روش­های تکثیر سانسوریا

آموزش تکثیر سانسوریا

اگر شما هم جزو علاقه مندان به گیاه مقاوم و زیبای سانسوریا هستید و می­خواهید با روش­های تکثیر سانسوریا آشنا شوید با ما همراه باشید تا روش های مختلف تکثیر سانسوریا را برایتان بگوییم. خوب است بدانید تکثیر سانسوریا نیاز به کار پیچیده و سختی ندارد و شما در بالکن منزل، اتاق یا هر جای دیگری می توانید اقدام به تکثیر سانسوریا کنید. تنها شرط لازم داشتن صبر و حوصله است. با ما همراه باشید.

سانسوریا نیازی به تعویض گلدان دارد یا خیر؟

یکی از نکاتی که به اندازه تکثیر سانسوریا اهمیت دارد نحوه و زمان تعویض گلدان سانسوریا است. اگر  قصد دارید گلدان تان را تعویض کنید نکات زیر را حتما در نظر داشته باشید.

-گیاه سانسوریا خیلی نیاز به تغییر گلدان ندارد و ساید هر سه سال یک بار لازم باشد که گلدان سانسوریا را عوض کنید.

-گلدان مناسب برای سانسوریا گلدانی است که چندان بزرگ نباشد تا گیاه را تشویق به پاجوش زدن کند. حتی بهتر است گلدانی را انتخاب کنید که یک سایز کوچک تر از سایز مناسب گیاه باشد.

-گلدان بزرگ باعث می­شود تمام انرژی گیاه صرف ریشه دواندن درگلدان شود ودر نهایت گیاهی ضعیف و بدون  پاجوش تحویل­تان می دهد. برای مثال 10 عدد قلمه سانسوریا در گلدانی با دهانه 20 سانتی تعداد قابل قبولی است.

-هنگام انتخاب گلدان دقت داشته باشید که گلدان زهکشی مناسبی داشته باشد.

تکثیر سانسوریا

پنج  روش تکثیر سانسوریا

روش­های تکثیر سانسوریا بسیار متفاوت است ولی ما می­خواهیم چهار روش تکثیر سانسوریا را به شما آموزش دهیم. شما می­توانید بنا به شرایط وسلیقه خود یکی از روش­ها را انتخاب کرده و برای افزایش این گل زیبا اقدام کنید.

1-تکثیر به روش قلمه زدن سانسوریا

2- تکثیر و قلمه زدن سانسوریا در آب

3–روش قلمه زدن سانسوریا از طریق تقسیم بوته و جدا کردن ریزوم

4-تکثیر به روش پاجوش

5-تکثیر سانسوریا از طریق کاشت بذر

هر کدام از روشهای  بالا نیازمند مراحلی است که باید به دقت آن را اجرا کرد.

 

تکثیر سانسوریا به روش قلمه زدن

برای تکثیر به روش قلمه زدن سانسوریا باید مراحل زیر را به دقت دنبال کنید.

1- برگ های بلند و سالم را جدا کنید

2-برگ را به اندازه های 8 تا 10 سانتیمتری برش دهید.

3-برگ ها را باید به مدت یک تا دو روز در محلی خشک نگه دارید تا برگ ها از محل برش پینه ببندد.

4-دقت داشته باشید برگ سر و ته نکارید و هر برگ را از محل برش در ماسه فرو کنید. همانطورکه قبلاً اشاره شد گلدانی که برای قلمه ها در نظر گرفته اید نباید خیلی بزرگ باشد.

5-پس از آبیاری بهتر است روی گلدان را با کاور پلاستیکی بپوشانید تا رطوبت بیشتر شده و قلمه­ها زودتر رشد کنند.

6-بسته به زمان و مکانی که قلمه ها را کاشته اید 2 تا 3 هفته طول می­کشد تا قلمه ها ریشه بزنند در این مرحله می­توانید قلمه ها را به گلدان اصلی منتقل کرده و منتظر پاجوش ها بمانید.

 

قلمه زدن سانسوریا

تکثیر و قلمه زدن سانسوریا در آب

قلمه زدن سانسوریا در آب روش ساده تری نسبت به قلمه زدن در خاک است ولی زمان بیشتری نیاز دارد. برای قلمه زدن سانسوریا در آب باید مراحل گفته شده را دنبال کنید و با دقت هر مرحله را انجام دهید.

1-یک برگ سالم، بلند، بالغ و قوی را انتخاب کنید واز پایین­ترین نقطه آن را برش دهید.

2-قلمه را یک تا دو روز در محل خشک نگهداری کنید تا محل برش خشک شده وپینه ببندد.

3-قلمه را به صورت عمودی در آب جوشیده سرد قرار دهید و منتظر ریشه زدن آن بمانبد.

4-پس از ظاهر شدن ریشه ها می­توانید گیاه تازه جوانه زده را به خاک منتقل کنید ومنتظر پیدا شدن پاجوشها باشید.

 

قلمه زدن سانسوریا در آب

روش قلمه زدن سانسوریا از طریق تقسیم بوته و جدا کردن ریزوم

قبل از هرچیزی بهتر است بدانید تکثیر سانسوریا از طریق تقسیم بوته، باید در فصل بهار باشد. مراحل تکثیر سانسوریا به روش تقسیم بوته شامل مراحل زیر است.

1-زمانی که گلدان سانسوریاپر از برگ­های بلند و مرتفع شده باشد، وقت آن رسیده که اقدام به تکثیر سانسوریا کنید چون در اینحالت است که ریزومها تمام گلدان را پر کرده اند.

2-گیاه مادر را از گلدان خارج کنید و با استفاده از چاقو یا قیچی باغبانی، بخش زیرزمینی گیاه را به چند قسمت تقسیم کنید. این تقسیم بندی باید به گونه ای باشد که هر برش سهمی از ریزوم داشته باشد.

3-می توانید هر دو یا سه گیاهچه را در گلدانی که با خاک مناسب پر شده است، بکارید و منتظر رشد سانسوریا جدید باشید.

 

پاجوش سانسوریا

تکثیر سانسوریا به روش پاجوش

تکثیر به روش پاجوش نیز یکی از روش­های تکثیر سانسوریا است که مراحل خود را دارد. به یاد داشته باشید که بهترین زمان برای تکثیر سانسوریا از طریق پاجوش هم فصل بهار است.

1-بهترین زمان برای جدا کردن پاجوش زمان تعویض گلدان است.

2-بهتر است پاجوش های قوی و با ارتفاع حداقل 20 سانتی راجدا کرده و به گلدانی که با خاک مناسب پرکرده اید منتقل کنید.

3-گلدانی که پاجوشها را در آن می­کارید نباید بزرگ باشدنا مانع رشد گیاه نشود. در ضمن پس از کاشتن پاجوش­ها باید خاک گلدان را خوب فشرده کنید.

4-انتظار نداشته باشید که پاجوش­ها به سرعت رشد کرده و بزرگ شوند، ممکن است تا مدت ها هیچ تغییری که نشانه بر رشد در پاجوش ها باشد، نبینید نگران نباشید این امر کاملاً طبیعی است.

5. تغذیه مناسب گیاه و استفاده از کود مخصوص سانسوریا باعث رشد بیشتر و سریع تر پاجوش های سانسوریا می شود.

تکثیر سانسوریا از طریق کاشت بذر

روش کاشت بذر در خاک بهترین  روش برای تکثیر این گیاه است ولی نیاز به زمان طولانی و مراقبت دارد اگر صبر و حوصله فراوانی دارید می­توانید این روش را هم  امتحان کنید.

تکثیر سانسوریا ابلق

سانسوریا ابلق چون نوارهای طلایی در اطراف خود دارد، هنگام  قلمه زدن ممکن است نوار طلایی خود را از دست بدهد برای همین هنگام تکثیر سانسوریا ابلق باید دقت بیشتری به خرج دهید و آن را به گونه ای قلمه بزنید که نوار طلایی را حفظ کنید.

روش ثکثیر سانسوریا ابلق نیز مانند سانسوریا شمشیری است و همه مراحل گفته شده را باید برای تکثیر سانسوریا ابلق نیز رعایت کنید. تنها تفاوت در نوع برش قلمه ها است که برای حفظ ابلق ماندن گیاه، باید در پایین برش های 8 سانتی که از برگ ایجاد می­کنید، برشی به صورت 8 بدهید و قسمت برش خورده را مستقیم درون خاک کنید. با این کار گیاه برای جوانه زدن ناچار به استفاده از دوپایه خود می­شود و گیاه جوان دارای پایه های طلایی میشود. برای همین ساقه گیاه جوان نیز به صورت ابلق جوانه زده ورشد می کند. دقت کنید که بستر کاشت و اطراف قلمه­ها باید مرطوب باشد، اشتباه نکنید مرطوب بودن به معنای غرقاب بودن گیاه نیست. و در نهایت یه یاد داشته باشید ازسانسوریا ساده که ابلق نیست نباید انتظار تولید سانسوریا ابلق داشته باشید.

 

تکثیر سانسوریا رنگی

تکثیر سانسوریا رنگی نیز مانند سانسوریا شمشیری است وشما می­توانید مراحل ذکر شده را برای تکثیر سانسوریا رنگی نیز انجام دهید تا گیاه جدید تولید کنید. فقط به یاد داشته باشید بهترین زمان برای تکثیر سانسوریا رنگی نیز مانند انواع دیگر سانسوریا فصل بهار است.

تکثیر سانسوریا پاکوتاه

برای تکثیر سانسوریا پاکوتاه نیز مانند سانسوریا ابلق باید شکافی هفتی شکل روی برگ­ها بزنید تا روند ریشه زایی را سرعت دهید. اگر برای تکثیر سانسوریا پاکوتاه از روش قلمه زدن در آب استفاده می­کنید به یاد داشته باشید که آب لیوان را هفته ای دوبار به طور مرتب تعویض کنید. در صورتی که مشاهده کردید قلمه ها لزج و قهوه ای شده اند، باید قلمه ها را آب خارج کرده و زیر آب قسمت های لزج را بشویید تا لزجی از بین برود. بعد از این کار باید ظرف قلمه را تمیز شسته و دوباره قلمه ها را درون آن بگذارید.

سانسوریا پاکوتاه

نکات طلایی برای نگهداری از قلمه های سانسوریا

 1. قلمه های سانسوریا را بهتر است در محیطی با دمای 21 تا 23 درجه سانتیگراد نگهداری کنید.
 2. برای ریشه دهی سریع تر سانسوریا می­توانید پس از قلمه زدن، ریشه را به هورمون ریشه زا آغشته کرده تا زمان رشد را کوتاه­تر کنید.
 3. لازم است بدانید زمان ریشه زدن برگها معمولاً دو تا سه هفته طول می کشد، پس لطفاً صبور باشید.
 4. بهترین زمان برای قله زدن سانسوریا اواخر  زمستان و فصل بهار است و  باید قلمه ها را در محیط 25 درجه نگهداری کنید.
 5.  مناسب ترین خاک برای تکثیر سانسوریا خاکی است که مخلوطی از 2 قسمت خاک برگ پوسیده به اضافه یک واحد خاک لومی باشد.
 6. برای ظاهر شدن پاجوش­های سانسوریا دقت کنید که به ریشه ها آسیب نزنید و مراقبت های لازم را از گیاهی که تازه تکثیر کرده اید انجام دهید تا پاجوش های اطراف را به زودی ببینید.
 7. استفاده از اسید هیومیک برای سانسوریا باعث تقویت گیاه شده و تاثیر بسزایی در ایجاد پاجوش دارد. مطالعه بیشتر در مورد اسید هیومیک برای گیاهان آپارتمانی

روش­های تکثیر سانسوریا با مشاوران سایت نیاز گیاهان

می­توانید با ورود به سایت نیاز گیاهان مجموعه­ ای از خدمات در زمینه های مختلف را دریافت نمایید. از خرید کود کشاورزی گرفته تا تاسیس و راه اندازی گلخانه. مهم ترین خدمت سایت به همراهان همیشگی، ارائه آموزش و مشاوره به کشاورزان، باغداران و علاقه مندان به گل و گیاه در زمینه های مختلف است. اگر با خواندن مقاله روش­های تکثیر سانسوریا قصد خرید کود مخصوص گیاهان آپارتمانی را دارید و یا برایتان سوالی پیش آمد،می توانید پرسش خود را در بخش نظرات ثبت نموده تا کارشناسان ما در اسرع وقت به آن پاسخ دهند.

 

 

 

 

 

 

 

 

خرید کود

نیاز گیاهان را چگونه رفع کنیم؟

icon

برای رفع نیازهای درختان ، محصولات مزرعه و یا گل و گیاه های خونه ات فکری کردی؟

با مشاوران ما تماس بگیر و از خدمات مشاوره ای رایگان وبسایت نیاز گیاهان پیش از خرید هر محصولی به صورت رایگان استفاده کن.

 

پیامت میتونه شروع یک مکالمه سازنده باشه.
icon

مطالب مرتبط :

کود تقویتی برای گلهای آپارتمانی

کود مخصوص گل ها و گیاهان آپارتمانی

گیاهان آپارتمانی اعم از گیاهان گلدار ( گل ارکیده، گل بنفشه آفریقایی) ، گیاهان با برگ های زینتی ( زامیفولیا، بنجامین، پاچیرا، شامادورا، فیلندرون، سانسوریا و…) ، کاکتوس ها و

گل سانسوریا

همه چیز درباره گل سانسوریا

کسانی که اهل نگهداری گیاهان آپارتماتی هستند، حتماً با گل سانسوریا و انواع آن به خوبی آشنا هستند. ترکیب رنگهای زرد و سبز این گیاه، جذابیت ویژه ای به آن

دیدگاه شما

دیدگاهی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً پیش از ارسال نظر، خلاصه قوانین زیر را مطالعه کنید:

 • فارسی بنویسید، از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
 • تجربیات شما می تواند در تصمیم گیری سایر کاربران جهت خریداری محصولات مفید باشد ، لطفاً اطلاعات مفید و مربوط به محصول فوق را با توجه به تجربیات خود به اشتراک بگذارید.
 • در هر دیدگاه می توانید حداکثر 5 مورد نقاط قوت و ضعف محصول را ثبت کنید.
 • از ارسال لینک‌ و اطلاعات شخصی از قبیل تلفن، ایمیل و آی‌دی شبکه‌های اجتماعی خودداری کنید.
 • از بکار بردن کلمات و اصطلاحاتی که محتوای نامناسب و توهین آمیز و قومیتی دارند خودداری کنید.
 • اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است.

اشتراک گذاری :

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp