کود بور چیست؟ + تمام آنچه باید از آن بدانید

برای کشاورزان و باغداران باتجربه، کمبود بور در گیاه چالش بزرگی محسوب نمی‌شود. اما اگر این کمبود به موقع برطرف نشود، گیاه با مشکلات جدی مواجه می‌شود. وجود بور چه کمتر از میزان مورد نیاز و چه بیشتر از آن، در مراحل رشد گیاه اختلال ایجاد می‌کند. بنابراین کود بور می‌تواند سطح این عنصر را در خاک متعادل کرده و در نتیجه گیاه را تحت تأثیر مثبت قرار دهد. اما قبل از اینکه هر گونه تصمیمی در زمینه خرید یا عدم خرید کود بور بگیرید، بهتر است اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید.

کود بور چیست؟

بور یک ریز مغذی حیاتی برای رشد گیاه است. بدون وجود بور کافی در خاک، گیاهان ممکن است عادی به نظر برسند، اما به هیچ عنوان سالم نیستند. گیاهی که در خاک عاری از بور یا خاکی که دچار کمبود بور است پرورش می‌یابد، گل نمی‌دهند و میوه‌ای به بار نمی‌آورد. از طرفی میزان و عملکرد بور موجود در خاک، توسط آب، مواد آلی و بافت خود خاک تحت تأثیر قرار می‌گیرد.رابطه میان گیاه و بور بسیار حساس و شکننده است. چرا که کمبود این ماده می‌تواند گیاه را ضعیف و نابارور کرده و بر عملکردهای زیستی آن تأثیر بگذارد و غلظت غیرطبیعی آن نیز درست مثل یک ماده سمی حیات گیاه را مختل می‌کند.

بور از جمله ریز مغذی های مهم و حیاتی برای انواع گیاهان است.

کود بور با قابلیت‌های منحصر به فردی که در غنای خاک دارد، توازن و تعادل قابل‌قبولی در خاک ایجاد می‌کند. به این ترتیب و با اعمال این کود مایع بور ، یک رابطه مسالمت‌آمیز میان خاک و گیاه به وجود می‌آید.کود مایع بور یک محلول شفاف غنی از عنصر بٌر است که کمبود گیاه را به این ماده به طور کامل برطرف می‌کند. این کود قدرت قابل‌توجهی در ایجاد و اصلاح دیوارهای سلول داشته و در نتیجه عملکردهای گیاه را تصحیح می‌کند.

علائم کمبود بور در گیاهان

اولین علامت کمبود بور در گیاه، زرد شدن برگ‌ها است. این فرآیند معمولاً از قسمت نوک برگ شروع می‌شود. پس از مدتی کل برگ‌ها پژمرده شده و رویش جدیدی رخ نمی‌دهد. اگر به گیاه توت‌فرنگی توجه کنید، تأثیر کمبود بور در آن کاملاً واضح است. این گیاه به ویژه قسمت برگ‌ها در اثر کمبود بور گلوله شده و کاملاً تغییر شکل می‌دهند.علامتی که در اثر کمبود روی در گیاه و البته کمی دیرتر از پژمردگی رخ می‌دهد،  آسیب دیدن عملکردهای گیاه است. به این ترتیب دیگر گیاه نمی‌تواند از پس وظایف خود بربیاید و دقیاً به یک گیاه بی‌خاصیت تبدیل می‌شود.

از اولین علائم کمبود عنصر بر میتوان بهزرد شدن برگ‌های محصولات اشاره کرد.

یکی از دیگر دلایل کمبود بور در گیاه، آبیاری غیراصولی و شسته شدن مواد مغذی از ریشه آن است. این فرآیند غلظت بور را در خاک کاهش داده و به این ترتیب دسترسی گیاه را به این عنصر حیاتی محدود می‌کند.البته اگر ساختار خاک اصلاح‌شده باشد، این نوع آبیاری نیز نمی‌تواند میزان متعادل بور را کاهش دهد. در خاک خوب، هیچ چیز نمی‌تواند باعث کمبود بور در گیاه شود. به این ترتیب حتی با وجود شسته شدن بور ، دیگر مواد آلی و میکروارگانیسم‌های موجود در خاک، غنی‌سازی بستر گیاه را در پیش گرفته و ریز‌مغذی‌هایی چون بور را به ریشه گیاه می‌رسانند.البته آبیاری غیراصولی می‌تواند از جنبه‌های دیگر نیز به خاک و گیاه آسیب بزند. به این ترتیب چنانچه آبیاری عمقی در حد و اندازه و با روش صحیح آن انجام نگیرد، بالا رفتن سطح بور می‌تواند به ریشه گیاه آسیب برساند.اگر نسبت به مشکل کمبود بور در گیاه خود تردید دارید، می‌توانید با استفاده از کود مایع بور و آزمایش کردن آن بر روی گیاه، از این موضوع اطمینان حاصل کنید. در این روش باید نصف قاشق چایخوری کود مایع بور را در یک گالن یا چهار لیتر آب بریزید. سپس از طریق فرآیند محلول‌پاشی، کود را بر روی گیاه اعمال کنید. اگر علائم کمبود بور در گیاه برطرف شد و گیاه عملکردهای حیاتی خود را از سر گرفت، مشخص می‌شود که شک شما درست بوده ‌است. فراموش نکنید که هنگام استفاده از بور روی گیاه، از محلول خیلی غلیظ استفاده نکنید. چرا که ممکن است به اندام‌های داخلی گیاه آسیب‌های جبران‌ناپذیری وارد شود.

مزایای کود مایع بور

کود بور به خصوص شکل مایع آن می‌تواند به گیاهان مختلف کمک کند که مراحل رشد خود را با موفقیت بیشتری سپری کنند. شلغم، کلم بروکلی، گل‌کلم، بروکلی، سیب، گلابی و انگور از جمله محصولاتی هستند که به میزان قابل‌توجهی از کود مایع بور بهره می‌برند. البته انواع دیگر سبزیجات و درخت‌های میوه‌ نیز با استفاده از این کود، محصولات باکیفیت‌تری تولید می‌کنند.اما اگر بخواهیم مهم‌ترین مزایای کود مایع بور را نام ببریم، این موارد عبارتند از:

  1. کمک به تشکیل دیواره سلولی در گیاه؛ بزرگترین فایده‌ای که بور برای گیاه دارد، تحریک آن به ساخت دیواره سلولی است. در واقع گیاه بدون بور نمی‌تواند سلول‌هایی با ساختار درست داشته‌ باشد.
  2. بهبود فرآیند انتقال قند در گیاه؛ قند در گیاه نقش تأمین‌کننده انرژی را بازی می‌کند. از طرفی گیاه بدون انرژی نمی‌تواند مراحل رشد را به درستی طی کرده و یا دانه و میوه‌ای تولید کند.
  3. تحریک تقسیمات سلولی در گیاه؛ اثری که اعمال کود بور بر روی گیاه می‌گذارد، موجب می‌شود که تقسیمات سلولی آن در زمان مناسب و با کیفیت بالا انجام گیرد. همین موضوع عاملی برای تولید و رشد دانه‌های باکیفیت و درشت در گیاه است.
  4. افزایش کیفیت محصولات؛ از آنجاییکه استفاده از کود مایع بور دیواره سلولی گیاهان را تقویت کرده و رشد گیاه را تحریک می‌کند، افزایش کیفیت میوه، گل و دانه تولید شده توسط گیاه امری طبیعی به نظر می‌رسد.افزایش کیفیت محصولات یکی از جمله فواید کود بور است.
  5. سرعت بخشیدن به مرحله عمل‌آوری محصول؛ یکی از خواص قابل‌توجه بور برای گیاه این است که، خاک بستر آن غنی شده و در نتیجه ریشه، شاخه و برگ دسترسی بهتری به مواد مغذی دارند. به همین خاطر گیاه در زمان مناسب به مرحله محصول‌دهی می‌رسد.
  6. افزایش ماندگاری محصولات؛ عمر مفید محصولاتی که در خاک غنی از بور پرورش یافته‌اند، به میزان چشمگیری افزایش یافته و خیلی دیرتر فاسد می‌شوند.
  7. مناسب برای محلول‌پاشی و استفاده در مزارع سر‌ باز و گلخانه‌ها؛ کود مایع بور کاربرد گسترده‌ای در بخش‌های مختلف کشاورزی دارد، که محلول‌پاشی یکی از آنهاست. همچنین امکان استفاده از این محصول چه در مزرعه و زمین‌های کشاورزی و چه در کشت گلخانه‌ای امکان‌پذیر است.
  8. سازگار با بافت برگ؛ همانطور که می‌دانید بافت برگ بسیار لطیف و حساس است. خوشبختانه اسپری کردن کود مایع بور بر روی برگ‌ها هیچ آسیبی به بافت نرمشان وارد نکرده و با ویژگی‌های آن سازگار است.
  9. روش استفاده آسان و کاربردی؛ این کود به راحتی و توسط کشاورزان تازه‌کار و بی‌تجربه و حتی کسانی که به پرورش گل‌های آپارتمانی و زینتی مشغولند، مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  10. کمک به گرده‌افشانی گیاه؛ یکی دیگر از فواید کود مایع بور ، بهبود عملکرد گیاه در فصل گرده‌افشانی است.

نحوه و زمان مصرف کود بور

استفاده از این کود برای تمام مراحل رشد گیاه، توصیه می‌شود. با این وجود از اوایل بهار تا زمان میوه‌دهی گیاه، و به خصوص مرحله رشد جوانه و قبل از گلدهی، بهترین زمان‌ها برای استعمال این کود بر روی گیاه است.برای محلول‌پاشی از طریق این کود میزان نیم لیتر از آن را با هزار لیتر آب مخلوط کرده و بر روی گیاهان خود اعمال کنید. این اقدام را به منظور اثرگذاری بیشتر هر ده تا پانزده روز یکبار تکرار کنید.

محلول‌پاشی، یکی از راه های مناسب استفاده از کود بور به شمار می‌آید.

خرید آنلاین کود بور

کود مایه بور  به صورت کلی و جزئی توسط « نیاز گیاهان » عرضه می‌شود. شما می‌توانید با مراجعه به وبسایت نیاز گیاهان  سفارش خود را در جهت خرید کود مایع بور ثبت کرده و درب منزل یا محل کارتان تحویل بگیرید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 1 / 5. امتیاز های این مقاله: 1

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها