کود فسفر بالا چیست؟ + ( تمام مواردی که باید از آن بدانید)

نیاز گیاهان به کود فسفر بالا  همانقدر اساسی و مهم است که انسان برای رفع نیاز‌های خود به غذا احتیاج دارد؛ بنابراین اگر بخواهیم جایگاه واقعی این عنصر غنی را در زندگی گیاهان کشف کنیم، ابتدا باید بدانید کود فسفربالا چیست و چه خواصی برای گیاهان دارد؟ و با نحوه و مقدار مصرف و دیگر اطلاعات این کود آشنا بشوید. حال اگر کشاورز هستید یا باغدار، یا به پرورش انواع گل‌ها و گیاهان مشغول هستید؛ این مقاله این مطلب به شما کمک فراوانی کند پس با ما همراه باشید.  

هرآنچه باید درباره کود فسفر بالا بدانید!

نظرتان درمورد یازدهمین عنصر فراوان در زمین چیست؟ بله؛ می‌خواهیم درباره عنصر فسفر که نقش مهمی در زنجیره حیات بشری دارد صحبت کنیم. با اینکه فراوان است اما با نبودش تولید غذا محدود می‌شود! احتمالاَ تا کنون از این زاویه به عنصر فسفر بالا و نقش کلیدی آن در حیات انسان نگاه نکرده بودید! اگر بخواهیم نیازهای گیاه را خلاصه کنیم؛ اهمیت عنصر فسفر، کمتر از نیتروژن و پتاسیم نیست، بلکه گاهی نیز بیشتر است. عنصر فسفر در رشد و نموی گیاهان و تولید مجصول حرف اول را می‌زند؛ پس نباید از کمبود عنصر فسفر در خاک غافل شد.

کود فسفر بالا از جمله کودهای اساسی و مهم است که باید آن را در برنامه غذایی انواع محصولات و گیاهان قرار دهیم.

اگر خاک کمبود فسفر داشته باشد، بازدهی گیاه به شدت کم می‌شود؛ در اینصورت تولید محصول و مواد غذایی نیز بسیار کاهش میابد. در صنعت کشاورزی مدرن، با نظر به اهمیت نقش این عنصر ارزشمند در تولید محصولات باغی و زراعی؛ سعی بر آن شده تا با ارزشیابی، فرآوری و تولید بهترین کود فسفر بالا و سایر کودهای فسفاته، مهمترین نیاز گیاهان رفع شود. بنابراین اگر با علائم کمبود فسفر در خاک مزرعه یا باغ‌های خود مواجه شدید، می‌توانید این کمبود را با افزودن کود فسفر به خاک بر طرف کنید.

نقش فسفر در سوخت و ساز گیاه چیست؟

این بخش از مقاله برای آن دسته از کشاورزان، باغداران و گلخانه‌دارانی است که می‌خواهند نقش عنصر فسفر در سوخت و ساز گیاه را ریشه‌یابی کنند. پس با ما همراه باشید تا کمی علمی‌تر این عنصر جذاب را بررسی کنیم.

 • فسفر بخشی از RNA گیاه است. ترکیبی که گیاه برای ساخت پروتئین‌ها و سایر ترکیبات ضروری به آن وابسته است.
 • این عنصر مهمترین نقش را در جذب انرژی خورشید و تبدیل آن به ترکیبات گیاهی دارد.
 • در ساختارDNA و RNA گیاهان، پیوندهایی از جنس فسفر وجود دارد.
 • نقش فسفر در حیات ATP (واحد انرژی” گیاهان) حائز اهمیت است.
 • فسفر یک جز حیاتی واحد حافظه ژنتیکی در DNA گیاه است.
 • و …

اکنون که نقش فسفر در اعضای حیاتی گیاه مشخص شد؛ بهتر می‌توانیم در مورد خواص کود فسفر و قابلیت‌های آن صحبت کنیم.

کود فسفر بالا چه خواصی برای گیاهان دارد؟

مزایا و خواص کود فسفر بالا شامل موارد متعددی می‌شود؛ اکنون که با کود فسفر آشنا شدید، بیایید تا خواص کود فسفر برای گیاهان را نیز برشماریم:

 • فسفر یک ماده مغذی ضروری برای رشد گیاه است.
 • کود فسفر بالا در کنار نیتروژن و پتاسیم یکی از مهمترین عناصر حیات گیاهی است.
 •  فسفر به رشد ریشه، بلوغ گیاه، رشد بذر و شکل‌گیری گل کمک می‌کند.
 • کود فسفر بالا باعث افزایش قدرت ریشه و ساقه می‌شود.
 • با کود فسفر محصول بیشتر، یکنواخت و زودرس خواهید داشت.
 • کود فسفر باعث افزایش کیفیت محصولات زراعی، باغی و گلخانه‌ای می‌شود.
 • وجود عنصر فسفر محصول را در برابر بیماری‌های گیاهی مقاوم‌تر می‌کند.
 • کود فسفر بالا تأثیر مساعدی در بهبود چرخه زندگی گیاه دارد.
خواص و مزایای کود فسفر بالا شامل موارد زیادی میشود که استفاده از آن را برای تمامی محصولات پیشنهاد میکنیم.
از جمله دیگر مزایای کود فسفر بالا کمک به کم شدن بیماری‌های قارچی است.

خواص کود فسفر برای تمام مراحل رشد گیاه، قابل تأمل است؛ پس حواستان باشد قبل از اینکه دیر شود، برای تأمین این کود مغذی اقدام کنید.

علائم کمبود کود فسفر بالا در گیاه را جدی بگیرید!

کمبود فسفر نیز مانند سایر مواد مغذی مورد نیاز گیاه با علائمی همراه است که می‌تواند به تشخیص درست بیماری و درمان نیز کمک کند. البته با توجه به مشابه بودن خیلی از علائم در کمبود عناصر مختلف، تشخیص دقیق کمبود فسفر در گیاه بسیار سخت می‌شود؛ با این اوصاف اگر با علائم زیر مواجه شدید، آن را دست کم نگیرید!

 1. برگ‌ها سریع‌ترین علائم را نسبت به بیماری و کمبود عناصر دارند. اگر متوجه تغییر رنگ در برگ‌های گیاه شدید، به احتمال زیاد گیاه شما از کمبود برخی عناصر رنج می‌برد؛ حال اگر متمایل به رنگ آبی تیره شد یا متوجه شدید که ساقه‌ها به بنفشی می‌زنند باید به کمبود فسفر شک کنید.
تغییر رنگ برگ ها از جمله عوامل کمبود فسفر در محصولات است.
 1. از آنجایی که فسفر نقش بسزایی در رشد و نمو گیاهان دارند؛ هر زمان که متوجه شدید رشد گیاه بسیار کُند یا کلاً متوقف شده، باید برای تهیه کود فسفر اقدام کنید. کوچک بودن برگ‌ها یا کوتاه ماندن ساقه‌ها و در یک کلام رشد کم گیاه، از علائم کمبود فسفر در گیاه است.
 2. در درختان باغی به ثمر رسیده؛ توقف رشد، عدم باردهی مناسب و حتی کوچک مانند میوه‌ها از علائم کمبود فسفر در درختان میوه است.
 3. در هر گل و گیاهی که پرورش می‌دهید، در صورت ضعیف شدن ریشه و گیاه، پاجوشی نخواهید داشت؛ چه در زمین زراعی و چه در گلخانه! پس اگر از ضعف و کوچک مانند ریشه گل و گیاه خود و حتی نداشتن پاجوش‌های مناسب خسته شدید، باید برای خرید کودهای فسفره اقدام کنید.

علائم کمبود عنصر فسفر را در محصولات خود جدی بگیرید و در جهت رفع آن هر چه سریعتر اقدامات لازم را انجام دهید تا از بروز خسارت‌های احتمالی در آینده جلوگیری کنید.

چه کودهایی فسفر بالایی دارند؟

گاهی خاک تحت کشت محصولات باغی و زراعی؛ چنان دچار فقر فسفر می‌شوند که تنها با مصرف کودهای فسفر بالا می‌توان با آن مواجه شد. تشدید علائم کمبود فسفر در روند رشد و حتی سلامت گیاه، حرفه‌ای است برای بررسی میزان مواد معدنی و عالی موجود در خاک که خوشبختانه با آزمایش خاک می‌توان به تمام جزئیات آن پی برد. اگر آزمایش خاک نشان داد که خاک شما فاقد فسفر است، احتمالاً به دنبال راهی برای تکمیل این ماده مغذی مهم در باغ خود هستید. خوشبختانه، گزینه‌های زیادی برای کودهای فسفر بالا وجود دارد که می‌توانید بر اساس میزان کمبود و عناصر دیگر مورد نیاز، بهترین گزینه را انتخاب کنید.

شما باید از این کودها استفاده کنید:

فسفر یک عنصر شیمیایی است که با نماد P شناخته می‌شود؛ بنابراین در لیست کودهایی که به شما معرفی می‌شوند باید دقت کنید تا عنصر P در میان ترکیبات موجود در کودها وجود داشته باشد. برای مثال: کودهای NPK که دارای ترکیبات نیتروژن، فسفر، پتاسیم هستند، یکی از بهترین گزینه‌ها برای تأمین فسفر خاک می‎باشند. علاوه بر کود NPK، کود‌هایی نظیر: سوپر فسفات، فسفیت پتاسیم، فسفات آمونیاک هم دارای مقادیر مناسبی از فسفر در خود هستند که در صورت نیاز می‌توانید از آنها استفاده کنید. در نظر داشته باشید که در کودهای ترکیبی، برای هر کدام از عناصر، درصد مشخصی در نظر گرفته می‌شود. پس اگر به دنبال کودهای فسفر بالا هستید، می‌توانید از کودهای NPK که درصد فسفر (P) آن خیلی بیشتر از بقیه عناصر است استفاده کنید. برای مثال چند نمونه از کودهایNPK  که به عنوان بهترین کود فسفر بالا می‌توانید خریداری کنید، شامل موارد زیر می‌باشند:

 • کود npk 10 52 10
 • کود npk 10 40 20
 • کود npk 12 48 8
کود npk ییک از انواع کودهایی است که در خودر مقادیر مناسبی از عنصر فسفر را دارد.

گفتنی است؛ کودهای فسفر بالا از تنوع بالایی برخوردارند که هر کدام علاوه بر تأمین فسفر، دارای عناصر دیگری هستند که در صورت افزایش بیش از حد آن در خاک، ممکن است شما را با خسارت‌های زیادی مواجه کنند. به عبارتی یک درد را درمان می‌کنید ولی چند درد جدید ایجاد می‌شود؛ پس با این اوصاف پیشنهاد می‌کنیم برای انتخاب بهترین کود فسفر بالا، با متخصصان این حوزه در وبسایت نیاز گیاهان تماس بگیرید و طی مشاوره رایگان، بهترین کود فسفر مورد نیاز گیاهتان را خریداری نمایید تا بدون هیچ ضرری، تأثیر مثبت آن را در تمام ابعاد حیاتی گیاه، ببینید.

زمان و نحوه مصرف کود فسفر بالا

نحوه‌ی کوددهی در زمان مناسب، رابطه مستقیمی با افزایش رشد و باردهی محصول دارد. اگر کود فسفر بالا یا سایر کودهای مورد نیاز گیاه را در زمان درست و به مقدار مناسب مصرف کنید، بهترین نتیجه را می‌گیرید. البته با توجه به انواع کودها و نحوه‌ی مصرف کودهای شیمیایی، باید المان‌های مختلفی را در نظر بگیرید. برای مثال زمان مصرف کود بر اساس رشد محصول ، بافت خاک و … می‌تواند متغیر باشد. آنچه باید در مورد کود فسفربالا بدانید؛ این است که فسفر تأثیر بسزایی در رشد ریشه، جوانه زنی، تولید دانه و رشد تکاملی گیاه دارد؛ بنابراین بهترین زمان مصرف کود فسفر قبل از کاشت گیاه است. گیاه در طول مراحل مختلف رشد، از فسفر موجود در خاک بر اساس نیاز استفاده می‌کند. با توجه به اینکه کود فسفر بصورت محلول است؛ بهتر است این کود را در نزدیکی ریشه مصرف کنید. البته با در نظر گرفتن فرسایش خاک و روان آب‌ها، میزان زیادی از کودهای محلول از دسترس گیاه خارج می‌شوند؛ پس بهتر است کود دهی را قبل از بارندگی و آبیاری زمین انجام دهید.

محلول پاشی یکی از راه های استفاده از کود فسفر است.

با توجه به اینکه بهترین زمان مصرف کود فسفر بالا در مراحل اولیه رشد گیاه است، گاهی ممکن است در مراحل انتهایی رشد و تکامل مثل میوه دادن درختان، نیاز به استفاده از کود فسفر باشد. با این حال جای نگرانی نیست و شما می‌توانید از تجربیات متخصصان وبسایت نیاز گیاهان در مورد نحوه مصرف کودهای فسفره به صورت رایگان بهره‌مند شوید.

خرید بهترین کود فسفر بالا از وبسایت نیاز گیاهان

هر محصولی که از جنس گیاه باشد، برای رشد و نمو خود نیازمند عنصر فسفر است. نیاز گیاه به کود فسفر بالا غیر قابل انکار است و اگر قبل از شروع کاشت، خاک خود را غنی کنید، نیازی به کوددهی مجدد در دوران رویش گیاه نخواهید داشت. با این حال میزان نیاز گیاه شما به کود فسفر بالا را تنها متخصصان با تجربه وبسایت نیاز گیاهان می‌دانند؛ پس به جای اینکه روزها وقت خود صرف جمع آوری اطلاعات میدانی کنید یا اینکه به دنبال کودهای ارزان قیمت و ناکارآمد باشید، پاسخ خود را از وبسایت نیاز گیاهان بگیرید. کافی است با ما شماره ( 09155995926 ) تماس بگیرید تا طی یک مشاوره رایگان، هر آنچه درباره کود فسفر، کود های فسفر بالا و سایر کود های فسفره باید بدانید را در در اختیارتان بگذاریم. در انتها با بررسی مشکلات گیاه، بهترین راهکارها را در اختیارتان می‌ گذاریم تا با صرف کمترین هزینه، در کمترین زمان ممکن، سریع ‌ترین نتیجه را بگیرید. فرقی نمی‌کند باغدار هستید یا کشاورز، حتی اگر به پرورش گل و گیاه علاقه ‌مندید می‌توانید روی ما حساب کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 0 / 5. امتیاز های این مقاله: 0

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
شهرام سخایی

با سلام . از آنجایی که کودهای فسفردار برای آغاز ریشه زنی و در ابتدای کاشت گیاهان مصرف دارند ، آیا استفاده از آنها در زمان قبل از گلدهی برای گیاهان مسن (مثلا تاک انگور سی ساله) اشکالی ایجاد نمیکند ؟ و تا چه حد ضروری است ؟ متشکرم

زهرا قنادان

سلام جناب سخایی عزیز
بهتر هست در دوره گلدهی از کودی استفاده نشه اما قبل از گلدهی استفاده از فسفر در کنار کود های مخصوص گلدهی توصیه میشه