مقدار و نحوه استفاده از کود جلبک دریایی + زمان مصرف

زمان استفاده از کود جلبک دریایی

با اینکه استفاده از کودهای شیمیایی تأثیر زیادی بر رشد و باروری گیاهان دارد، اما تضمین کننده کیفیت این گیاهان و محصولات آنها نبوده و مصرف زیاد آن‌ها می‌تواند تأثیرات منفی بر روی خاک داشته باشد. بنابراین استفاده از کودهای طبیعی و ارگانیک، بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته است و از مواد طبیعی زیادی برای تولید کودهای ارگانیک استفاده می‌شود.

یکی از این مواد جلبک دریایی است که از استخراج عصاره آن، کود جلبک دریایی ساخته می‌شود که فواید بسیاری برای انواع گیاهان و درختان داشته و آسیبی را متوجه خاک و گیاهان نمی‌کند. این کود می‌تواند گیاهان را در برابر آفات، بیماری‌ها و سرما حفظ کرده و عملکرد آنها را بهبود ببخشند. البته به شرطی که در زمان درست و به اندازه مصرف شود. به دلیل اهمیت این موضوع، در ادامه به زمان استفاده از کود جلبک دریایی و طریقه مصرف کود جلبک دریایی در گیاهان مختلف می‌پردازیم.

خلاصه‌ای از این مقاله
جلبک دریایی باکیفیت از اعماق دریا استخراج می‌شود که مرغوب‌ترین نوع آن جلبک دریایی آسکوفیلوم نودوسوم است.
بهترین زمان استفاده از کود جلبک دریایی در زمان جابجایی و کاشت نهال، ابتدای فصل رشد، قبل از گلدهی، همزمان با رشد گیاه، پیش از فصل سرما، پس از شرایط سخت و استرس آور، بذرمال کردن دانه‌ها، هنگام رشد گیاهان آپارتمانی، بین دو چین سبزیجات و صیفی جات و هنگام پیوند و قلمه زنی گیاهان است.

جلبک دریایی چگونه تبدیل به کود می‌شود؟

جلبک‌ها، شامل ارگانیسم‌های آبزی تک سلولی و چند سلولی، حاوی عناصر ضروری برای حیات هستند. آنها، بدون داشتن ریشه، از نور خورشید و آب برای فتوسنتز استفاده می‌کنند.

جلبک دریایی برای تبدیل به کود ابتدا جمع‌آوری شده و سپس از طریق فرآیندهایی نظیر خشک کردن و گاهی عمل‌آوری شیمیایی یا تخمیر، به فرم قابل استفاده برای گیاهان تبدیل می‌شود. این فرآیندها به حفظ مواد مغذی و ترکیبات مفید جلبک کمک کرده و محصول نهایی را به کودی غنی و مؤثر برای بهبود رشد و سلامت گیاهان تبدیل می‌کنند.

جلبک‌ها در اندازه‌های گسترده‌ای از چند میکرون تا بیش از چندین متر وجود دارند. با وجود تنوع بالای گونه‌های جلبک، تنها تعداد محدودی از آنها برای تولید کود جلبکی استفاده می‌شوند.

آسکوفیلوم نودوسوم (Ascophyllum nodosum)، بهترین نوع جلبک دریایی برای تهیه کود شناخته می‌شود. این جلبک به دلیل دارا بودن طیف وسیعی از مواد مغذی و هورمون‌های گیاهی، محبوبیت زیادی دارد و در تولید کودهای ارگانیک و تقویت‌کننده‌های خاک، بسیار زیاد استفاده می‌شود.

توضیحات این بخش بسیار مختصر و کوتاه است تا در ادامه بتوانیم به اطلاعات دیگری همچون بهترین زمان استفاده از کود جلبک دریایی بپردازیم. چنانچه علاقه مند هستید بیشتر بدانید که کود جلبک دریایی چیست؟ پیشنهاد می‌کنیم حتماً مقالۀ ذکر شده را مطالعه کنید.

نحوه استفاده از کود جلبک دریایی مایع

در حالت کلی نحوه مصرف کود جلبک دریایی به سه روش بذرمال، محلول‌پاشی و آبیاری امکان‌پذیر است. در روش بذر مال، می‌توانید برای رشد بهتر گیاهان و جلوگیری از تنش‌های محیطی مانند سرما و گرما، کود جلبک دریایی را به بذر محلول پاشی کنید. سپس مدتی صبر کنید تا بذرها خشک شوند و بعد از آن اقدام به کاشت کنید.

در روش آبیاری می‌توانید کود را در همان میزانی که همیشه گیاه یا درخت خود را آبیاری می‌کردید، حل کنید و آبیاری را انجام دهید. برای مزارع و باغات، کود را با آب در بشکه ترکیب کرده و شیر آن را سر راه آب باز کنید تا به تمام گیاهان برسد.

در روش محلول پاشی کود و آب را داخل سمپاش ترکیب کنید و محلول پاشی را بر روی تمام اندام‌های گیاه انجام دهید. عملیات محلول پاشی را تا اندازه‌ای ادامه دهید که گیاه یا درخت کاملاً خیس شود و قطرات محلول از آن چکه کند.

در نهایت بهترین زمان کود دهی جلبک دریایی در طول شبانه روز، اول صبح یا بعد از ظهر است تا ذرات کود در گرمای هوا تبخیر نشود. همچنین بهتر است محلول پاشی این کود در زمانی‌هایی باشد که خاک از رطوبت بالایی برخوردار است.

طلایی‌ترین زمان استفاده از کود جلبک دریایی را بشناسید

یگ گیاه وقتی می‌تواند از خواص بی شمار کود بهره‌مند شود که به روش درست، به روش مناسب و در زمان درست مصرف شود. به گفته کارشناسان، در حالت کلی بهترین زمان استفاده از کود جلبک دریایی شامل موارد زیر می‌شود:

 • جابجایی و کاشت نهال

استرس ناشی از جابجایی نهال از مکانی به مکان دیگر می‌تواند سلامت نهال را تهدید کند. به همین منظور می‌توانید از دوز کمتر جلبک دریایی استفاده کنید تا این استرس مهار شود و سیستم ریشه نهال تقویت شود.

همچنین زمان انتقال نشاء به زمین مانند نشای گوجه فرنگی، خیار، سیب زمینی و… باید از کود جلبک دریایی استفاده کنید تا شوک ناشی از جابجایی به صفر برسد.

 • ابتدای فصل رشد گیاهان

ابتدای فصل رشد یعنی همان فصل بهار، گیاهان نیاز به تغذیه مناسبی دارند تا سریع رشد کنند. کود جلبک دریایی با تحریک تولید هورمون‌های رشد گیاهی، باعث افزایش جذب آب و مواد مغذی در گیاهان کمک می‌شود.

 • قبل از گل‌دهی

از آنجا که در ترکیبات کود جلبک دریایی هورمون‌های رشد مثل سیتوکینین، اکسین، جیبرلین و بتائین نیز وجود دارند، می‌توانند گل دهی را تحریک کرده و تعادل رشد را تنظیم کنند.

گیاهان در زمان گلدهی به حفظ آب در بافت خود نیاز دارند. آب برای حمل مواد مغذی به اجزای مختلف گیاه، از جمله گل‌ها، ضروری است. کمبود آب می‌تواند به کاهش شدت گلدهی و کیفیت گل‌ها منجر شود. بتائین هورمونی است که به حفظ آب در بافت‌های گیاهی کمک می‌کند.

 • همزمان با رشد گیاه

کود جلبک دریایی حاوی ترکیبات حیاتی مانند پروتئین‌ها و آنزیم‌های گیاهی است. پروتئین‌ها به تقویت ساختار گیاهی و آنزیم‌ها به بهبود فرآیندهای متابولیکی از جمله جذب مواد مغذی و تقویت سیستم ایمنی درختان، محصولات زراعی و گیاهان آپارتمانی کمک می‌کنند. به همین واسطه گیاه از رشد بهتر، استحکام بیشتر در برابر شرایط نامساعد و افزایش تولید محصول برخوردار می‌شود.

برای درختان یا گیاهانی که محصول می‌دهند از همان ابتدای فصل رشد یعنی بهار تا یک هفته قبل از برداشت می‌توانید کود جلبک دریایی را استفاده کنید.

استفاده از کود جلبک دریایی برای انواع درختان

کود جلبک دریایی برای درختان مختلف قابل استفاده است و فواید بیشماری دارد، برای اطلاع از زمان مصرف این کود در درختان و اطلاع از مزایای آن پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ ذکر شده را مطالعه کنید.

 • پیش از فصل سرما

اگر سابقه سرمازدگی زمستانه یا بهاره در گیاهان شما وجود دارد باید زودتر دست ب کار شوید و اقدامات پیشگیرانه از جمله محلول پاشی جلبک دریایی را در اولویت قرار دهید. کود جلبک دریایی سیستم ایمنی گیاه را بسیار مقاوم کرده و اجازه نمی‌دهد، گیاهان از پای در بیاند و دچار سرمازدگی شوند. وجود ماده‌ای به نام گلایسین بتائین باعث افزایش مقاومت گیاه در برابر سرما و یخ‌زدگی است. این کود مغذی اجازه نمی‌دهد گیاهان دچار بیماری، سرمازدگی، یخ‌زدگی و پژمردگی شوند.

 • پس از شرایط سخت و استرس آور

پس از دوران سختی مانند خشکی و سرما و گرما، چنانچه از قبل تدابیر حفاظت از گیاهان را عملی نکرده باشید، گیاهان دچار آسیب‌هایی می‌شوند که بدون تغذیه مناسب قابل جبران نیستند. به همین منظور استفاده از کود جلبک دریایی که حاوی آمینو اسیدها می‌باشد، به بازیابی و ترمیم گیاهان کمک می‌کند. آمینو اسیدها به عنوان بلوک‌های ساختمانی پروتئین‌ها، به تقویت سیستم ایمنی گیاه کمک می‌کنند.

 • هنگام رشد گیاهان آپارتمانی

استفاده از کود جلبک دریایی برای گیاهان آپارتمانی، باید هر ماه یک یا دو بار و به دو صورت محلول پاشی و آبیاری صورت گیرد. راجع به فواید جلبک دریایی برای گیاهان آپارتمانی در مقالۀ ذکر شده مفصل توضیح داده‌ایم، پیشنهاد می‌کینم حتماً آن را مطالعه کنید.

 • بین دو چین سبزیجات و صیفی جات

استفاده از جلبک دریایی بین دو چین محصول در سبزیجات و صیفی‌جات می‌تواند به تقویت گیاهان پس از برداشت اول کمک کند. این کار به افزایش سرعت رشد برای تولید محصول بعدی، تقویت سیستم ایمنی گیاه برای مقابله با بیماری‌ها و آفات و بهبود کیفیت و افزایش میزان باردهی محصول بعدی کمک می‌کند. جلبک دریایی با ارائه مواد مغذی و ترکیبات تقویتی، شرایط ایده‌آلی برای رشد مجدد فراهم می‌کند.

 • بذرمال کردن دانه‌ها

حتماً شاهد آن بوده‌اید که پس از کاشت گندم، جو، ذرت، یونجه و… بخش قابل توجهی از بذرها جوانه نمی‌زنند. استفاده از جلبک دریایی برای بذر مال دانه‌ها مانند ذرت و گندم می‌تواند به تقویت جوانه‌زنی، بهبود پنجه زنی و افزایش مقاومت بذر در برابر شرایط نامساعد محیطی کمک کند. عناصر و هورمون‌های موجود در جلبک دریایی به تحریک رشد اولیه ریشه و ساقه کمک کرده، باعث بهبود جذب مواد مغذی و آب توسط بذر می‌شوند، و در نتیجه باعث افزایش سلامت و عملکرد گیاه در مراحل بعدی رشد می‌شود.

