کود پتاس (پتاسیم) چیست ؟ + تمام مواردی که لازم است آن را بدانید

نوبتی هم باشد، نوبت موشکافی کود پتاسیم و خواص آن برای گیاهان است. نیاز گیاه به پتاسیم به همان اندازه اهمیت دارد که نیاز نوزاد به شیر! شاید چنین نقش کلیدی در ظاهر به چشم نیاید اما در واقع چیزی که به گیاه قدرت می‌دهد تا در زمان آبیاری بتواند آب را از ریشه جذب کند، همین عنصر پتاسیم است. بدون این عنصر مغذی، محصولات شما بی بهره خواهند بود؛ پس وقت آن رسیده تا هویت واقعی این کود چند منظوره را بشناسید.در این مقاله طی شناخت عملکرد کود پتاس بالا و خواص آن برای گیاهان، با علائم کمبود پتاسیم در گیاه، انواع کود پتاسیم بالا، نحوه مصرف و بهترین زمان استفاده از کود پتاس آشنا می‌شوید.

آشنایی با کود پتاس!

عنصر پتاسیم با نماد شیمیایی (K) معرفی می‌شود و یکی از 17 ماده مغذی ضروری مورد نیاز برای رشد و تولید مثل گیاه است؛ و از جمله عناصر پرمصرفی است که به عنصر “کیفیت” نیز معروف است. پتاسیم یک درشت مغذی دیگر همانند نیتروژن (N) و فسفر (P) است که اهمیت آن کمتر از سایر همتایان خود نیست.کود پتاس بالا از جمله کودهایی است که به کود کیفیت معروف است.در این معرفی‌نامه، کود پتاس بالا با نماد شیمیایی K2O تعریف می‌شود که از آن برای بیان محتوای انواع کودهای پتاسیم نظیر سولفات پتاس (K₂SO₄) استفاده می‌شود. در نظر داشته باشید که در معرفی کودها، پتاس همان پتاسیم و یا پتاس بالا است.

نقش و عملکرد کود پتاس بالا در رشد گیاهان و درختان

کود پتاس نقش مهمی در تنظیم آب در گیاهان و درختان دارد. پس با این وجود می‌توان عنوان کرد که برای انواع گیاهان مناسب است در چنین دستگاهی، دو عملکرد جذب آب از طریق ریشه گیاه و هم از دست دادن آب از طریق روزنه‌ها ( تعریق )، تحت تأثیر پتاسیم است. در واقع نقش پتاسیم در سوخت و ساز گیاه، ارتباط مستقیمی با نحوه باز و بسته شدن سلول‌های روزنه در طول هر روز زندگی گیاه دارد.اگر بخواهیم نقش پتاسیم در رشد گیاه را تخصصی‌تر بیان کنیم؛ بدانید که:

 • پتاسیم ارتباط مؤثری در حرکت آب، مواد مغذی و کربوهیدرات‌ها در بافت گیاه دارد.
 • باعث رشد ریشه گیاه می‌شود که در پی آن مقاومت گیاه در برابر خشکی را افزایش می‌دهد.
 • با تنظیم اسمزی از پژمرگی گیاه و درخت جلوگیری می‌کند..
 • باعث فعال شدن آنزیم‌هایی در گیاهان و درختان می‌شود (حداقل 60 آنزیم) که بر تولید نشاسته، پروتئین و آدنوزین تری فسفات (ATP) تأثیر می گذارد. ATP که حاصل عملکرد پتاسیم است، باعث تنظیم سرعت فتوسنتز می‌شود. این بویژه برای تولید دانه‌های غنی از نشاسته‌ بسیار حائز اهمیت است. اینجا اگر تو پرانتز چند نوع غله رو نام ببریم خیلی خوبه (گندم-برنج-ذرت-سویا و…)

توجه و رعایت نکات مربوط به زمان مصرف کود پتاس برای درختان میوه و انواع گیاهان نیز می‌تواند در نهایت موجب بهبود عملکرد کوددهی ما شود. 

کود پتاس بالا میتواند نقش مهمی را در در رشد انواع گیاهان و درختان داشته باشد.
کود پتاس بالا می‌تواند برای انواع درختان و گیاهان کاملا مفید باشد.

کود پتاسیم چه خواصی برای گیاهان دارد؟

با توجه به نقش کلیدی پتاسیم در جذب آب، می‌توان اهمیت این عنصر دوست داشتنی را در تمام مراحل رشد و نمو گیاه بخصوص در زمان تولید مثل و باردهی، به خوبی درک کرد.خواص کود پتاسیم و انواع آن از جمله کود سلوپتاس برای گیاهان و درختان میوه قابل تأمل است. کوددهی پتاسیم، بخصوص برای باغبانی که بعد از یک سال چشم انتظاری، هیچ چیزی به اندازه تولید میوه‌های فراوان و در عین حال آبدار خوشحالش نمی‌کند، اهمیت بیشتری دارد.شما بهتر از ما می‌دانید که هر گیاهی و هر محصولی در دوران رشد خود ممکن است با تنش‌های دمایی و آبی مواجه شود. این بویژه در تابستان‌های گرم امروزی که خبری از بارش باران نیست قابل لمس‌تر است. حتی اگر در مناطق پر آب مشغول کشاورزی هستید، یا از نظر آب و هوایی در مناطق مطبوع‌تری، باغداری یا کشت و کار می‌کنید؛ باز هم ممکن است با کم‌آبی مواجه شوید یا حتی اولین یخبندان یا خشکسالی عمرتان را تجربه کنید. پس بهتر است قبل از مواجه با چنین تنش‌هایی، گیاه خود را تجهیز کنید.مزیت ها و خواص کود پتاسیم شامل موارد زیادی است که میتوان از آنها در جهت بهبود انواع محصولات استفاده کرد.علم و تجربه دو اِلمان مؤثری است که در طول سال‌های متوالی، ثابت کرده‌اند که پتاسیم در مواجه با تنش خشکی، تنش دمایی و حتی آب اضافی، برای گیاه مانند واکسن عمل کرده و باعث مقاوم سازی گیاه می‌شود. با این اوصاف گیاهانی که دچار کمپود پتاسیم هستند، نسبت به خشکی و تغییرات شدید دمایی، مقاومت کمتری دارند.نگران نباشید؛ ماهی را هر وقت از آب بگیرید تازه است! اگر حتی در مراحل انتهایی رشد گیاه متوجه کمبود پتاسیم در گیاه شدید، می‌توانید با مصرف کود پتاس بالا، خسارت‌های ناشی از این کمبود را به حداقل برسانید.در این قسمت مواردی دیگر از مزایا و خواص کود پتاس را مشاهده خواهید کرد:

 • مقاوم سازی گیاهان در برابر انواع آفات و بیماری‌های قارچی، از طریق غلیظ کردن شیرابه‌ی گیاهی
 • بهتر شدن طعم و همین‌طور شیرین‌تر محصولات
 • درشت‌تر شدن میوه‌ها و محصولات گیاهان
 • بالاتر رفتن ماندگاری = طولانی‌تر شدن مدت انبارداری
 • سنگین‌تر شدن و بازار پسندی بیشتر محصولات

از آنجایی که عنصر پتاسیم (K) در بهبود سلامت گیاه تأثیر بسزایی دارد، به ماده مغذی “باکیفیت” معروف است. با این اوصاف دیگر جای هیچ تردیدی برای استفاده از کود پتاسیم، این ماده مغذی با کیفیت در کشاورزی، باغات و محصولات گلخانه‌ای نمی‌ماند. ما نیز در کنار شما عزیزان هستیم تا بهترین کود پتاسیم مورد نیازتان را با کمترین هزینه در اختیارتان قرار دهیم.

