زمان مصرف و محلول پاشی فسفیت پتاسیم

فسفیت پتاسیم یکی از ماده‌‌های مفید برای خاک گیاهان است که به منظور بهبود عملکرد خاک مورد استفاده قرار می‌گیرد و همچنین به رشد بهتر گیاهان نیز کمک زیادی می‌کند. این ماده با رفتار شیمایی متفاوتی که از خود نشان می‌دهد، می‌تواند عملکرد خاک را با نیازهای گیاه متناسب کند و شرایط بهتری را فراهم سازد تا بتوانید بهترین بهره را از خاک ببرید. اما توجه و رعایت تمامی نکات مربوط به زمان مصرف کود فسفیت پتاسیم می‌تواند شما را در رسیدن به بالاترین میزان بهره‌وری از این کود قارچ‌کش کمک فراوانی کند. و همچینن کود سم فسفیت پتاسیم به شما امکان حداکثر استفاده از تمامی ویژگی‌های مثبت خاک را می‌دهد تا بتوانید بهترین نتیجه را برای محصول خود به ارمغان بیاورید.

فسفیت چیست؟

فسفیت یک ترکیب شیمیایی است که در کشاورزی و باغداری کاربرد فراوانی دارد. در دوران جنگ جهانی دوم که کمبود عناصر فسفاته به چشم می‌خورد، برخی از کشورهای جهان دست به استفاده از فسفیت و ترکیبات مختلف آن زدند و آن را به عنوان جایگزینی برای فسفات استفاده کردند. فرمول کلی این ترکیبات به طور مداوم دچار تغییرات مختلفی شد تا امروزه که از ترکیبات مختلف با فسفیت استفاده می‌شود که هر یک از این ترکیبات ویژگی‌های خاص خود را دارند؛ یکی از این ترکیبات، کود سم فسفیت پتاسیم است. از مزایا فسفیت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. فسفیت به علت حرکت پرسرعتی که در آوندهای گیاه دارد، به عنوان درمانی برای انواع بیماری‌هایی که گیاهان به آنها دچار می‌شوند، خصوصا بیماری های قارچی عمل می‌کند.
 2. اگر فسفیت در خاک به فسفر تغذیه‌ای تبدیل شود، می‌تواند به طور غیرمستقیم در تغذیه گیاه نیز نقش داشته باشد.

پتاسیم چیست؟

پتاسیم نوعی عنصر شیمیایی از دسته فلزات است که علاوه بر برخی ترکیبات غذایی، در پوسته زمین نیز یافت می‌شود. این عنصر میل ترکیبی بسیار شدیدی دارد از این رو نمی‌توان آن را به آسانی به صورت خالص پیدا کرد اما همین خصلت پتاسیم سبب شده است که بتوان از آن به راحتی برای استفاده در انواع مختلفی از ترکیبات استفاده کرد. یکی از ترکیبات این ماده، کود سم فسفیت پتاسیم است. پتاسیم مهم‌ترین کاتیون موجود در سیتوپلاسم گیاهان است و از این رو، وجود ترکیبات آن در خاک از اهمیت فراوانی برخوردار هستند. برخی از مشکلاتی که گیاهان در صورت عدم وجود کود پتاس با آنها روبه‌رو می‌شوند، به شرح زیر هستند:

 1. در برگ‌های پیرتر و با گذر زمان، عدم وجود پتاسیم منجر به ایجاد سوختگی در لبه برگ و زرد شدن رنگ آن می‌شود.
 2. نامتقارن و بهم خوردن ساختار ظاهری میوه‌ها و محصولات
 3. سوختگی نوک و حاشیه برگ‌های گیاهان و درختان
 4. کاهش رشد گیاه بدون ایجاد علائم ظاهری

بدین دلیل از عنوان کود سم استفاده می‌کنیم زیرا این ماده هم مانند سم‌های قارچ کش، خاصیت قارچ‌کشی را دارد و نیز مانند کود عمل تغذیه‌ای انجام می‌دهد.

کود فسفیت پتاسیم چیست؟

یکی از انواع کودهای پتاس بالا کود فسفیت پتاسیم، درصدهای زیادی از فسفر و پتاسیم را شامل می‌شود که ترکیب این دو عنصر در کنار یکدیگر می‌تواند منجر به بهبود عملکرد خاک و درنتیجه دریافت بهترین نتیجه از محصول نهایی گیاه، کمک فراوانی کند. این کود به گیاه کمک می‌کند که تغذیه و ریشه‌زایی زیادی داشته باشد تا در نهایت بتواند محصول خود را به بهترین شکل ممکن به سرانجام برساند. همچنین استفاده از فسفر به صورت فسفیت در این کود، امکان جذب ببیشتری توسط گیاه را فراهم می‌کند.

بهترین زمان مصرف فسفیت پتاسیم چه وقتی است؟

بصورت کلی بهترین زمان استفاده و محلول پاشی کود فسفیت پتاسیم، اردیبهشت ماه تا اواخر مرداد ماه یا زمان برداشت محصول است. در نظر داشته باشید که در هنگام استفاده از این کود، باید دقت زیادی را داشته باشید تا بتوانید از اثرات مخرب برای محصولات خود جلوگیری کنید. استفاده از کود فسفیت پتاسیم، در زمان شروع رویش مجدد گیاه نیز، بهترین نتیجه را به ارمغان می‌آورد و گیاه را به سمت بارآوری بهترین میوه، هدایت می‌‌کند.زمان مصرف کود فسفیت پتاسیم میتواند نقش مهمی را در عملکرد این کود داشته باشد.

زمان مصرف فسفیت پتاسیم در پسته

برای رسیدن به بهترین نتیجه در هنگام استفاده از کود فسفیت پتاسیم و سایر انواع دیگر کودهای پتاس بالا همچون سولوپتاس، در نظر گرفتن فاکتور زمان استفاده بسیار حائز اهمیت است. بخصوص در رابطه با مصرف این کود برای درختان پسته؛ به دلیل اینکه اگر در تایم و زمان مناسب محلول‌پاشی این کود انجام نگیرد با توجه به فرم فسفیت پتاسیم موجب رسوب فسفر در آوندهای درخت شده و در نهایت نتیجه‌ی عکس می‌دهد و موجب کمبود فسفر در درخت می‌شود. پس با دقت به زمان مصرف کود فسفیت پتاسیم توجه کنید.بهترین تایم مصرف کود فسفیت پتاسیم زمانی است که (( رشد شاخه‌های سال جاری درخت متوقف شده و تا قبل از شروع حرکت تشکیل شدن مغز پسته باید این کوددهی خاتمه پیدا کند)). برای رسیدن به بهترین نتیجه‌ی ممکن حتما این تایم طلایی را جدی بگیرد.

با رعایت کردن زمان مصرف فسفیت پتاسیم میتوانیم درخت را در برابر انواع تنش ها حفظ و نگهداری کنیم.

زمان مصرف فسفیت پتاسیم در سایر درختان

در سایر درختان در طول مرحله‌ی رشد می‌توان از کود قارچ کش فسفیت پتاسیم 2-3 بار استفاده کرد. به دلیل اینکه با تنوع بسیار زیادی در بحث درختان و انواع گیاهان مواجه هستیم، در صورت وجود هر گونه سوال اختصاصی در رابطه با گیاهان و درختان خود می‌توانید در بخش کامنت‌های همین صفحه پرسش خود را مطرح بفرمایید تا کارشناسان مجموعه در اسرع وقت پاسخگوی سوال شما عزیزان باشند.

مقدار و نحوه مصرف کود فسفیت پتاسیم

مصرف این کود برای گیاهان مختلف، به شیوه‌های متفاوتی صورت می‌پذیرد. اما اغب نحوه‌ی استفاده از کود فسفیت پتاسیم به دو صورت زیر صورت می‌گیرد:

 • محلول پاشی
 • همراه با آبیاری

اغلب روش‌های استفاده از کود فسفیت پتاسیم خارج از دو مورد بالا صورت نمی‌گیرد.

آبیاری

حتما برای استفاده از این کود، از راهنمایی‌های دیگران بهره بگیرید و مطمئن شوید که به صورت مناسب برای هر گیاه از این کود استفاده می‌کنید. دقت کنید که به منظور پیشگیری از بیماری‌های قارچی باید از 2 لیتر در هکتار استفاده کنید که این مقدار در هنگام بیماری گیاه به میزان 3 لیتر در هکتار افزایش پیدا می‌کند. همچنین برای کود آبیاری فسفیت پتاسیم در مقیاس یک هکتار بهتر است که از مقدار بین 5 تا 7 لیتر در هکتار استفاده شود.

محلول پاشی

استفاده از کود فسفیت پتاسیم برای گیاهان زراعی باید بین 1 تا 2 لیتر در هکتار به صورت محلول پاشی یا . همچنین استفاده از این محصول برای گیاهان باغی باید بین 2 تا 3 لیتر در هزار لیتر آب به صورت محلول پاشی یا بین 5 تا 10 لیتر در هزار لیتر آب به صورت محلول آبیاری صورت پذیرد.

زمان محلول پاشی فسفیت پتاسیم نیز میتواند عملکرد کوددهی را افزایش دهد.
نحوه‌ی استفاده از کود فسفیت پتاسیم اغلب بصورت محلول پاشی صورت می‌گیرد.

مزایا استفاده از کود فسفیت پتاسیم چیست؟

استفاده از کود فسفیت پتاسیم، تاثیرات مثبت فراوانی برای گیاهان به وجود می‌آورد که به عنوان برخی از این اثرات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش تعداد گل و برگ،
 • افزایش تعداد دفعات میزان فتوسنتز،
 • افزایش وزن و گسترش ریشه گیاه،
 • افزایش تعداد و وزن میوه و همچنین زودرسی محصول گیاه.
 • کنترل و جلوگیری از تاثیر تنش ها بر گیاه مثل سرما خشکی و هر نوع استرس دیگر
افزایش کمیت محصولات از جمله ویژگیه ای برز استفاده از کود فسفیت پتاسیم است.

در کنار تمامی این عوامل، کود فسفیت پتاسیم به عنوان یک قارچکش و همچنین درمانی برای بیماری‌های مختلف گیاه استفاده می‌شود. همچنین این کود می‌تواند رنگ‌پذیری و کیفیت میوه‌ها را بهبود ببخشد. همچنین استفاده از این محصول به صورت محلول نیز ممکن است که این عامل مهمی در افزایش سرعت جذب توسط گیاه است. درنظر داشته باشید که استفاده از این کود، به بهبود عملکرد سیستم ایمنی گیاه کمک فراوانی می‌کند و آن را در برابر انواع مختلف بیماری‌ها، مصون می‌سازد.

علائمی که در صورت عدم استفاده از کود فسفیت پتاسیم در گیاه ظاهر می شوند

عدم استفاده از کود فسفیت پتاسیم در مرحله اول می‌تواند منجر شود که گیاه با کمبود فسفر و پتاسیم فراوانی روبه‌رو شود که این مسئله اختلال شدیدی در روند رشد آن و همچنین سرعت و نحوه میوه‌دهی گیاه، ایجاد می‌کند. در نظر داشته باشید که کمبود فسفر و پتاسیم در گیاهان سبب می‌شود که سیستم ایمنی آنها با مشکلات زیادی برخورد کند که این مسئله قدرت تحمل گیاه در برابر تنش‌های محیطی نظیر تغییرات دمایی و شرایط کلی که در آن است را پایین می‌آورد.

خرید کود فسفیت پتاسیم، انتخابی مناسب در راستا سلامت گیاه

پس از اولین ارائه این محصول به جهانیان، کشاورزان به این نتیجه رسیدند که استفاده از این کود، انتخابی بهینه در جهت حفظ گیاه و همچنین محصول نهایی است که این عامل، خود به اصلی‌ترین دلیل افزایش تقاضا برای این محصول تبدیل شد. درنتیجه بیشتر شدن روزافزون درخواست برای کود فسفیت پتاسیم، تولیدات این کود نیز رونق بیشتری گرفت و امروزه به یک عامل اساسی به منظور بهینه‌سازی عملکرد خاک و فراهم کردن بستری مناسب برای رشد بهتر گیاه تبدیل شده است.برای تهیه‌ی کود اصل و مرغوب فسفیت پتاسیم و همچنین بهره‌مند شدن از خدمات مشاوره‌ی اختصاصی سایت نیاز گیاهان می‌توانید با شماره‌ی ( 09155995926 ) تماس حاصل فرمایید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 2.3 / 5. امتیاز های این مقاله: 6

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
9 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علیرضا اشرفی

سلام. در ایتدا تشکر می‌کنم ازتون بابت مطالب مفیدی که در اینجا قرار دادید
من یک سوال داشتم ازتون
اینکه من در حدود چهار هکتار باغ هلو دارم میخواستم ببینم آیا فسفیت پتاسیم میتونه عملکرد عالی داشته تو باغم یا نه؟؟
ممنون میشم ازتون اگر راهنمایی بفرمایید

طاهرمرادی

سلام مهندس خوبی من چهار هکتار سبزی جعفری دارم و شنبلیله و اسفناج و…
کود فسفیت برای سبزی کاری خوب است یا نه تازه سه برگه شده چند وقتی یک بار بپاشم
با تشکر

زهرا قنادان

سلام جناب مرادی عزیز
بله میتونید استفاده کنید

مرتضی خیابانی

سلام.ممنون از مطالب خوبتون.ایا میشه فسفیت پتاسیم را برای محلول پاشی درختان پسته با محلول های ریز مغذی مخلوط استفاده کرد

رستمی

با سلام خدمت شما و همکاران محترم .خواستم تشکر کنم از شما بابت توضیحات کامل شما

khani

سلا و ارادت
سپاس از شما. امیدواریم مطالب براتون مفید باشه.

ارش اعظمی

سلام
فسفات پتاسیم را به عنوان کود برای گندم و برنج را می توان استفاده کرد ؟
اگر جواب مثبت است بهترین زمان مصرف به صورت محلول پاشی چه زمانی است

زهرا قنادان

سلام جناب اعظمی عزیز
کود فسفیت پتاسیم رو در صورتی که قارچ گرفته باشه مزرعه حتما باید استفاده کنید
در غیر این صورت برای تقویت و درشت شدن دانه های برنج در زمان خوشه دهی محلول پاشی کنید