در مقاله‌ای دیگر به طور کامل راجع به فواید کود جلبک دریایی برای گندم و مقدار مصرف آن توضیح داده‌ایم. پیشنهاد می‌کنیم اگر مزرعه گندم دارید، آن را مطالعه کنید.

 • هنگام خمیری یا شیری شدن دانه‌ها

در مرحلۀ شیری شدن دانه‌ها در غلاتی مانند گندم، جو، ذرت، برنج و… مصرف کود جلبک دریایی باعث می‌شود که دانه‌ها وزن بیشتری بگیرند و سنگین‌تر شوند. در نتیجه میزان برداشت شما افزایش می‌یابد. همچنین علوفه‌ای که برای دام برداشت می‌کنید نیز کیفیت بهتری دارد.

اگر در همین مرحله کود پتاس بالا را با کود جلبک دریایی ترکیب کنید، بهترین نتیجه را دریافت می‌کنید.

 • نزدیک به زمان برداشت محصول

هورمون‌های گیاهی موجود در کود جلبک دریایی، مانند سیتوکینین‌ها و اکسین‌ها، می‌توانند به تقویت دیواره‌های سلولی کمک کنند، که این قابلیت باعث افزایش استحکام و دوام میوه‌ها و سبزیجات می‌شود. همچنین آنتی‌اکسیدان‌های طبیعی موجود در این کود به حفظ فعالیت آنتی‌اکسیدانی در گیاهان کمک می‌کنند، که سبب کاهش فرایند پیری و تخریب سلولی پس از برداشت می‌شود. بنابراین نزدیک به زمان برداشت، حدوداً دو هفته قبل از جلبک دریایی استفاده کنید تا زمان انبارداری محصول افزایش یابد.

 • هنگام پیوند و قلمه زنی

اکسین موجود در کود جلبک دریایی یک هورمون گیاهی ضروری برای موفقیت آمیز بودن پیوند یا قلمه است. اکسین به تحریک رشد ریشه در قلمه‌ها و بهبود فرآیند پیوندزنی کمک می‌کند. این هورمون ترکیب شیمیایی در گیاه را تغییر داده و باعث می‌شود که ریشه‌های جدید در قلمه‌ها تشکیل شوند و پیوند بهتری بین دو بخش گیاه ایجاد گردد.

استفاده از کود جلبک دریایی در زمان پیوند و قلمه زنی

ترکیبات کود جلبک دریایی برای تحریک رشد ریشه در قلمه‌ها و بهبود موفقیت پیوندزنی در کشاورزی و باغبانی استفاده می‌شوند. در مورد مصرف کود جلبک دریایی نکاتی وجود دارد که در بخش بعدی آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

معرفی بهترین کود جلبک دریایی با خلوص بالا

اگر در فکر تهیه کود با کیفیت و اصل جلبک دریایی هستید؛ ما به شما کود جلبک دریایی مایع شوک را پیشنهاد می‌کنیم.

کود جلبک دریایی شوک دارای 85 درصد عصاره خالص جلبک آسکوفیلوم نودوسوم به همراه دیگر درشت مغذی‌ها و ریز مغذی‌ها هستند. گاهی دیده می‌شود که در برخی موارد، محصولات تقلبی مدعی هستند از جلبک دریایی آسکوفیلوم نودوسوم تهیه شده‌اند اما در واقع از ترکیب اسید آلجینیک و اوره در آب تولید شده‌اند. این کودهای تقلبی، چالشی برای شما مصرف‌کنندگان عزیز است که در اکثر اوقات قادر به تشخیص تفاوت بین محصول اصلی و تقلبی نخواهید بود.

این کود برای انواع گیاهان زراعی، درختان، گیاهان آپارتمانی، سبزیجات و… کاربرد دارد. این کود با تکنولوژی نانو کود تهیه شده‌ است، در واقع نانو کودها عناصر بسیار کوچکی دارند که سریعاً جذب گیاه می‌شوند.

