تمام نکات مهم مربوط به کاشت گوجه فرنگی

کاشت گوجه فرنگی

کاشت گوجه فرنگی مانند تمامی کشت‌های دیگر در طبقه‌ی صیفی‌جات، نیاز به رعایت برخی از اصول همانند: کاشت‌، نگهداری و مراقبت، میزان آبیاری صحیح و منظم، برنامه کوددهی و برآورده کردن نیاز‌های گیاه و… را دارد. در این مقاله سعی شده، تمامی نکات مربوط به کاشت و عواملی که، به واسطه‌ی رعایت آن می‌توانید از بسیاری از مشکلات احتمالی در جهت تولید محصول با کیفیت جلوگیری کنید در این مقاله ذکر شده است. در حالی به این نکته نیز توجه کنید که اصول کاشت بذر گوجه فرنگی با نهال گوجه در اقیلم‌های متفاوت ایران زمین قطعا با شرایط خاص خودش همراه است. و دادن برنامه‌ای یکسان برای کاشت نهال و انواع بذر‌های گوجه‌فرنگی در تمام نقاط ایران امری نادرست است. در این مقاله سعی شده است به وجود این تفاوت‌ها توجه کافی و لازم شود پس در ادامه با ما همراه باشید.

زمان کاشت بذر گوجه فرنگی 

گوجه فرنگی نیز مانند سایر گیاهان، امکان تکثیر و ازدیاد از طریق بذر را دارد. به همین منظور برای کاشت بذر گوجه فرنگی باید ابتدا دست به انجام اقداماتی زد که عبارتند از:

کاشت بذر گوجه فرنگی

کسب اطلاعات لازم در رابطه با محل سکونت خود 

گوجه فرنگی نیز مانند سایر گیاهان، نیازمند محیطی با شرایط خاص است تا در نهایت منجر به رشد بهتر و خوش طعم‌تر شدن آن شود. به طور مثال برخی از گونههای گوجه فرنگی برای کاشت در مناطق آب و هوایی خاص مناسب هستند که در سایر مناطق جغرافیایی رشد نمی‌کنند، به همین دلیل لازم است که بر اساس موقعیت جغرافیایی محل سکونت خود مناسب‌ترین رقم گوجه فرنگی را در نظر بگیرید. قابل ذکر است که برخی از ارقام هیبرید گوجه فرنگی، دارای مقاومت بالایی هستند و شما می‌توانید از آن ها برای کشت در هر نوع خاک و آب و هوایی استفاده کنید.

انتخاب نوع گوجه فرنگی و رقم بذری آن

گوجه فرنگی دارای انواع مختلفی است که هر کدام از آن‌ها دارای رنگ، اندازه، طعم و خواص مختلفی است. به طور کلی دو  روش رشد مختلف برای کاشت انواع گوجه فرنگی مورد توجه است که عبارتند از: ((رشد محدود و رشد نامحدود.)) به این صورت که گیاهان گوجه فرنگی با رشد محدود با سرعت بالاتری به سمت بالا رشد کرده و دارای میوه می شوند، البته لازم به ذکر است که این نوع از رشد برای یک دوره کوتاه مدت است.

انتخاب نوع گوجه فرنگی و رقم بذری

اما گیاهان با رشد نامحدود فصول طولانی‌تری دوام آورده و ظاهری شبیه به انگور دارند، این دسته از گیاهان بسیار بزرگ‌اند که هرگز رشد آن‌ها متوقف نمی‌شود.رقم‌های گوجه فرنگی دارای کاربرد‌های متفاوتی هستند، به طور مثال red global(گوجه فرنگی کروی قرمز)، beefsteak(گوجه فرنگی درشت)، plum ، roma ،grape و… . جالب است بدانید رنگ گوجه فرنگی می‌تواند عطر و طمعی که گوجه فرنگی تولید تحت تاثیر قرار داده و آن را تغییر دهد.

مناسب ترین زمان برای کاشت گوجه فرنگی در مناطق گرمسیری

با توجه به اینکه گوجه فرنگی از جمله سبزیجات پر مصرف است، لذا افراد زیادی علاقه‌مند به کاشت و تکثیر آن هستند؛ البته که در برخی موارد شاهد بروز مشکلاتی خواهیم بود که منجر به صرف نظر افراد از این تصمیم میشود، این مشکلات کشاورزان و تولیدکنندگان این گیاه را به ویژه در مناطق گرمسیری درگیر می‌کند. در ادامه به شرح نکاتی برای کاشت گوجه فرنگی در نقاط گرمسیری میپردازیم تا با بهره‌گیری از آن‌ها بتوانید خسارات محتمله را کاهش دهید. نکاتی که باید در نظر بگیرید به شرح زیر است:

انتخاب رقم مناسب برای مناطق گرمسیری 

گوجه گیلاس را می‌توان بهترین نوع گوجه فرنگی برای رشد در آب و هوای گرم به شمار آورد، علت انتخاب این نوع گوجه فرنگی مقاومت بالای آن در برابر گرما و رطوبت است. البته لازم به ذکر است که این نوع از گوجه فرنگی در صورت قرارگیری در محیطی با رطوبت بسیار بالا مستعد ابتلا به بیماری‌های قارچی است.

گوجه گیلاسی

به همین دلیل همواره باید از سبز و سالم ماندن شاخ و برگ آن اطمینان حاصل کرد. برای کاشت گوجه فرنگی در مناطق گرمسیری حتما به نکات گفته شده در قسمت بعدی توجه کنید: انتخاب زمان مناسب برای رشد  زمان مناسب برای پرورش گیاه گوجه فرنگی، به محیطی که در آن قرار دارید وابسته است. به طور کلی توصیه می‌شود که در مناطق گرمسیری در فصول زمستان اقدام به پرورش گوجه فرنگی کنید. در صورتی که محل سکونت شما دارای آب و هوایی نیمه گرمسیری است، بهتر است که گوجه فرنگی را از اسفند تا اردیبهشت کشت کنید تا از یخ‌زدگی گیاه جلوگیری کنید. انتخاب خاک مناسب برای کاشت  گوجه فرنگی، به خصوص در مناطق گرمسیری نیازمند خاکی غنی و سرشار از مواد آلی است. نحوه آبیاری و محیط کاشت  گیاه گوجه فرنگی در محیطی با نور غیر مستقیم رشد بهترین رشد خود را تجربه می‌کند، به طوری که توصیه می‌شود محیط کاشت گیاه را به گونه‌ای در نظر بگیرید که روزانه حداقل 6 ساعت نور خورشید را در اختیار داشته باشد. همچنین در خصوص نحوه آبیاری گیاه پیشنهاد می‌شود که، گیاه به طور منظم آبیاری شود و از خشک شدن بیش از حد خاک و تشنگی گیاه اجتناب کنید.

مناسب ترین زمان برای کاشت گوجه فرنگی 

به طور کلی برای کاشت بذر گوجه فرنگی نیازمند محیطی معتدل هستید. در صورتی که تصمیم به کاشت گوجه فرنگی در محیط خارج از منزل را دارید باید اواسط فروردین ماه، زمانی که سرمای زمستان برطرف شده اقدام لازم را انجام دهید؛ البته لازم به ذکر است در صورتی که در مناطق گرمسیری سکونت دارید باید از اواخر زمستان اقدام به کشت این گیاه کنید. توجه داشته باید که علاوه بر انتخاب مناسب‌ترین زمان برای کاشت گوجه‌فرنگی باید به عواملی دیگر مانند دما، نوع خاک، کوددهی، تغذیه گیاه و آفات و بیماری‌های آن نیز توجه کنید. که در قسمت بعد به طور مختصر به توضیح این عوامل می‌پردازیم.

لهترین زمان کاشت گوجه فرنگی
 • دمای مناسب :
 • خاک مناسب :
 • کوددهی و تغذیه :

دما برای گیاه گوجه فرنگی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به طور کلی بهترین دما برای کاشت بذر گوجه فرنگی 18 الی 20 درجه سانتی‌گراد است به طور که دمای بیشتر و یا کمتر از میزان اعلام شده منجر به ایجاد آسیب و عدم روند رشد در گیاه می‌شوند. خاکی که بذر گوجه فرنگی در آن کشت می شود باید خاکی مغذی و دارای زهکشی بالا باشد. از دیگر موارد حائز اهمیت برای بذر گوجه فرنگی، مبحث کوددهی است. مناسب‌ترین کود برای این گیاه کودهایی دارای نیتروژن کم است.

فصل کاشت گوجه فرنگی 

به طور کلی دو هفته پس از اولین یخبندان و یا زمانی که دمای شب بیشتر از 10 درجه سانتی‌گراد و دمای روز کمتر از 32 درجه سانتی گراد باشد مناسب‌ترین زمان برای کاشت گوجه فرنگی است. به بیان دیگر، اواخر فصل بهار و اوایل تابستان مناسب‌ترین فصل برای کاشت گوجه فرنگی است. برای کاشت گوجه فرنگی باید در زمانی اقدام کنید که می‌دانید بهترین حصول را دریافت خواهید کرد. با توجه به اینکه گوجه فرنگی از جمله گیاهان علاقه‌مند به نور است. بنابراین در فصل بهار و تابستان می‌تواند بوته‌های پر بارتر و قوی‌تری را به ثمر آورد. نکته‌ی دیگری که در زمان کاشت گوجه فرنگی باید آن را مورد بررسی قرار دهید این است که، دمای بستر گوجه فرنگی باید حدود 45 الی 50 درجه فارنهایت باشد. شما می‌توانید با استفاده از تقویم زراعی، نسبت به تعیین زمان کاشت گوجه فرنگی اقدام کنید.

 آبیاری گوجه فرنگی

مسئله‌ی آبیاری یکی از اصول مهم برای کاشت و تکثیر گوجه فرنگی است. میزان مصرف آب گوجه فرنگی متناسب با عواملی مانند شرایط آب و هوایی، خاک، ابعاد زمین کشاورزی، نوع بذر و … متغیر است. نکته‌ی دیگری که نقش تعیین کننده در میزان مصرف آب گوجه فرنگی دارد انتخاب روش آبیاری آن است.

آبیاری گوجه فرنگی

توجه داشته باشید که در هنگام آبیاری گوجه فرنگی به نرخ تبخیر و تعریق گیاه نیز توجه کنید.

آموزش آبیاری گوجه فرنگی

برای آبیاری گوجه فرنگی می توانید به طرق گوناگون اقدام کنید که عبارتند است :

روش های قدیمی 

روش جوی و پشته: برای آبیاری گیاه با این روش ابتدا بر روی زمین جوی‌های کوچکی درست کنید و سپس آن ها را پر از آب کنید و اجازه دهید تا به مرور زمان آب به داخل خاک و نزدیک ریشه‌ها نفوذ کند. در این روش آبیاری جنس خاک، شرایط آب و هوایی، میزان تبخیر و تعریق می‌تواد نقش مهم و حیاتی را ایفا کند.

روش های نوین 

روش‌های نوین آبیاری گوجه فرنگی عبارتند از :

 • آبیاری بارانی
 • آبیاری قطره ای
 • روش قطره ای زیر سطحی

تشخیص نیاز آبی گوجه فرنگی 

نکته اساسی که برای آبیاری گوجه فرنگی باید به آن توجه کنید، در نظر گرفتن این امر است که آبیاری باید منظم باشد زیرا آبیاری کمتر یا بیشتر به گیاه آسیب می‌زند. یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای تشخیص نیاز آبی این گیاه، این است که توده‌ای به عمق 8 الی 10 سانتی‌متر از بستر این گیاه برداشته شود، توده جدا شده باید به راحتی تشکیل شود و هنگام فشار دادن به راحتی از بین رود. در صورتی که توده تشکیل شده خیلی شل یا بسیار متراکم باشد، باید دفعات آبیاری را اصلاح کنید.

بیماری های گوجه فرنگی 

گوجه فرنگی نیز مانند سایر گیاهان همواره در خطر حمله آفات و انواع بیماری‌ها قرار دارد. از جمله رایج‌ترین و مهم‌ترین آفات گوجه فرنگی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بیماری های گوجه فرنگی
 1. مینوز برگ گوجه فرنگی (Tuta absoluta)
 2. كرم میوه گوجه فرنگی (Helicoverpa armigera)
 3. كنه حنایی گوجه فرنگی (Aculops lycopersici)
 4. پژمردگی فوزاریومی (Fusarium wilt)
 5.  لکه موجی گوجه فرنگی (Early Blight)
 6. لکه سیاه یا آنتراکنوز گوجه فرنگی
 7. پژمردگی ورتیسلیومی (Verticillium wilt)
 8. و…

ما در مقاله‌ی ((بیماری‌های رایج گوجه فرنگی)) به طور مفصل و دقیق، به سه نوع از بیماری‌های بسیار رایج در گوجه فرنگی پرداخته‌ایم. که شما عزیزان با مطالعه‌ی این مقاله می‌توانید پیش از وقوع و انتشار این بیماری‌ها، با شناخت به موقع از آن جلوگیری کنید و نیز اگر درگیر این بیماری شده‌اید، راه درمان را به صحیح ‌ترین شکل ممکن اجرا بفرمایید.  

سخن پایانی 

ما در این مقاله به بررسی نکات و مسائل مربوط به کاشت گوجه فرنگی پرداختیم. شما عزیزان می‌توانید ضمن بهره‌گیری از این اصول با توجه به شرایط خود در جهت تولید گوجه‌فرنگی اقدام کرده و در نهایت از نتیجه حاصله لذت ببرید.  

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 0 / 5. امتیاز های این مقاله: 0

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها