کود گوگرد برای گندم و تاثیر در افزایش بازدهی گندم

فواید کود گوگرد برای گندم

کود گوگرد یکی از کودهای مؤثر و پر کاربرد در کشاورزی است که به دلیل خواص ضدعفونی کننده‌اش می‌تواند باعث بهبود قابل توجهی در رشد و عملکرد گیاهان شود.

چیزی که کود گوگرد برای گندم را از دیگر کودها متمایز کرده این است که عنصر گوگرد به‌طور مستقیم با باکتری‌ها و آفاتی که ممکن است رشد گیاه را مختل کنند، مبارزه می‌کند. در این مقاله از نیاز گیاهان با ما همراه باشید تا درباره زمان مصرف گوگرد برای گندم و نحوه مصرف گوگرد برای گندم صحبت کنیم.

خلاصه‌ای از این مقاله
کود گوگرد قابلیت ضدعفونی کردن خاک و کاهش شوری خلک، مبارزه با آفات و بیماری‌ها و کاهش کرم ریشۀ گندم را دارد. بهترین زمان استفاده از کود گوگرد، قبل از کشت گندم و زمان آماده سازی زمین برای کشت است. بهترین نوع گوگرد برای گندم، گوگرد مایع است که به دو روش محلول پاشی و آبیاری قابل استفاده است.

افزایش عملکرد گندم با استفاده از کود گوگرد

کود گوگرد می‌تواند باعث افزایش جذب مواد مغذی توسط گیاه شود و به حفظ سلامت خاک و ارتقای کیفیت محصولات کمک کند. در واقع کود گوگرد مانند یک محافظ برای گیاه است که آن‌ها را از آسیب‌های زیادی که ممکن است در طول رشد و تکاملشان به وجود آید محافظت می‌کند. از خواص کود گوگرد برای گندم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • کاهش شوری خاک با مصرف کود گوگرد

کود گوگرد حاوی عنصر گوگرد است که می‌تواند به عنوان یک ماده ضد شوری در خاک عمل کند. شوری خاک به معنای مقدار زیادی از نمک‌ها و یون‌های مختلف در خاک است که می‌تواند برای گیاهان ضرر آور باشد. توصیه می‌کنیم توسط دستگاه Ph سنج خاک، خاک مزرعه گندم را مورد آزمایش قرار دهید.

دستگاه سنجش پی اچ خاک
  • تأثیر کود گوگرد بر کاهش کرم ریشه در کشت گندم

کود گوگرد می‌تواند به‌عنوان یک ماده آفت کش در کشاورزی مورد استفاده قرار بگیرد. این کود به دلیل داشتن ترکیبات خاص می‌تواند از رشد و تکثیر کرم ریشه گندم جلوگیری کند.

  • ضد عفونی کردن خاک

کود گوگرد می‌تواند با ضد عفونی کردن خاک زمین کشاورزی بسیاری از آفات را از بین ببرد و از طریق به شما در برداشت محصولی با کیفیت کمک کند.

  • کاهش آفات و بیماری‌ها

این کود به دلیل خواص ضدعفونی کننده خود، می‌تواند باعث کاهش میزان آفت‌ها و بیماری‌های گیاهان شود و به همین دلیل است که به عنوان یکی از روش‌های مدیریت بیماری‌ها و آفات گندم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اما خوب است بدانید که کود گوگرد توانایی مبارزه با قارچ‌های گندم را ندارد و این مقابله تنها به کمک کود فسفیت پتاسیم انجام می‌شود. برای تهیه بهترین قارچ کش می‌توانید به صفحۀ خرید کود فسفیت پتاسیم مراجعه کنید.

در ادامه با ما همراه باشید تا تمام اطلاعات مصرف این کود را در اختیارتان قرار دهیم.

بهترین زمان مصرف گوگرد برای گندم

زمان مصرف گوگرد برای گندم به شرایط محیطی و زمان کاشت محصول بستگی دارد با این حال بازه‌های زمانی زیر بهترین زمان مصرف گوگرد برای گندم هستند:

  • قبل از کشت گندم و هنگام آماده سازی زمین از کود گوگرد جهت اصلاح خاک و از بین بردن آفات موجود در خاک استفاده می‌شود.
  • زمانی که آفتی را در گیاه گندم مشاهده کردید که درمان آن با کود گوگرد امکان پذیر باشد، بهترین فرصت برای استفاده از کود گوگرد است.

حواستان باشد که استفاده از کود گوگرد دیرتر از بازه‌هایی که تعیین کرده‌ایم ممکن است عملکرد گیاه را تحت‌الشعاع قرار دهد و بخشی از مزیت‌های استفاده از این کود را از بین ببرد.

در صورتی که خاک دارای مشکلاتی مانند اسیدیته بالا باشد، استفاده از کود گوگرد بهترین گزینه است؛ زیرا می‌تواند باعث کاهش اسیدیته خاک و بهبود شرایط رشد گندم شود.

 با توجه به اهمیت استفاده از کود گوگرد در بهبود عملکرد گندم، استفاده از آن در زمان‌های مناسب با توجه به نیاز گیاه باعث بهبود شرایط رشد و عملکرد گندم می‌شود. در ادامه با نحوه استفاده از این کود آشنا می‌شویم.

نحوه مصرف گوگرد برای گندم چگونه است؟

گوگرد به‌عنوان یک ماده آفت کش در کشاورزی استفاده می‌شود. نحوه مصرف گوگرد برای گندم به شکل زیر است:

  • روش آبیاری

اصولاً در کشاورزی آب به‌صورت مستقیم به ریشه گیاه داده می‌شود. در این صورت، کودها نیز می‌توانند به‌صورت مستقیم به آب اضافه شوند تا هنگام آبیاری جذب گیاهان شوند. توصیه می‌شود بهترین روش آبیاری گندم را بدانید تا بتوانید به بهترین شکل از این کود بهره ببرید.

  • محلول پاشی کود گوگرد

در این روش، محلول گوگرد را با استفاده از یک پاشنده روی برگ‌ها و ساقه‌های گندم می‌پاشند. این روش می‌تواند به‌عنوان یک حرکت پیشگیرانه برای مبارزه با آفات مورد استفاده قرار بگیرد.

  • مخلوط کردن گوگرد با خاک

در این روش، گوگرد به خاک اضافه و با آن مخلوط می‌شود، سپس این مخلوط به‌عنوان یک لایه نازک روی پایه بذر گندم قرار داده می‌شود تا از بروز آفات جلوگیری کند.

  • استفاده از گوگرد در خاک به‌صورت مستقیم

این روش شامل اضافه کردن گوگرد به خاک می‌شود تا جلوی بروز آفات را بگیرد.

کاهش آفات با مصرف کود گوگرد برای گندم

باید توجه داشت که کود گوگرد در صورت استفاده بیش از حد می‌تواند باعث سمی شدن و آسیب به گیاه و خاک شود همچنین فعالیت میکروبی خاک و رشد گیاه را کاهش دهد؛ به همین علت باید مقدار مصرف گوگرد برای گندم را بر اساس توصیه سازنده کود رعایت کنید.

نکته: استفاده از روش آبیاری برای مبارزه با آفات داخل خاک و روش محلول پاشی برای مبارزه با آفات روی گیاه بسیار موثر هستند و توصیه می‌شود جهت دریافت نتیجه بهتر از کود گوگرد مایع برای گندم به این دو روش استفاده کنید.

همچنین ما در مقاله بهترین روش کوددهی گندم چیست؟ به طور کامل درباره روش کود دهی به گندم آبی و دیم صحبت کرده‌ایم که می‌توانید آن را مطالعه کنید.

بهترین نوع گوگرد برای گندم

کود گوگرد در انواع پودری، گرانوله و مایع در بازار به فروش می‌رسد. خوب است بدانید که مدت زمان نسبتاً زیادی لازم است تا گوگرد به صورت جامد، جذب خاک شود و دوران طلایی مصرف این کود به تعویق میفتد.

از آنجا که کودهای مایع قابلیت حلالیت بالایی دارند، سریع‌تر جذب خاک می‌شوند و تاثیرگذاری بسیار بالایی دارند. بنابراین بهترین نوع گوگرد برای گندم، گوگرد مایع شوک است که با تکنولوژی نانو کود تهیه شده است.

کلام آخر

کود گوگرد می‌تواند یک راه حل عالی برای افزایش سازگاری گندم با شرایط مختلف اقلیمی باشد. گندم تحمل خوبی در برابر شرایط مختلف اقلیمی دارد با این حال اقلیم‌های مختلف می‌توانند به گونه‌ای باشند که زمینه بروز آفات را برای این گیاه فراهم کنند.

در چنین شرایطی کود گوگرد به‌عنوان یک ماده آفت کش و ضد باکتری می‌تواند برای کنترل آفات و مشکلات مختلف مورد استفاده قرار بگیرد. بعضی از تحقیقاتی که درباره نحوه مصرف گوگرد برای گندم انجام شدند نشان دادند که کود گوگرد می‌تواند ساختار خاک و جذب آب و عناصر غذایی توسط گیاه را بهبود ببخشد.

مطالب مرتبط
* یکی دیگر از کودهایی که وظیفه کاهش شوری خاک را دارد و بافت خاک را نیز اصلاح می‌کند کود هیومیک اسید است. برای اطلاع از زمان مصرف کود هیومیک اسید برای گندم و فواید این کود، مقالۀ ذکر شده را مطالعه کنید.
* یکی از عناصری که افزایش جذب مواد مغذی توسط ریشه گندم را فراهم می‌کند، عنصر فسفر است. برای اطلاع از خواص کود فسفر مایع برای گندم و زمان مصرف این کود، مقالۀ نام برده را مطالعه کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3 / 5. امتیاز های این مقاله: 4

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها