کود پتاس بالا چیست ؟ رسیدن به محصول درشت و خوش طعم

کود پتاس بالا چیست

کودهای پتاس بالا در تقویت و سلامت گیاهان بسیار نقش دارند. کود پتاس بالا یکی از سه عنصر درشت مغذی مورد نیاز گیاهان است که در فعال سازی آنزیم‌ها، تنظیم فتوسنتز و بهبود حرکت و استفاده از آب درون گیاه تاثیر مستقیم دارد. در این نوشته به شما توضیح می‌دهیم که کود پتاس بالا چیست و چگونگی مصرف آن را بررسی می‌کنیم. دعوت می‌کنیم تا پایان این نوشته همراه ما باشید.

خلاصه‌ای از این مقاله
کود پتاس یکی از سه عنصر ماکرو در گیاهان است که گیاهان به مقدار زیادی از آن احتیاج دارند. این کود در زمانی که نیاز دارید محصول بزرگ شود بسیار کاربردی است. پتاس با جذب آب و مواد مغذی و تنظیم قند داخل گیاه، طعمی فوق‌العاده خوشمزه را برای گیاهان به ارمغان می‌آورد. از این کود می‌توانید از زمان تشکیل میوه یا محصول تا دو الی سه هفته قبل از برداشت استفاده کنید.

آشنایی با کود پتاس بالا

عنصر پتاسیم با نماد شیمیایی (K) معرفی می‌شود و یک درشت مغذی (عنصر ماکرو ) همانند نیتروژن (N) و فسفر (P) است که اهمیت آن بسیار زیاد است. کود پتاس انواع متفاوتی دارد، مانند کود پتاس بالا، کود سولفات پتاسیم (سولو پتاس)، نیترات پتاسیم، کلرید پتاسیم، مونو پتاسیم فسفات، فسفیت پتاسیم، کربنات پتاسیم و سولفات منیزیم، همگی به نوعی کود پتاس هستند که بسته به نوع گیاه و کمبودهای خاک می‌توانید از آنها استفاده کنید. در نظر داشته باشید که در معرفی کودها، پتاس همان پتاسیم یا پتاس بالا است.

نقش کود پتاس بالا در رشد گیاهان و درختان

کود پتاس نقش مهمی در تنظیم آب در گیاهان و درختان دارد. پس با این وجود می‌توان عنوان کرد که برای انواع گیاهان مناسب است. دو فرایند جذب آب از طریق ریشه گیاه و هم از دست دادن آب از طریق روزنه‌ها (تعریق)، تحت تأثیر پتاسیم است. اگر بخواهیم نقش پتاسیم در رشد گیاه را تخصصی‌تر بیان کنیم؛ بدانید که:

 • پتاسیم مقاومت گیاهان را در برابر تنش‌های محیطی مانند خشکی و نوسانات دمایی و همچنین بیماری‌های مختلف افزایش می‌دهد.
 • پتاسیم با تنظیم فشار اسمزی، از پژمردگی گیاهان جلوگیری می‌کند.
 • پتاسیم می‌تواند آنزیم‌هایی که در فعالیت‌های بیولوژیکی گیاهان نقش دارند را فعال کند.
 • پتاسیم می‌تواند رشد سلول‌های گیاهی و سوخت و ساز گیاه را افزایش دهد و باعث درشتی میوه شود.
 • عنصر پتاسیم در فعالسازی آنزیم‌های اِی تی پی سنتاز و روبیسکو که در فتوسنتز نقش دارند موثر است.
 • پتاسیم با تنظیم کربوهیدرات، در شیرین‌تر شدن و خوش طعم شدن محصولات نیز موثر است.
 • این عنصر می‌تواند مدت زمان نگهداری محصول را افزایش دهد و از خراب شدن زود هنگام آن جلوگیری کند.
 • چنانچه آب اضافی در گیاه وجود داشته باشد پتاسیم می‌تواند از طریق باز و بسته کردن روزنه‌های برگ، آن را خارج کند.
درشت شدن محصولات کشاورزی با کود پتاس بالا
میوه درشت و خوش طعم با کود پتاس

درختان از جمله گیاهانی هستند که بسیار به عنصر پتاس نیاز دارند، بنابراین پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ «زمان مصرف کود پتاس برای درختان میوه» را مطالعه کنید تا بهترین نتیجه را از کود دهی دریافت کنید. در بخش بعدی نیز به طور خلاصه به زمان مصرف این کود پرداخته‌ایم.

شناخت کود پتاس بالا با خلوص عالی

بهترین کود پتاس بالا کودی است که در درجه اول باکیفیت باشد و در آن ناخالصی وجود نداشته باشد. میزان درصد پتاسیم در کودهای پتاس بالا نیز مسئله مهمی است، کود پتاس بالا شوک که مایع نیز هست با داشتن 60 درصد پتاسیم محلول در آب و دیگر عناصر ریز مغذی، پیشنهاد ما به شما عزیزان است. این کود با فناوری نانو تهیه شده است و به دلیل داشتن ذرات بسیار ریز، فوراً جذب گیاهان می‌شود.

تولید نانو کود پتاس بالا بسیار با دقت و نظارت فراوان انجام شده است تا این کود آسیب زننده نباشد و به خاک، گیاه و محیط زیست و محصول نهایی که انسان مصرف می‌کند ضربه نزند. پس با خیال راحت می‌توانید این کود را مصرف کنید و علاوه بر داشتن گیاهی مقاوم، محصولاتی درشت و خوش طعم را برداشت کنید.

شما می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر راجع به این کود و خرید کود پتاس بالا شوک به صفحه محصولی که در بالا مشاهده می‌کنید مراجعه کنید.

چه زمان از کود پتاس بالا استفاده کنیم؟

اینکه کود پتاس بالا را چه زمانی مصرف کنید به نوع محصول شما بستگی دارد. با این اوصاف، مشورت با کارشناسان حرفه‌ای نیاز گیاهان که با توجه به اقلیم و شرایط گیاه، شما را در نحوه و زمان مصرف صحیح کود پتاسیم، راهنمایی می‌کند، گزینه معقولی است.

اگر بخواهیم دستور العمل کلی برای تمام گیاهان ودرختان بدهیم این است که از کودهای پتاس بالا، پس از تشکیل میوه تا زمان برداشت حدوداً دو تا سه مرتبه استفاده کنید تا محصولاتتان خوش طعم، درشت و باکیفیت باشند.

table-of-content

بهترین روش مصرف کود پتاس بالا

نحوه مصرف کود پتاس بالا بستگی به شکل آن کود دارد. اگر از کودهای پودری استفاده کنید می‌توانید به صورت مستقیم آن را با خاک ترکیب کرده یا با آب ترکیب کرده و محلول پاشی را انجام دهید.

چنانچه قصد دارید از کودهای مایع استفاده کنید می‌توانید این کود را در سر راه آبیاری به صورت شیر و بشکه مصرف کنید. همچنین می‌توانید کود را داخل مخزن سمپاش ریخته ومحلول پاشی را انجام دهید. استفاده از کودهای گرانوله تقریباً منسوخ شده است.

راجع به مقدار مصرف کود پتاس باید ابتدا آزمایشات خاک را انجام دهید و با میزان عناصر موجود در خاک آشنا شوید و سپس با توجه به نوع گیاه یا درخت، مقدار مصرف کود پتاس پودری به این شرح است:

نوع گیاهمقدار مصرف کود پتاس پودری
محصولات زراعی مانند غلات و سبزیجات50 تا 300 کیلوگرم در هکتار
باغات جوان100 تا 200 کیلوگرم در هکتار
باغات بارده200 تا 400 کیلوگرم در هکتار
درخت 100 گرم تا 1 کیلوگرم برای هر درخت

مقدار مصرف کود پتاس بالا شوک که یک کود مایع است را می‌توانید در جدول زیر مشاهده کنید:

محلول پاشی برای مزارع۳ تا ۵ لیتر در هکتار با ۴۰۰ تا ۸۰۰ لیتر آب
دوز آبیاری مزارع۱۰ تا ۲۰ لیتر بصورت شیر بشکه
دوز محلول پاشی باغات متناسب با سن درختان۵ تا ۲۰ لیتر در ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ لیتر آب
دوز آبیاری باغات با توجه به سن درختان۳۰ تا ۵۰ لیتر به صورت شیر بشکه

توجه کنید که کود دهی باید در ساعات سردتر روز یعنی صبح یا عصر انجام بگیرد. البته از کود دهی در شب به دلیل احتمال بروز بیماری‌ها جلوگیری کنید.

علائم کمبود کود پتاس بالا

چنانچه این علائم را در گیاهان خود مشاهده کردید، فوراً باید به فکر درمان و تغذیه مناسب گیاهنتان باشید.

 • سوختگی در نوک و حاشیه برگ‌های گیاهان و درختان
 • تشکیل لکه‌های بنفش در قسمت زیر برگ‌ها
 • زرد شدن برگ‌های مسن گیاه یا درخت
 • نامتقارن و بدشکل شدن میوه
 • پیچ خوردگی برگ‌ها
 • پژمرده شدن گیاه
کمبود پتاس در محصولات کشاورزی

با تامین عنصر پتاسیم در زمان مناسب، می‌توانید از بسیاری از مزایا و خواص این عنصر ارزشمند استفاده کنید و از مشکلات و علائم کمبود پتاس نیز به صحیح‌ترین شکل ممکن پیشگیری کنید.

خرید کود پتاس بالا مرغوب از وبسایت نیاز گیاهان

جهت خرید کود پتاس با کیفیت باید فروشگاه‌های معتبر و با‌سابقه را انتخاب کنید. فروشگاه ما که اکنون درصد بالایی از رضایت مشتریان را در کارنامۀ خود دارد، می‌تواند انواع کودهای خارجی که با تکنولوژی نانو ساخته شده‌اند را به شما عرضه کند. کافی است با مراجعه به «فروشگاه نیاز گیاهان» با تنوع بالای محصولات ما آشنا شوید.

سخن نهایی

کود پتاس بالا کودی است که از مراحل ابتدایی مانند گلدهی تا زمان رشد محصول و بزرگ شدن آن، نقش موثری را ایفا می‌کند. این کود می‌تواند مقاومت گیاه را در برابر تنش‌ها افزایش دهد، خطر ابتلا به بیماری‌‌ها و آفات را کاهش دهد. همچنین کربوهیدرات و آب داخل گیاه را به سراسر گیاه انتقال دهد و تعادل آنها را حفظ کند. از ابتدای فصل بهار تا چند هفته قبل برداشت می‌توانید از کود پتاس بالا چند مرتبه استفاده کنید.

چنانچه سوالی دارید که در محتوا به آن نپرداخته‌ایم حتماً آن را در بخش کامنت‌ها با ما در میان بگذارید. جهت دریافت مشاوره‌ اختصاصی از کارشناسان مجموعه می‌توانید با شماره‌‌های موجود در وبسایت تماس حاصل فرمایید.

مطالب مرتبط

یکی دیگر از عناصر درشت مغذی که وظیفه ریشه زایی و انتقال انرژی به درون گیاه را دارد کود فسفر بالا است. پیشنهاد می‌کنیم مقالۀ کود فسفر بالا چیست؟ را مطالعه کنید تا از اهمیت بالای این کود آگاه شوید.
ارگ می‌خواهید محصولی خوش طعم و درشت داشته باشید، باید در کنار کود پتاس، از کود مولتی کمپلکس شوک هم استفاده کنید. اطلاعات این محصول را می‌توایند در مقالۀ ذکر شده مطالعه کنید.
ترکیب پتاس با فسفیت تبدیل به کود فسفیت پتاسیم شده که در درمان قارچ‌ها موثر است. برای اطلاع از زمان مصرف کود فسفیت پتاسیم شوک و نحوه استفاده از آن، به صفحۀ ذکر شده مراجعه کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 1 / 5. امتیاز های این مقاله: 1

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها