بهترین زمان مصرف کود پتاس برای انگور و فواید این عنصر

زمان مصرف کود پتاس برای انگور

اگر شما هم برای کوددهی انگور با سوالات زیادی روبه رو شده‌اید، می‌توانید پاسخ خود را در این مقاله پیدا کنید چرا که در این نوشته تمرکز ما بر زمان مصرف کود پتاس برای انگور است. زمان مصرف انواع کودهای پتاس برای انگور چه زمانی است؟ یا از کدام کود به چه صورت باید استفاده کرد؟ در این بخش سعی شده اطلاعات جامع، کاربردی و معتبری را برای تقویت درخت انگور در اختیار شما خوانندۀ محترم قرار دهیم.

خلاصه‌ای از این مقاله
پتاس یکی از سه درشت مغذی ضروری برای گیاهان از جمله انگور است که به افزایش تقسیم سلولی گیاه، تولید کربوهیدرات‌ها و در نتیجه درشتی انگور و خوش طعم و شیرین شدن آن کمک می‌کند.
بهترین زمان مصرف کود پتاس برای انگور وقتی است که انگور تشکیل شده و نزدیک به زمان برداشت آن است، یعنی حدوداً سه هفته قبل از برداشت محصول باید از کود پتاس به فاصله یک هفته دو مرتبه استفاده کنید.

چرا پتاس برای انگور مفید است؟

برگ‌های درخت انگور  و ساقه‌های سبز سایر گیاهان روزنه‌هایی دارند که با استفاده از آن مسیر ورود کربن دی اکسید مورد نیاز خود را باز یا بسته می‌کنند و کود پتاس برای این فرایند ضروری است؛ کربن دی اکسید مادۀ اصلی فتوسنتز است و با یک نتیجه‌گیری ساده می‌توان متوجه شد که پتاس در فتوسنتز نقش حیاتی دارد و فواید زیر را برای درخت انگور شامل می‌شود:

 • از آنجایی که این روزنه‌ها نقشه حفظ تعادل آب در انگور را بر عهده دارند در طراوت درخت و میوه بسیار اهمیت دارند.
 • پتاس عضو ثابت بسیاری از فرآیندهای بیولوژیکی است.
 • فعال سازی سلولی و فعال سازی آنزیم
 • افزایش تحمل تنش‌های محیطی
 • انتقال کربوهیدرات و پروتئین
 • تنظیم pH سلولی 
 • تقویت ساختار سلولی
 • تنظیم فعالیت آب در گیاه
 • بهبود مصرف مواد مغذی

حال که می‌دانید دلایل مهمی برای استفاده از پتاسیم وجود دارد، در بخش بعدی به زمان مصرف کود پتاس برای انگور می‌پردازیم.

زمان مصرف کود پتاس برای انگور

کود پتاس یکی از انواع کودها است که به صورت گسترده اما با اهداف متفاوت برای انگور مصرف می‌شود که این اهداف شامل:

 1. جلوگیری از عوامل کمبود پتاس 
 2. برای خوش طعم یا درشت شدن میوه

تفاوت‌هایی در زمان مصرف هر کدام وجود دارد که خدمتتان عرض می‌کنیم.

اگر هدف کود دادن به انگور صرفا رفع نیاز اولیۀ آن باشد می‌توانید زمان بیداری کامل گیاه پس از خواب زمستانی، در فصل بهار کود پتاس را به انگور بدهید؛ اما اگر مقصود شما از استفادۀ کود پتاسیم برای انگور ارتقای میوه و درشت شدن آن است؛ ابتدای شروع باردهی انگور یعنی وقتی میوه‌های انگور در حال رشد هستند (سه هفته قبل از برداشت) کود دهی پتاس را حتما انجام دهید.

تفاله قهوه برای درخت انگور

تفاله قهوه حاوی مقدار قابل توجهی از عنصر پتاسیم است. همچنین، تفاله قهوه حاوی سایر عناصر مانند نیتروژن، فسفر، پتاسیم نیز هست. تفاله‌های قهوه کمی اسیدی هستند و اگر خاک شما خیلی قلیایی است، ترکیب تفاله قهوه می تواند به اسیدی شدن خاک کمک کند، که برای گیاهان اسید دوست مانند انگور مفید است.

کرم‌های خاکی جذب تفاله‌های قهوه می‌شوند و فعالیت آنها در خاک به بهبود هوادهی و چرخه مواد مغذی کمک می‌کند. خوب است که ابتدا تفاله‌های قهوه را به جای استفاده مستقیم روی خاک، کمپوست کنید. این کار تجزیه بیشتر تفاله قهوه را فراهم می‌کند.

استفاده از تفاله قهوه به عنوان یک منبع از پتاسیم می‌تواند برای گیاهان مفید باشد، اما باید به مقدار استفاده و نحوه اعمال آن توجه شود. از تفاله قهوه در حد اعتدال استفاده کنید، استفاده بیش از حد آنها می‌تواند به طور بالقوه بر pH خاک تأثیر بگذارد.

پیشنهاد می‌شود قبل از استفاده از تفاله قهوه یا هر نوع کود آلی دیگر، با توجه به نیازهای گیاهان خود، آزمایش‌های خاک را انجام دهید تا بهترین نتیجه را برای گیاهان خود بدست آورید.

خاکستر برای درخت انگور

خاکستر درختان بلوط، افرا و راش برای انگور مناسب هستند. خاکستر چوب‌ها حدودا حاوی سه الی ده درصد پتاس هستند و علاوه بر آن دارای کلسیم، پتاسیم و منیزیم می‌باشند. به طور کلی خاکستر چوب نرم، معمولاً در مقایسه با خاکستر چوب سخت، پتاسیم کمتری دارد.

 خاکستر چوب قلیایی است، بنابراین استفاده از آن می تواند PH خاک را افزایش دهد. اگر خاک شما خیلی اسیدی است، اضافه کردن خاکستر چوب می‌تواند به تعادل pH کمک کند.

اما حتما حد اعتدال را در استفاده از خاکستر رعایت کنید زیرا ممکن است خاک بیش از حد قلیایی شود و فعالیت انگور در خاک قلیایی بسیار کند می‌شود. کلسیم و سایر مواد درون خاکستر با مواد موجود در خاک واکنش داده و نمک تولید می‌کند؛ همان طور که می‌دانید گیاهان در خاک شور رشد خوبی ندارند.

فواید کود پتاس برای انگور

مقدار کافی از کود پتاس، می‌تواند محصول شما را تقویت کند:

 • در افزایش عملکرد کلی گیاه نقشی اساسی دارد
 • میوه را بزرگ و آبدار می‌کند
 • در هوای خشک و خنک از گیاه محافظت می‌کند
 • تقویت ایمنی گیاه
 • سیستم ریشه آن را تقویت می‌کند
 • از پژمردگی جلوگیری می‌کند

علائم کمبود پتاس درخت انگور

علائم کمبود پتاس در انگور عبارتند از:

 • شاخه‌های انگور رشد کمی دارند
 • انگورها کشمشی و پژمرده می‌شوند
 • قسمت پایین خوشه انگور متلاشی می‌شود
 • انگورها سفت و کم آب هستند
 • لبه‌های برگ سوخته به نظر می‌رسد 
 • میوه‌های نابالغ لکه دار هستند

حال که می‌دانیم در صورت عدم استفاده و یا دقت نکردن در زمان و نحوۀ مصرف کود پتاس برای انگور چه بلایی بر سر گیاه می‌آورد این سوال مطرح می‌شود که چه زمانی برای مصرف کود پتاس برای انگور مناسب است تا گیاه دچار کمبود نشود.

بهترین کود پتاس برای انگور

با پیشرفت تکنولوژی و صنعت کشاورزی انواع مختلفی کود پتاس برای انگور تولید شده که عدم اطلاع دقیق از آنها باعث می‌شود که به راحتی اشتباه کنید و منابع خود را از بین ببرید ما در اینجا انواع کودهای پتاس را بررسی می‌کنیم.

کود پتاس بالا مایع بمب 80 درصد

کود پتاس بالا بمب را می‌توانیم بهترین کود پتاسیم معرفی کنیم. این کود با فناوری نانو می‌تواند با ذرات بسیار کوچکی که دارد، خیلی زود جذب گیاه شود و تاثیر خود را در کوتاه مدت نشان دهد. کود پتاس بالا بمب، بیشترین درصد پتاسیم یعنی 80 درصد را دارد که تاثیر بسیار زیادی دارد. از فواید کود بمب می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • تقویت رشد و افزایش حجم میوه انگور
 • بهبود عملکرد کلی گیاه و افزایش محصول
 • کمک به افزایش وزن کلی محصول
 • چند برابر کردن فرآیند تقسیم سلولی در گیاه
 • اثر مثبت بر طعم، رنگ و عطر محصول انگور

شما می‌توانید جهت خرید کود پتاس بالا بمب به صفحه محصولی که مشاهده می‌کنید مراجعه کرده و از بین سه حجم مختلف، محصول دلخواه خود را سفارش دهید.

کود پتاس بالا مایع شوک 60 درصد

این کود یک محصول اصل از شرکت آمریکایی پن و حاوی 60 درصد پتاسیم خالص است که برای تولید آن از فناوری نانو استفاده شده، به همین دلیل با سرعت در بین ذرات خاک نفوذ می‌کند تا جذب ریشه انگور شود.

حتما متوجه شده‌اید که بسیاری از میوه‌های بازار با اینکه اندازه‌ی بزرگی دارند اما طعم و شیرینی چندانی ندارند؛ دلیلش این است که در دیگر کودها، سایر مواد مغذی و موادی که باعث فعالیت قند سازی گیاه می‌شود وجود ندارد. عملکرد اصلی کود پتاس بالا شوک 60 درصد، در افزایش حجم گیاه و میوه، بهبود طعم و عطر محصول است، بنابراین شما می‌توانید با کمک این کود یک محصول انگور خوش طعم و درشت برداشت کنید. 

