خواص کود اوره برای گردو و روش مصرف آن

کود اوره برای گردو

برای رشد و سالم ماندن درختان گردو کوددهی به آنها اهمیت بسیاری دارد. درست است که آبیاری و جنس خاک و آب و هوا از در مرحله اول تاثیرگذارترین موارد بر رشد درخت گردو هستند اما کود دهی و رسیدگی درست به درختان تأثیر بسیار زیادی دارد.

استفاده از کود اوره برای گردو باعث افزایش رشد و تقویت ساقه و شاخه‌ها، بهبود بهره‌وری در مصرف آب و تسهیل در جذب عناصر غذایی می‌شود. در واقع این کود یکی از مهم‌ترین کودهای شیمیایی است که برای تقویت رشد و توسعه درختان استفاده می‌شود.

در این مقاله سعی داریم شما را با این کود آشنا کنیم و خواص، طریقه‌ی مصرف و زمان استفاده از کود اوره برای گردو را برایتان شرح دهیم.

چکیده 
کود اوره منبع غنی از نیتروژن برای درخت گردو به شمار می‌رود. 
این کود با اثرگذاری روی رشد رویشی گیاه، به سرسبزی و گلدهی بیشتر و در نتیجه باروری بیشتر درخت گردو کمک می‌کند. 
بهترین کود با درصد نیتروژن بالا، کود ازت ۴۲ درصد شوک است که محصولی وارداتی و توسط فناوری نانو تولید می‌شود. 
از کود اوره در ابتدای فصل رشد درخت برای تأمین انرژی مورد نیاز برای رشد استفاده می‌کنند.

آشنایی با کود اوره برای گردو

شاید برای شما نیز سؤال باشد که اوره چیست؟ اوره یک ترکیب آلی با فرمول شیمیایی CO(NH₂) است وجود اوره از انواع کودهای تأمین کننده نیتروژن محسوب می‌شود.

اوره اسیدی و قلیایی نیست و همین عامل مهمی برای اصلاح PH خاک است. کشاورزان معمولاً برای تأمین عناصر مورد نیاز برای رشد گیاهان و به خصوص نیتروژن از کود اوره استفاده می‌کنند.

نیتروژن برای رشد سریع و سالم گیاهان ضروری است و استفاده از کود اوره برای درخت گردو به عنوان یک منبع تغذیه‌ای مؤثر به شدت توصیه می‌شود. در واقع نیتروژن با تأثیر روی ساختار پروتئین‌های گیاهی به افزایش سرسبزی و گلدهی درخت منجر می‌شود.

فواید کود اوره برای گردو چیست؟

کود اوره در ردیف بهترین کودها برای درخت و نهال گردو قرار گرفته است. این کود حلالیت بالایی در آب دارد و منبعی غنی برای نیتروژن محسوب می‌شود.

کود اوره برای نهال درخت گردو به شدت توصیه می‌شود؛ زیرا بعد از کاشت گردو باید به دنبال تقویت نهال بود و این کود به استقرار و پرورش درختان جوان و نوپا کمک زیادی می‌کند.

تأثیر کود اوره برای گوگرد

نیتروژنی که توسط کود اوره به گیاهان می‌رسد باعث تولید بهتر شاخه، برگ و میوه توسط درختان می‌شود. به علاوه استفاده از این کود باعث مقاوم‌تر شدن درخت و نهال گردو در برابر آفات و تنش‌های محیطی نیز خواهد شد.

همان طور که می‌دانید نیتروژن عامل مهمی در افزایش رشد درخت گردو است. بنابراین کود اوره با اثر مستقیم روی رشد شاخه‌ها و برگ‌ها منجر به افزایش عملکرد و باروری درخت گردو می‌شود.

معرفی بهترین کود اوره برای گردو

یک کود اوره‌ی خوب و غنی باید خالص و اصل باشد. کود اوره‌ای که برای درخت گردو از آن استفاده می‌کنید باید شامل میزان کافی نیتروژن بوده و حلالیت آن در آب سریع انجام شود.

 کود ازت ۴۲ درصد شوک

یکی از پیشنهادشده‌ترین کودها برای درخت گردو کود ازت ۴۲ درصد شوک است. این کود با تکنولوژی پیشرفته نانو تولید شده و به همین دلیل جذب آن توسط گیاه به راحتی انجام می‌شود. ویژگی‌هایی که این کود را از دیگر کودهای اوره متمایز می‌کند شامل موارد زیر است:

  • تولید شده با تکنولوژی نانو
  • جذب شدن سریع در خاک
  • خالص و باکیفیت
  • حاوی نیتروژن کافی برای درخت
  • افزایش فتوسنتز درخت
  • افزایش رشد رویشی
  • بالا بردن کیفیت و کمیت باروری درخت گردو
  • تضمینی و بدون نگرانی در مورد مسمومیت یا بروز مشکل در زمین و درختان

این کود در بسته بندی‌های یک لیتری، ۵ لیتری و ۲۰ لیتری تولید می‌شود که بسته به شرایط و مساحت زمینی که در آن درختان گردو کاشته‌اید قابل استفاده است. جهت سفارش این کود، بر روی محصول کلیک کنید.

زمان مصرف کود اوره برای گردو

زمان مصرف این کود برای باغ گردو بستگی به شرایط آب و هوایی و محیطی دارد اما به طور کلی می‌توان گفت که بهترین زمان استفاده از این کود در ابتدای بهار و یا اواخر زمستان است.

در این زمان درخت وارد فاز فعال رشد می‌شود و نیاز به انرژی زیادی برای تولید شاخ و برگ جدید دارد. بهتر است از این کود در اواخر تابستان و یا در پاییز که زمان برداشت گردو و ورود به فاز استراحت درخت است، استفاده نشود.

نحوه مصرف کود اوره برای گردو

برای استفاده از کود اوره دو روش کلی وجود دارد که بسته به شرایط درختان باید به یکی از این دو روش باغتان را کوددهی کنید.

محلول پاشی

در این روش باید محلول آب و کود اوره را به نسبت مناسب تهیه کنید و با استفاده از سم پاش یا هرگونه اسپری‌کننده دیگر تمام سطح برگ‌های گردو را به کود آغشته کنید.

در روش محلول پاشی نیتروژن از طریق روزنه‌های موجود در سطح برگ‌ها جذب گیاهان می‌شود. بهتر است کوددهی با این روش صبح زود یا هنگام غروب انجام دهید تا جذب بیشتری داشته باشند.

استفاده از کود اوره برای گردو

آبیاری

در نوع آبیاری باید کود را به روش آبیاری قطره‌ای یا سیستم‌های دیگر آبیاری گردو به خاک باغ تزریق کنید تا جذب ریشه‌های درختان گردو شود. لازم است بدانید که کودهای دیگری مانند کود سه بیست برای گردو هم به همین روش مصرف می‌شود.

مقدار مصرف کود اوره برای گردو

نکته‌ای که باید دقت کنید این است که چه میزان کود را به درختان بدهید تا درختان میزان کافی نیتروژن جذب کنند و همچنین بیش از حد نیاز نباشد و درختان گردو آسیب نبینند.

البته میزان استفاده از کود با توجه به شرایط متغیر است اما به طور کلی میزان نیاز درختان گردو به کود اوره به این مقدار می‌باشد:

روش مصرفمقدار مصرف
آبیاری۵۰ تا ۲۰۰ سی‌سی برای هر درخت
محلول پاشی۲ لیتر در ۱۰۰۰ لیتر آب

باز هم توصیه‌ی ما این است که در مورد میزان مصرف کود اوره برای گردو با کارشناسان متخصص در این زمینه مشورت کنید.

خرید کود اوره برای گردو 

اگر قصد خرید کود اوره برای باغ گردویتان را دارید از فروشگاه‌های معتبر خرید کنید و از اصالت و کیفیت کودی که خریداری می‌کنید مطمئن شوید.

فروشگاه اینترنتی نیاز گیاهان کیفیت و اصالت کالاهایش را تضمین کرده و یکی از مراکز معتبر برای خرید انواع کود و کود اوره است. علاوه بر این شما امکان گرفتن مشاوره‌ی رایگان از متخصصین کشاورزی را نیز خواهید داشت.

سخن پایانی 

برای بهره‌وری کافی و رشد درختان گردو به رسیدگی و کوددهی نیاز است. کود اوره برای درخت گردو فواید زیادی دارد و نیتروژن مورد نیاز گیاه را تأمین می‌کند.

این کود آلی بیشتر برای نهال گردو توصیه می‌شود و به پرورش درختان کمک خیلی زیادی می‌کند. همان طور که می‌دانید درخت گردو به دلیل وسعت زیاد، نیاز به انرژی زیادی برای تولید میوه دارد؛ بنابراین استفاده از این کود که حاوی مقادیر زیادی نیتروژن است به خوبی نیاز این درخت را تأمین می‌کند.

مطالب مرتبط

بیماری‌های قارچی در هر زمانی در کمین باغ و درختان آن هستند. بنابراین با شناخت قارچ‌کش‌های با کیفیت می‌توانید از بروز خسارت‌های احتمالی پیشگیری کنید. در مقاله «بهترین قارچ کش گردو» به بررسی یکی از بهترین قارچ کش‌ها برای درخت گردو و روش مصرف آن پرداخته‌ایم. 
یکی از عوامل مهم در باروری بهتر درخت گردو رعایت فاصله کاشت آن‌ها است. برای آشنایی با این مقوله مطالعه مقاله «فاصله کاشت گردو» را به شما پیشنهاد می‌کنیم. 
اگر در مراحل ابتدایی احداث باغ گردو هستید حتماً نیاز به دانستن میزان باردهی هر رقم از درخت گردو دارید. در مقاله «هر درخت گردو چقدر بار می‌دهد؟» درباره این مبحث به طور کامل توضیح داده‌ایم.

سؤالات متداول

1. کود اوره برای گردو چه تأثیری دارد؟

این کود با افزایش رشد رویشی درخت گردو، به افزایش باروری آن کمک می‌کند.

2. بهترین کود اوره برای درخت گردو چیست؟

کود ازت ۴۲ درصد شوک بهترین کود اوره برای رشد این درخت است.

3. از کود اوره در چه زمانی برای درخت گردو استفاده می‌کنند؟

بهتر است از این کود در آغاز فصل رشد درخت استفاده کرد.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 0 / 5. امتیاز های این مقاله: 0

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها