اثرات کود اوره برای چغندر قند و روش مصرف آن

کود اوره برای چغندر قند

کشت چغندر قند به عنوان یک محصول بسیار پرمصرف در صنعت موادغذایی، برای کشاورزان بسیار پرسود است. همان‌طور که می‌دانید در کنار عناصر اصلی رشد هر گیاهی مانند خاک، آب و نور، وجود مواد‌مغذی کمکی نقش تعیین‌کننده در بازدهی بیشتر محصولات کشاورزی دارد.

در سال‌های اخیر با گسترش دانش و فناوری در زمینه کشاورزی، استفاده از کود اوره برای چغندر قند توسعه بیشتری پیدا کرد. استفاده از این کود باعث تقویت رشد رویشی چغندر قند و افزایش فتوسنتز آن می‌شود. در این مقاله سعی کرده‌ایم درباره بهترین کود اوره و روش استفاده از آن مفیدترین مطالب را گردآوری کنیم.

چکیده
کود اوره برای چغندر قند با افزایش حاصلخیزی خاک و تامین مواد مغذی برای رشد سلولی گیاه و فتوسنتز بیشتر آن، رشد رویشی چغندر و در نتیجه میزان تولید محصول نهایی را افزایش می‌دهد. 
یکی از بهترین نمونه‌های کود اوره برای کشت چغندر، کود ازت مایع ۴۲ درصد شوک است.
زمان مناسب برای استفاده از کود اوره برای چغندر قند ابتدای فصل بهار یعنی فروردین ماه است. 
کود اوره ۴۲ درصد مایع شوک را به صورت محلول‌پاشی و آبیاری استفاده کنید.

کود اوره برای چغندر قند چه فوایدی دارد؟

در کشت هر محصول هر چقدر با روش اصولی کوددهی پیش بروید، محصولی با کیفیت تر و تناژ تولید بالاتری خواهید داشت. بنابراین شناخت کودهای لازم برای محصول مهمی مانند چغندر قند اولین گام در افزایش سود شما از کشت این محصول است.

در پرورش گیاه چغندر استفاده از کود اوره با تأثیرات بسیار عالی خود بر رشد این گیاه، شما را شگفت‌زده می‌کند. همان‌طور که می‌دانید چغندر به عنوان یکی از رایج‌ترین منابع طبیعی قندی شناخته‌ شده‌است. 

تأثیر کود اوره برای چغندر قند

کود اوره به دلیل مقدار بالای نیتروژن موجود در آن و نقش اساسی این عنصر در سرسبزی گیاه، یکی از بهترین کودهای شناخته شده در صنعت کشاورزی به شمار می‌رود.

این کود باعث افزایش فتوسنتز چغندر قند می‌شود؛ در نتیجه علاوه بر تقویت ساختار سلولی، رشد گیاه هم تقویت می‌شود. در واقع می‌توان بهترین کود برای افزایش تناژ چغندر قند را کود اوره دانست.

معرفی بهترین کود اوره برای چغندر قند

با توجه به تمام فوایدی که ذکر شد، استفاده از کود اوره برای چغندر قند به رشد بهتر و افزایش تناژ تولید آن منجر می‌شود. اما در میان انبوه کودهای موجود در بازار انتخاب کودی با میزان مناسب از نیترات و کیفیت بالا کمی مشکل به نظر می‌رسد. در این قسمتی یکی از بهترین کودهای اوره را معرفی می‌کنیم: 

کود ازت مایع ۴۲ درصد شوک

کود ازت مایع ۴۲ درصد شوک محصول اصل آمریکایی است. این محصول مانند همه کودهای برند شوک با تکنولوژی نانو تولید می‌شود. یکی از نکات قابل توجه در مورد این محصول این است که استفاده از فناوری نانو در تولید کود اوره شوک مانع آسیب به محیط زیست است. از مهم‌ترین ویژگی‌های کود اوره شوک موارد زیر هستند:

  • جذب سریع توسط گیاه به دلیل مایع بودن کود
  • کود رسانی به گیاه بدون ایجاد خشکی و شوری خاک
  • افزایش حاصلخیزی خاک و تنظیم PH خاک
  • مانع پژمردگی برگ گیاه در اثر کم آبی

 کود ازت برای چغندر قند از برند شوک با خلوص بالا و عملکرد فوق‌العاده خود محصولی بی نظیر است. برای مشاهدۀ فواید این محصول و سفارش آن، بر روی محصول در بالا کلیک کنید.

زمان مصرف کود اوره برای چغندر قند

شاید بتوان گفت بهترین زمان استفاده از کود اوره برای چغندر قند همان ابتدای کشت باشد. اواخر زمستان تا اوایل بهار هم‌زمان با گرم شدن خاک و کاشت کود دهی آغاز می‌شود. بنابراین بهترین زمان استفاده از کود اوره برای گیاه چغندر در فروردین ماه است.

بررسی خاک و افزودن مواد مغذی برای رشد گیاه بسیار ضروری است. البته باید در کوددهی دقت بالایی داشته باشید زیرا مصرف بی رویه اوره می‌تواند منجر به خراب شدن گیاه گردد.

نحوه مصرف کود اوره برای چغندر قند

برای استفاده از کود اوره برای چغندر قند یک راهکار دارید:

  • آبیاری

آبیاری مستقیم خاک به عنوان یکی از رایج‌ترین روش‌های کوددهی چغندر است. در این روش، میزان مناسب کود با آب مخلوط شده و سپس به صورت آبیاری ریشه‌های گیاه استفاده می‌شود.

میزان و روش آبیاری یکی از اساسی‌ترین نکات در پرورش محصولی مانند چغندر قند است.در واقع آبیاری اصولی چغندر قند علاوه بر اینکه به بهبود رشد کمک می‌کند یکی از روش‌های استفاده از کودهای مغذی برای این محصول است.

افزایش رشد چغندر قند با کود اوره

فقط باید دقت کنید که هنگام کوددهی مزرعه چغندر، مقدار مناسبی از کود را با آب آبیاری ترکیب کنید؛ زیرا در صورت مصرف بی‌رویه هدر رفت کود افزایش پیدا می‌کند.

مقدار مصرف کود اوره برای چغندر قند

مقدار مصرف این کود در جدول زیر براساس روش مصرف آورده شده است.

روش مصرفمقدار مصرف در هر هکتار
آبیاری۵ تا 10 لیتر کود 

توجه داشته باشید که مقدار ذکر شده می‌تواند بر اساس نیازهای گیاه، کمبود خاک و تراکم کشت متفاوت باشد، بنابراین حتما در این زمینه با کارشناسان نیاز گیاهان مشورت کنید.

خرید کود اوره برای چغندر

یکی از نکات مهم در اثرگذاری کود کیفیت و اصالت کود است. فروشگاه اینترنتی نیاز گیاهان مفتخر است که سال ها در زمینه واردات کود اورجینال و با کیفیت در حال ارائه خدمات به کشاورزان و فعالان این زمینه است. با ثبت سفارش از نیاز گیاهان شما می‌توانید به راحتی از مشاوره متخصصان کشاورزی بهره مند شوید.

سخن پایانی 

این موضوع را به یاد داشته باشید که کاشت چغندر به عنوان یکی از مهم‌ترین منابع تولید قند و شکر در کشور بسیار مهم است. بنابراین کسب اطلاعات درست برای تغذیه مناسب گیاه و تولید سالانه تناژ بالا و باکیفیت آن باید مورد توجه کشاورزان قرار داشته باشد.

استفاده از جدیدترین انواع کود اوره برای چغندر قند یعنی کود ازت مایع ۴۲ درصد شوک گامی مهم جهت تولید محصولات قندی عیار بالا و سلامت است.

البته ضروری است که از این کود در زمان و همچنین میزان درست استفاده کنید. بهتر است پیش از کود دادن به خاک یا گیاه اطلاعات درست را از متخصصان حوزه کشاورزی در نیاز گیاهان دریافت کنید.

مطالب مرتبط
اگر به تازگی اقدام به کشت چغندر کرده‌اید و نیاز به اطلاعات مربوط به کشت آن دارید مطالعه مقاله «روش‌های کشت چغندر» را پیشنهاد می‌کنیم.
با توجه به توالی کشت چغندر قند و ذرت، پیشنهاد ما کسب اطلاعات بیشتر درباره کاشت ذرت است. در مقاله «صفر تا صد کاشت ذرت» می‌توانید اطلاعات مفیدی در این باره به دست بیاورید که به آماده سازی زمین برای کاشت چغندر هم کمک می کند. 
مهم‌ترین هدف کشت چغندر قند افزایش بازدهی و تناژ تولید آن است. برای کمک به افزایش تولید مقاله «بهترین کود برای درشت شدن چغندر» را مطالعه کنید.

سؤالات متداول

1. مصرف کود اوره برای بالا بردن عیار چغندر فایده دارد؟

بله. در صورت استفاده درست عیار چغندر با استفاده از کود اوره مایع شوک ۴۲ درصد بالا می‌رود.

2. چه زمانی برای قندی شدن چغندر از کود مایع اوره استفاده کنیم؟

از همان ابتدای کشت باید کوددهی را با رعایت میزان درست کود و آب با توجه به روش کوددهی انجام دهید.

3. برای افزایش تناژ چغندر کود‌دهی را افزایش دهیم؟

خیر، کوددهی باید با میزان توصیه شده انجام شود. اما برای افزایش تناژ می‌توانید آب‌دهی بالا و اصولی را مدنظر قرار دهید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 1 / 5. امتیاز های این مقاله: 1

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها