زمان مصرف هیومیک اسید برای «درختان، محصولات زراعی و گیاهان آپارتمانی»

زمان مصرف هیومیک اسید

هیومیک اسید، ماده‌ای که همچون گنجی از دوران گذشته در خاک‌های کشورمان قرار داشته، اما به واسطۀ رفتار نامناسب ما، این مادۀ ارزشمند رفته رفته درصدش در خاک‌های کشورمان با کاهشی جدی مواجه شده است.

در صورت استفاده از کود هیومیک اسید برای رهایی از این چالش، زمان مصرف هیومیک اسید از جمله فاکتور‌های بسیار مهم است که باید به آن توجه خاصی کرد؛ زیرا به واسطۀ استفاده از اسید هیومیک در زمان مناسب، می‌توان شاهد بیشترین میزان بهره‌وری و افزایش کارایی از این کود فوق العاده باشیم.

در این مقاله به طور تخصصی قرار است به مبحث زمان استفاده از هیومیک اسید برای درختان، گل‌های آپارتمانی و محصولات زراعی بپردازیم. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

اسید هیومیک را بهتر بشناسید

هیومیک اسید، ماده‌ای آلی و کاملا طبیعی است؛ به عبارتی به هیچ عنوان در این کود از مواد شیمیایی استفاده نشده است و این نکته‌ای متمایز کننده برای این مادۀ ارزشمند است که به واسطۀ همین ویژگی در هنگام استفاده از آن ما با کمترین میزان آسیب به زمین‌های کشاورزی خود مواجه هستیم.

این نکته در آینده دغدغۀ کاهش کیفیت کمی و کیفی محصولات را برای ما برطرف می‌کند و همچنین گران‌بهاترین دارایی کشاورزان عزیز که همان زمین‌های کشاورزی آنان است را دچار افت کیفیت نمی‌کند و این مسئله‌ای است که در سال‌های آینده بسیاری از کشاورزان به واسطۀ استفاده از کود‌های شیمیایی و نامطلوب دچار این بحران می‌شوند.

به دلیل استفادۀ مکرر و بی‌رویه از کود‌های شیمیایی، بافت‌ خاک زمین‌های کشاورزی دچار ایراداتی اساسی شده است؛ مشکلاتی که یک شبه بوجود نیامده‌اند و حاصل روندی اشتباه در کوددهی محصولات ما بوده است. در بخش بعدی به بررسی تاثیرات فوق العاده اسید هیومیک بر کیفیت محصولات می‌پردازیم.

توضیحاتی که در این بخش داده‌ایم گسترده‌تر هستند که اطلاعات کامل راجع به هیومیک اسید و کاربردهای آن را می‌توانید در مقالۀ ذکر شده مطالعه کنید.

فواید استفاده از کود هیومیک اسید چیست؟

در حالت کلی و در بهترین حالت، درصد مواد آلی در خاک‌ باید دو تا شش درصد باشد، اما متاسفانه بنا بر دلایلی که در قسمت قبلی ذکر شد، وجود این مادۀ آلی هم اکنون در اکثر مناطق ایران بجز مناطق شمالی کشورمان کمتر از یک درصد است و این زنگ خطری است که باید به آن توجه کرد و به دنبال راه‌حلی مناسب و اصولی برای آن باشیم.

استفاده از هیومیک اسید برای درختان

یکی از راه‌های مطمئن و اصولی که در آینده، به هیچ عنوان تخریبی را به همراه ندارد استفاده از کود هیومیک اسید است. مهم‌ترین تاثیرات هیومیک اسید عبارت‌اند از:

 • باعث افزایش فعالیت‌های میکرو ارگانیسم‌های مفید در خاک می‌شود؛
 • شوری خاک که در اثر بلوکه شدن عناصر نامطلوب همچون سدیم ایجاد شده است را کاهش می‌دهد؛
 • عناصر بلوکه شده در خاک را آزاد کرده و در دسترس ریشه گیاه قرار می‌دهد؛
 • با تامین کلی عناصر مورد نیاز گیاهان، به طور قطع میزان مقاومت آنها در برابر انواع آفات و بیماری‌ها بالا می‌رود؛
 • موجب افزایش ریشه‌دهی به شکلی کاملا مطلوب می‌شود؛
 • ظرفیت نگهداری آب را افزایش می‌دهد؛

این موارد تنها بخشی از فواید و اثرات مفید کود هیومیک اسید است. اگر تمایل دارید در رابطه با نحوه و مقدار مصرف هیومیک اسید اطلاعات جامع و کاملی کسب کنید حتما مقالۀ راهنمای جامع استفاده از هیومیک اسید را مطالعه بفرمایید.

بهترین زمان مصرف هیومیک اسید

همانطور که گفتیم هیومیک اسید یک نوع از اسیدهای آلی است که به عنوان کود آلی در کشاورزی و باغبانی استفاده می‌شود. زمان مصرف هیومیک اسید بستگی به نوع محصول و شرایط رشد آن دارد.

بطور کلی از اسید هیومیک در کل دوره رشد گیاهان می‌توان استفاده کرد؛ زیرا هیچگونه مسمومیت و خطری برای گیاه و محیط زیست به همراه ندارد. اما به دلیل هزینه‌های زیاد کشاورزی و تمایل کشاورزان برای صرفه جویی اقتصادی توصیه می‌شود علاوه بر استفاده از هیومیک اسید در زمان طلایی و مناسب، از کودهای با کیفیت استفاده کنید. اگر به دنبال راهکارهای تشخیص کود هیومیک اسید اصل و تقلبی هستید، حتما مقالۀ نام‌برده را مطالعه کنید.

در ادامه با معرفی سه مدل دسته بندی، قاعدۀ کلی زمان مصرف اسید هیومیک را درک خواهید کرد و بدین ترتیب می‌توانید در مناسب‌ترین زمان ممکن اقدام به کوددهی هیومیک اسید کنید.

بهترین زمان مصرف هیومیک اسید برای درختان

بدون شک توجه به این نکته بسیار حائز اهمیت است که برای استفاده از هر نوع کودی، اطلاع از شرایط خاک و همچنین دقت در اینکه درختان در کدام یک از مراحل رشد و یا تولید میوه هستند، در روند کوددهی می‌تواند نقش بسیار پررنگی را ایفا کند، کود اسید هیومیک نیز از این قاعده مستثنا نیست. به طور کلی بهترین زمان مصرف هیومیک اسید برای درختان شامل سه مرحله زیر است:

مصرف هیومیک اسید در فصل بهار

با ورود به فصل بهار و شروع مجدد فعالیت‌های درختان با توجه به اینکه ریشه‌ی درختان در ابتدا فعالیت اندکی را دارد، بهتر است در این مرحله با افزودن کود هیومیک اسید به درختان به افزایش جذب مواد مغذی توسط ریشه‌ها کمک کنیم.

همچنین بهترین زمان مصرف کود هیومیک اسید برای درختان در فصل بهار و تابستان است. در این فصل‌ها، گیاهان به دلیل افزایش دما و تشدید فعالیت رشدی، بیشترین نیاز خود را به عناصر غذایی دارند.

یکی دیگر از محصولاتی که مصرف آن در کنار هیومیک اسید تاثیر فوق العاده‌ای در افزایش تناژ و کیفیت محصولات می‌گذارد، کود 10x شوک می‌باشد که به یک کود کامل معروف است و شامل ده نوع ترکیب و عنصر ضروری از جمله هیومیک اسید برای تمام گیاهان می‌باشد. جهت اطلاعات بیشتر درباره کود ده ایکس مایع شوک می‌توانید به مقاله آن مراجعه کنید.

مصرف هیومیک اسید در مرحلۀ حجم‌گیری میوه درختان

یکی از بهترین زمان‌های استفاده از کود هیومیک اسید در زمان افزایش حجم میوه است؛ زیرا در این زمان، درخت برای افزایش اندازه میوه به بیشترین میزان عناصر مغذی نیاز پیدا می‌کند.

کود هیومیک اسید با در دسترس قرار دادن مواد مغذی مورد نیاز درخت سبب بهبود حجم، عطر و طعم میوه خواهد شد و بازارپسندی محصولات را به همراه دارد.

استفاده از هیومیک اسید در اواخر پاییز یا زمستان

در این زمان فعالیت کلی گیاه متوقف شده و به عبارتی گیاه وارد خواب زمستانی می‌شود اما نکته مهم اینجاست که در این زمان، ریشۀ گیاه همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد؛ بنابراین مصرف کود هیومیک اسید بستری را محیا می‌کند تا ریشه درخت تقویت شود.

زمان مصرف هیومیک اسید برای محصولات زراعی

معمولا در کشورمان با توجه به نوسانات بارندگی و استفاده مداوم و بیش از حد از توان خاک‌های کشاورزی، اگر در شرایط مختلف از کود هیومیک اسید استفاده کنیم بدون شک می‌تواند بسیار مفید واقع شود.

زمان مصرف کود اسید هیومیک برای محصولات زراعی بستگی به نوع محصول، خاک، شرایط آب و هوایی و تاریخ کاشت دارد. به طور کلی، می توان این کود را در دو مرحله بهاره و پاییزه استفاده کرد.

در مرحله بهاره، مصرف هیومیک اسید می تواند در زمان بذرمال، کاشت بذر یا در مراحل اولیه رشد گیاه صورت گیرد. در این مرحله، اسید هیومیک می تواند به عنوان محرک رشد گیاه، موجب افزایش سرعت جوانه زنی، رشد ریشه و برگ گیاه شود.

افزایش تناژ گندم با مصرف کود هیومیک اسید مایع

در مرحله پاییزی نیز، می‌توان هیومیک اسید را پس از برداشت محصول استفاده کرد. در این مرحله، هیومیک اسید می‌تواند به عنوان کمک کننده به تجدید نظم خاک و بهبود کیفیت آن عمل کند. همچنین، مصرف هیومیک اسید به کاهش اثرات ناشی از شوری خاک کمک می‌کند و باعث افزایش مقاومت گیاه در برابر بیماری ها و آفت ها شود.

معمولا در خصوص محصولات زراعی مانند گندم، افزودن کود هیومیک اسید در چند بازۀ بخصوص مانند بذر مال، جوانه زنی، پنجه زنی و ساقه دهی می‌تواند تناژ محصول را تا چند برابر افزایش دهد که در برنامه تغذیه گندم به طور کامل به آن پرداخته‌ایم.

زمان مصرف هیومیک اسید برای گیاهان آپارتمانی

عموما بعد از گذشت حدود دو ماه، خاک موجود در گلدان‌های ما عاری از مواد مغذی می‌شوند و این مشکل سبب کاهش رشد می‌شود و در بدترین شرایط مرگ گیاه را به همراه دارد. بنابراین استفاده از کودهایی مانند هیومیک اسید برای گیاهان آپارتمانی بسیار ضروری است.

برای گل‌های آپارتمانی، هیومیک اسید می تواند در زمانی که گل‌ها در حال گسترش هستند، قبل از جا به جایی گلدان و حتی در زمان پاجوش زدن گیاه استفاده شود. با توجه به این که گلهای آپارتمانی در ظروف کوچک قرار دارند، می‌توان از هیومیک اسید در دوز کمتری نسبت به گیاهان باغی استفاده کرد.

مصرف هیومیک اسید برای گیاهان آپارتمانی

به طور کلی، یک قاشق چای‌خوری هیومیک اسید را می توانید با یک لیتر آب مخلوط کرد و سپس این محلول را در خاک گلدان بریزید. هر دو هفته یکبار می‌توان این عمل را تکرار کرد تا گیاهان در شرایط بهتری رشد کنند. کود هیومیک اسید برای گل‌ها و گیاهان آپارتمانی دارای ثمرات بسیار زیادی است که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش فعالیت‌های میکرو ارگانیسم‌های مفید در خاک
 • کنترل و مقابله با تنش‌های محیطی
 • کنترل میزان قلیایی‌شدن خاک
 • افزایش ریشه زایی
 • کاهش PH خاک

این‌ها تنها بخشی از فواید مصرف کود اسید هیومیک در گیاهان است و اثرات این کود به این چند موردی که ذکر شد محدود نیست. ما در مقاله‌ای تحت عنوان “اسید هیومیک برای گل‌های آپارتمانی” به بررسی کامل فواید و نحوه مصرف آن پرداخته‌ایم. جهت کسب اطلاعات بیشتر پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ آن را حتما مطالعه کنید.

به طور کلی استفاده از هیومیک اسید برای گیاهان آپارتمانی محدود به زمانی خاصی نیست و از این کود آلی می‌توانید در تمام فصول سال استفاده کنید. همچنین می‌توانید از کود مخصوص گیاهان آپارتمانی در کنار هیومیک اسید استفاده کرده تا علاوه بر تامین نیاز تمام عناصر مورد نیاز گیاه، رشد و سلامت گیاهان خود را تضمین کنید.

در ادامه مقاله قصد داریم بهترین روش مصرف هیومیک اسید را توضیح دهیم و در نهایت با معرفی بهترین برند هیومیک اسید به شما در تهیه کود با کیفیت و اصل کمک می‌کنیم.

نحوه مصرف اسید هیومیک

یکی دیگر از مزیت‌های استفاده از کود هیومیک اسید این است که به راحتی می‌توانیم این کود را همزمان با کود‌های دیگر بجز کود گوگرد، مورد استفاده قرار دهیم؛ زیرا کود اسید هیومیک مستقیم به درون ریشه و گیاه نفوذ نمی‌کند بلکه مهم‌ترین نقش آن بازسازی و اصلاح بافت خاک است که به واسطۀ این عمل، سایر مواد موجود در خاک به راحتی جذب گیاه می‌شوند.

اسید هیومیک در سه نوع مایع، پودری و گرانول در بازار وجود دارد و نحوه مصرف اسید هیومیک ممکن است با توجه به نوع کود، نوع محصول و شرایط خاک متفاوت باشد، اما در کل می‌توانید از روش‌های زیر برای مصرف این کود آلی استفاده کنید:

 • هیومیک اسید مایع

بهترین روش استفاده از هیومیک اسید به صورت آبیاری می‌باشد و محلو‌ل پاشی آن روی گیاه عملا هیچ کاربردی ندارد؛ زیرا وظیفه اصلی هیومیک اسید اصلاح ساختار خاک است و با محلول پاشیِ آن روی برگ به نتیجه دلخواه نخواهیم رسید.

طریقه مصرف هیومیک اسید مایع بسیار راحت است؛ زیرا به آسانی با آب ترکیب شده و همراه با آب آبیاری وارد زمین می‌شود. هیومیک اسید مایع کمترین ناخالصی و بیشترین بازدهی را به همراه دارد.

مصرف هیومیک اسید مایع در زمین کشاورزی
 • هیومیک اسید پودری

بعد از هیومیک اسید مایع، نوع پودری آن در بین کشاورزان و باغداران بسیار پرطرفدار است و برای تمام گیاهان زراعی، درختان میوه و حتی گل‌های آپارتمانی کاربرد دارد. هیومیک اسید پودری در آب محلول است و به صورت آبیاری استفاده می‌شود. همچنین نسبت به نوع گرانوله ناخالصی خیلی کمتری دارد و اثربخشی آن مطلوب است.

 • هیومیک اسید گرانوله

مقدار ناخالصی در این نوع هیومیک اسید بسیار بالا بوده و قابلیت انحلال در آب را ندارد به همین دلیل بیشتر به صورت چالکود استفاده می‌شود. برای اثر بخشی به چندین سال زمان نیاز دارد؛ بنابراین استفاده از آن چندان توصیه نمی‌شود.

بهترین مارک کود هیومیک اسید چیست؟

همانطور که گفتیم کود هیومیک اسید در سه نوع گرانول، مایع و پودری در جهان عرضه می‌شود؛ که انواع پودری و مایع آن از محبوبیت و مصرف بیشتری برخوردار است؛ این امر به دلیل سرعت اثر‌گذاری و همچنین نحوه‌ مصرف هیومیک اسید است که این اتفاق به آسانی و به دور از هر گونه دردسر خاصی انجام می‌شود.

کود هیومیک اسید شوک
کود هیومیک اسید جنریت

کود هیومیک اسید مایع 95% شوک

کود اسید هیومیک شوک از لیگنیت اکسید شده استخراج می‌شود که غلظت 95% درصدی آن هم مهر تاییدی بر کیفیت آن است. این کود می‌تواند خاک را پوک کند و با ایجاد تخلخل در آن، ظرفیت نگهداری آب را افزایش می‌دهد؛ در نتیجه مواد مغذی به ریشه گیاه می‌رسند و رشد گیاه تصمینی است. شما می‌توانید این کود را که در حجم‌های 1لیتری، 5 لیتری و 20 لیتری موجود است، از صفحۀ خرید کود هیومیک اسید مایع شوک آمریکایی ۹۵ درصد سفارش دهید.

کود هیومیک اسید مایع جنریت

کود هیومیک اسید مایع جنریت هم درصد خلوص 95 درصدی را دارد و به سرعت، عناصر بلوکه شده در خاک را آزاد می‌کند و سبب تنظیم PH خاک می‌شود. این کود رشد ریشه گیاه را تحریک می‌کندو به این ترتیب شما می‌توانید شاهد افزایش رشد گیاه و افزایش تناژ محصولاتتان باشید.

برای اطلاع از قیمت کود هیومیک اسید مایع جنریت و سفارش آن به صفحۀ نام‌برده مراجعه کنید و این محصول را در کمترین زمان ممکن درب منزل تحویل بگیرید.

مجموعه‌ نیاز گیاهان با سابقه‌ای ۱۵ ساله در امر مشاورۀ اختصاصی باغات و مزارع کشاورزی، به شما عزیزان توصیه می‌کند از محصولات اصلی و مرغوب همچون دو کود نام‌برده استفاده کنید.

کلام آخر

اسید هیومیک یک کود کاملا ارگانیک و طبیعی است که با مصرف در زمان مناسب می‌تواند سبب بهبود بافت خاک و افزایش تناژ محصولات شما شود. ما در این مقاله به بررسی بهترین زمان مصرف هیومیک اسید پرداختیم و طریقه و زمان مصرف هیومیک اسید برای درختان، محصولات زراعی مانند گندم و گل‌های آپارتمانی را توضیح دادیم.

به طور کلی استفاده از هیومیک اسید برای گیاهان محدود به زمانی خاصی نیست و از این کود آلی می‌توانید در تمام فصول سال استفاده کنید. همچنین با انتخاب کود هیومیک اسید اصل و با کیفیت، میزان برداشت خود را به حداکثر برسانید. چنانچه سوالی راجع به کود هیومیک اسید دارید می‌توانید با کارشناسان مجموعه نیاز گیاهان تماس بگیرید و راهنمایی لازم را دریافت کنید. همچنین در بخش دیدگاه‌ها، منتظر دریافت نظرات و سوالات شما عزیزان هستیم و در اولین فرصت پاسخگوی شما عزیزان خواهیم بود.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3.5 / 5. امتیاز های این مقاله: 26

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
12 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مصطفی رضایی

سلام
تشکر میکنم ازتون بابت مطلبی که نوشتید. اما من یک سوال دارم که ممنون میشم راهنمایی بفرمایید. در اینجا بصورت کلی بررسی کردید زمان مصرف اسید هیومیک رو برای درختان.
من باغ انگور دارم میخواستم بدونم آیا طبق همین زمانی که در اینجا گفتین باید از اسید هیومیک استفاده کنم یا نه برنامه‌ی جدا از این برای زمان کوددهی انگور وجود داره؟؟؟

plantsneed

جناب رضایی ممنون بابت وقتی که گذاشتید و مقاله رو مطالعه کردید.
در رابطه با سوالی که فرمودید بله از این فرمول نیز برای استفاده از هیومیک اسید در درختان انگور میتوانید استفاده کنید؛ اما ما در مقاله‌ی (( زمان مصرف اسید هیومیک در انگور )) همراه با جزئیات بیشتری به توضیح این مورد در رابطه با درختان انگور پرداخته‌ایم. به شما توصیه می‌کنیم حتما برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله‌ی گفته شده را نیز مطالعه فرمایید.

محمد نبی خدارحمی

سلام وسپاس
مقدار مصرف اسید هیومیک برای درختان کم سن ودرختان ۷ال۱۰سال فرقی نداره مقدار در هکتار؟🌹سپاس از مطالب مفیدتان

محمد خسروی

درود جناب خدارحمی عزیز
سن درختان در مقدار مصرف هیومیک اسید تاثیر دارد. هر چه درخت مسن تر باشد طبیعتا به آب و مواد مغذی بیشتری نیاز دارد.
پیشنهاد ما برای یک هکتار باغ، مصرف 20 لیتر هیومیک اسید جنریت همراه با آبیاری است.
در صورت نیاز می‌توانید دوره مصرف را تکرار کنید.

محمد جعفر

سلام من هم برای گندم استفاده کردم ولی برای لوبیا باید چ موقع این کود را داد ممنون

محمد خسروی

سلام دوست عزیز
برای لوبیا میتونید در ماه اول کاشت، همراه با آبیاری از هیومیک اسید استفاده کنید.

سردار

سلام .میخاستم بگم برای درخت لیموترش میشه الان از هیومکس استفاده کرد؟ امروز ۱۷/۸/۱۴۰۱ هست

محمد خسروی

سلام و درود
بله از هیومیک اسید می توانید برای تمام گیاهان استفاده کنید.

حسن رحيمي

سلام وخسته نباشی ممنون بابت توضیحاتی که فرمودید درمورد لوبیا چ موقعی از این اسید هیومیک استفاده کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

محمد خسروی

سلام و عرض ادب جناب رحیمی عزیز
برای لوبیا میتونید در ماه اول کاشت، همراه با آبیاری از هیومیک اسید استفاده کنید.
برای گرفتن نتیجه بهتر می تونید ماهی یکبار کوددهی رو تکرار کنید.
چنانچه بازهم سوالی در این زمینه دارید، میتونید با کارشناسان نیاز گیاهان در تماس باشید.

محسن دباغ منش

قیمت یک کیلو گرم کودمایع چقدر هست ضضمنا برا هر درخت چند گرم لازم میباشد

محمد خسروی

سلام و ارادت جناب دباغ منش
قیمت هر لیتر هیومیک مایع بسته به برند، کشور سازنده و خلوص کود متغیره.
قیمت هر لیتر هیومیک 95% جنریت، 300 هزار تومان است و میزان مصرف هم بسته به سن درخت و نوع خاک متفاوت است. اما می تونید از فرمول عمومی 2 سی سی در یک لیتر آب استفاده کنید.