جلبک آسکوفیلوم نودوسوم، به خاطر دارا بودن ترکیبات مغذی و هورمون‌های گیاهی، فواید متعددی برای گیاهان و خاک دارد که شامل موارد زیر هستند:

 • بهبود جذب مواد مغذی
 • افزایش مقاومت گیاهان در برابر تنش‌های محیطی
 • تقویت رشد ریشه و ساقه
 • افزایش مقاومت در برابر خشکی و شوری خاک
 • بهبود گل‌دهی و کیفیت میوه
 • افزایش فعالیت‌های میکروبی خاک

مجموع مزایای این کود به تقویت کلی گیاهان کمک کرده و می‌تواند منجر به افزایش عملکرد محصول شود. برای تهیه این کود و کسب اطلاعات تکمیلی راجع به ترکیبات‌ آنها، بر روی محصول کلیک کنید.

مقدار مصرف کود جلبک دریایی

دقت کنید مقدار مصرف کود جلبک دریایی را بر اساس جدول زیر رعایت کنید تا بهترین نتیجه را دریافت کنید. برای دریافت نتیجه عالی، به فاصله یک هفته، دو مرتبه از این کود استفاده کنید. توجه کنید که با یک بار مصرف نمی‌توان نتیجه دلخواه را کسب کرد.

نحوه مصرفمقدار مصرف
محلول پاشی برای مزارع۳ تا ۵ لیتر در هکتار با ۴۰۰ تا ۸۰۰ لیتر آب
دوز آبیاری مزارع۱۰ تا ۲۰ لیتر بصورت شیر بشکه
دوز محلول پاشی باغات متناسب با سن درختان۵ تا ۲۰ لیتر در ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ لیتر آب
دوز آبیاری باغات با توجه به سن درختان۳۰ تا ۵۰ لیتر به صورت شیر بشکه

برای گیاهان آپارتمانی نیز هر دو هفته یا هر یک ماه یک بار می‌توانید از این کود استفاده کنید. بهتر است کود دهی در ابتدای دوره رشد گیاه یا در زمانی که گیاه در حال رشد است، انجام شود. در فصولی که گیاهان رشد کمتری دارند، مانند زمستان، نیازی به کوددهی مکرر نیست.

اگر قصد دارید کود دهی گلهای آپارتمانی را با محلول‌پاشی انجام دهید، دو تا چهار سی‌سی کود جلبک دریایی مایع شوک را در یک لیتر آب حل کنید. در صورت تمایل به روش آبیاری، چهار تا پنج سی‌سی از این کود را به یک لیتر آب اضافه کنید و سپس گیاهان را آبیاری نمایید.

سخن نهایی

در این مقاله راجع به زمان استفاده از کود جلبک دریایی صحبت کردیم و توضیح دادیم که زمان محلول پاشی جلبک دریایی بازۀ به خصوصی ندارد و در اکثر زمان‌های رشد گیاهان مختلف، قابل انجام است. اگر در رابطه با کود جلبک دریایی سوال و یا ابهامی دارید می‌توانید علاوه بر تماس با کارشناسان مجموعه نیاز گیاهان، سوالات خود را در بخش کامنت‌های همین صفحه قرار دهید؛ کارشناسان مجموعه در کوتاه‌ترین زمان ممکن پاسخگوی شما عزیزان خواهند بود. همچنین دعوت می‌کنیم تجربیات ارزشمند خود را از مصرف این کود با در میان بگذارید.

مطالب مرتبط

یکی از کودهایی که عملکرد نسبتاً مشابه با جلبک دریایی اما ترکیبات کاملاً متفاوت دارد، کود اسید آمینه است. برای دانستن خواص کود اسید آمینه پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ ذکر شده را مطالعه کنید.
اگر می‌خواهید با کودی سرشار از ریز مغذی و هورمون‌های رشد گیاهی آشنا شوید که ترکیبات منحصر به فردی دارد، پیشنهاد می‌کنیم به مقالۀ کود مولتی کمپلکس مراجعه کنید تا از فواید این کود شگفت زده شوید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 2.8 / 5. امتیاز های این مقاله: 16

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
حجت شیرازی

سلام نحوه استفاده قطره جلبک دریایی ممنون میشم راهنمایی کنید ممنون