بهترین زمان کاشت گوجه فرنگی در مناطق گرمسیری

زمان کاشت گوجه فرنگی در مناطق گرمسیر

یکی از محبوب‌ترین و پر مصرف‌ترین صیفی‌جات در بین مردم کشورمان که کشت آن نیز با اقلیم ایران کاملا سازگاری دارد، گوجه فرنگی است. و از جمله بخش‌هایی از کشورمان که کشت این نوع گیاه با استقبال بسیار خوبی همراه بوده است مناطق جنوبی بخصوص بخش خوزستان و اطراف آن است.

با توجه به اینکه گیاه گوجه فرنگی نسبت به سرمای هوا بسیار حساس است تشخیص زمان دقیق کاشت گوجه فرنگی در مناطق گرمسیر می‌تواند از اهمیت ویژه‌ای برخوردار باشد و نقش تعیین کننده‌ای را در عملکرد این محصول، بخصوص در زمانی که قصد دارید کشت انبوه این گیاه را انجام دهید داشته باشد. برای اطلاع از زمان کاشت گوجه فرنگی در مناطق گرمسیری و همچنین کسب اطلاعات کاربردی در این زمینه تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

آشنایی با بهترین زمان کاشت گوجه فرنگی در مناطق گرمسیر کشور

کاشت گوجه بیشتر در شهرهای دزفول و اهواز انجام می‌شود. در مناطق گرمسیری، که در آن آب و هوا به طور کلی گرم است و دما در طول سال نسبتاً ثابت است، گوجه فرنگی را می‌توان در تمام طول سال کشت و برداشت کرد. البته در گرماهای شدید، باید بتوانید از محصول مراقبت کنید؛ در مناطق گرمسیری بهتر است گیاه در جایی کشت شود تا بعد از ظهرها سایه داشته باشد و از سوزاندن گیاه جلوگیری شود.

با این وجود، بهترین زمان کاشت گوجه فرنگی در خوزستان و مناطقی با آب و هوای شبیه به این منطقه، حدود اواسط اسفند ماه تا پایان خرداد ماه است. علاوه بر آن، از اوایل شهریور ماه تا اواخر آذر می‌توانید پرورش گوجه را انجام دهید. اگر کشت گوجه فرنگی در بازه زمانی مناسب صورت بگیرد مزایای فوق‌العاده مهمی را نصیب شما می‌کند از جمله این موارد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • حداکثر میزان رشد
  • بالاترین میزان باردهی
  • مقاوم شدن و جلوگیری از آسیب‌های احتمالی در اثر بروز انواع تنش‌ها

علاوه بر این، اگر می‌خواهید بدانید بهترین زمان کاشت گوجه فرنگی در مناطق دیگر کشور چه زمانی است، مقالۀ ذکر شده را مطالعه کنید.

در پاسخ به این سوال که زمان کاشت نشا گوجه در مناطق گرمسیر چه وقتی است؟ باید بگوییم که در بسیاری از مناطق گرمسیری، فصل بارانی مشخصی وجود دارد. کاشت نشا گوجه فرنگی در آغاز یا در مراحل اولیه فصل بارندگی، زمان مناسبی است. در این زمان، گیاهچه‌های گوجه فرنگی دارای رطوبت هستند و می‌توانند به خوبی رشد کنند.

دانستن بهترین زمان کاشت گوجه فرنگی در مناطق گرمسیری به شما کمک می‌کند تا بوته‌های گوجه فرنگی از بین نروند.

روند رشد گوجه فرنگی در مناطق گرمسیری

مراحل رشد گوجه فرنگی در مناطق گرمسیری به چند بخش تقسیم می‌شود که شامل موارد زیر است:

  • جوانه زدن بذر گوجه فرنگی و رشد اولیه یا رویشی گیاه
  • اتمام روند رویشی گوجه فرنگی و باز شدن گل‌های آن
  • روند شکل گیری میوه و ایجاد شدن گوجه فرنگی
  • میوه دهی گیاه و چیدن اولین میوه‌های گوجه فرنگی

این مراحل، شامل رشد گوجه فرنگی از ابتدا تا انتها هستند.

توجه به عوامل موثر در رشد گوجه فرنگی

برای رسیدن به بهترین نتیجه در کشت گیاه گوجه فرنگی علاوه بر زمان کاشت، باید به موارد دیگری نیز توجه لازم و کافی را داشته باشید که در ادامۀ مطلب به آنها خواهیم پرداخت.

انتخاب مناسب ترین نوع گوجه فرنگی

همیشه این سوال را از ما می‌پرسید که بهترین بذر گوجه برای مناطق گرمسیری کدام است؟ گوجه فرنگی‌هایی که در مناطق گرمسیر کشت می‌شوند باید دارای سفتی و بریکس بالایی باشند تا در آب و هوای گرم ماندگاری بالایی داشته باشند.

برای پرورش گوجه فرنگی در مناطق گرمسیری می‌توانید از گوجه‌های دورگه برای کاشت استفاده کنید. این نوع گوجه فرنگی از ترکیب دو گونه مختلف گوجه به دست آمده است.

دمای مورد نیاز کشت گوجه فرنگی در مناطق گرمسیری

گیاه گوجه‌فرنگی محصول فصل‌های گرم سال بوده و بسیار به سرما و یخبندان حساس است و نباید در مناطق سرد و یخ‌بندان کاشته شود. بیشترین عضو حساس بوته گوجه فرنگی، شامل شاخ و برگ‌های آن است. برای کاشت گوجه‌فرنگی به دو الی سه ماه، آب و هوای گرم نیاز دارید.

گیاه گوجه فرنگی برای رشد رویشی و زایشی خود در مناطق گرمسیری به دمای روزانه 21 تا 29 درجه سانتی‌گراد و دمای شبانه بیشتر از 15 درجه سانتی‌گراد نیاز دارد. برای کاشت گوجه فرنگی در گلخانه‌ها دما باید 18 تا 24 درجه سانتی‌گراد باشد. وقتی دمای هوا بیشتر از 30 درجه و کمتر از 15 درجه سانتی‌گراد شود؛ میوه‌دهی گیاه ضعیف خواهد شد.

بهترین خاک برای پرورش گوجه فرنگی

برای پرورش گوجه فرنگی به خاک غنی نیاز دارید. توصیه می‌شود که پرورش گیاهان خود را در یک خاک سنگین بر پایه مقدار زیادی مواد آلی انجام دهید. برای رشد گوجه فرنگی‌های خود نیاز به بهترین کود مخصوص گوجه فرنگی دارید و باید آن‌ها را با خاک زمین کشت مخلوط کنید.

رشد گوجه فرنگی در مناطق گرمسیر

اگر می‌خواهید گوجه فرنگی‌های درشت برداشت کنید، حتما باید از کود درشتی گوجه فرنگی استفاده کنید، پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر به مقالۀ ذکر شده مراجعه کنید.

آبیاری مناسب

اگر آب‌رسانی به بوته‌های گوجه‌ فرنگی انجام نشود؛ شاخ و برگ‌ آن‌ها  پژمرده خواهند شد و میوه‌های آن‌ها ترک خورده یا چروک می‌شوند و در نهایت بوته‌های گوجه فرنگی شما از بین خواهند رفت. آب و هوای گرم باعث می‌شود آب و رطوبت خاک سریع‌تر تبخیر شود. برای حفظ رطوبت کافی خاک باید روزانه آن‌ها را آبیاری کنید.

آبیاری گوجه فرنگی از جمله بخش‌های مهم در روند رشد گیاه است که باید با حساسیت خاصی صورت بگیرد تا بدین وسیله بتوانید بهترین نتیجه را از کاشت این گیاه ارزشمند دریافت کنید.

زمان و نحوه برداشت گوجه فرنگی

معمولا 60 تا 85 روز طول می‌کشد تا بوته‌های گوجه فرنگی به میوه‌دهی برسند. در کل به صورت میانگین باید دو الی سه ماه منتظر زمان برداشت بمانید. میوه‌های نارس گوجه فرنگی کوچک و سبز رنگ هستند. و زمان مناسب برای برداشت گوجه فرنگی اوایل صبح است زیرا گوجه‌ها سفت‌تر هستند و ماندگاری آنها بیشتر است و خظر بیماری‌ها کاهش می‌باید. برداشت در دمای بالا باعث می‌شود که هنگام حمل و نقل استحکام میوه کم‌تر شود و حساسیت‌ها به قارچ و باکتری‌ها بیشتر خواهد شد.

برداشت گوجه فرنگی در مناطق گرمسیر

برداشت میوه‌ها باید با احتیاط انجام شود تا از صدمه و کوفتگی گوجه ‌فرنگی‌ها جلوگیری شود. گوجه ‌فرنگی‌ها را باید در سبدهای پلاستیکی قرار دهید؛ زیرا این ‌گونه حمل آن‌ها برای شما راحت‌تر خواهد شد. میوه‌ها نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرند.

بعد از برداشت حتما باید میوه‌ها را در سبد قرار دهید و نباید بر روی زمین بگذارید. شما می‌توانید از ماشین‌هایی که دارای سردخانه هستند برای حمل نقل گوجه‌های خود استفاده کنید. این‌گونه محصولات شما تازه‌تر خواهند ماند.

سخن پایانی

در این نوشته از سایت نیاز گیاهان سعی کردیم تمام نکات مربوط به زمان کاشت گوجه فرنگی در مناطق گرمسیری را خدمتتان عرض کنیم. امیدواریم تا بدین جای کار متوجه اهمیت زمان مناسب در میزان عملکرد این گیاه شده باشید.

در صورت وجود هر گونه سوال در رابطه با این مبحث می‌توانید، دیدگاه‌های خود را در بخش کامنت‌های این بخش مطرح بفرمایید؛ کارشناسان مجموعه در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود. و در صورت نیاز نیز می‌توانید با شماره‌‌های قرار گرفته بر روی سایت تماس حاصل فرمایید و کودهای مورد نیاز برای رشد گوجه فرنگی را تهیه کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 4 / 5. امتیاز های این مقاله: 21

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
طناز فریحی

با سلام من گوجه فرنگی کاشتم براش در اومده میخواستم بدونم چطوری آب بدم روزی چند بار؟واینکه هنوز از گلدون در نیوردم بزارم باغچه .میشه توضیح بدید ممنون میشم؟