دیگر مشخصات و فواید کود پتاس بالا شوک 60 درصد برای انگور عبارتند از:

 • غنی از پتاسیم برای تغذیه بهینه انگور
 • استفاده از تکنولوژی نانو در فرآیند تولید برای افزایش کارایی و جذب بهتر
 • کیفیت برتر و عاری از ناخالصی‌های زیاد
 • با قابلیت جذب سریع توسط انگور و اثربخشی فوری و کارآمد
 • بهبود تحمل انگور در برابر سرما، خشکی و استرس‌های محیطی
 • کمک به تقویت دفاع طبیعی انگور در مقابل آفات و بیماری ها
 • کمک به گیاه برای استفاده موثرتر از مواد مغذی موجود
 • کاهش خطر مسمومیت گیاهی به دلیل فقدان نمک و کلرید

شما می‌توانید جهت سفارش این کود کاربردی، به صفحۀ خرید کود پتاس بالا شوک مراجعه کرده و از بین سه حجم مختلف یک لیتری، پنج لیتری و بیست لیتری، مورد دلخواهتان را انتخاب کنید.

طریقه مصرف کود پتاس بالا برای انگور

یکی از مهمترین نکاتی که باید در استفاده از کود پتاس بالا در نظر داشته باشید، طریقه مصرف صحیح این محصول است که شامل زمان، نحوه و مقدار مصرف این کود می‌شود:

نحوه مصرف کود پتاس بالا برای انگور

کود پتاس بالا بمب و شوک به صورت مایع و در بسته بندی‌های یک، پنج و بیست لیتری قابل تهیه است. این کود را می‌توان به دو شیوه آبیاری و محلول پاشی برای انگور مورد مصرف قرار داد. 

روش آبیاری به این صورت است که کود همراه با آب بدون کلر را به زمین کشت انگور وارد می‌کنید. اما در روش محلول باشی باید ابتدا مقدار مناسبی از کود پتاس بالا را با آب ترکیب کرده و سپس با کمک سمپاش‌های پمپی بر روی برگ‌های انگور اسپری می‌کنیم.

بهترین زمان محلول پاشی یا آبیاری درختان، صبح یا عصر است که هوا خنک است، بنابراین زمانی که هوا گرم است از آبیاری یا کود دهی اجتناب کنید.

مقدار مصرف کود پتاس برای انگور

اندازه دقیق میزان مصرف کود پتاس بالا با توجه به اقلیم آب و هوا، نوع خاک و شیوه مصرف کود مشخص می‌شود. در جدول زیر یک مقدار مصرف عمومی را مشاهده می‌کنید که می‌توانید مطابق با آن عمل کنید:

نحوه مصرفمقدار مصرف
دوز محلول پاشی باغات متناسب با سن درختان۵ تا ۲۰ لیتر در ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ لیتر آب
دوز آبیاری باغات با توجه به سن درختان۳۰ تا ۵۰ لیتر به صورت شیر بشکه

علاوه بر کود پتاسیم، کودهای دیگری هستند که باعث درشت شدن انگور می‌شوند، برای کسب اطلاعات بیشتر به مقالۀ کود درشتی انگور مراجعه کنید.

سخن پایانی

از اینکه تا اینجای نوشته با ما همراه بودید متشکریم اما همان طور که می‌دانید فواید و ثمرات کود پتاس برای انگور هنگامی محقق می‌شود که زمان صمرف کود پتاس برای انگور را رعایت کنید و از کود مرغوب و اصل آن استفاده کنید در غیر اینصورت، علاوه بر خسارت‌های مالی، هزینۀ آزمون و خطا را متقبل می‌شوید پس بهتر است از صحت مرغوبیت کودهای خریداری شده اطمینان کسب کنید. رسالت مجموعۀ نیاز گیاهان این است که به شما در راستای تهیه و استفاده از کودهای مرغوب و اصل کمک کند.

همچنین در صورتی که در خصوص کود پتاس بالا سوالی دارید، می‌توانید با شماره‌های موجود در سایت تماس بگیرید و مشاوره رایگان دریافت کنید. 

مطالب مرتبط

سوال همیشگی شما باغداران از ما این است که چگونه درخت انگور را پربارتر کنیم؟ پیشنهاد می‌کنیم مطالبی که در مقالۀ نام برده توضیح داده‌ایم را انجام دهید تا درختانی پر محصول داشته باشید.
یکی دیگر از کودهایی که برای انگور ضروری است و به رشد و سبزینگی آن کمک می‌کند، کود آهن برای انگور است، این مقاله کاربردی را مطالعه کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 4.3 / 5. امتیاز های این مقاله: 13

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها