زمان مصرف کود پتاس برای درختان میوه

زمان مصرف کود پتاس برای درختان میوه

درختان و گیاهان، همانند یک کارخانه غذاسازی عمل می‌کنند و با فرآیند فتوسنتز، از پس تهیه غذای خود بر می‌آیند. اما برای اینکه بتوانند این کار را به بهترین شکل انجام دهند، نیاز به برخی عناصر دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به عنصر پتاسیم اشاره کرد.

در صورتی که پتاسیم موجود در خاک گیاه کافی نباشد، در این صورت مجبور به استفاده از کود پتاسیم برای درختان هستیم. اگر زمان مصرف کود پتاس برای درختان میوه به درستی رعایت شود سیستم ایمنی درختان به طرز قابل قبولی افزایش پیدا می‌کند. و همچنین باعث درشت و خوش رنگ شدن میوه‌ها نیز می‌شود. در صورت عدم استفاده از این کود، مقاومت درختان در برابر انواع آفات و بیماری‌ها کاهش یافته و حتی ممکن است میوه ندهند.

در ادامه به فواید کود پتاسیم برای درختان ، نحوه و زمان مصرف آن در درختان میوه و هر آنچه لازم است در این رابطه بدانید خواهیم پرداخت.

کود پتاسیم (Potassium) چیست؟

در واقع نماد کود پتاسیم “K” بوده است و در مواقعی که خاک قادر به تأمین پتاسیم برای رشد گیاهان و درختان نباشد، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کود یک منبع مهم برای تأمین پتاسیم درختان به حساب می‌آید و حتماً باید در برنامه کوددهی درختان میوه جای گیرد. کود پتاس برای انواع درختان میوه نظیر پسته، بادام، گردو، سیب، مرکبات و درختان زیاد دیگری کاربرد دارد.

این کود با پتاسیم بالایی که دارد، باعث هدایت فرآیندهای فیزیولوژیک در درختان شده و نقش مهمی در درشتی و خوش‌رنگ شدن میوه‌ها دارد. علاوه بر این، باعث افزایش رشد ریشه شده و به این ترتیب تحمل درخت در برابر خشکی بالا می‌رود.

انواع کود پتاسیم

کود پتاسیم همانند دیگر کودها، در سه نوع مایع، گرانوله و پودری وجود دارد. هر نوع از این کودها ویژگی خاص خود را دارند و طرز مصرف آنها نیز با هم تفاوت دراد که در ادامه آنها را بررسی می‌کنیم.

کود پتاسیم مایع

کود پتاسیم مایع معمولاً با رقیق کردن در آب استفاده می‌شود و به راحتی در دسترس گیاه است، همچنین پس از استفاده به سرعت جذب ریشه گیاه می‌شود. در شرایطی که درختان نیاز شدید به پتاس دارند، نباید وقت را هدر داد و باید بلافاصله از پتاسیم مایع استفاده کنید.

کود پتاسیم پودری

کود پتاسیم پودری، همان‌طور که از نامش پیداست به صورت پودر است و باید حتماً در آب حل شود. این نوع از کود هم سرعت جذب خوبی دارد اما باز هم جذب کود مایع، سریع‌تر انجام می‌شود.

کود پتاسیم گرانوله

کود پتاسیم گرانوله از گلوله‌‌های جامدی تشکیل شده که درصد ناخالصی بالایی هم دارد. این کود معمولاً روی سطح خاک پاشیده می‌شود یا به صورت چالکود در اطراف درخت قرار داده می‌شود. باران یا آب آبیاری به مرور زمان دانه‌ها را تجزیه می‌کند و پتاسیم برای جذب گیاه آزاد می‌کند. بنابراین درخت تا زمان طولانی، از منبع پتاسیم تغذیه می‌کند.

فواید کود پتاسیم برای درختان میوه

حدود 98 درصد از کل پتاسیمی که در خاک طبیعی وجود دارد، داخل ترکیبات مواد اولیه غیرمحلول هست. این مواد در مقابل تجزیه شیمیایی مقاومت بالایی دارند؛ بنابراین آزاد شدن پتاسیم موجود در این مواد به کندی صورت می‌گیرد و نمی‌تواند پاسخگوی نیاز درخت باشد؛ به همین دلیل چاره‌ای جز استفاده از کود پتاس برای رساندن پتاسیم کافی به درخت نخواهد بود.

کود پتاسیم فواید بی‌شماری برای درختان دارد که در زیر به برخی از آنها اشاره کرده‌ایم:

 • با تأمین پتاسیم مورد نیاز درختان، باعث بی‌نیاز شدن آنها از درمان‌های کنترل آفت می‌شود.
 • به فرایندهای رشدی و تولید‌ مثلی گیاه کمک می‌کند.
 • جمع شدن پتاسیم در بافت میوه، باعث رشد بهتر آن‌ می‌شود.
 • سلامت اندام‌های در رشد درخت را ارتقاء داده و کیفیت آن را حفظ می‌کند.
 • نقش مهمی در فتوسنتز و تولید قند، نشاسته و پروتئین دارد.
 • توانایی تغییر در ساختمان پروتئین آنزیم‌ها و فعال شدن آن‌ها را دارد.
 • توانایی فعال کردن 60 آنزیم دیگر در درختان و گیاهان را دارد.
 • به جذب و حفظ آب در سلول‌ها کمک می‌کند.

بدون شک برای دستیابی به موارد گفته شده در بالا نیاز است تا موارد متعددی را مورد توجه قرار دهیم؛ از جملۀ این موارد نحوه و زمان مصرف کود پتاس بالا است که در ادامۀ این مقاله به طور مفصل به آنها پرداخته‌ایم.

زمان مصرف کود پتاس برای درختان میوه

مصرف کود پتاسیم نیز مانند کودهای دیگر زمان خاص خود را می‌طلبد. البته زمان مصرف کود پتاس مایع برای درختان مختلف متفاوت است. به طور کلی، بهترین زمان استفاد از کود پتاسیم برای درختان میوه، وقتی است که میوه در حال رشد است؛ یعنی مرحله بعد از گلدهی درخت زمان کاملاً مناسبی است. در ادامه به زمان مصرف کود پتاس برای درختان میوه می‌پردازیم:

زمان استفاده از کود پتاسیم برای درختان مرکبات

تأثیر کود پتاسیم در رشد درختان مرکبات بر هیچ باغداری پوشیده نیست؛ اما به شرطی که کوددهی آنها در زمان مناسبی صورت گیرد. در فصل بهار که درخت رشد خود را از سر می‌گیرد، زمان مناسب برای استفاده از کود پتاسیم است.

محلول پاشی پتاس به درخت مرکبات

در چالکود پاییزه و زمستانه، بهتر است کود پتاسیم به صورت پودری در چاله اطراف درختان مرکبات استفاده شود و باعث آماده‌سازی درخت برای رشد در فصل بهار گردد. زمان مناسب دیگر، استفاده از کود پتاس مایع به ویژه به صورت محلول‌پاشی، پس از فندقی شدن میوه در مرکبات است که باعث می‌شود میوه‌ها به کیفیت خوبی از لحاظ درشتی، طعم و رنگ برسند.

برای آشنایی بیشتر با کود پتاس بالا مخصوص درختان میوه که تاثیر بسیار بالایی در درشتی میوه‌ها دارد پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ نام‌برده را مطالعه کنید.

زمان استفاده از کود پتاسیم برای درخت پسته

زمان‌های کوددهی برای این درخت از حساسیت بالایی برخوردار است. بیشترین میزان مصرف پتاسیم درخت پسته، در اواخر تابستان است که مغز پسته‌ها در حال شکل‌گیری است. اگر در این زمان، پتاسیم کافی به درخت پسته نرسد، منجر به پوکی مغز پسته‌ها شده و پوست آنها نیز به خوبی باز نمی‌شود. جهت آشنایی با روش درشتی پسته‌ها و پرشدن مغز آنها پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ کود درشتی پسته را مطالعه کنید.

زمان مصرف کود پتاس برای انگور

اگر در درخت انگور، علائمی مثل رشد ناکافی شاخه‌ها، زردی و سوختگی آن‌ها در فصل تابستان مشاهده شد؛ در این صورت، زمان مناسب استفاده از کود پتاسیم است. یکی از بهترین بازه‌های زمانی برای کوددهی انگور، در فصل بهار و اوایل تابستان است که تولید مثل میوه در آن آغاز می‌شود. اگر علاقه‌مند هستید میزان برداشت انگور خود را بیشتر کنید حتماً مقالۀ کود درشتی انگور را مطالعه کنید.

میزان مصرف کود پتاسیم

مقدار مصرف کود پتاس برای هر درخت میوه متفاوت است. برای هر درختی باید آزمایش خاک صورت گیرد و سپس بر اساس آن کود پتاسیم و دیگر کودهای مورد نیاز استفاده شود. در میزان مصرف این کود باید دقت شود؛ برای مثال اگر پتاسیم جذب شده توسط درختان از میزان خاصی بیشتر باشد، باعث می‌شود که منیزیم کافی به گیاه نرسد.

آبیاری کود پتاس برای درخت

نکته مهم در کوددهی درختان میوه این است که آنها هر سال به میزان یکسانی کود نیاز ندارند، بلکه میزان مصرف کود درختان در سال‌های مختلف رشد متفاوت است.

نحوه مصرف کود پتاسیم

همان‌طور که در بخش‌های قبلی گفتیم، کود پتاسیم در سه نوع وجود دارد و استفاده می‌شود:

 • کود پتاسیم مایع به دو روش آبیاری و محلول پاشی استفاده می‌شود.
 • کود پتاسیم پودری ابتدا باید در آب حل شود و به درخت آبیاری شود.
 • کود پتاسیم گرانوله نیز باید در اطراف درخت چالکود شود.

پیشنهاد می‌کنیم ابتدا نیاز درخت خود را تشخیص دهید و سپس بر اساس آن، کود مورد نظرتان را تهیه کنید.

خرید بهترین کود پتاسیم

ما در مجموعه نیاز گیاهان، بهترین کودهای مایع که با تکنولوژی نانوکود تهیه می‌شوند را به دست مشتریان عزیز می‌رسانیم. تکنولوژی نانو در کودها یعنی ذرات کود به اندازه‌ای کوچک شده‌اند که خیلی سریع و راحت جذب درخت می‌شوند.

شما می‌توانید جهت خرید کود پتاس بالا مایع به صفحۀ ذکر شده مراجعه کنید و کود مورد نظرتان را در سه بسته‌بندی یک لیتری، پنج لیتری و بیست لیتری تهیه کنید. این کود که حاوی درصد بالایی از پتاسیم خالص می‌باشد تاثیر ویژه‌ای در تأمین پتاس و درشتی میوه‌هایتان دارد.

برای دریافت مشاورۀ اختصاصی قبل از خرید از سایت نیاز گیاهان می‌توانید با شمارۀ ( 09155995926 ) تماس حاصل فرمایید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3.3 / 5. امتیاز های این مقاله: 24

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علی ابراهیمی

سلام
حقیقتش اسم این کود پتاسیم رو اولین بار در یکی از کلیپ‌ها در اینستاگرام دیدم یکم کنجکاو شدم و با خودم گفتم بهتره در این رابطه یکم سرچ کنم. مطالبی که در این مقاله گفتین اگر واقعا اتفاق بافتند عالی هست اما نکته ای که میخاستم بهتون بگم این هستش که من باغی حدودا دو هکتاری دارم که فقط یک نوع درخت میوه در اون نیست و تنوع میوه در اون بالا هست آیا میشه بازم از این کود استفاده کرد و فواید اون رو دید ؟؟

بنی فاطمی

باسلام و احترام ،مطلب مفیدی بود ولی در خصوص نیاز درخت گردو به کودپتاس چیزی ننوشتید ،،از طرفی ذکر مقدار مصرف این کود باتوجه به سن درخت را مختصر بیان میکردید بهتر بود ،،باسپاس ،،بنی فاطمی

زهرا آرام

سلام و عرض ادب. خوشحالیم که این مطلب برای شما مفید واقع شده. به زودی حتما مقالۀ کود پتاس بالا برای گردو رو آماده می‌کنیم. نظرات شما برای ما بسیار کمک کننده هست، ممنون از اینکه نظرتون رو به اشتراک گذاشتید.