کود سیاه چیست و چه کاربردی در کشاورزی دارد؟

کودها یکی از مواد تاثیرگذار در صنعت کشاورزی هستند که در تامین منابع غذایی و پرورش گیاهان، نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کنند. یکی از مهمترین کودهای شیمیایی، کود سیاه یا فسفاته است که بعد از کودهای سفید، از پرمصرف‌ترین و پرکاربردترین نوع کود محسوب می‌ شوند‌‌. کود سیاه سرشار از عنصر فسفر است که در برابر بیماری‌ها، انواع قارچ‌ها و آفات از گیاه محافظت می‌کند. همچنین نیاز انواع گیاهان نظیر درختان، زراعت ‌و گیاهان گلخانه‌ای را فراهم می‌کند. در این مقاله قصد داریم بیشتر با کود شیمیایی سیاه آشنا شویم، پس با ما همراه باشید.

روند تولید کود سیاه و انواع آن

بیشتر کودهای شیمیایی سیاه از سنگ فسفات، تولید می‌شوند و مقادیر انبوه آن در نقاط مختلف جهان به دست می‌‌آید. این سنگ‌ها از نوع آذرین هستند و بر اثر فوران آتشفشان تولید می‌گردند‌.

کود کامل سیاه، از جمله کود هایی است که مقدار زیادی فسفر تشکیل شده است.

باید توجه کنید که این سنگ‌های فسفر، محلول نیستند و نمی‌توانند به طور مستقیم مورد استفاده گیاه قرار گیرند. کود سیاه از طریق فرآیند ترکیب سنگ فسفات با اسیدهایی نظیر فسفریک، نیتریک و سولفوریک به دست می‌آید که هر کدام، انواع خاصی از این کود را تولید می‌کنند. در ادامه به مهمترین انواع کود‌های شیمیایی سیاه اشاره می‌کنیم.

۱-  سوپر فسفات ساده

در تولید این نوع کود سیاه، اسید سولفوریک با سنگ فسفات واکنش نشان می‌دهد. این سوپر فسفات با داشتن فسفر، گوگرد و کلسیم در ترکیب خود، می‌‌تواند کمبودهای خاک را برطرف کند و مزیت ویژه‌‌ای برای مزارع و درختان دارد‌. این کود شیمیایی سیاه با فرمول شیمیایی CaH4P2O8، به صورت پودری، جامد و گرانولی تولید می شود.

۲- سوپر فسفات تریپل

سوپر فسفات یکی از غنی‌ترین کودهای شیمیایی سیاه است که بیشترین میزان فسفر را در بین انواع دیگر دارد. این کود برای خاک‌هایی که سطح فسفر آن‌ها پایین است، بسیار مناسب است. سوپر فسفات در اثر اسیدی کردن سنگ فسفات با اسید فسفریک به دست می‌آید و به دو صورت پودری و گرانولی تولید می‌گردد‌.

انواع کود شیمیایی سیاه شامل موارد زیادی می شود که یکی از مهمترین آنها کود سوپر فسفات تریپل است

سوپر فسفات با فرمول شیمیایی Ca(PO4H2)2، دارای ۴۶% فسفات است و بیش از ۹۰% فسفر آن قابلیت محلول در آب را دارد و به راحتی در اختیار گیاه قرار می گیرد. همچنین این کود با ۱۵% کلسیم می تواند کمبود این عنصر را در خاک تامین کند.

۳- فسفات آمونیوم

فسفات‌های آمونیوم به دلیل ترکیب نیتروژن و فسفات، مزایای بالایی دارند. این کودها در انواع دی آمونیوم (DAP) و مونو آمونیوم (MAP) در حالت جامد و پلی فسفات آمونیوم (APP) به صورت مایع وجود دارند. این کودها ریز و سیاه هستند و اغلب کود سیاه را به آن اختصاص می دهند، همچنین مدت‌ها در خاک می‌مانند و به تدریج در اختیار گیاه قرار می‌گیرند. کشاورزان و باغداران عزیز در هر کجای ایران که هستید، می‌توانید برای مشاوره و ارائه بهترین کود، متناسب با زمین و شرایط آب و هوایی با ما تماس بگیرید.

زمان مصرف کود سیاه و

همانطور که گفته شد، کود سیاه دارای درصد بالایی از فسفر است که باید بدانیم چه زمان و چطور به خاک اضافه کنیم‌، تا جذب بالایی از فسفر را شاهد باشیم.

طریقه ی مصرف کود سیاه انواع زیادی را امل می شود که در یکی از این موارد میتوانیم کود شیمیایی سیاه را با آب مخلوظ کنیم و محلول رقیق شده را به وسیله ی سم پاش به درختان و گیاهان خود وارد کنیم.
در رابطه با میزان مصرف کود سیاه برای هر درخت، عواملی همچون نوع خاک، نوع محصول، فصل کوددهی، بسیار حائز اهمیت هستند و در هنگام کوددهی باید به این موارد دقت کنیم.

فسفر کودی است که در تماس با خاک، سریع با آن واکنش نشان داده و دیگر مورد استفاده گیاه نیست. به همین دلیل معمولا کود سیاه را کمی قبل از کاشت به زمین اضافه می کنند تا با ایجاد یک فاصله زمانی، باعث از بین رفتن فسفر نشوند. و با توجه به قیمت کود سیاه که همواره بسیار مناسب است  و همچنین دسترسی راحت به آن، توصیه می‌شود، استفاده از آن را به هیچ عنوان به تعویق نیندازید. البته این نکته را نیز فراموش نکنید که برای استفاده از این کود، از متخصصین این حوزه مشورت بگیرید و در زمان استفاده از کود سیاه در مرتبه‌ی اول، از یک فرد متخصص و یا کشاورز ماهر بخواهید شما را با روش کوددهی و استفاده‌ آن آشنا کند.

علائم کمبود فسفر در گیاه

فسفر یکی از عناصر مهم برای رشد گیاهان است و نقش بسزایی در رشد و تکامل آن ها دارد. کمبود فسفر در گیاه به شدت بازدهی محصولات را پایین می آورد و می‌تواند باعث رشد کند گیاه، طولانی‌تر شدن زمان میوه‌دهی، تغییر رنگ برگ‌ها، افزایش تعداد دانه‌های پوک و … گردد. کود شیمیایی سیاه در سه حالت جامد، مایع و گاز تولید می‌شود، و ارتباط بسیار مستقیمی بین قیمت کود شیمیایی سیاه با نوع و کیفیت آن وجود دارد. و بسته به شرایط و نوع زمین خود، شما عزیزان می‌توانید از این کود مفید و پرکاربر استفاده کنید.

مزایای مصرف کود شیمیایی سیاه

مزایای مصرف کود سیاه برای کشاورزان و مزرعه داران بسیار زیاد است که می توانند با بهره‌گیری اصولی و استاندارد، شاهد محصولی پررونق را باشند. در ادامه به برخی از مهمترین مزایا و خواص مصرف کود سیاه اشاره می‌کنیم.

 • هزینه مناسب کود سیاه باعث می‌شود تمام کشاورزان و باغداران آن را به راحتی تهیه کنند‌.
 • این کود هم قابلیت افزودن به ریشه را دارد و هم می توان به برگ درختان پاشیده شود.
 • مدت زمان گلدهی را کاهش می دهد و در رشد سریعتر دانه کمک بسیاری می کند.
 • کود سیاه باعث افزایش رشد ریشه و پنجه زنی گیاه می‌شود.
 • کاهش مصرف آب و برطرف کردن شوری خاک
 • محافظت از گیاه در برابر آفات و بیماری‌ها
 • جبران فقر و افزایش حاصلخیزی خاک
 • جلوگیری از سرمازدگی گیاهان
 • کیفیت بالا و افزایش بازدهی
مزایا و خواص مصرف کود سیاه، شامل موارد بسیاری است. که در صورت استفاده از کود سیاه میتوانید از آن بهره ببرید.
در صورت استفاده صحیح و درست از کود سیاه، می‌توانید از خواص و مزیت‌های آن بهره‌ی کافی را ببرید.

معایب مصرف کود سیاه

با توجه به اینکه امروزه مصرف کودهای شیمیایی افزایش پیدا کرده است، باید به زمان مصرف، روش کوددهی و مقدار معین کود، دقت لازم را داشته باشید. همچنین کوددهی را باید افراد ماهر انجام دهند تا کود به خوبی جذب گیاه شود و در خاک باقی نماند که همین امر باعث آلوده شدن محیط زیست می‌گردد. نگران نباشید، مشاوران ما در plantsneed.com، با در نظر گرفتن شرایط و نیاز گیاه به شما مشاوره غذایی می‌دهند تا بدون هیچگونه آسیبی به خاک، از خواص کود سیاه بیشترین بهره‌وری رو داشته باشید. در ادامه به چند مورد از معایب کود سیاه اشاره می‌کنیم.

 • ورود عناصر سمی به زنجیره غذایی انسان و ایجاد بیماری هایی نظیر  پوکی استخوان
 • از بین بردن مواد ضروری و معدنی خاک در صورت استفاده مداوم از این کودها
 • افزایش گرمای زمین با تولید نیتروژن بیشتر و تولید گازهای گلخانه‌ای
 • ورد به لایه‌های زیرین خاک و آلوده شدن آب‌های زیرزمینی
 • نابود کردن منابع آینده و محیط زیست
 • از بین بردن میکروب‌های موجود خاک
 • اختلال در PH خاک
مصرف بی رویه کودسیاه و همین طور استفاده از آن در زمان های نامناسب میتواند آسیب جدی را هم به محصول و هم به خاک وارد کند.

قیمت کود سیاه

از کود شیمیایی سیاه می‌توانید برای حاصلخیزی خاک، افزایش بازدهی محصول، از بین بردن بیماری و آفات، غنی کردن خاک و… از آن بهره ببرید. با توجه به مناسب بودن قیمت کود سیاه، و همچنین میزان عملکردی که این کود از خود برجای میگذارد، خرید و استفاده از آن بسیار به صرفه است. این کود را می توان برای گیاهان آپارتمانی، زراعی، باغات و… استفاده کرد و باید بدانید چه نوع کودی را با توجه به نوع خاک، آب و هوا، نوع گیاه و فصل کوددهی خریداری کنید. قیمت کود سیاه بسیار مناسب و مقرون بصرفه است و به عواملی که در بالا ذکر گفته شد، ارتباط مستیم دارد.

شما می‌توانید برای خرید انواع کو‌های فسفر، پتاسیم، نیتروژن و…، به سایت plantsneed.com مراجعه کنید و در قسمت تماس با ما، با ارائه بهترین مشاوره و راه‌حل غذایی، خریدی مطمئن و مقرون بصرفه را تجربه کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 3.5 / 5. امتیاز های این مقاله: 6

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها