زمان طلایی کوددهی هندوانه (بهترین روش کود دهی هندوانه)

بهترین روش کود دهی هندوانه

هندوانه یکی از محبوب‌ترین محصولات تابستانی است که اغلب به‌عنوان پرطرفدارترین میوه سرد در فصل گرما شناخته می‌شود. کشاورزان برای رسیدن به تولید با کیفیت و بالا، نیاز به دانش و تجربه کافی در زمینه کود دهی هندوانه دارند.

فکر می‌کنید بهتر است کود در ابتدای فصل به زمین اضافه شود یا در دوره رشد گیاه یا حتی در مرحله بلوغ میوه؟! با مطالعه این مقاله بهترین روش کود دهی هندوانه را می‌فهمید و می‌توانید برای تولید هندوانه با کیفیت از این دانش استفاده کنید. تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

چرا کود دهی هندوانه مهم است؟

کود دهی هندوانه فرآیند افزودن مواد مغذی ضروری به خاک برای رشد سالم گیاه و تولید میوه است. هندوانه به دریافت کافی مواد مغذی از جمله نیتروژن، فسفر، پتاسیم، کلسیم، منیزیم و… نیاز دارد.

این مواد مغذی نقش مهمی در رشد او ایفا می‌کنند و کمبودشان می‌تواند منجر به رشد ضعیف، محصول ضعیف و عملکرد کم شود. کودها یک منبع عالی از این مواد ضروری هستند و به اشکال مختلفی از جمله ارگانیک و مصنوعی وجود دارند.

کود دهی هندوانه با کود پتاس بالا در زمان حجم گرفتن میوه

کودهای آلی از منابع طبیعی به دست می‌آیند در حالی که کودهای مصنوعی به‌صورت شیمیایی ساخته می‌شوند. بعد از اینکه درباره صفر تا صد کاشت هندوانه اطلاعات کافی را کسب کردید، نوبت به کود دهی هندوانه می‌رسد که در این مقاله به طور کامل با آن آشنا می‌شوید. در ادامه به بررسی زمان کوددهی هندوانه می‌پردازیم.

بهترین زمان کوددهی هندوانه چه زمانی است؟

زمانی که صحبت از کود دهی به گیاهان هندوانه می‌شود «زمان» بسیار مهم است. کود دهی در زمان نامناسب می‌تواند منجر به رشد و عملکرد ضعیف گیاه و حتی آسیب به آن شود. بهترین زمان کود دهی هندوانه قبل از کاشت، هنگام کاشت و بعد از کاشت است.

قبل از کاشت، آماده سازی خاک با افزودن مواد آلی و کود برای بهبود حاصل خیزی و ساختار خاک ضروری است. در هنگام کاشت بهتر است کود آهسته رهش را با خاک مخلوط کنید تا در طول فصل رشد، مواد مغذی لازم را در اختیار گیاه قرار دهد. پس از کاشت، کود دهی باید در چند مرحله انجام شود:

 • اولین کود دهی باید زمانی انجام شود که هندوانه اولین برگ‌های واقعی خود را ایجاد کرده است. در این مرحله گیاه برای رشد سالم به نیتروژن و فسفر نیاز دارد.
 • کود دهی دوم باید زمانی انجام شود که هندوانه شروع به رشد کرده است.  او در این مرحله به فسفر و پتاسیم بیشتری برای رشد گل، رشد میوه و رسیدن نیاز دارد.
 • زمان حجم گیری میوه مهم‌ترین زمان کوددهی هندوانه است. در این مرحله رشد استفاده از کود پتاس بالا برای هندوانه (کود درشتی هندوانه) می‌تواند تاثیر بسزایی در افزایش تناژ داشته باشد.
 • چهارمین مرحله زمانی است که میوه تشکیل شده است و قبل از برداشت برای افزایش رنگ هندوانه و قرمز شدن آن، لازم است از بهترین کود رنگ آوری هندوانه استفاده کنید.

ما در مقاله “برنامه غذایی و کوددهی هندوانه” به طور دقیق زمان استفاده از هر کود را توضیح داده‌ایم که با پیروی کردن از آن می‌توانید بیشترین بازدهی را دریافت کنید.

نشانه‌هایی که به شما می‌گویند “هندوانه نیاز به کود دهی دارد”

هندوانه برای رشد و تولید میوه‌های سالم به مواد مغذی و ضروری نیاز دارد و در صورتی که به اندازه کافی مواد مغذی از خاک دریافت نکند علائمی را از خود نشان می‌دهد. برخی از این نشانه‌ها عبارت‌اند از:

 • زرد شدن برگ‌ها؛
 • توقف رشد؛
 • پژمرده شدن برگ‌ها؛
 • رشد ضعیف میوه؛
 • بازدهی پایین؛

اگر هر یک از این علائم را مشاهده کردید باید به گیاه خود کود دهید تا رشد او را افزایش دهید. یکی از نکات طلایی کشت هندوانه و برداشت با تناژ بالا، استفاده از کودهای تقویتی مانند قویترین کود مایع برای هندوانه است که می‌تواند تمام نیازهای گیاه را رفع کند و کیفیت محصول را افزایش دهد.

خراب شدن هندوانه با کود دهی نادرست و مصرف کودهای شیمیایی

اما در بین کودهای طبیعی و شیمیایی، بهترین نوع کود برای هندوانه کدام است؟ این یک سوال بسیار حیاتی برای آن دسته از کشاورزانی است که به کیفیت محصولات خود بسیار اهمیت می‌دهند. در بخش بعدی به طور کامل درباره بهترین کود برای هدوانه صحبت می‌کنیم.

“کودهای آلی” در مقابل “کودهای مصنوعی” برای هندوانه

حالا که زمان مناسب و بهترین روش کود دهی هندوانه را فهمیدید باید با مزایا و معایب کودهای مختلف آشنا شوید:

 • مزایا و معایب کودهای آلی

کودهای آلی از منابع طبیعی به دست می‌آیند و مواد مغذی را به‌آرامی در خاک آزاد می‌کنند. آن‌ها حاصلخیزی و ساختار خاک را بهبود می‌بخشند و می‌توانند منجر به بهبود رشد محصول شوند. از کودهای آلی رایج و مورد استفاده برای هندوانه می‌توان به کود جلبک دریایی برای هندوانه اشاره کرد.

این کود به عنوان یک محرک رشد می‌تواند به برداشت میوه‌ای با کیفیت بسیار بالا کمک کند. همچنین یکی دیگر از کودهای طبیعی، کود هیومیک اسید برای هندوانه است که تاثیر بسزایی در افزایش تناژ میوه دارد.

ممکن است بسیاری از افراد به دلیل قیمت بالای کودهای طبیعی از تهیه آنها صرف نظر کنند اما نکته قابل توجه این است که استفاده از کودهای طبیعی می‌تواند از بروز خسارات جلوگیری کنند و با افزایش تناژ محصول کشاورزان و باغداران را به سود زیادی برسانند.

افزایش تناژ هندوانه با استفاده از قویترین کود مایع
 • مزایا و معایب کودهای شیمیایی

از طرف دیگر کودهای مصنوعی به‌صورت شیمیایی ساخته می‌شوند و مواد مغذی را به‌سرعت در خاک آزاد می‌کنند؛ همچنین قیمت کم‌تری نسبت به کودهای آلی دارند و مواد مغذی را به مقدار لازم تأمین می‌کنند.

با این حال کودهای مصنوعی می‌توانند منجر به اسیدی شدن خاک شوند و و حاصلخیزی آن را کاهش دهد. در صورت استفاده مکرر آسیب‌های جبران ناپذیری را به همراه دارند و حتی منجر به مرگ گیاه می‌شوند.

بهترین روش کود دهی هندوانه چگونه است؟

استفاده از کود برای هندوانه نیاز به توجه دقیق دارد تا اطمینان حاصل شود که او مقدار مناسبی از مواد مغذی را دریافت می‌کند. قبل از استفاده از کود، آزمایش خاک برای تعیین نیازهای غذایی گیاه ضروری است.

بهترین روش کوددهی برای هندوانه در مرحله اول “محلول پاشی” است زیرا عناصر غذایی با سرعت بیشتری توسط گیاه جذب می‌شوند. در مرحله دوم آبیاری کود می‌تواند به خوبی پاسخگوی تمام نیازهای گیاهان باشد و عناصر غذایی را از طریق ریشه به سر تا سر گیاه برساند. همچنین استفاده از کود آهسته رهش برای تأمین مداوم مواد مغذی گیاه توصیه می‌شود.

بایدها و نبایدهای کود دهی به هندوانه

برخی از بایدها و نبایدهای کود دهی به این محصول عبارت است از:

 • به‌منظور تعیین نیازهای غذایی گیاه، خاک را آزمایش کنید.
 • از کودهای اصل، مرغوب و طبیعی برای کوددهی به گیاهان استفاده کنید.
 • کود را به‌طور یکنواخت در اطراف گیاه پخش کنید.
 • بیش از حد به گیاه کود ندهید که می‌تواند به گیاه آسیب برساند و کیفیت محصول را کاهش دهد.
 • به خاک خشک کود ندهید زیرا منجر به سوختن مواد مغذی و آسیب به گیاه می‌شود.

خرید کود برای هندوانه

شما می‌توانید با مراجعه به “وب سایت فروشگاه نیاز گیاهان” تمام کودهای مورد نیاز برای کشت هندوانه مانند کود ده ایکس شوک، کود جلبک دریایی، کود آمینو اسید و… را به راحتی سفارش دهید.

کود کامل شوک 10x

نتیجه‌گیری

در این مقاله به بررسی بهترین زمان کوددهی هندوانه و بهترین روش کود دهی هندوانه پرداخته‌ایم. با توجه به نتایج به دست آمده، مشخص شد که دوره رشد گیاه بهترین زمان برای کود دهی بوده و کود دهی در این زمان می‌تواند عملکرد و کیفیت میوه را بهبود بخشد. این اطلاعات می‌تواند به کشاورزان کمک کند تا با استفاده از بهترین روش‌های کود دهی، به تولید هندوانه‌های با کیفیت و بالا دست یابند.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3 / 5. امتیاز های این مقاله: 1

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها