آشنایی با کود سه بیست با سه عنصر قدرتمند

کود سه بیست

کود سه بیست شامل سه عنصر درشت مغذی نیتروژن، فسفر و پتاسیم است و از هر کدام به میزان بیست درصد در آن وجود دارد؛ در واقع گیاهان به درشت مغذی‌ها بیشتر از ریز مغذی‌ها نیاز دارند. به دلیل متعادل بودن این کود، می‌توانید از آن برای باغات، مزارع و گیاهان آپارتمانی با خیال راحت استفاده کنید. اما اینکه خواص کود سه بیست شامل چه مواردی است، موضوعی است که می‌خواهیم در این مقاله به آن بپردازیم. دعوت می‌کنیم تا پایان مقاله همراه ما باشید.

خلاصه‌ای از این مقاله
دلیل نامگذاری کود سه بیست این است که، از هر عنصر نیتروژن، فسفر و پتاسیم بیست درصد در ترکیبات خود دارد. از خواص این کود می‌توانیم به افزایش رشد رویشی و سبزینگی، افزایش مقاومت گیاه در برابر تنش‌ها و بیماری‌ها، ریشه‌زایی، جذب مواد مغذی، بهبود گلدهی و میوه‌ دهی، درشتی میوه و… است. از این کود می‌توانید در فصل رشد تا قبل از برداشت استفاده کنید. بهترین کود سه بیست با قابلیت جذب سریع، کود سه بیست شوک است.

کود سه بیست چیست؟

همان طور که گفتیم وجود بیست درصد از نیتروژن، فسفر و پتاسیم در کنار هم کود سه بیست را تشکیل داده است. در واقع به هر کودی که دارای این سه عنصر باشد، کود ان پی کا هم می‌گویند. اما توجه کنید که کود ان پی کا انواع مختلفی دارد که فقط یکی از آنها سه بیست است. در مقالۀ کود npk چیست؟ انواع کودهای ان پی کا را معرفی کرده‌ایم.

هنگامی که نیتروژن، فسفر و پتاسیم گیاه تأمین باشد، فرآیندهای مختلف درون آن به درستی انجام می‌گیرند. این کود علاوه بر اینکه به ساختار کلی گیاه رونق می‌بخشد، باعث می‌شود که برگ، جوانه، ریشه و شاخه‌های جدیدی بر روی گیاه بروید. کود NPK سه بیست دارای سه ماده اصلی رشد گیاه یعنی نیتروژن، فسفر و پتاسیم است.

نگاهی به خواص کود ۳ بیست

همانطور که گفتم محصول همه‌کاره NPK 20-20-20 از سه جزء اصلی تشکیل شده‌است. حالا برای اینکه بدانیم خواص کود سه بیست چیست باید به طور جزئی و دقیق هر عنصر و عملکرد آن بر روی گیاه را بررسی کنیم.

نیتروژن

نیتروژن برای سنتز پروتئین‌ها ضروری است. پروتئین‌ها اجزاء اصلی ساختارهای گیاهی مانند غشاء سلولی و آنزیم‌ها هستند. بنابراین، نیتروژن به تقویت رشد گیاه به ویژه در ساقه‌ها و برگ‌ها کمک می‌کند. بنابراین اگر گیاهان شما رشد خیلی کندی داشته و یا برگ‌هایشان زرد می‌شوند، احتمال دارد که دچار کمبود نیتروژن شده‌اند.

فواید کود سه بیست

نیتروژن باعث تولید کلروفیل می‌شود و کلروفیل می‌تواند نور خورشید را جذب کند و فرآیند فتوسنتز را انجام دهد. فتوسنتز فرآیندی است که در آن گیاهان انرژی خورشیدی را به انرژی شیمیایی تبدیل می‌کنند که برای رشد آنها ضروری است. بنابراین سرسبزی و رویش گیاهان به عنصر نیتروژن وابسته است.

فسفر

فسفر ماده اصلی برای رشد ریشه و شکل‌گیری دانه و گل در گیاهان است. خاک‌های با pH بین ۵.۵ تا ۷ دسترسی نسبتاً خوبی به فسفر دارند زیرا فسفر در خاک‌های اسیدی و قلیایی خیلی سخت جذب گیاهان می‌شود.

داشتن ریشه‌های قوی به گیاهان کمک می‌کند تا مواد مغذی و آب بیشتری را از خاک جذب کنند و در برابر بیماری‌ها و آفات مقاومت خوبی داشته باشند. گیاهانی که برای تولید مثل نیاز به غده‌زایی دارند مانند زعفران، سیب زمینی، سیر و… نیاز اساسی به فسفر دارند. همچنین انرژی لازم برای سلول‌های گیاهی توسط فسفر تأمین می‌شود و در تنفس سلولی هم موثر است.

پتاسیم

رسیدن میوه‌ها و درشتی آنها در گرو دسترسی گیاه به منبع پتاسیم است. پتاسیم با تنظیم فشار اسمزی، جذب کربوهیدرات و آب به داخل گیاه، سایز میوه را درشت می‌کند و باعث شیرین شدن و خوش طعمی آنها می‌شود.

خواص کود سه بیست

این عنصر مقاومت گیاه را در مقابل بیماری افزایش داده و ضخامت دیواره سلولی را افزایش می‌دهد. پتاسیم برای رشد همه گیاهان یک ماده ضروری به حساب می‌آید، به‌ویژه گیاهانی که تحت تأثیر تغییرات شدید آب و هوایی قرار دارند.

علاوه بر مواردی که ذکر کردیم، فواید کود سه بیست شامل موارد زیر هم می‌شود:

  • بهترین کود برای استفاده در کشت آب یا کشاورزی هیدروپونیک؛
  • قابل حل شدن در آب و رساندن تمام موادمغذی به گیاه؛
  • عامل شادابی برگ‌های رنگ‌پریده؛
  • افزایش دهنده تعداد و سایز برگ‌ها؛
  • بهبود دهنده فرآیند فتوسنتز در گیاه؛
  • محرک رشد ریشه، ساقه، برگ و شاخه؛
  • عامل شکل‌گیری گل و دانه در گیاه؛
  • افزایش‌دهنده عمر مفید محصولات گیاهی و به تأخیر افتادن فساد در آنها.

اما اینکه آیا خاک شما به هر سه عنصر در این کود نیاز دارد یا باید از همان عنصری که در خاک کمتر وجود دارد به تنهایی استفاده کنید، موضوعی است که در بخش بعد به آن پرداخته‌ایم.

چگونه متوجه کمبود عناصر سه بیست در خاک شویم؟

برای اطمینان از این موضوع که خاکتان کدام یک از این سه عنصر را کم دارد، می‌توانید از کیت تست خاک استفاده کنید. این تست‌ها در فروشگاه‌های محصولات کشاورزی، عرضه می‌شوند و به شما در زمینه تشخیص کمبودهای خاکتان کمک می‌کنند. همچنین آزمایش خاک نیز راهکار مناسب و البته دقیق‌تری است.

به طور کلی از ابتدای فصل رشد تا قبل از برداشت می‌توانید از این کود استفاده کنید. به شرطی که از یک کارشناس کشاورزی مشاوره دریافت کنید.

Hidden

خرید بهترین کود سه بیست مایع

کود سه بیست در سه نوع پودری، مایع و گرانوله وجود دارد. بیشترین میزان اثرگذاری را کودهای مایع دارند به این دلیل که حلالیت آنها بیشتر است. در این میان کود سه بیست شوک آمریکایی که با فناوری نانوکود تهیه شده است، ذرات بسیار کوچکی دارد که سریعاً جذب گیاهان می‌شود. در این کود از عناصر ریز مغذی دیگر نظیر روی، مس، منیزیم و… نیز استفاده شده است تا گیاه کاملاً تغذیه شود. کود سه بیست شوک به دو روش محلول پاشی و آبیاری قابل استفاده است.

این محصول در سه بسته بندی یک لیتری، پنج لیتری و بیست لیتری تولید شده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و سفارش آنلاین کود سه بیست شوک، بر روی محصول کلیک کنید.

سخن نهایی

در این نوشته شما را با کود سه بیست آشنا کرده و توضیح دادیم که در صورت مصرف اصولی، خواص کود سه بیست برای گیاه چقدر بی‌شمار است. چنانچه راجع به تهیه این کود نیاز به مشاوره دارید حتماً با کارشناسان نیاز گیاهان تماس حاصل کنید.

در دیدگاه‌ها نیز منتظر خواندن تجربیات شما عزیزان هستیم و آنها را با دیگر کشاورزان و باغداران به اشتراک می‌گذاریم.

مطالب مرتبط

یکی دیگر از کودهایی که دارای عناصر ان پی کا است، کود 36-12-12 شوک می‌باشد. این کود برای افزایش گلدهی در درختان و صیفی جات گلدار بسیار عالی است. جهت اطلاع از فواید و زمان مصرف، به صفحۀ این محصول مراجعه کنید.
پیشنهاد می‌کنیم جهت افزایش ریشه‌زایی نهال و نشاء از کود ان پی کا فسفر بالا 10-52-10 شوک استفاده کنید. اطلاعات تکمیلی این کود را در این صفحه مطالعه کنید.

چقدر این پست مفید بود؟

روی ستاره ها کلیک کنید تا به به این مقاله امتیاز بدید!

میانگیــــن امتیـــازات این مقالــه 5 / 5. امتیاز های این مقاله: 3

این مقاله امتیازی ندارد، اولین نفری باشید که امتیاز می‌دهید

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها