زمان مصرف کود اوره برای گندم و نقش آن در بهره برداری بیشتر

کود اوره برای گندم

یکی از کودهایی که به دلیل اهمیت خود، برای کشاورزی می‌تواند مفید باشد، کود اوره برای گندم است. به دلیل تاثیرات بی‌نظیر این کود در افزایش بهره برداری گندم، ما این مقاله را به بررسی بهترین زمان کود سفید برای گندم دیم و زمان مصرف کود اوره در گندم ابی اختصاص داده‌ایم. در این مقاله قرار است تجربیاتمان را در اختیارتان بگذاریم، دعوت می‌کنیم با ما همراه باشید.

خلاصه‌ای از این مقاله
یکی از سه درشت مغذی مورد نیاز گیاهان نیتروژن یا همان اوره است. بهترین زمان مصرف کود اوره برای گندم دیم و آبی قبل از کاشت گندم، زمان پنجه زنی و ساقه دهی گندم است.
مناسب‌ترین کود جهت تامین اوره برای گندم، کود ازت بالا 42 درصد شوک است که با فناوری نانو تولید شده و با دو روش آبیاری و محلول پاشی قابل استفاده است.

فواید مصرف کود اوره برای گندم چیست؟

کود اوره (عنصر نیتروژن، کود سفید یا ازت) یک عنصر درشت مغذی است که به‌عنوان یکی از کودهای کشاورزی می‌تواند در کشت گندم نقش موثری را به همراه داشته باشد.

برای اینکه مطمئن شوید مصرف کود اوره تا چه اندازه برای گندم ضرورت دارد، در ادامه برخی از مهم‌ترین خواص کود سفید برای گندم را شرح می‌دهیم:

  • طبق تحقیقات انجام شده استفاده از کود اوره باعث افزایش عملکرد گندم تا ۲۰ درصد می‌شود. این افزایش عملکرد در برخی فصول زراعی نظیر بهار و پاییز بیشتر است.
  • نیتروژن جزء کلیدی اسیدهای آمینه، پروتئین‌ها، کلروفیل و آنزیم‌ها است که نقش حیاتی در فرآیندهای متابولیک مختلف ضروری برای رشد گیاه دارد.
  •  اوره کمک به تولید کلروفیل می‌کند و توانایی گیاه را برای جذب نور خورشید و تبدیل آن به انرژی افزایش می‌دهد، به این ترتیب فتوسنتز نیز افزایش می‌یاید.
  • استفاده از کود اوره به دلیل سطح بالای نیتروژنش، می‌تواند باعث کاهش هزینه‌ها در خرید و استفاده از کودهای دیگر شود؛ همچنین به دلیل قابلیت حل شدن در آب، امکان جذب کود را راحت‌تر می‌کند.
  • نتایج تحقیقات نشان می‌دهند که استفاده از این کود می‌تواند زمان رشد گیاه را کاهش داده و باعث افزایش سرعت رشد و توسعه گیاه شود.
  • استفاده از کود اوره به دلیل اینکه برای تولیدش از منابع طبیعی مانند هوا و آب استفاده می‌شود، می‌تواند محیط زیست را حفظ کند و حتی بهبود بخشد.

عنصر نیتروژن نقش بسیار ویژه‌ای در افزایش تناژ گندم بر عهده دارد و به همین دلیل در ترکیبات قویترین کود مایع گندم به میزان پنج درصد از آن وجود دارد.

بهترین زمان مصرف کود اوره برای گندم

به‌طور کلی زمان استفاده از کود ازت برای گندم (بهترین زمان کود سفید برای گندم دیم و زمان مصرف کود اوره در گندم ابی) را می‌توان به دو بخش زیر تقسیم کرد:

  1. زمان کاشت: این زمان به‌عنوان زمان اولیه مصرف کود اوره در نظر گرفته می‌شود. در این زمان، بعد از تهیه زمین و قبل از کاشت گندم چنانچه ازمایش خاک را انجام دادید و از کمبود اوره مطمعن بودید، باید از کود اوره در خاک استفاده کنید تا گندم بتواند بهتر رشد کند.

2. زمان پنجه زنی گندم: استفاده از کود اوره در این مرحله به گندم کمک می‌کند که پنجه‌های باکیفیت تولید شود.

3. ساقه دهی: دریافت عنصر نیتروژن توسط گندم در این مرحله، باعث می‌شود ساقه‌های گندم بلند شوند و آمادۀ تولید سنبله گندم و ورود به فاز تولید مثل شوند.

این دستورالعمل برای زمان استفاده از کود اوره برای جو هم صدق می‌کند. بسیاری از کشاورزان علاوه بر مصرف کود اوره، از بهترین کود افزایش تناژ گندم استفاده می‌کنند تا بتوانند به بیشترین میزان برداشت در هکتار دست پیدا کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر راجع به این کود می‌توانید به مقاله ذکر شده مراجعه کنید.

بهترین کود ازت بالا برای گندم (اوره)

یکی از برندهایی که باکیفیت‌ترین کود اوره را تولید کرده است، برند شوک آمریکا است. کود ازت بالا برند شوک 42 درصد خلوص دارد که نسبت به کودهای پودری و گرانوله بیشترین درصد خلوص را دارد.

این کود با تکنولوژی نانو مایع ساخته شده، یعنی ذرات کود در این فرایند آنقدر کوچک شده‌اند که سریعا جذب گیاه می‌شوند و تاثیر خود را نشان می‌دهند. جهت خرید این کود می‌توانید با همکاران ما تماس گرفته و سفارش خود را ثبت کنید.

نحوه مصرف کود اوره برای گندم

در بخش قبلی راجع به زمان مصرف کود اوره برای گندم صحبت کردیم؛ حالا نوبت این است که به نحوه مصرف کود سفید برای گندم بپردازیم:

  • پخش خاکی: در این روش، کود اوره جامد روی سطح خاک ریخته می‌شود سپس با استفاده از ابزارهای پخش کننده خاک به‌طور یکنواخت داخل خاک فرو می‌رود.
نحوه مصرف کود اوره برای گندم
  • محلول پاشی: در این روش، کود اوره به‌صورت محلول در آب حل شده و با استفاده از ابزارهای مخصوص روی گیاه پاشیده می‌شود.
  • آبیاری: در این روش کود از طریق سیستم آبیاری وارد زمین می‌شود و می‌تواند از طریق ریشه‌های گیاه جذب شود.

همچنین قبل از کاشت و برای بهبود حاصل خیزی و ساختار خاک در کنار کود اوره می‌توانید از کودهای طبیعی و آلی مانند کود هیومیک اسید برای گندم استفاده کنید.

میزان کود اوره برای گندم

شما می‌توانید از کود اوره در شرایط اقلیمی مختلف استفاده کنید. در مناطق گرم و خشک که معمولاً گندم دیم کشت می‌شود، به دلیل تبخیر سریع آب، گیاه نیاز فراوانی به نیتروژن دارد؛ لذا استفاده از کود اوره بسیار موثر است.

در مناطق سرد و مرطوب، گیاه نیاز به نیتروژن کم‌تری دارد پس باید با احتیاط بیشتری از کود اوره استفاده کرد.

کود ازت بالا شوک با دو روش محلول پاشی و آبیاری قابل استفاده است. در روش محلول پاشی باید دو لیتر کود را در هزار لیتر آب مخلوط کرده و سپس محلول پاشی را تا اندازه‌ای انجام دهید که برگ گندم‌ها کاملا خیس شود.

در روش آبیاری نیز باید برای هکتار مزرعه گندم، پنج لیتر کود را همراه با آب آبیاری، کود دهی کنید.

کلام آخر

در این مقاله هر آنچه درباره مصرف کود اوره برای گندم نیاز است بدانید را توضیح داده‌ایم.

این کود در واقع منبع غنی از ازت است و با بهبود خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خاک می‌تواند به بهبود عملکرد گیاهان کمک کند. شما از کدام نوع کود اوره برای گندم استفاده می‌کنید؟ این کود چقدر بر کیفیت گندم شما تاثیر گذاشته است؟ نظرات خود را در بخش دیدگاه‌های سایت با ما و دیگر کشاورزان به اشتراک بگذارید.

درصورتی که هرگونه سوال در زمینه تهیه کود ازت بالا شوک یا مصرف آن داشتید می‌توانید تماس تلفنی برقرار کرده و با کارشناسان حرفه‌ای ما در ارتباط باشید.

مطالب مرتبط
یکی دیگر از درشت مغذی‌های مورد نیاز گندم، کود پتاس است. برای اطلاع از زمان مصرف کود پتاس برای گندم و مقدار صحیح برای استفاده، به مقالۀ ذکر شده مراجعه کنید.
کودهای فسفر بالا تاثیر بسزایی در ریشه زایی و سلامت گندم دارند تا گیاه بتواند به خوبی رشد کند. برای شناخت بهترین کود فسفر مایع برای گندم مقالۀ ذکر شده را مطالعه کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3.2 / 5. امتیاز های این مقاله: 111

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
6 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
ناصر ایمانی

سلام
1-خیلی خوب ولی ایکاش باتوجه به اقلیم ایران محصولات دیم نیز مد نظر قرار میگرفت مستحضر هستید تولیدات دیم از نظرسطح کشت خیلی بیشتر از سطوح آبی است.
2-بااین قیمت خرید گندم وبا این توصیه ها در آمد از تولی جوابگوی هزینه نیست

زهرا قنادان

سلام جناب ایمانی روز بخیر
حتما راجب کشت دیم هم مطلب گذاشته می‌شود

قزلباش

درود لطفاً در مورد زیان های احتمالی زیادی مصرف کود اوره هم توضیح دهید تا کشاورزان در جریان باشند مخصوصا در ذرت که موجب افزایش ساقه می شود و تولید شده می‌کند

زهرا قنادان

سلام جناب قزلباش عزیز
ممنون از نظراتتون
حتما راجب این موضوع هم مقاله تولید میکنیم

کاربران ناشناس

سلام
میشه کود اهن با اوره هم زمان استفاده کرد؟