تغذیه اصولی با جدول کود دهی هندوانه؛ برنامه کودی هوشمندانه با 8 مرحله

جدول کود دهی هندوانه

هندوانه یکی از محبوب‌ترین میوه‌ها در فصل تابستان است و به دلیل خاصیت خنک‌کنندگی آن مخصوصا در هوای گرم طرفداران زیادی پیدا کرده است. همین امر سبب شده کشاورزان زیادی به کشت این میوه مشغول باشند.

جدول کود دهی هندوانه و روش کود دهی اصولی این میوه، همان چیزی است که ما در این مقاله به آن پرداخته‌ایم. در ادامه با ارائه بهترین برنامه غذایی به شما در جهت برداشت بیشترین محصول کمک می‌کنیم. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

جدول کود دهی هندوانه

در این قسمت جدولی تهیه کردیم و تمام مراحل رشد هندوانه و کودهای مورد نیاز هر مرحله را به طور خلاصه جمع آوری کردیم.

مراحل رشد هندوانهنوع کودروش مصرف
اولین آبیاری هندوانهکود هیومیک اسید مایع شوک + کود ازت بالا مایعآبیاری

یک هفته پس از نشا یا ظهور برگ‌ها
ده ایکس مایع شوک + مولتی کمپلکس مایع شوک + فسفر بالا (10-52-10) مایع شوک محلول پاشی یا آبیاری

قبل از گلدهی

کود گلدهی ( 36-12-12) مایع شوک + کود فولویک اسید شوکمحلول پاشی یا آبیاری

آغاز تشکیل میوه

کود پتاس بالا مایع شوک + کود نیترات کلسیم شوکمحلول پاشی یا آبیاری

بزرگ شدن میوه

کود پتاس بالا مایع شوکمحلول پاشی یا آبیاری

سه هفته قبل از برداشت هندوانه

کود پتاس بالا مایع شوک + کود مولتی کمپلکس مایع شوکمحلول پاشی یا آبیاری
در صورت ابتلای خاک به آفتکود سیلیکات پتاسیم شوکمحلول پاشی یا آبیاری

در بخش بعدی توضیح می‌دهیم که چرا هندوانه به این عناصر نیاز دارد و کارکرد هر کود چیست؟ همراهمان باشید.

تغذیه هندوانه در مراحل رشد

اگر برای کشت هندوانه از بذر هندوانه استفاده کرده‌اید، در آبیاری اول، دوم و سوم به کوددهی نیاز ندارد؛ زیرا در این مراحل بذر در حال جوانه زنی و ریشه دهی است و باید تا زمانی که ریشه بذر به طور کامل رشد کرده صبر کنید و سپس از مرحله چهار برگی به بعد، کوددهی را شروع کنید. چنانچه برای کشت هندوانه از بوته هندوانه استفاده می‌کنید، لازم است از همان ابتدا یعنی قبل از کاشت، کود دهی را آغاز کنید.

به طور کلی، قبل از کاشت هندوانه باید آزمایشات مربوط به خاک را انجام دهید تا بدانید که خاک با کمبود چه عناصری مواجه است و سپس با توجه به آن کود دهی را انجام دهید. از این طریق شما می‌توانید با توجه به کمبودها و بیش‌بودهای خاک زمین کشاورزی خود، کودهای مورد نیاز را تهیه کنید و هزینه‌های مالی خود را کاهش دهید.

مراحل تغذیه هندوانه به شرح زیر است:

اولین آبیاری هندوانه

هندوانه برای جوانه زدن به محیط مناسبی احتیاج دارد. اسید هیومیک یک ترکیب آلی طبیعی است که از مواد آلی تجزیه شده به وجود می‌آید و یک کود اصلاح کننده خاک است. این کود می‌تواند جذب مواد مغذی توسط گیاهان را افزایش دهد، رشد ریشه گیاه را تقویت کند و فعالیت میکروبی را در خاک تحریک کند.

اسید هیومیک همچنین به حفظ رطوبت در خاک کمک می‌کند، این ویژگی برای گیاه هندوانه بسیار مفید است چرا که این میوه به رطوبت مداوم نیاز دارد.
 نیتروژن برای رشد بوته هندوانه، به ویژه برای رشد برگ و افزایش بنیه کلی گیاه ضروری است. کود ازت بالا، تاثیرگذاری سریعی دارد و به توسعه شاخ و برگ هندوانه کمک می‌کند. با این حال، مهم است که از کود اوره بیش از حد استفاده نکنید.

 • توصیه کودی: آبیاری کود هیومیک اسید مایع شوک + آبیاری کود ازت بالا مایع شوک

روییدن برگ‌ها (رشد رویشی)

هندوانه در طول دوره رشد خود به عناصر مغذی فسفر، نیتروژن، پتاسیم، هورمون‌های رشد، آمینو اسیدها و… نیاز پیدا می‌کند و لازم است محلول پاشی و آبیاری کود مولتی کمپلکس که حاوی درصد متعادلی از عناصر ان پی کا می‌باشد انجام شود. این کود رشد هندوانه را تنظیم می‌کند و سبب می‌شود که فرایند فتوسنتر و تولید کلروفیل افزایش یابد.

اولین زمان محلول پاشی کود کامل در مرحله یک هفته پس از نشاء و زمانی است که برگ‌ها پدیدار شده‌اند.

 • توصیه کودی: محلول پاشی یا آبیاری کود مولتی کمپلکس مایع شوک

قبل از گلدهی

در این زمان جهت تقویت گیاه برای افزایش گلدهی به عناصر درشت مغذی نیاز دارد. کود مخصوص گلدهی شوک که ترکیبی از نیتروژن، فسفر و پتاسیم را دارد می‌تواند گلدهی هندوانه را تحریک دهد. کود فولویک اسید نه تنها سرعت جذب سایر عناصر را تسریع می‌بخشد بلکه سوخت و ساز گیاه را افزایش داده و از این طریق به بهبود گلدهی کمک می‌کند.

 • توصیه کودی: محلول پاشی یا آبیاری کود گلدهی (36-12-12) مایع شوک + کود فولویک اسید مایع شوک

آغاز تشکیل میوه

در این مرحله، میوه هندوانه باید با تغذیه صحیح رشد کرده و به یک کود محرک رشد نیاز دارد. کود پتاس بالا می‌تواند با ایجاد فشار اسمزی و افزایش قند در گیاه، برای افزایش درشتی و کیفیت میوه بسیار موثر باشد، چرا که هندوانه برای درشت شدن نیاز به یک منبع قند ثابت دارد.

زمانی که گیاهان هندوانه پتاسیم کافی دریافت می‌کنند، جذب آب از خاک به داخل به سلول‌های میوه افزایش می‌یابد، در نتیجه هندوانه بزرگ و آبدارتر می‌شود.

تغذیه هندوانه با کودهای کشاورزی

همزمان با درشت شدن هندوانه، احتمال ترک خوردن میوه هم بیشتر می‌شود، در این موقع کود نیترات کلسیم با تقویت دیواره‌های سلولی گیاه این خطر را رفع می‌کند. نیترات کلسیم می‌تواند علاوه بر تامین کلسیم، نیتروژن را هم تامین کند. همچنین کلسیم می‌تواند مقاومت گیاه را در برابر بیماری‌ها و آفات را نیز افزایش دهد و چنانچه میوه درگیر بیماری شد، مکانیسم‌های دفاعی را فعال کند.

اگر می‌خواهید بدانید نیترات کلسیم برای هندوانه چه تاثیرات مثبت دیگری دارد، حتماً مقالۀ ذکر شده را مطالعه کنید.

 • توصیه کودی: محلول پاشی یا آبیاری کود پتاس بالا مایع شوک + کود نیترات کلسیم مایع شوک

بزرگ شدن میوه

نقش عنصر پتاسیم، افزایش اندازه و وزن میوه است. در این مرحله مجدداً باید از کود پتاس بالا استفاده کنید. بنابراین مصرف کود پتاس بالا به تامین پتاسیم مورد نیاز هندوانه کمک کرده و افزایش درشتی میوه و بازارپسندی آن را به همراه دارد.

 • توصیه کودی: محلول پاشی یا آبیاری کود پتاس بالا مایع شوک

سه هفته قبل از برداشت هندوانه

در آخرین مرحله از برنامه کوددهی نیز مجددا استفاده از کود پتاس بالا و مولتی کمپلکس را تکرار کنید. زمانی که میوه‌های هندوانه به مراحل نهایی رشد خود می‌رسند، برای انتقال انرژی، متابولیسم کربوهیدرات و تقسیم سلولی به فسفر کافی و ریز مغذی‌ها نیاز دارند که این عناصر در کود مولتی کمپلکس وجود دارند. کود مولتی کمپلکس می‌تواند تنش‌های محیطی مانند کمبود آب و نوسانات دما را مهار کند و به میوه کمک کند، رشد خود را بدون وقفه ادامه دهد.

بارها شاهد این بوده‌ایم که هندوانه‌ها به صورت کامل رشد می‌کنند، اما پس از برداشت و مصرف، قرمز رنگ نیستند و همین موضوع باعث می‌شود میوه در بازار نیز مشتری نداشته باشد. شش نوع رنگدانه مختلف از گروه آنتوسیانین‌ها در هندوانه وجود دارد که با تقویت و افزایش غلظت آنها می‌توان به افزایش رنگ میوه کمک بسیاری کرد.

مصرف منظم کود پتاس بالا شوک از مرحله تشکیل میوه تا قبل از برداشت، به شما میوه‌ای خوش رنگ، قرمز و شیرین را هدیه می‌دهد.

 • توصیه کودی: محلول پاشی یا آبیاری کود پتاس بالا مایع شوک + محلول پاشی یا آبیاری کود مولتی کمپلکس مایع شوک

هنگام ابتلای خاک به آفت

هر زمان از رشد هندوانه، مشاهده کردید که خاک به آفات مبتلا شده است می‌توانید برای جلوگیری از مبتلا شدن میوه به بیماری‌ها از کود سیلیکات پتاسیم شوک استفاده کنید.

 • توصیه کودی: محلول پاشی یا آبیاری کود سیلیکات پتاسیم مایع شوک

خرید کودهای مناسب هندوانه از نیاز گیاهان

برای رشد و باردهی ایده‌آل هندوانه، انتخاب و خرید کودهای مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است. فروشگاه نیاز گیاهان با ارائه تنوع گسترده‌ای از کودها، نیاز کشاورزان را در این زمینه به طور کامل برآورده می‌کند. 

در سایت نیاز گیاهان، علاوه بر تنوع بالای کودها، اطلاعات تخصصی و کاملی در مورد هر محصول ارائه شده است.

نکات مهم کوددهی هندوانه

چند نکته که باید در برنامه کودی هندوانه رعایت کنید را توضیح می‌دهیم:

 • میزان مصرف هرکود را در صفحه مخصوص آن محصول به طور کامل برای آبیاری و یا محلول پاشی شرح داده‌ایم.
 • درصورت استفاده از کود به روش محلول پاشی، باید به قدری مخلوط کود و آب را روی گیاه اسپری کنید که چکه کردن محلول از بوته هندوانه را با چشمان خود ببینید.
 • همراه با یخ آب زمستانه یا در آب استارت از کود گوگرد مایع استفاده کنید تا علاوه بر کاهش شوری خاک، تمام آفات را از بین ببرد و خاک را ضد عفونی کند.
 • توصیه می‌کنیم محلول پاشی را زمانی انجام دهید که 48 ساعت قبل یا بعد آن بارندگی نباشد.
 • بهترین زمان کود دهی گندم و جو، زمانی است که هوا خنک باشد؛ بنابراین کود دهی را صبح زود یا عصر انجام دهید.

ما در مقاله‌ای دیگر توضیح داده‌ایم که چرا کود گوگرد برای هندوانه ضروری است. پیشنهاد می‌کنیم آن مقاله را مطالعه کنید.

سخن نهایی

در این مقاله تمام نیازهای هندوانه را در مراحل مختلف رشد بررسی کرده‌ایم و کودهای مناسب را معرفی کردیم. به نظر شما موثرترین کود در رشد هندوانه چه کودی است؟ از کدام کود بهترین نتیجه را دریافت کرده‌اید؟ در بخش نظرات، تجربیات خود را با به اشتراک بگذارید.
همچنین اگر سوالی راجع به تهیه کودهای معرفی شده و نحوه مصرل آنها دارید می‌توانید با کارشناسان ما تماس تلفنی برقرار کنید.

مطالب مرتبط
همان طور ک گفتیم یکی از کودهایی که در ابتدای رشد هندوانه باید استفاده کنید، کود اوره (ازت بالا) برای هندوانه است. مقدار مصرف این کود و فواید آن را در مقاله ذکر شده مطالعه کنید.
کاشت هندوانه نیازمند رعایت نکاتی است که در نهایت باعث بهره وری بهتر هندوانه می‌شود. ما در مقاله کاشت هندوانه به این نکات پرداخته‌ایم.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3.3 / 5. امتیاز های این مقاله: 11

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
حسین ملایی

عالی بود