راهنمای مصرف کود آهن برای گوجه فرنگی + علائم کمبود آهن

کود آهن برای گوجه فرنگی

اگر شماهم به دنبال بهترین کود آهن برای گوجه فرنگی هستید که نه تنها نیاز گیاهان شما را برطرف کند، بلکه ماندگاری بالایی داشته باشد و به محیط زیست نیز آسیبی نرساند، پس این مقاله برای شماست!

برای تشخیص کمبود آهن در گوجه فرنگی باید ابتدا علائم ظاهری آن را بشناسید، سپس با تهیه کود آهن مخصوص گوجه فرنگی اقدام به درمان کنید. ما در این نوشته قدم به قدم شما را راهنمایی خواهیم کرد تا بهترین زمان مصرف کود آهن برای گوجه فرنگی و دیگر نکات لازم را بدانید. تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

خلاصه‌ای از این مقاله
کود آهن برای گوجه فرنگی باعث افزایش کلروفیل، افزایش فتوسنتز و در نتیجه افزایش شادابی و سبزینگی گیاه می‌شود.
در صورت کمبود آهن، رشد بوته گوجه فرنگی متوقف می‌شود و جدیدترین برگ‌های بوته زرد می‌شوند.
کود آهن 25 درصد شوک که توسط تکنولوژی نانو تولید شده است، بهترین کود با جذب بالا برای تأمین عنصر آهن است.

چرا گوجه فرنگی به کود آهن نیاز دارد؟

نه تنها گیاه گوجه فرنگی، بلکه تمام گیاهان در بین عناصر ریز مغذی، به عنصر آهن بیشترین نیاز را پیدا می‌کنند. اما در عین حال در اکثر مناطق ایران، خاک زمین‌های کشاورزی دچار کمبود آهن است. کود آهن به رشد گوجه کمک بسیاری می‌کند.

کمبود آهن به معنای نبود مطلق آن عنصر در خاک نیست؛ بلکه آهن به اندازه کافی در خاک وجود دارد اما برای ریشه گیاه غیرقابل جذب می‌باشد. عوامل متعددی در بوجود آمدن این مشکل نقش دارند که مهم‌ترین آنها ph بالای خاک است. عنصر آهن در محیط‌های قلیایی رسوب کرده، یا با سایر ترکیبات موجود در خاک مانند کربنات‌ها، کلسیم، منیزیم و…  واکنش داده و به فرمی تبدیل می‌شود که ریشه قادر به جذب آن نیست و از دسترس گیاه خارج می‌شود.

کودهای آهن با افزایش میزان فتوسنتز و کلروفیل، کیفیت محصولات را افزایش می‌دهند و درنتیجه می‌توانید گوجه فرنگی‌هایی خوش رنگ، آبدار و سالم برداشت کنید.  

علائم کمبود آهن در گوجه فرنگی چیست؟

ابتدا باید قبل از هر اقدامی با انجام آزمایش خاک از کمبود عناصر مغذی اطمینان حاصل کنید، سپس با استفاده از کودهای آهن با کیفیت نسبت به رفع نیازهای گیاهان مزرعه خود اقدام کنید.  

علاوه بر آزمایش، تحقیقات انجام شده در زمینه بررسی تاثیرات کمبود آهن بر گوجه فرنگی نشان می‌دهد کمبود این عنصر ریز مغذی در گیاه با نشانه ها و علائم ظاهری همراه است. کمبود آهن در گوجه فرنگی سبب ایجاد اختلالاتی می‌شود از جمله:

 • زرد شدن برگ‌های جدید بوته گوجه فرنگی؛
 • کاهش میزان فتوسنتز؛
 • کاهش مقدار کلروفیل؛
 • عدم تشکیل برگ‌های جدید؛
 • توقف رشد گیاه؛
 • تخریب و تجزیه پروتئین‌ها؛
 • کاهش جذب و غلظت سایر عناصر پرمصرف؛

راحت‌ترین راه تشخیص کمبود آهن، مشاهده تغییر رنگ برگ‌های بوته گوجه فرنگی است. اگر برگ‌های جوان این بوته شروع به کم‌رنگ شدن و زرد شدن کردند، یا علاوه بر زرد شدن، رگبرگ‌ها همچنان به رنگ سبز باقی مانده بودند، باید به کمبود آهن در گیاه شک کنید.

علائم کمبود کود آهن برای گوجه فرنگی

باید در نظر داشت که کمبود آهن تنها دلیل زرد شدن برگ‌های بوته گوجه فرنگی نیست؛ بلکه عواملی مانند کمبود پتاس نیز سبب تغییر رنگ برگ می‌شود. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ کود پتاس برای گوجه فرنگی را نیز مطالعه کنید تا این دو عارضه را از هم تشخیص دهید.

کدام استان‌های زیر کشت گوجه فرنگی کمبود آهن دارند؟

کمبود آهن در گوجه‌فرنگی بیشتر در مناطقی با خاک‌های آهکی، قلیایی و شور مشاهده می‌شود. این شرایط خاک به ویژه در بخش‌هایی از کشور مانند استان‌های جنوبی و جنوب غربی مانند خوزستان و بوشهر، همچنین در برخی مناطق مرکزی مثل اصفهان و یزد وجود دارد. در این مناطق، pH بالای خاک باعث می‌شود که آهن به شکلی در دسترس گیاهان نباشد، و در نتیجه گیاهان دچار کمبود آهن می‌شوند.

فواید کود آهن برای گوجه فرنگی چیست؟

عنصر آهن وظایف کلیدی و مهمی را در گیاهان بر عهده دارد که درصورت کمبود آن برای ادامه حیات دچار مشکلات جدی می‌شود و کیفیت محصول به خطر می‌افتد.

آهن در تمام گیاهان ازجمله بوته گوجه فرنگی در عمل فتوسنتز نقش دارد، اما چگونه؟ کلروفیل یک ماده ضروری در گیاهان است که با انجام فتوسنتز انرژی مورد نیاز گیاه برای ادامه فعالیت را تامین می‌کند و عنصر آهن نیز در ساخت و تولید کلروفیل نقش دارد.

ما قبلا در مقاله‌ای به طور کامل درباره مزایای کود آهن برای گیاهان صحبت کرده‌ایم که می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله آن را مطالعه کنید. با توجه به نکاتی که گفته شد، می‌توان اینگونه نتیجه گیری کرد که آهن در گوجه فرنگی تاثیرات مثبت بی‌شماري دارد که عبارت‌اند از:

 • افزایش فتوسنتز؛
 • افزایش کلروفیل؛
 • افزایش سبزینگیو شادابی گیاه؛
 • تولید انرژی و قند؛
 • افزایش سوخت و ساز؛
 • افزایش کیفیت میوه.
کود آهن برای گوجه فرنگی

بنابراین ضروری است که جهت درمان کمبود آهن یا پیشگیری از بروز علائم مخرب آن، از کودهای آهن با کیفیت و مرغوب استفاده کرد. در ادامه قصد داریم تا با معرفی بهترین کود آهن مخصوص گوجه فرنگی به شما در این مسیر کمک کنیم.  

بهترین کود آهن برای گوجه فرنگی چیست؟

برای رفع کمبود آهن در گیاهان از انواع کودهای مختلف موجود در بازار به طور گسترده‌ای استفاده می‌شود که رایج‌ترین آنها سولفات آهن و کلات آهن هستند.

نانو کود آهن نوع جدیدی از کودهای شیمیایی هستند که می‌توانند مشکل کمبود آهن را به خوبی در گیاهان برطرف کنند. به دلیل خواص منحصر بفرد نانوکودها مانند اندازه بسیار ریز ذرات آهن، جذب آن توسط گیاه بسیار راحت است و باعث افزایش خواص فیزیولوژیکی می‌شود و افزایش عملکرد محصول را به دنبال دارد.

درصد آهن مناسب در کود بسیار مهم است، به طرزی که نه خیلی کم باشد که نیاز گیاه را نتواند برطرف کند و نه خیلی زیاد باشد که موجب سوزانندگی گیاه شود. کود آهن شوک، دارای 25 درصد آهن است و بقیه عناصر داخل آن را ریز مغذی‌های دیگر تشکیل داده‌اند.

به دلیل کارایی بالایی که کود آهن شوک دارد، تلفات مواد مغذی را در خاک کاهش داده و خطرات زیست محیطی را به حداقل می‌رساند. برای تهیه این کود می‌توانید بر روی محصول مورد نظرتان کلیک کنید و از بین سه بسته بندی یک لیتری، پنج لیتری و بیست لیتری مورد دلخواهتان را سفارش دهید.

روش مصرف کود آهن مخصوص گوجه فرنگی بر میزان اثر گذاری تاثیر بسزایی دارد که نمی‌توان آن را نادیده گرفت؛ بنابراین به طور مفصل در بخش بعدی به آن پرداخته‌ایم.

طریقه مصرف کود آهن برای گوجه فرنگی

به طور کلی کود آهن شوک و دیگر کودهای آهن پودری و مایع به دو روش محلول پاشی و آبیاری قابل استفاده هستند و انتخاب نحوه مصرف تا حد زیادی به هدف شما از کوددهی بستگی دارد.

محلول پاشی: در این روش مقدار کود آهن مورد نیاز را با آب مخلوط کرده و با دستگاه‌های مخصوص روی برگ گیاه محلول پاشی کنید. باید دقت کنید که حتما تمام سطح برگ خیس شود.

آبیاری: در روش آبیاری نیز مقدار کود آهن را با آب ترکیب کنید سپس همراه با آب آبیاری وارد زمین کنید.

در جدول زیر مقدار مصرف کود آهن شوک را برای مزارع گوجه فرنگی مشاهده می‌کنید.

نحوه مصرفمقدار مصرف
محلول پاشی برای مزارع۳ تا ۵ لیتر در هکتار با ۴۰۰ تا ۸۰۰ لیتر آب
دوز آبیاری مزارع۱۰ تا ۲۰ لیتر بصورت شیر بشکه

همانطور که گفتیم روش کاربرد بر میزان اثرگذاری آهن تاثیر بسزایی دارد. در روش آبیاری، آهن از طریق ریشه جذب گیاه شده و به تمام قسمت های گیاه انتقال پیدا می‌کند و می‌تواند به نقش خود به عنوان کاتالیزور در تمام بخش‌های گیاه عمل کند؛ اما در روش محلول پاشی آهن از طریق برگ جذب شده و تاثیرگذاری آن سریع‌تر و به صورت موضعی است.  

خرید کودهای مناسب رشد گوجه فرنگی از نیاز گیاهان

ما در مجموعه نیاز گیاهان همواره در تلاشیم تا با ارائه راهکارهایی کارآمد و عرضه کودهای اصل، مرغوب و با کیفیت، به شما در کاهش هزینه‌های اقتصادی و افزایش کیفیت محصول کشاورزی‌تان کمک کنیم. شما می‌توانيد تمام کودهای مورد نیاز برای فعالیت در زمینه کشاورزی را از طریق وب سایت فروشگاه نیاز گیاهان به صورت آنلاین تهیه کرده و ما در کمترین زمان ممکن سفارشتان را با بسته بندی کاربردی به دستتان می‌رسانیم.

کلام آخر

 • کمبود آهن به معنای نبود مطلق آن در خاک نیست؛ بلکه آهن به مقدار کافی وجود دارد اما برای ریشه گیاه غیر قابل جذب می‌باشد. در این شرايط ما مجبور به استفاده از کودهای آهن هستیم.
 • نانو کود ها نوع جدیدی از کودهای شیمیایی هستند که به دلیل خواص منحصر به فرد آنها از محبوبیت ویژه ای در بین کشاورزان و باغداران برخوردار می‌باشند.
 • به دلیل ذرات بسیار ریز آهن موجود در کود آهن شوک، جذب آن توسط گیاه بسیار راحت است و سبب افزایش عملکرد محصول می‌شود. همچنین با کاهش خطرات زیست محیطی و تلفات مواد مغذی در مقایسه با سایر کودهای معمولی عملکرد فوق‌العاده‌ای دارد.

چنانچه سوالی دارید که در مقاله به آن نپرداخته‌ایم، حتماً آن را در بخش کامنت‌ها با در میان بگذارید تا در اولین فرصت پاسخگوی شما همراهان عزیز باشیم.

کارشناسان ما نیز همه روزه به صورت تلفنی، پاسخگوی سوالات شما راجع به خرید کودهای کشاورزی هستند.

مطالب مرتبط

برداشت یک محصول گوجه فرنگی عالی نیازمند داشتن یک برنامه کود دهی گوجه فرنگی و عمل کردن مطابق با آن است. در این راستا پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ ذکر شده را مطالعه کنید.
برای اینکه گلدهی بیشتر در بوته گوجه فرنگی را داشته باشید و گلها ریزش نداشته باشند، پیشنهاد می‌کنیم حتماً کود افزایش گلدهی گوجه فرنگی را امتحان کنید. اطلاعات این کود را در مقالۀ نام برده مطالعه کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3 / 5. امتیاز های این مقاله: 1

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
خرید کود نیازگیاهان