زمان مصرف فسفیت پتاسیم در روش محلول پاشی

زمان مصرف فسفیت پتاسیم

فسفیت پتاسیم یکی از کودهای مفید برای گیاهان می‌باشد که برای کنترل بیماری‌های قارچی و باکتریایی بسیار موثر است. رعایت بهترین زمان مصرف کود فسفیت پتاسیم می‌تواند شما را در دریافت بهترین پاسخ از این کود قارچ‌کش کمک کند. دعوت می‌کنیم تا پایان مقاله همراه ما باشید.

خلاصه‌ای از این مقاله
کود فسفیت پتاسیم در درمان بیماری‌های قارچی و باکتریایی موثر است و علاوه بر آن باعث تقویت گیاه و رشد رویشی آن و بهتر شدن کیفیت محصولات می‌شود.
از این کود می‌توانید در 3 زمان استفاده کنید:
1- برای پیشگیری از بیماری‌ها دو تا سه هفته پس از اوایل رشد گیاه و قبل از فصول بارش باران
2- پس از مشاهده علائم بیماری‌های قارچی
3- چند هفته قبل از برداشت محصول (2 تا 4 هفته)
بهترین کود فسفیت پتاسیم که در بازار وجود دارد کود فسفیت پتاسیم شوک است که هیچ آسیبی به گیاه وارد نمی‌کند.

کاربرد فسفیت پتاسیم در کشاورزی و باغداری

فسفیت پتاسیم یک کود است که در کشاورزی و باغداری کاربرد فراوانی دارد به این دلیل که می‌تواند سیستم دفاعی طبیعی گیاهان را تحریک کند و باعث می‌شود که گیاهان در برابر بیماری‌ها مقاوم‌تر شوند. در نتیجه این ترکیب سم نیست و باعث تقویت گیاهان نیز می‌شود. از دیگر کاربردهای فسفیت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. فسفیت به علت حرکت پرسرعتی که در آوندهای گیاه دارد، بیماری‌های قارچی را کنترل می‌کند. یعنی اجاره نمی‌دهد که بیماری بیشتر گسترش پیدا کند و گیاهان، بسیار زود به درمان پاسخ می‌دهند.
  2. فسفیت پتاسیم می‌تواند به بهبود جذب دیگر مواد مغذی توسط گیاهان کمک کند.
  3. پتاسیم در این کود، نقش مهمی در تنظیم فعالیت‌های آنزیمی، تعادل آب و تنفس گیاه دارد. همچنین به افزایش کیفیت میوه‌ها، غلات و سبزیجات و صیفی‌جات کمک می‌کند.
  4. با مصرف فسفیت پتاسیم، نیاز به مصرف سموم دفع آفات و بیماری‌ها به طرز چشمگیری کاهش پیدا می‌کند. در نتیجه در هزینه‌های کشاورزی صرفه جویی شده و به محیط زیست هم آسیب وارد نمی‌شود.

اگر می‌خواهید راجع به خواص این کود و نحوه عملکرد آن بیشتر بدانید حتماً به مقالۀ «فسفیت پتاسیم چیست» مراجعه کنید. برای دریافت بهترین نتیجه از این کود باید تعادل را رعایت کرده و در زمان مناسب از این کود استفاده کنید. در بخش بعد به این موضوع پرداخته‌ایم.

بهترین زمان مصرف فسفیت پتاسیم چه وقتی است؟

زمان‌بندی مصرف فسفیت پتاسیم بستگی به چندین عامل دارد، از جمله نوع گیاه، وضعیت سلامتی گیاه، شرایط آب و هوایی و اهداف خاص کشاورزی یا باغبانی. بهترین موقعیت برای مصرف کود فسفیت پتاسیم به طور کلی شامل موارد زیر هستند:

پیشگیری از بیماری‌های قارچی

اگر در سال‌های قبل شاهد بیماری‌های قارچی بوده‌اید باید حتما پیشگیری را در دستور کار خود قرار دهید. اوایل فصل رشد گیاه، حدوداً 2 تا 3 هفته پس از جوانه‌زنی درختان یا محصولات زراعی، بهترین زمان مصرف کود فسفیت پتاسیم است.

پیش از آغاز فصل پربارش باران نیز باید حتماً از کود فسفیت پتاسیم استفاده کنید. همۀ ما از فواید باران در کشاورزی مطلع هستیم اما مهم‌ترین آسیبی که گیاهان در فصول پر بارش باران می‌بینند، مبتلا شدن به بیماری‌های قارچی است. چرا که باران می‌تواند میزان رطوبت را بالا ببرد و قارچ‌ها عموماً در محیط‌های مرطوب رشد و تکثیر پیدا می‌کنند. باران، رطوبت و گرمای شدید در کنار هم، درصد بروز بیماری‌های قارچی را بسیار زیاد افزایش می‌دهند.

درمان بیماری‌های قارچی

هنگامی که اولین نشانه‌های بیماری‌های قارچی را مشاهده کردید باید مصرف فسفیت پتاسیم را آغاز کنید تا بیماری پخش نشود.

مصرف فسفیت پتاسیم پس از مشاهده علائم بیماری

علائم بیماری‌های قارچی و باکتریایی شامل موارد زیر هستند:

  • لکه‌های رنگی (قهوه‌ای، زرد، یا سیاه) روی برگ
  • پوسیدگی ریشه (نرم‌شدن ریشه یا سیاه و قهوه‌ای شدن ریشه)
  • کپک‌های سفید یا خاکستری بر روی سطح برگ‌ها، شاخه‌ها یا میوه‌ها
  • شکل غیر عادی، کج شدن غیر طبیعی ساقه‌ها و شاخه‌ها
  • افزایش ناگهانی در ریزش برگ‌ها یا میوه‌ها
  • ایجاد بوی نامطبوع از خاک یا گیاه

علائمی که نام بردیم همگی زنگ خطر هستند که باید هر چه سریع‌تر اقدام به درمان با فسفیت پتاسیم و کاهش خسارت کنید.

زمان برداشت محصول

استفاده از فسفیت پتاسیم نزدیک به زمان برداشت می‌تواند به بهبود کیفیت محصولات کمک کرده و ماندگاری آن‌ها را افزایش دهد. محصولات کشاورزی بعد از برداشت هم می‌توانند به راحتی تحت تأثیر بیماری‌های قارچی قرار بگیرند، در نتیجه دچار ضررهای اقتصادی خواهید شد. علاوه بر رعایت بهداشت هنگام نگهداری و کنترل دما و رطوبت، مصرف فسفیت پتاسیم 2 تا 4 هفته قبل از برداشت هم بسیار موثر است.

حالا که متوجه شدید باید چه زمانی از کود فسفیت پتاسیم مصرف کنید حتماً این سوال را دارید که از این کود چند بار و چقدر مصرف کنم؟ بهترین کود فسفیت پتاسیم در بازار متعلق به چه برندی است؟ دعوت می‌کنیم تا پایان همراه ما باشید.

خرید بهترین کود فسفیت پتاسیم که به گیاهان آسیب نمی‌زند

ما هم درک می‌کنیم که نگران هستید با مصرف کود فسفیت پتاسیم به گیاهنتان آسیب وارد شود. استفاده از یک برند معتبر و با اصالت همچون کود فسفیت پتاسیم شوک آمریکایی را به شما پیشنهاد می‌کنیم. در ترکیبات این کود 52 درصد فسفیت، 34 درصد پتاسیم و 14 درصد آمینو اسید وجود دارد. وجود آمینو اسید در این کود به جذب بهتر این کود کمک کرده و خطر آسیب را به صفر رسانده است.

کود فسفیت پتاسیم شوک توسط فناوری نانو کود تهیه شده است به این معنی که ذرات آن بسیار کوچک شده‌اند تا سریع‌تر جذب گیاه شوند. بنابراین می‌توانید سریع‌ترین پاسخ را در درمان بیماری‌های قارچی و باکتریایی از این کود دریافت کنید.

کود فسفیت پتاسیم شوک در سه بسته بندی پر کاربرد یک لیتری، پنج لیتری و بیست لیتری تهیه شده است. جهت سفارش این محصول می‌توانید بر روی آن کلیک کنید.

مقدار و نحوه مصرف کود فسفیت پتاسیم

مصرف این کود برای گیاهان مختلف، به دو صورت محلول پاشی و همراه با آبیاری انجام می‌شود. اگر می‌خواهید ماندگاری کود در خاک بیشتر باشد و کود از طریق ریشه جذب شود، از روش آبیاری استفاده کنید. در روش آبیاری کود را با ترکیب کرده و به گیاه بدهید. در مزارع و باغات نیز می‌توانید کود را داخل بشکه ریخته و شیر آن را بر سر راه آبیاری باز کنید. این روش اغلب برای پیشگیری مناسب است.

زمان محلول پاشی فسفیت پتاسیم

اگر قصد دارید تاثیر کود دهی را سریع‌تر ببینید روش محلول پاشی را در اولویت قرار دهید. در روش محلول پاشی باید کود را داخل سمپاش ریخته و با آب ترکیب کنید. سپس تمام قسمت‌های گیاه را به اندازه‌‌ای که کاملاً خیس شود، محلول پاشی کنید. این روش برای درمان مناسب است. در جدول زیر مقدار مصرف کود فسفیت پتاسیم را آورده‌ایم:

نحوه مصرفمقدار مصرف
محلول پاشی برای مزارع۳ تا ۵ لیتر در هکتار با ۴۰۰ تا ۸۰۰ لیتر آب
دوز آبیاری مزارع۱۰ تا ۲۰ لیتر بصورت شیر بشکه
دوز محلول پاشی باغات متناسب با سن درختان۵ تا ۲۰ لیتر در ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ لیتر آب
دوز آبیاری باغات با توجه به سن درختان۳۰ تا ۵۰ لیتر به صورت شیر بشکه

بهترین زمان محلول پاشی فسفیت پتاسیم، اوایل صبح یا عصر است که هوا گرم نباشد و تبخیر کود و آسیب به گیاهان اتفاق نیفتد.

