کود نیتروژن چیست؟ رشد رویشی و سبزینگی عالی با این کود

کود نیتروژن

از واجب‌ترین عنصرهای مورد نیاز در کشاورزی، نیتروژن می‌‌باشد. اهمیت کود نیتروژن از گذشته ثابت شده است. کود نیتروژن بالا، ازت مورد احتیاج خاک را به بهترین نحو به محصولات کشاورزی و درختان می‌رساند و متابولیسم گیاه را سرعت می‌بخشد.

چنانچه کود نیتروژن بالا به مقدار مورد نیاز به درختان و گیاهان داده نشود، موجب کاهش رشد و کارایی محصولات شده و در نتیجه پژمردگی آن‌ها را به دنبال خواهد داشت. ما در این مقاله، قصد داریم به صورت مفصل به مزایا، خواص و معایب کود نیتروژن بپردازیم. دعوت می‌کنیم تا انتها با ما همراه باشید.

خلاصه‌ای از این مقاله
نیتروژن یکی از سه درشت مغذی پر مصرف در کشاورزی است. این کود به افزایش رشد رویشی و سبزینگی گیاه، سنتز پروتئین و کمک به انجام بهتر فعالیت‌های زیست مولکولی گیاه کمک می‌کند.
از این کود بهتر است قبل از کاشت گیاه، قبل از گلدهی درختان و در طول فصل رشد گیاه استفاده کنید. نحوه مصرف این کود به روش محلول پاشی، آبیاری و پاشیدن بر روی خاک است.
بهترین کود ازت بالا، کود ازت 42 درصد شوک است که به کمک فناوری نانو کود تهیه شده است.

کود نیتروژن چیست؟

نیتروژن یکی از سه درشت مغذی پر کاربرد در صنعت کشاورزی است. کودهای نیتروژنی از طریق فرآیندهای مختلف شیمیایی تولید می‌شوند که از منابع مختلف نیتروژن استفاده می‌کنند. یکی از رایج‌ترین فرآیندها، فرآیند هابر-بوش است، که در آن نیتروژن اتمسفری (N2) با هیدروژن (معمولاً از گاز طبیعی) در حضور یک کاتالیزور و تحت شرایط دما و فشار بالا ترکیب می‌شود تا آمونیاک (NH3) تولید شود.

آمونیاک می‌تواند به عنوان کود مستقیماً استفاده شود یا برای تولید سایر کودهای نیتروژنی مانند نیترات آمونیوم (NH4NO3) یا اوره (CO(NH2)2) تبدیل شود.

کود نیتروژن اسامی دیگری مانند ازت، کود سفید و… نیز دارد. از انواع کود نیتروژن می‌توان به کود نیتروژن مایع اشاره کرد که دارای مرغوبیت بالایی می‌باشد. کود نیتروژن مایع بعد از اضافه شدن به گیاه به هیچ وجه در خاک و قسمت‌های گوناگون گیاه رسوبی ایجاد نمی‌کند، چون درجه خلوص بسیاری دارد. به کار بردن کود نیتروژن مایع، همۀ عناصر مغذی که درخت و گیاه به آن نیاز دارد را مهیا می‌کند و از این حیث می‌تواند برای انواع محصولات کشاورزی و باغداری مفید واقع شود.

خواص کود نیتروژن بالا چیست؟

پس از استفاده از کود نیتروژن بالا، اثرات و خواص آن بر روی گیاهان و درختان به خوبی قابل مشاهده خواهد بود. مزایای کود نیتروژن بالا عبارتند از:

 • استفادۀ درختان و گیاهان از کود نیتروژن بالا مقدار کلروفیل را در درختان بالا می‌برد و علاوه بر دادن سرسبزی و طراوت به آن‌ها ، عملیات فتوسنتز را هم توسعه می‌دهد و از این راه باردهی درختان را افزایش می‌دهد.
 • خوشبختانه کود نیتروژن بالا دارای قیمت مناسبی هم می‌باشد.
 • با استفاده از این نوع کود تعداد دانه‌های محصولات دانه دار افزایش پیدا می‌کند.
 • تعداد برگ‌های خشک و پژمرده را در قسمت‌های پایینی درخت و گیاه کاهش می‌دهد.
 • نیتروژن یک عنصر متحرک در گیاه است. این ویژگی به گیاه امکان می‌دهد که نیتروژن موجود در شاخ و برگ برگ‌های قدیمی‌تر را به نقاطی که بیشتر به آن نیاز دارند، مانند جوانه‌های نو، برگ‌های جدید و نواحی رشد فعال، منتقل کند.
 • کود ازت از طریق افزایش اکسیژن باعث زیاد شدن تنفس سلولی خواهد شد.
خواص کود نیتروژن

بنابراین بر اساس مزیت‌هایی که بیان شد، کود نیتروژن بالا تمام احتیاجات خاک، درخت و گیاه را فراهم می‌کند. شما کشاورزان عزیز با استفاده از این کود می‌توانید در هنگام فصل برداشت خود، محصولی مرغوب و با کیفیت داشته باشید.

به دلیل اهمیت بالای عنصر نیتروژن، در کود ده ایکس شوک که یک کود کامل با ده عنصر مغذی است نیز پنج درصد نیتروژن وجود دارد. پیشنهاد می‌کنیم فواید این کود را در مقالۀ نام برده مطالعه کنید.

معایب کود نیتروژن چیست؟

مصرف نیتروژن زیاد، بر جوامع میکروبی خاک نیز تأثیر دارد. اضافه‌بار نیتروژن می‌تواند تنوع میکروبی را کاهش دهد و بر توازن میکروبی خاک تأثیر منفی بگذارد، که این امر می‌تواند بر سلامت خاک و در نهایت بر سلامت گیاه تأثیر بگذارد.

نیتروژن می‌تواند تأثیرات منفی قابل توجهی بر سلامت آب‌های زیر زمینی داشته باشد، به ویژه زمانی که به میزان بیش از حد و بدون مدیریت مناسب به کار گرفته شود.

این تأثیرات عمدتاً از طریق شستشوی نیترات‌ها (NO3-) از کودهای نیتروژنی و سایر منابع نیتروژن به آب‌های زیرزمینی رخ می‌دهد. پس باید دقت داشت که استفادۀ بیش از حد از این کودها می‌تواند آسیب‌های بی شماری به طبیعت و سلامت انسان‌ها وارد کند.

از معایب دیگر کود ازت این است که اگر آن را بیش از حد در زمین‌های کشاورزی مورد استفاده قرار دهید، موجب جمع شدن ازت در اندام‌های گیاهی خواهد شد و استفاده از محصولات این زمین‌ها می‌تواند برای انسان‌ زیان آور باشد.

بهترین کود ازت بالا برای مصارف کشاورزی و باغداری

کود ازت بالا باید به شکلی تهیه شده باشد که فرایند جذب آن سریعاً اتفاق بیفتد. کود ازت بالا شوک 42 درصد با فناوری نانو کود تهیه شده است. این کود مزایای فوق العاده‌ای دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

 • افزایش رشد رویشی و سبزینگی گیاه
 • حضور در واکنش‌های
 • تقویت مقاومت گیاهان
 • بهبود تولید گل و میوه
 • بهبود کیفیت و میزان محصول
 • سنتز پروتئین‌های ضروری
 • تولید انرژی فراوان در گیاه
 • حضور در فعالیت‌های زیست‌مولکولی گیاه

جهت تهیه این کود می‌توانید با همکاران مشاور ما تماس حاصل کرده و کود را سفارش دهید. این کود در بسته بندی 1 لیتری، 5 لیتری و 20 لیتری موجود است.

نحوه و زمان مصرف کود نیتروژن بالا

نحوه استفاده از کود نیتروژن در باغ‌ها و زمین‌های کشاورزی معمولاً به شکل کود آبیاری، محلول پاشی و خاکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. پیشنهاد ما این است که کود ازت بالا شوک را محلول پاشی کنید تا بهترین نتیجه را از مصرف آن بدست آورید.

کود نیتروژن برای درخت

کود ازت در مواقع حساس از زمان رشد درختان مثلاً در هنگام تورم جوانه‌ها، هنگام پر شدن مغز میوۀ درختان به همراه عنصرهای دیگر به کار می‌رود.

نتیجه گیری

ما در این مطلب برای شما از کود نیتروژن سخن گفتیم. چنانچه که مطلع هستید ازت، برای زنده ماندن جانواران و خاک بسیار حائز اهمیت است.

کود نیتروژن بالا، در صورت استفاده به اندازه از آن به هیچ عنوان محیط زیست را آلوده نمی‌کند، همچنین موجب طراوت درختان و شادابی محصولات کشاورزی هم خواهد شد. به علاوه این کود مقدار تولید محصولات مختلف را افزایش می‌دهد.

مطالب مرتبط
یکی دیگر از کودهای لازم برای تمام گیاهان، فسفر است که باید حتماً آن را در اولویت مصرف خود قرار دهید. مهم است که حتماً زمان مصرف کود فسفر بالا و نحوه مصرف آن را بدانید تا بهرۀ لازم را از این کود ببرید.
یکی از محصولات زراعی که نیاز شدید به ازت دارد، گندم است. پیشنهاد می‌کنیم حتماً مقالۀ کود اوره برای گندم را مطالعه کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 2.5 / 5. امتیاز های این مقاله: 8

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دوستدار گل و گیاه

من چه برای گل های اپارتمانی م چه برای گیاهان فضای باز از کود ان پی کا + هیومیک اسید + اهن / ماهی یکبار / یک قاشق چای خوری در یک لیتر اب برای گل‌های اپارتمانی و صدگرم برای درختان به صورت چالکود استفاده میکنم و نتیجه فوق العاده ای می بینم .

زهرا قنادان

سلام عالیه