انواع کودهای پتاس بالا برای گیاهان

اکنون که از خواص کود پتاسیم برای گیاهان مطلع شدید، بیایید سری به فروشگاه اینترنتی نیاز گیاهان بزنیم تا با انواع کود پتاسیم برای گیاهان و پرطرفدارترین کودهای پتاسیم موجود در بازار آشنا شوید:

 1. کلرید پتاسیم (KCI)
 2. سولو پتاس (K₂SO₄)
 3. سولفات مضاعف پتاس و منیزیم (K₂SO₄ 2MgSO₄)
 4. کود پتاسیم نیترات (KNO₃)
 5. کود فسفیت پتاسیم

بهترین کود پتاس بالا چیست؟

غنی بودن خاک یکی از مهم‌ترین معیارها در کشاورزی و باغداری است. پتاسیم، یکی از 3 عنصر حیاتی خاک می‌باشد که برای رشد و نمو گیاه  الزامی است و باید به مقدار بالا در اختیار گیاه قرار بگیرد؛ پس استفاده از کود پتاس بالا را برای غنی سازی و بهبود عملکرد خاک توصیه می‌کنیم.گفتنی است؛ در صنعت کشاورزی امروزی، تولید نهاده‌هایی از جمله انواع کود پتاسیم بالا، به کشاورزان در غنی سازی هوشمندانه خاک کمک بسیاری می‌کند. کافی است عبارت “کود پتاس بالا” را در گوگل سرچ کنید تا با انواع کود پتاسیم بالا از برندها و شرکت‌های مختلف آشنا شوید. نظیر چنین تنوعی را می‌توانید در فروشگاه‌های نهاده‌های کشاورزی نیز ببینید. تنها وجه تمایز کود پتاسیم بالا با سایر کودهای موجود در بازار، وجود درصد بالای پتاسیم است.

از جمله کودهای پتاس بالا که مصرف آن بسیار رایج است سولوپتاس است.
کودهای سولوپتاس و فسفیت پتاسیم از جمله انواع کودهای پتاس بالا محسوب می‌شوند.

برای شناخت بهترین کود پتاسیم بالا لازم است  این نکته را بدانید؛ در کودهای کامل نظیر npk که دارای محتوای پتاسیم، نیتروژن و فسفر هستند، آن دسته از کودهایی که محتوی پتاسیم آن 44، 52 یا 62 درصد را نشان می‌دهد را می‌توان به عنوان بهترین کود پتاس بالا انتخاب کرد.لازم به ذکر است که در بازار امروز، کود سولوپتاس (سولفات پتاسیم) نیز موجود است و این کود از جمله کودهای پتاسیم پرطرفدار و یکی از بهترین انواع کود‌ها برای تامین پتاسیم نیز محسوب می‌شوند. و برای دریافت اطلاعات دقیق‌تر در زمینه‌ی مصرف این کود می‌توانید به مقاله‌ی ” زمان مصرف کود سولوپتاس ” مراجعه بفرمایید.

نحوه و زمان مصرف کود پتاس بالا

نیاز گیاهان به انواع ریز مغذی‌ها و درشت مغذی‌ها متفاوت است. پس اگر گمان می‌کنید که نحوه و زمان مصرف کود پتاسیم در درخت پسته با درخت گردو به یک میزان است، سخت در اشتباهید. و میزان استفاده از کود پتاسیم در هر هکتار بین 20 تا 200 کیلوگرم با توجه به نوع محصولات و سن آنها می‌تواند متغیر باشد؛ حتی در گیاهان آپارتمانی که شرایط رسیدگی و نگهداری مطلوب‌تری دارند، مصرف کودها باید حساسیت بالا انجام گیرد. به طور کلی می‍‌توان بدین شکل عنوان کرد زمان مصرف فسفیت پتاسیم با سولوپتاس که از انواع کودهای پتاس هستند شاید در کلیات به شکل و در زمان مشخص مصرف شوند اما قطعا در جزئیات با یکدیگر تفاوت‌هایی دارند که توجه به همین تفاوت‌ها است که می‌تواند نتیجه‌ی کار را دچار تغییر و دگرگونی کند.استفاده از انواع کود پتاسیم بالا برای غنی سازی خاک نسبت به این عنصر مغذی است. پس پیشنهاد می‌کنیم؛ اگر هنوز هیچ محصولی را کشت نکرده‌اید، مقداری از خاک را به آزمایشگاه ببرید. شما می‌توانید از طریق نمونه برداری و آزمایش خاک، درصد میزان عناصر موجود در خاک را بررسی و سپس با دید بازتری نسبت به خرید کود مورد نیازتان اقدام کنید. البته نوع خاک که رسی باشد یا شنی و حتی میزان ph  خاک نیز در نحوه و زمان مصرف کود پتاسیم مؤثر است.نحوه و زمان مصرف کود پتاس بسته به محصولی که کشت می‌کنید نیز متفاوت است. در قسمت بعد به بررسی موردی چند نمونه از انواع کود پتاس می‌پردازیم:

نام کودزمان مصرفنحوه مصرفچگونگی عملکرد
پتاسیم سنگیزمستانچالکودکند رها
سولوپتاساز شروع فصل تا برداشت محصولکود آبیاریسریع الجذب، حلال
نیترات پتاسیمنزدیک رسیدن محصولکود آبیاریسریع الجذب
کود پتاس مایعنزدیک زمان رسیدن محصولمحلول‌پاشیحلال

گفتنی است، برخی از انوع کود پتاسیم برای خوش طعم شدن مغزها و جلوگیری از شور شدن خاک مودر نیازاند که نحوه و زمان مصرف آنها در گیاهان مختلف متفاوت است.با این اوصاف به تنها چیزی که نیاز دارید، مشورت با یک کارشناس حرفه‌ای و متخصص است که نیاز گیاهان را از هر خانواه‌ای می‌داند و با توجه به اقلیم و شرایط گیاه، شما را در نحوه و زمان مصرف صحیح کود پتاسیم، راهنمایی می‌کند.

علائم کمبود کود پتاس بالا

از جمله علائم کمبود کود پتاس می‌توان به موارد زیر نیز اشاره کرد:

 1. سوختگی نوک و حاشیه برگ‌های گیاهان و درختان
 2. نامتقارن و بدشکل شدن میوه‌ها و محصولات
 3. پژمرده شدن گیاه

با تامین عنصر پتاسیم در زمان مناسب، می‌توانیم از بسیاری از مزایا و خواص این عنصر ارزشمند استفاده کنیم و از مشکلات و علائم کمبود پتاس نیز به صحیح‌ترین شکل ممکن پیشگیری کنیم.

قیمت کود پتاسیم در فروشگاه‌های اینترنتی

حال که سیر تا پیاز کود پتاسیم را می‌دانید، برویم سر قیمت این کود مغذی!با توجه به نوسانات بازار امروزی و تورمی که گریبان‌گیر کشاورزان است، باید یک معامله بُرد بُرد داشته باشید. همین حالا هم می‌توانید با تهیه بهترین کود پتاسیم با قیمت مناسب، برد کنید.عرضه و قیمت کود پتاس، با توجه به کیفیت آن میتواند کاملا متفاوت باشد.قیمت کود پتاسیم نیز مانند سایر کودهای کشاورزی، متغییر است. با این حال برای کاهش هزینه‌ خرید کودهای مورد نیاز، می‌توانید با حذف واسطه‌های فروش و خرید از فروشگاه‌های اینترنتی، تا حدودی کود پتاسیم مورد نیازتان را ارزان‌تر بخرید. البته اگر طرف معامله شما نظیر وبسایت نیاز گیاهان، خودشان تولید کننده انواع کودهای کشاورزی باشند، می‌توان برای خرید بهترین کود پتاسیم زیر قیمت بازار، امیدوار بود.

خرید کود پتاسیم مرغوب از وبسایت نیاز گیاهان

 در دنیایی زندگی می‌کنیم که تجارت به شدت رنگ عوض کرده و شاهد عرضه‌ی کودهای تقلبی و بی کیفیت است؛ پس حدالامکان سعی کنید از فروشگاه‌های معتبر و با‌سابقه برای خرید کود پتاسیم مرغوب اقدام کنید.برای خرید از سایت نیاز گیاهان و گرفتن مشاوره‌ی اختصاصی از کارشناسان مجموعه می‌توانید با شماره‌ی ( 09155995926 ) تماس حاصل فرمایید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 1 / 5. امتیاز های این مقاله: 1

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها