فواید کود اوره برای درخت پسته 

کود اوره برای پسته

درخت پسته یکی از درختان سودآوری است که در مناطق خاصی از ایران کشت می‌شود. استفاده از کود اوره برای درخت پسته باعث تقویت و افزایش رشد شاخ و برگ های آن می شود. کود اوره یکی از کودهای تأمین کننده نیتروژن مورد نیاز گیاه و تقویت درخت در جهت باردهی بیشتر است. به راحتی در آب حل می‌شود و با انواع خاک سازگاری دارد.

تمام این عوامل باعث شده که کشاورزان از کود اوره برای گیاهانی مانند درخت پسته استفاده کنند تا کیفیت و کمیت محصول آن را افزایش دهند. در ادامه شما را با مهم‌ترین نکات مصرف کود اوره برای درختان پسته آشنا می‌کنیم و نحوه و زمان مصرف آن را شرح می‌دهیم. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

کود اوره برای درخت پسته به افزایش تولید شاخه و برگ و گلدهی بیشتر کمک می‌کند. 
یکی از بهترین کودهای اوره، کود ازت بالای شوک ۴۲ درصد آمریکایی است که خلوص بالا و حلالیت خوبی دارد. به همین علت به خوبی توسط گیاه قابل جذب است. 
بهترین روش برای استفاده از این کود محلول پاشی و آبیاری است.
بهترین زمان برای استفاده از کود اوره بهار و تابستان است که درخت وارد فاز فعال خود می‌شود. 
کود اوره فسفات یک کود اوره با درصد کمتر نیتروژن و درصد بیشتر فسفر است. متخصصان به دلیل میزان کم نیتروژن استفاده از کود اوره با درصد بالاتر نیتروژن توصیه می‌کنند.

فواید کود اوره برای درخت پسته 

همان طور که گفته شد بخش بیشتر کود اوره از ازت یا نیتروژن تشکیل شده است. نیتروژن یکی از سه عنصر اصلی مورد نیاز درخت برای رشد بیشتر و فتوسنتز بهتر است. برخی از فواید کود اوره برای درخت پسته را در ادامه بیان می‌کنیم:

 • تقویت رشد رویشی درخت پسته

کود اوره باعث سنتز بهتر پروتئین و در نتیجه رشد بهتر برگ‌ها و شاخه‌ها و در نتیجه تأمین انرژی مورد نیاز درخت برای رشد می‌شود. 

 • افزایش گلدهی و میوه

 نیتروژن با بالا بردن جوانه زنی و زیاد شدن شاخه و برگ‌ها باعث افزایش گلدهی درخت پسته می‌شود. 

 • بهبود طعم و کیفیت پسته

علاوه بر افزایش کمیت میوه پسته آن‌ها را درشت‌تر و خوش‌طعم‌تر هم می‌کند.

 • تقویت سیستم ایمنی درخت

با استفاده از کود اوره درخت پسته در برابر تنش‌های محیطی و آب و هوایی مقاوم می‌شود. این امر در سلامت درخت حساسی مانند پسته بسیار مهم است. 

 • تنظیم Ph خاک 

یکی از عوامل رشد بهتر وجود خاک مناسب برای کاشت پسته است.کود اوره می‌تواند در تنظیم PH خاک و در نتیجه مستحکم شدن ریشه‌های درختان جوان مؤثر باشد. 

بهترین کود اوره برای درخت پسته 

کودهای اوره متنوعی از برندهای مختلف برای درختان تولید شده‌اند. درصد نیتروژن موجود در این کودها از اصلی‌ترین عواملی است که روی کیفیت اثر گذار است. به دلیل عدم وجود نیتروژن به صورت طبیعی در خاک بهتر است کود اوره‌ای که انتخاب می‌کنید از این لحاظ غنی باشد. یکی از بهترین کودهای توصیه شده توسط کارشناسان نیاز گیاهان کود ازت بالا شوک ۴۲ درصد است. 

کود ازت بالای شوک ۴۲ درصد 

این کود تولید شده از برند شوک آمریکایی است. تکنولوژی نانو به کار رفته در تولید این محصول به جذب بهتر آن توسط درخت کمک می‌کند. مزیت این کود در این است که PH خاک را به هم نمی‌ریزد و باعث سفتی و شوری زمین نمی‌شود.

کود ازت بالای شوک ۴۲ درصد با ۴۲ درصد نیتروژن منبع بسیار عالی برای رشد بهتر گیاه و افزایش گلدهی و تولید میوه درخت پسته است. همان طور که می‌دانید سودآوری درختی مانند پسته برای کشاورزان با افزایش میوه پسته میسر می‌شود. بنابراین استفاده از این کود می‌تواند سود اقتصادی کشت پسته را برای کشاورزان تأمین کند.

این کود در سه بسته بندی یک لیتری، پنج لیتری و بیست لیتری تولید شده است. برای خرید و کسب اطلاعات بیشتر، بر روی محصول کلیک کنید.

زمان مصرف کود اوره برای درخت پسته 

یکی از اصلی‌ترین شرایط تأثیر بهینه کودها استفاده از آن‌ها در زمان درست و مطابق برنامه کوددهی پسته منظم است. کود اوره تأمین کننده نیتروژن خاک است پس بهترین زمان برای مصرف این کود زمانی است که ذخیره ازت خاک کم یا تمام شده است

در واقع باید از کود اوره برای درخت پسته در زمانی که خاک وارد فاز فعال نشده استفاده کرد. بعد از فصل زمستان و شروع بهار درخت پسته شروع به رشد مجدد می‌کند و نیاز به تأمین نیتروژن برای تولید شاخ و برگ بیشتر و توسعه درخت دارد.

اولین دوره مصرف اوره برای درخت پسته همین زمان است. بعد از تکمیل برگ‌ها و شروع گلدهی کشاورزان برای بار دوم از کود اوره استفاده می‌کنند. در این زمان با استفاده از این کود گلدهی تقویت و تعداد آن‌ها بیشتر می‌شود. بنابراین محصول پسته پربارتر خواهد بود.

نحوه مصرف کود اوره برای درخت پسته 

نوع استفاده از کود و روش آن نقش بسیار مهمی در میزان جذب کود توسط درخت دارد. کود اوره برای درخت پسته به دو روش امکان استفاده دارد. 

 • آبیاری

در روش آبیاری بعد از حل کردن کود در آب، درختان را توسط این محلول آبیاری می کنند.

 • محلول پاشی

  محلول پاشی روش توصیه شده توسط کارشناسان کشاورزی برای کود اوره است. مزیت‌های این روش عبارت‌اند از:

 • جلوگیری از اتلاف نیتروژن
 • جذب سریع
 • قابلیت تنظیم دقیق میزان کود هر درخت 
درخت پسته

در این روش مقدار مشخصی از کود اوره را در آب حل می‌کنند و سپس توسط دستگاه سم پاش روی شاخه و برگ‌ها می‌پاشند. برای استفاده از این روش باید دقت کنید که تمام قسمت‌های درخت به طور درست و مساوی محلول پاشی شده باشد. بهترین زمان برای این کار صبح زود و یا غروب است که هوا خنک‌تر است. 

مقدار مصرف کود اوره برای درخت پسته

درختان پسته جوان‌تر نیاز به تقویت بیشتر برای رشد و توسعه شاخ و برگ‌ها و استحکام ریشه‌ها دارند. بنابراین یکی از عوامل مشخص کننده مقدار کود، سن درخت است. به علاوه نوع خاک و ترکیبات آن عامل دیگری است که در تعیین مقدار کود اوره نقش دارد. خاکی که از نظر ازت فقیرتر است نیاز به دوز بیشتری از کود دارد. مقدار توصیه شده برای درخت پسته مطابق جدول زیر است:

روش استفاده مقدار مصرف کود برای یک هکتار
آبیاری5 تا 10 لیتر کود در 1000 لیتر آب
محلول پاشی 2 لیتر کود در 1000 لیتر آب
جدول مقدار مصرف کود اوره برای درخت پسته

با توجه به نکات بالا بهتر است پیش از مصرف کود با کارشناسان نیاز گیاهان مشورت کنید تا بهترین میزان از کود را با توجه به شرایط زمین و باغ شما در نظر گرفته شود. 

کود اوره فسفات برای پسته

کود اوره فسفات کودی است که از ترکیب فسفات و نیتروژن تشکیل شده است. البته در این نوع کود اوره درصد بیشتری از فسفات وجود دارد. فسفر عنصری است که با کمک به ریشه زایی درخت باعث جذب بهتر مواد غذایی و بهبود رشد درخت می‌شود. برخی از فواید استفاده از کود فسفات اوره برای درخت پسته به شرح زیر است:

 • افزایش گلدهی و بیشتر شدن میوه پسته 
 • افزایش رشد شاخه و برگ‌ها 
 • تقویت سیستم ایمنی درخت در برابر بیماری‌ها و آفت‌ها 
 • مقاومت بیشتر درخت در برابر تنش‌های محیطی 

با وجود فواید این کود اوره به دلیل کمتر بودن مقدار نیتروژن در آن، متخصصان استفاده از کود اوره‌ای با درصد بالاتر نیتروژن توصیه می‌کنند. 

زمان مصرف کود اوره فسفات برای درخت پسته 

کودهای حاوی نیتروژن و فسفر در مرحله‌ای که درخت تازه از فاز خواب در آمده استفاده می‌شوند. بهتر است کود اوره فسفات را در اواخر اسفند و یا اوایل بهار که درخت وارد فاز فعال می شود و نیاز به تقویت کننده دارد، استفاده کنید. 

سخن آخر

پسته محصولی صادراتی و استراتژیک برای کشورمان ایران است. بر همین اساس تقویت و توسعه باغات پسته از حساسیت خاصی برای کشاورزی منطقه برخوردار است.

کود اوره برای درخت پسته یکی از کودهای ضروری و بسیار مفید است. این کود با مقدار بالای ازت یا نیتروژن به حاصلخیزی خاک و رشد بهتر درخت پسته و افزایش گلدهی و تولید میوه کمک می‌کند. علاوه بر آن کیفیت طعم پسته با استفاده از این کود بسیار بهتر می‌شود. برای خرید این کود می‌توانید با شماره تماس موجود در سایت نیاز گیاهان تماس بگیرید و علاوه بر سفارش، از مشورت کارشناسان مجرب نیاز گیاهان بهره‌مند شوید.

مطالب مرتبط:
همان طور که در این مقاله گفتیم فصل بهار و تابستان به دلیل شروع فاز فعال و گلدهی درخت، بهترین زمان‌های کوددهی درخت پسته است. برای آشنایی بیشتر با کودهای لازم می توانید مقالات بهترین کود پسته در بهار و بهترین کود پسته در تابستان را مطالعه کنید.
علاوه بر فسفر و نیتروژن، پتاسیم عنصر ضروری دیگر برای رشد بهتر درخت پسته است که در مقاله اهمیت استفاده از کود پتاس در درخت پسته از آن بیشتر سخن گفته‌ایم.

سؤالات متداول

بهترین کود اوره برای درخت پسته کدام است؟

کود اوره شوک ۴۲ درصد به دلیل درصد بالای ازت و ریز مولکول بودن از بهترین کودهای اوره است.

بهترین روش استفاده از کود اوره در باغات پسته چیست؟

برای درخت پسته بهتر است از روش محلول پاشی استفاده کرد.

چگونه مقدار مناسب کود اوره را برای درخت پسته تعیین می‌کنیم؟

این مقدار بستگی به عواملی مانند سن درخت، شرایط خاک و شرایط آب و هوایی دارد.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 4 / 5. امتیاز های این مقاله: 3

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها