخصوص عمل محلول‌پاشی را طوری انجام دهید که تمام قسمت‌های گیاه و میوه آغشته به کود شده باشد. از تمیز بودن دستگاه سم‌پاش در زمان محلول‌پاشی اطمینان حاصل نمایید و کوددهی را در ساعات ابتدایی روز یا غروب انجام دهید. بهترین روش استفاده از کودهای مایع محلول‌پاشی است؛ زیرا اثرگذاری سریع‌تری داشته و در مقدار مصرف کود نیز صرفه‌جویی می‌شود.

مقدار مصرف کود رنگ دهنده شوک

مقدار مصرف کود رنگ آوری میوه به عوامل متعددی چون نتایج تست خاک، شرایط محیطی، نوع و رقم میوه و از همه مهم‌تر به روش مصرف کود رنگ دهی میوه شوک بستگی دارد. در روش محلول‌پاشی به‌ازای هر هکتار از باغ میوه خود، از 2 لیتر کود همراه با 1000 لیتر آب استفاده نمایید. در روش آبیاری نیز به 5 تا 20 لیتر کود نیاز پیدا خواهید کرد.

توصیه می‌شود پیش از استفاده از هر نوع کود رنگ آوری، آزمایش خاک و آزمون تغذیه گیاه را انجام دهید تا از نیازهای دقیق گیاهان و خاک باغ خود آگاه شوید. در ضمن، باید توجه داشت که استفاده نادرست و بیش از حد از کود ممکن است موجب ایجاد سمیت در گیاهان و همچنین آلودگی محیط زیست شود. 

بهترین زمان مصرف کود رنگ آوری شوک

زمان مصرف کود رنگ آوری میوه بستگی به طول دوره رشد، فصل رشد، نیاز گیاه و نوع درخت میوه دارد. می‌توانید از کود کالر بلوم شوک در مراحل آخر تشکیل میوه و حدود دو هفته قبل از برداشت میوه استفاده نمایید.

این کود تنها در عرض چند روز تاثیر بی‌نظیر خود را بر رنگ میوه‌ها و شادابی آن می‌گذارد. معمولاً در این فاز، گیاهان بیشتر به عناصر غذایی و رنگ‌دهی برای میوه‌ها نیاز دارند؛ بنابراین، مصرف کود رنگ‌دهی قبل از فصل رشد و توسعه میوه از جمله شروع رشد شاخه‌ها معمولاً اثرگذاری چندانی ندارد.

خرید کود رنگ آوری شوک

برای خرید کود رنگ آوری مایع شوک می‌توانید به صفحه خرید این کود مراجعه کرده و به‌راحتی با چند کلیک ساده سفارش خود را در بسته‌بندی‌های 1، 5 و 20 لیتری ثبت نمایید. همچنین امکان سفارش تلفنی از طریق شماره‌های مندرج در وب‌سایت فراهم است. می‌توانید پیش از خرید با کارشناسان مجموعه تماس حاصل نمایید و از مشاوره رایگان در خصوص انتخاب بهترین کود رنگ دهی میوه بهره‌مند شوید.

کود رنگ آوری شوک 20 لیتری

کلام پایانی

کود کالر بلوم شوک کود مخصوص رنگ آوری میوه است که از ترکیب متعادل عناصر ریزمغذی بور، روی و منیزیم تشکیل شده است. این کود با ترکیبات منحصربه‌فرد خود به افزایش رنگ آوری، افزایش عطروطعم و بازارپسندی انواع میوه کمک زیادی می‌کند. روش مصرف کود رنگ آوری شوک به صورت آبیاری و محلول‌پاشی است و بهترین زمان مصرف آن دو هفته پیش از برداشت است.

سؤالات متداول

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3 / 5. امتیاز های این مقاله: 2

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
محمد ایزدپرست بجستان

ممنون از مطالب شما من انار کارم دوسالیست که به خاطر تغییر اقلیم انارها ظاهرا خوب وعالی ولی دانه ها سفید است در این فرصت کم امکان رنگ آوری وجود دارد ؟

زهرا قنادان

جناب ایزدپرست عزیز
بله حتما از کود رنگ آوری شوک به صورت محلول پاشی استفاده کنید تا در عرض دو هفته رنگ بگبرند