اگر در زمان‌های نامناسب یا در دوزهای بالا از فسفیت پتاسیم مصرف کنید، می‌تواند باعث تجمع فسفیت در گیاه شود. تجمع فسفیت باعث تداخل در جدب فسفر شده و متابولیسم گیاه را بر هم می‌زند. برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به مصرف کود فسفیت پتاسیم شوک حتماً از کارشناسان نیاز گیاهان مشاوره بگیرید.

Hidden

سخن نهایی

در این نوشته راجع به بهترین زمان مصرف فسفیت پتاسیم صحبت کریدم. به این ترتیب باید قبل از وقوع بیماری، بعد از ابتلا به بیماری و قبل از برداشت محصول از کود فسفیت پتاسیم استفاده کنید. چنانچه سوالی دارید که به آن نپرداخته‌ایم، در بخش کامنت‌ها با در میان بگذارید تا پاسخگوی شما عزیزان باشیم.

جهت بهره‌مند شدن از خدمات مشاورۀ اختصاصی نیاز گیاهان می‌توانید با شماره‌های سایت تماس حاصل فرمایید.

مطالب مرتبط

اگر درختان یا محصولات زراعی شما دچار آفت شده‌اند حتماً باید آنها را با کود گوگرد شوک درمان کنید. این کود دارای 80 درصد گوگرد است و علاوه بر درمان آفات، پی اچ خاک را هم تنظیم می‌کند.
اگر محصولات باغی یا زراعی شما در معرض خطر تنش‌هایی مانند سرما، گرما و خشکی و کم آبی هستند باید مقاومت‌شان را با کود اسیدآمینه را بالا ببرید. پیشنهاد می‌کنیم به صفحۀ ذکر شده مراجعه کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 2.7 / 5. امتیاز های این مقاله: 11

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
11 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
علیرضا اشرفی

سلام. در ایتدا تشکر می‌کنم ازتون بابت مطالب مفیدی که در اینجا قرار دادید
من یک سوال داشتم ازتون
اینکه من در حدود چهار هکتار باغ هلو دارم میخواستم ببینم آیا فسفیت پتاسیم میتونه عملکرد عالی داشته تو باغم یا نه؟؟
ممنون میشم ازتون اگر راهنمایی بفرمایید

محمد خسروی

جناب اشرفی عزیر ممنون بابت توجهتون به مطالب.
در رابطه با سوالی که پرسیدید نیاز به کمی توضیحات هست که در ادامه به آنها اشاره می‌کنم.
در حالت کلی بله کود فسفیت پتاسیم می‌تواند مفید واقع شود اما برای رسیدن به بالاترین میزان بهره‌وری از کوددهی و همچنین جلوگیری از خسارت‌های احتمالی باید حدالامکان هر گونه کوددهی را زیر نظر کارشناسان انجام دهید.
ما در این سری از مقالات تمام تلاش خود را کرده‌ایم تا بتوانیم تمام نکات کوددهی فسفیت پتاسیم را خدمتتان عرض کنیم اما همانطور که خودتان هم در جریان هستید با وجود تمام اشتراکات در کوددهی شرایط هر زمین متفاوت است و با توجه به میزان سطح باغ شما بهتر است بدون آزمون و خطا کوددهی را انجام دهید.
برای دریافت مشاوره از مجموعه‌ی ما حتما با شماره‌ی (09155995926) تماس بگیرید تا با در نظر گرفتن تمامی شرایط آب و هوایی، شرایط زمین و بررسی دیگر موارد بتوانیم در این راستا کمکتان کنیم.

طاهرمرادی

سلام مهندس خوبی من چهار هکتار سبزی جعفری دارم و شنبلیله و اسفناج و…
کود فسفیت برای سبزی کاری خوب است یا نه تازه سه برگه شده چند وقتی یک بار بپاشم
با تشکر

زهرا قنادان

سلام جناب مرادی عزیز
بله میتونید استفاده کنید

مرتضی خیابانی

سلام.ممنون از مطالب خوبتون.ایا میشه فسفیت پتاسیم را برای محلول پاشی درختان پسته با محلول های ریز مغذی مخلوط استفاده کرد

رستمی

با سلام خدمت شما و همکاران محترم .خواستم تشکر کنم از شما بابت توضیحات کامل شما

khani

سلا و ارادت
سپاس از شما. امیدواریم مطالب براتون مفید باشه.

ارش اعظمی

سلام
فسفات پتاسیم را به عنوان کود برای گندم و برنج را می توان استفاده کرد ؟
اگر جواب مثبت است بهترین زمان مصرف به صورت محلول پاشی چه زمانی است

زهرا قنادان

سلام جناب اعظمی عزیز
کود فسفیت پتاسیم رو در صورتی که قارچ گرفته باشه مزرعه حتما باید استفاده کنید
در غیر این صورت برای تقویت و درشت شدن دانه های برنج در زمان خوشه دهی محلول پاشی کنید

مقداد نصیرزاده

سلام و عرض خسته نباشید
زمان مصرف فسفیت پتاسیم برای درختان سیب کی هست
ممنون میشم اگر پاسخ بدید